کفپوش بتنی سمنت پلاست

کفپوش بتنی سمنت پلاست

در این مقاله قصد داریم به کفپوش بتنی سمنت پلاست بپردازیم :

از گذشته های دور در طراحی  ساخت هر مکانی از ساختمان های مسکونی تا تجاری سعی می شد برای استحکام و زیبایی از سنگ استفاده شود . امروزه با پیشرفت تکنولوژی دیگر از سنگ های معدنی استفاده نمی شود بلکه از سنگ های مصنوعی زیادی استفاده می شود و این سنگ ها طرفداران زیادی دارد .

کفپوش بتنی سمنت پلاست
کفپوش بتنی سمنت پلاست

در ادامه به سوالات زیر پاسخ می دهیم:

سمنت پلاست چیست ؟

آیا سمنت پلاست دارای تاریخچه می باشد ؟

موزاییک پلیمری چه ویژگی هایی دارد ؟

آیا کفپوش بتنی سمنت پلاست دارای طرح های متنوعی می باشد ؟

آیا برای برش سمنت پلاست یا سنگ های مصنوعی باید روش خاصی را انجام دهید ؟

رزین های محافظ نما چیست ؟

مقاومت سنگ های مصنوعی به چه صورت می باشد ؟

در انتخاب سنگ های مصنوعی یا سمنت پلاست باید به چه نکاتی توجه نمایید ؟

آیا رزین در ساخت سنگ های مصنوعی استفاده می شود ؟

مزیت های سنگ ها مصنوعی یا سمنت پلاست چیست ؟

کفپوش بتنی سمنت پلاست
کفپوش بتنی سمنت پلاست

سمنت پلاست

سمنت پلاست نام دیگری به نام سنگ مصنوعی می باشد و امروزه بیشتر افراد در سراسر دنیا سعی می کنند از این سنگ مصنوعی استفاده کنند . سمنت پلاست در دیوار پوش ها ، کف پوش ها و نماهای داخلی و خارجی استفاده می شود . در ترکیب سمنت پلاست از خردایش سنگ های طبیعی ، مواد معدنی  ، پلیمر می باشد .

اگر بخواهیم توضیح کاملی در مورد نحوه ساخت سمنت پلاست بدهیم باید بگویم که سمنت پلاست نوعی سیمان پلیمری شده است ، در ساخت این سنگ مصنوعی ترکیبات نانو و پلیمری باعث ایجاد تغییر در ساختارهای مولکولی مواد معدنی و سیمان می شود و با این واکنش ها یک شبکه زنجیره ای ایجاد می شود که بسیار مستحکم می باشد همچنین این واکنش یک ساختار و شبکه بلوری تشکیل می دهد و محصول نهایی یک محصول بسیار مقاوم می باشد که حتی سه برابر بتن دارای مقاومت خمشی و فشاری می باشد .

این ساختار شبکه ای باعث ایجاد ویژگی هایی مانند پیوستگی سطحی محصول ، تراکم بافت مولکولی محصول ، افزایش چسبندگی ، خاصیت آب گریزی و موارد از این دست می باشد .

سمنت پلاست
سمنت پلاست

استفاده از سنگ مصنوعی

شما می توانید از این سنگ مصنوعی به جای سنگ های طبیعی استفاده کنید و از ویژگی های زیاد آن به خصوص استحکام بالای آن استفاده نمایید . رنگ های استفاده شده در سنگ های مصنوعی و پلیمری از مواد معدنی و طبیعی می باشد و برا اینکه این رنگ ها به خوبی در جسم سنگ های مصنوعی وارد شود در مخلوط های تولید مواد سنگ های پلیمری استفاده می شود و همین امر باعث می شود که شما دیگر نگران عوض شدن و برگشت رنگ های محصول نباشید .

شما برای اینکه بخواهید این سنگ های مصنوعی استفاده کنید می توانید از سیمان و چسب برای نصب استفاده کنید نصب این سنگ ها بسیار آسان می باشد و شما می توانید برای هر مکانی که مدنظرتان می باشد از این سنگ های مصنوعی و پلیمری استفاده نمایید .

بسیاری از افراد فکر می کنند که سنگ ها مصنوعی دارای چسبندگی لازم نیستند و به اندازه سنگ های طبیعی چسبندگی ندارد  این در حالی است که بسیاری از سنگ های طبیعی به دلیل آهکی که دارند چسبندگی پایینی دارند این مورد در سرامیک نیز دیده می شود و دلیل آن رس می باشد که استحکام بسیار پایینی نسبت به سنگ های پلیمری دارد .

استفاده از سنگ مصنوعی
استفاده از سنگ مصنوعی

 

توان تحمل گرما و سرما

یکی از ویژگی هایی که در ساخت سنگ های پلیمری استفاده می شود این است که در آزمایش های انجام شده سعی می شود که سنگ های پلیمری توان تحمل گرما و سرما سنگ های مصنوعی را بالا میبرد زیرا معمولا سنگ در برابر سرما و یخبندان احتمال شکستن دارند به همین دلیل پیشنهاد می شود که در محیط های بیرون از محیط داخلی استفاده شود

زیرا بهترین گزینه برای سنگ های مصنوعی می باشد که تحمل سرما و گرما را ندارند و سریع یخ می زنند . همچنین به دلیل ویژگی مهمی که این سنگ ها دارد این است که نفوذ آب در این سنگ ها بسیار پایین می باشد و به همین دلیل نیازی نیست که از لاک و رزین استفاده نماید زیرا سنگ های طبیعی از رزین و لاک استفاده می کنند .

توان تحمل گرما و سرما
توان تحمل گرما و سرما

اما باید دقت داشته باشید استفاده از سنگ های مصنوعی در مکان هایی که رطوبت به صورت دائمی دارد مانند استخر و سونا و حمام نباید از آنها استفاده نمایید . همچنین می توانید از ویژگی های دیگر سنگ های مصنوعی مانند تنوع  در رنگ و طرح ، ارزان تر ، مقاومت در برابر رطوبت ، مقاوم در برابر حرارت و دمای بالا ، نصب آسان و ویژگی های دیگری از این دست دارد .

سنگ های مصنوعی باید دارای استانداردهای لازم داشته باشد  زیرا هر مصالحی که در ساختمان ها استفاده می شود باید استانداردهای لازم را داشته باشد . در زمینه تولید سنگ های مصنوعی استاندارد خاصی برای تولید مصالح وجود ندارد  ، همچنین سنگ های طبیعی و مصنوعی هیچگونه قانونی برای استانداردهای سنگ های مصنوعی تصویب نشده است . و بیشتر افراد تولید کننده برای اینکه برند خود را بهتر در بازار نشن دهند سعی می کنند از بهترین کیفیت استفاده کنند

تاریخچه سمنت پلاست

این سنگ مصنوعی ، سمنت پلاست داراری تاریخچه میباشد و زمان پیدایش آن به سال ۱۸۹۲ میلادی بر می گردد و آن را یک صنعتگر موفق انگلیسی تولید کرد به نام فردریک رنسام بود البته سنگ مصنوعی اولی که فردریک رنسام تولید کرد با سنگ های مصنوعی امروزه متفاوت می باشد . البته قبل تر از آن در سال ۱۹۶۰ در ایتالیا سنگ مصنوعی به شکل امروزی تولید شد و در سال ۱۹۶۵ یک کارخانه در همان کشور ایتالیا به منظور ساخت سنگ مصنوعی تولید می شود .

تاریخچه سمنت پلاست
تاریخچه سمنت پلاست

ایده های اصلی ساخت سنگ های مصنوعی را چند معمار و طراح ساختمانی دادند و دلیل آن این بود که از سنگ های متنوع با طرح و رنگ های مختلف در بناهای خود استفاده کنند زیرا در سنگ ها طبیعی تنوع طرح و رنگ بسیار کم می باشد و با  کمی تلاش توانستند به هدف خود برسند و یک تحولی شگرف در امر ساخت و ساز و دکوراسیون دست پیدا کردند  . در ابتدای تولید سنگ های مصنوعی بیشتر در محوطه سازی و سنگ فرش کردن خیابان ها از آن استفاده می کردند .

اما با تحولاتی که در علم و تکنولوژی سنگ های مصنوعی به وجود آمده است تحول بزرگی در کیفیت سنگ های مصنوعی ایجاد شده است به همین دلیل سنگ های مصنوعی در تمام قسمت های ساخت و ساز ها در مکان های مختلف استفاده می شود .

در سنگ های مصنوعی باید از خرده سنگ های طبیعی استفاده شود همچنین در بعضی از مواقع ممکن است از فلزات برای ساخت سنگ های مصنوعی استفاده شود . دقت داشته باشید علاوه بر طرح و رنگ متنوع شما می توانید از مقاومت و استحکام آن استفاده نمایید .

موزاییک های پلیمری :

سنگ ها از گذشته های دور طرفداران زیادی دارند و بیشتر افراد برای زیبایی و استحکام از سنگ ها استفاده می کنند . در قدیم سنگ از اصلی ترین و پایه ترین مصالح ساختمانی بود که افراد از آن استفاده می کردند  اما پیشرفت تکنولوژی و پیدایش بتن سنگ ها کم کم جای خود را به مشتقات بتنی دادن و دلیل آن مزیت هایی بود که بتن دارد به عنوان مثال شما میتوانید از خواص زیاد بتن ها استفاده نمایید و همچنین در هر ابعادی که نیاز به هر نوع کفپوش از جمله کفپوش ویبره ای دارید سفارش دهید .

موزاییک های پلیمری :
موزاییک های پلیمری :

مزیت دیگر هزینه های به صرفه ای بود که محصولات بتنی مثل کفپوش بتنی ویبره ای به نسبت سنگ های معروف داشت . در صنعت عمران از محصولات بتنی با نام ها مختلف استفاده می شود این نام ها شامل: سمنت پلاست ، موزاییک پلیمری ، کفپوش پلیمری و همچنین سنگ ها مصنوعی وارد بازار می شود .

سمنت پلاست نام دیگری دارد به عنوان سنگ مصنوعی که در این محصول از مواد معدنی و شیمیایی  ترکیب شده است در این سنگ ها معدنی از علم استفاده شده است به این صورت که از تغییرات در بافت های مولکولی سیمان را به یک پلیمریزاسیون تبدیل می کند و به همین دلیل بسیاری معتقدند که می توان از سمنت پلاست به عنوان سیمان پلیمری نام برد .

 

ترکیب سمنت پلاست

در ترکیب سمنت پلاست از سیمان سفید ، ماسه ، پلی استر ، هاردنر ، پودر سنگ ، رنگ (پیگمنت) استفاده می شود . تمامی این مواد با یک مقدار مشخص و معینی با یکدیگر ترکیب می شوند و سپس به قالب های مشخصی تزریق می شوند .و برای فرم دهی از حالت ویبره استفاده می کنند .

اپراتور که در حال درست کردن سمنت پلاست است برای اینکه از درست شدن محصول اطمینان پیدا کند مواد را حدود ۴۸ تا ۷۲ ساعت در محلی گرم به نام گرم خانه نگه می  دارد و بعد از اینکه از محکم و سفت شدن مواد مطمئن شد سمنت پلاست را می تواند از مواد خارج کند و بعد از آن وارد اتاقی به نام اتاق بخار کند  در این اتاق نیز باید حدود ۷۲ ساعت قرار بگیرد و بعد از آن می تواند به  محل دپو فرستاده شود .

شما می توانید از سمنت پلاست برای مکان های مختلف استفاده می شود در زیر به مکان های مورد استفاده سمنت پلاست اشاره کرده ایم :

سمنت پلاست برای طراحی محوطه استفاده می شود . در کل شما می توانید برای محوطه سازی حیاط ، محل های عمومی ، ویلا ، باغ و یا محوطه های اداری ، خیابان سازی ، پیاده رو ها استفاده شود . دقت داشته باشید یکی از قسمت های مهم در محوطه سازی ساخت کف محیط می باشد .

ترکیب سمنت پلاست
ترکیب سمنت پلاست

موزاییک های پلیمری دارای طرح و رنگ های متنوع

موزاییک های پلیمری به دلیل اینکه دارای طرح ، الگو و همچنین رنگ های متنوع می باشد طرفداران زیادی دارد ، همچنین شما می توانید از این موزاییک های پلیمری با طرح های دلخواه استفاده نمایید . در کل می توانیم مزیت های موزاییک های پلیمری را به صورت زیر اشاره کرد :

این موزاییک های پلیمری آب کمی را به خود جذب می کنند .

نصب این موزاییک های پلیمری بسیار آسان است .

موزاییک های پلیمری دارای طرح و رنگ های متنوع
موزاییک های پلیمری دارای طرح و رنگ های متنوع

شما می توانید از این موزاییک ها با طرح و رنگ های متنوع استفاده نمایید و از آن لذت ببرید .

این موزاییک ها ماندگاری بسیار بالایی دارند . حداقل عمر تخمین زده برای این موزاییک ها ۱۵ سال می باشد .

این موزاییک ها برای انقباض و انبساط ها شدید هوایی بسیار مناسب می باشد . این شرایط هوایی بیشتر د رمناطق کویر می باشد به همین دلیل پیشنهاد متخصصین به مناطق کویری پیشنهاد می دهند که از موزاییک های پلیمری در این مناطق استفاده نمایند .

این موزاییک ها برای مقاومتی که در برابر یخ زدگی دارند و دمای حدود ۵۰ درجه زیر صفر را میتوانند تحمل کنند در مناطق سردسیر استفاده می شوند .

سمنت پلاست برای تمامی مناطق ایران استفاده می شود زیرا در آزمایشگاه در هوای بالای ۵۰ و زیر ۵۰ تست شده است و همچنین در برابر رطوبت و بارندگی های شدید مناسب می باشند .زیرا جذب آب در این سنگ مصنوعی بسیار پایین می باشد .

موزاییک های پلیمری دارای طرح و رنگ های متنوع
موزاییک های پلیمری دارای طرح و رنگ های متنوع

انواع طرح های سمنت پلاست

سمنت پلاست انواع مختلفی دارد که در زیر به آنها اشاره کرده ایم :

کفپوش بتنی پازلی به صورت کوزه شنی می باشد .

کفپوش بتنی پازلی که دارای طرح آی می باشد .

سمنت پلاست که دارای طرح قلوه سنگ می باشد .

سمنت پلاست با طرح چرمی که به رنگ های مختلف موجود می باشد .

سمنت پلاست طرح قلوه سنگ در رنگ های مختلف سفید و رنگی می باشد .

سمنت پلاست با طرح واش بتن که این طرح بیشتر در رنگ های گیلاسی و سفید موجود است .

سمنت پلاست که به صورت قابدار می باشد و بیشتر در رنگ های سفید موجود است .

سمنت پلاست با طرح سنگ نما به صورت پرنس سفید می باشد .

سمنت پلاست به صورت موزاییک به صورت سنگ چین می باشد .

سمنتی پلاست با نام کفپوش بتنی سمنت پلاست که برای مناطق سردسیر مناسب است .

سمنتی پلاست دارای طرح لاشه ای با ابعاد ۴۰ *۴۰ می باشد .

سمنتی پلاست الستان که د ررنگ های متنوعی موجود است و پرطرفدار ترین رنگ آن زرد و قرمز می باشد و دارای ابعاد ۴۰*۴۰ می باشد .

سمنتی پلاست با طرح خورشیدی منظم که در ابعاد مختلف بخصوص ۴۰ * ۴۰ موجود می باشد .

سمنتی پلاست دارای طرح لوزی که د رابعاد ۳۰ *۳۰  می باشد .

سمنتی پلاست دارای  خورشیدی آنتیک است که بیشتر با ابعاد ۳۰ * ۳۰ عرضه می شود .

سنتی پلاست با طرح قلوه سنگ که با ابعاد مختلف موجود می باشد و پرطرفدار ترین ابعاد ۳۰ * ۳۰ می باشد .

انواع طرح های سمنت پلاست
انواع طرح های سمنت پلاست

 

روش برش  سمنت پلاست

بیشتر افراد زمانی که می خواهند سنگ مصنوعی سمنت پلاست را برش دهند فکر می کنند می تواند به راحتی این کار را انجام  دهند اما به دلیل ساختار فیزیکی این سنگ ها برش دادن سنگ ها بسیار کار دشواری می باشد .

برش و ایجاد سوراخ در سنگ های مصنوعی و پلیمری دقیقا مانند سنگ های طبیعی می باشد و شما نباید دغدغه ای در این زمینه داشته باشید . شما می توانید با آموزش دیدن برش های سنگ ها مصنوعی یک طرح وجلووه خاصی به سنگ ها مورد نظرتان بدهید . دو تکنیک اصلی برای برش های سمنت پلاست وجود دارد که در زیر به این دو روش اشاره کرده ایم :

معرق کاری :

یکی از روش های برش سنگ های سمنت پلاست معرق کاری می باشد . شما با این کار می توانید چند سنگ را در کنار هم استفاده کنید و یک طرح زیبا خلق نمایید .این نوع برش ها معمولا در زیباسازی دکوراسیون های داخلی استفاده می شود .به این نوع از برش ها معرق کاری می گویند . زیبایی های معرق کاری این است که شما می توانید از رنگ های مختلف سنگ های مصنوعی استفاده کنید تا بتوانید یک طرح زیبا خلق کنید .

مشبک کاری :

مشبک کاری یکی از روش های برش  سنگ های مصنوعی می باشد که بیشتر از این برش برای نماهای ساختمان استفاده می شود . د راین روش برآمدگی و سوراخ هایی ایجاد می شود که دلیل این کار عبور هوا و نور از آنها می باشد .

اگر بخواهیم توضیح دقیق تری از نحوه عملکرد برش مشبک کاری بدهیم باید بگوییم در این روش می خواهیم مانند نماهایی که از مشتقات فلزی به همراه سوراخ استفاده می کنند برای عبور هوا و نور به جای آن از سنگ های مصنوعی استفاده شود و دلیل آن این است که روش های قدیمی نمای زیبا ساختمان شما را می گیرد .اما شما در عوض می توانید با استفاده از سنگ های مصنوعی یک زیبایی خاصی را به ساختمان خود بدهید .

رزین های محافظ نما

یکی از مواردی که به سنگ ها کمک می کند که محافظت آنها بالا برود رزین های محافظ نما می باشد . در این مواد از مواد شیمیایی سیلان سیلوکسان استفاده می شود که و ویژگی این واد این است که در رنگ وطرح سنگ ها هیچ تغییری ایجاد نمی کند . این مواد سنگ ها را در برابر جذب آب ، گرد و غبار محافظت می کند . این مواد به دو صورت آب و حلال در بازار تولید می شود . این مواد ویژگی های بالایی دارد که در زیر به آنها اشاره کرده ایم :

رزین های محافظ نما سنگ ها مصنوعی یا پلیمری را در برابر گازهای جوی محافظت می کند .

رزین های محافظ نما سنگ ها مصنوعی یا سمنت پلاست را در برابر رطوبت  محافظت می کند .

رزین های محافظ نما سنگ ها مصنوعی یا سمنت پلاست ر را در برابر مواد شیمیایی خورنده که داری یون کلر و دیگر مواد شیمیایی می باشد  محافظت می کند .

رزین های محافظ نما سنگ ها مصنوعی یا پلیمری را در برابر نور خورشید و حرارت بالا  محافظت می کند .

رزین های محافظ نما سنگ ها مصنوعی یا پلیمری باعث میشود که رنگ سنگ ها از بین برود و یا حتی دچار تغییر شود . شما بعد از مدتی متوجه می شوید که شنگ شما هیچ تغییری نکرده است .

رزین های محافظ نما نیز می تواند از مصالح استفاده شده در آن قسمت ها نذیر محافظت نماید .

ماندگاری بالا

رزین های محافظ ماندگاری بسیار بالایی دارد و شما میتوانید در زمان زیادی از ویژگی های آن استفاده نمایید . به بیان دیگر رزین هی محافظ عمر طولانی و مفیدی دارند و نیازی نیست که شما به صورت مداوم دغدغه استفاده آنها را داشته باشید .

رزین های محافظ یک ویژگی بسیار خوبی دارد که آن قابلیت شستشو سنگ های که استفاده کرده اید می باشد .

شما می توانید رزین های محافظ را بر روی سنگ های مدنظرتان اجرا کنید .

یکی از ویژگی های رزین های محافظ این است که شما دیگر نیازی نیست بعد از بارش باران دغدغه تمیز کردن نما را داشته باشید زیرا این مواد باعث میشود که بعد از بارندگی به راحتی خاصیت خود پاک شوندگی دارد و باعث می شود که این سنگ ها مانند روز اول شود .

رزین های محافظ باعث می شود که فضایی برای تنفس بتن نباشد و همین عمر طول عمر سنگ های مصنوعی را بالا می برد .شما با استفاده از رزین های محافظ دیگر نیازی به دغدغه برای نشستن گرد و غبار در نما را ندارید زیرا رزین های محافظ ضد دوده و گرد و غبار می باشند .

 

شما میتوانید از رزین های محافظ در سطوح مختلف و به منظورهای مختلف استفاده نمایید که در زیر به این سطوح اشاره کرده ایم :

بر روی سطح های مختلف مانند  آجری ، بتنی ، سنگی ، گچی و دیگر سطوح نیز به منظور نفوذ ناپذیر بودن از این مواد استفاده نمایید .

در مواردی مانند پانل های گچی می توانید از رزین ههای محافظ استفاده نمایید زیرا نفوذ ناپذیری را در این قسمت ها بالا می برد .

شما میتوانید از رزین های محافظ برای محافظت از نماهای خارجی استفاده نمایید .

می توانید در آثار فرهنگی و با ارزش از رزین های محافظ استفاده نمایید زیرا این مواد باعث محافظت این آثار در برابر تغییرات جوی می باشد .

برای نحوه استفاده از این رزین های محافظ باید به این صورت استفاده شود که ابتدا سطح را کاملا تمیز کنید و مطمئن شوید که هیچ گونه گرد و غباری بر روی آنها نباشد و سطح باید کاملا خشک باشد و سپس برای اینکه از رزین های محافظ استفاده نمایید می توانید از اسپری و قلمو استفاده نمایید .

برای نحوه نگهدار این ماده باید دقت داشته باشید که از نور خورشید و یخبندان دور باشد و به هیچ عنوان در معرض نور مستقیم خورشید نباشد شما می توانید این ماده را با این روش نگهداری تا یک سال بدون هیچ مشکلی نگهداری کنید . بهترین دمایی که می توانید رزین محافظ  را نگهداری کنید دمای ۱۰ تا ۳۰ می باشد .

 

مقاومت سنگ های مصنوعی

در ابتدایی که سنگ های مصنوعی وارد بازار شده بود بیشتر افراد بر این باور بودند که سنگ های مصنوعی دارای مقاومت کمی دارد اما این باور غلط بود زیرا سنگ های مصنوعی مقاومت بسیار بالایی دارد و در برابر ضربه و هر گونه فشاری مقاوم می باشد و  به نسبت سنگ ها طبیعی مقاومت بسیار خوبی دارد . برای اینکه مقاومت و استحکام سنگ های مصنوعی آزمایش شود روش های مختلفی بر روی آن آزمایش می شود ، در زیر به روش های انجام شده در این زمینه اشاره کرده ایم :

اولین مقاومتی که بر روی سنگ ها مصنوعی انجام می شود مقاومت فشاری می باشد مقاومت فشاری در سنگ های مصنوعی می باشد  در این آزمایش فشاری حدود ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ کیلوگرم آزمایش می شود .

مقاومت بعدی که در سنگ ها مصنوعی انجام می شود مقاومت کششی می باشد که آزمایش حدود ۱۵۰ کیلوگرم می باشد .

مقاومت خمشی یکی از مقاومت های است که در سنگ های مصنوعی استفاده می شود این آزمایش در دستگاه انحنا حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم می باشد .

مقاومت بعدی که آزمایش می شود در مورد تغییرات جوی می باشد برای همین آزمایش سرما یکی از مهم ترین آزمایش ها می باشد زیرا اگر سنگی مقاومت در برابر سرما نداشته باشد خیلی سریع در برابر تغییرات جوی شکسته می شود . این آزمایش بر روی سنگ ها تا ۵۰ درجه سانتی گراد انجام می شود .

نکات مهم در زمان انتخاب سنگ های مصنوعی

با پیشرفت تکنولوژی و بالا رفتن سطح آگاهی افراد بیشتر افراد سعی می کنند که در نمای ساختمان ها از سنگ های مصنوعی استفاده کنند . سنگ های مصنوعی دارای طرح و رنگ های مختلف می باشند به همین دلیل نمای ساختمان را بسیار زیباتر می کنند .

یکی از ویژگی هایی که کمتر افراد به آن توجه می کنند این است که شما با انتخاب سنگ مصنوعی در نمای ساختمان می توانید عایق صدا و حرارت خوبی را برای ساختمان خود انتخاب نمایید . در زیر به نکت مهم که باید در زمان انتخاب سنگ مصنوعی برای ساختمان توجه کنید در زیر به این موارد اشاره کرده ایم :

شما زمانی که میخواهید سنگ مصنوعی برای ساختمان خود انتخاب کنید بهتر است سنگی باشد که بدون شیار و ترک باشد  زیرا اگر سنگی دارای شیار یا ترک باشد باعث میشود که رطوبت به آن نفوذ کند همچنین باعث تکثیر قارچ و باکتری در این قسمت ها می باشد همین عوامل باعث می شود که عمر سنگ به شدت پایین بیاید  .

 

پوسیدگی باعث میشود که خاصیت چسبندگی سنگ مصنوعی کاهش پیدا کند

شما در زمانی که میخواهید سگ مصنوعی را استفاده کنید باید پشت سنگ سالم باد و هیچ گونه پوسیدگی نداشته باشد دقت داشته باشید پوسیدگی با ناهمواری متفاوت است ، پوسیدگی باعث میشود که خاصیت چسبندگی سنگ مصنوعی کاهش پیدا کند . دقت داشته باشید اگر سنگی دارای پوسیدگی باشد و شما آن را به نمای خود بچسبانید بعد از مدتی چسب از بین میرود و سنگ مصنوعی از نما جدا می شود .

در زمان خرید سنگ دقت داشته باشید که مقاومت فشاری سنگ شما بیشتر از ۱۵۰ کیلوگرم باشد .

نکته مهم بعدی که در هنگام انتخاب سنگ ساختمان باید به آن توجه کنید مقاوم بودن سنگ در برابر سایش می باشد .

یکی از نکات بسیار مهم و حیاتی در هنگام انتخاب سنگ مصنوعی برای نمای ساختمان این است که سنگ به گونه ای نباشد که آب درون آن نفوذ کند و یا درص بسیار کمی آب به آن نفوذ کند .

نکته مهم بعدی در زمان انتخاب سنگ مصنوعی برای نمای ساختمان این است که سنگ در برابر تغییرات جوی مانند سرد و گرم شدن هوا مقاوم باشد . با رعایت کردن این مسئله دیگر نیازی نیست که شما دغدغه ای برای زمستان و تابستان خود داشته باشید زیرا در سنگ های بی کیفیت با بالا و پایین رفتن دما سنگ ها ترک می خورند .

یکی از نکات دیگر در انتخاب سنگ های مصنوعی در نمای ساختمانی این است که سنگی که انتخاب می کنید در برابر مواد اسیدی مقاوم باشد زیرا بیشتر باران ها خاصیت اسیدی دارند و همین امر باعث خراب شدن سنگ های مصنوعی نما میشود .

استفاده رزین در سنگ های مصنوعی

معمولا یکی  از موادی که در ساخت سنگ های مصنوعی استفاده می شود رزین می باشد و بیشتر افرادی که سنگ های مصنوعی تولید می کنند رزین را در دستور کار خود قرار می دهد البته انتخاب رزین با کیفیت در کیفیت نهایی سنگ های مصنوعی بسیار مهم می باشد .

دلیل استفاده رزین در سنگهای مصنوعی این است که این مقاومت و استقامت سنگ های مصنوعی را بالا می برد ، همچنین باعث می شود که مواد به بهترین حالت ممکن با یکدیگر مخلوط شوند .

کاهش زمان خشک شدن سنگ های مصنوعی و پلیمری

یکی از دلایل اصلی استفاده از رزین در سنگ های مصنوعی این است که باعث می شود زمان خشک شدن سنگ های مصنوعی و پلیمری تا حد زیادی کاهش پیدا کند . یک رزین مرغوب که برای سنگ های مصنوعی استفاده می شود باید ویژگی های زیر را داشته باشد :

ذرات جامدی که در رزین وجود دارد باید ۵۰ درصد باشد .

رزین ها باید حالت فیزیکی مناسبی داشته باشند .

رزین باید این قابلیت را داشته باشد که برای انواع سیمان ها مناسب باشد .

رزین ها باید با میکروسیلیکا سازگار باشد و قابلیت مخلوط شدن را به خوبی داشته باشند .

رزین ها باید پی اچ حدود ۷.۵ داشته باشد .

رزین ها باید کلر آن آر از ۰.۱ درصد کمتر باشد .

کاهش زمان خشک شدن سنگ های مصنوعی و پلیمری
کاهش زمان خشک شدن سنگ های مصنوعی و پلیمری

مزیت سنگ های مصنوعی

سمنت پلاست یکی از جدیدترین و زیباترین سنگ ها مصنوعی می باشد  ، این سنگ مزیت های زیادی دارد که در زیر به مزیت این سنگ ها اشاره کرده ایم :

سنگ های مصنوعی مانند سنگ های طبیعی درخشش و زیبایی به مرور زمان از دست نمی دهند و همچنین مانند سنگ های طبیعی تیرگی به داخل سنگ ها نفوذ پیدا می کند . به همین دلیل شما می توانید از سنگ های مصنوعی در زمان طولانی با درخشش و ماندگاری بالا استفاده نمایید .

سنگ های مصنوعی دارای دوام بسیار بالایی دارند و می توانید برای سالهای طولانی از این نما استفاده کنید و از آن لذت ببرید . دقت داشته نمای اولیه آجری در کنار اینکه زیبایی ساختمان را می گیرد بعد از مدت زمان کوتاهی فرسوده می شود .

سنگ های مصنوعی دارای طرح های مختلفی می باشد و شما می توانید از این طرح ها به بهترین شکل  ممکن استفاده نمایید .

سنگ های مصنوعی به نسبت نمای آجری دیرتر کثیف می شود و به عبارت دیگر سنگ های مصنوعی جرم پذیری کمتری دارد و می توانید چندین سال از طراوت نما با سنگ های مصنوعی لذت ببرید .

سنگ های مصنوعی در زمان اجرا بسیار زمان اجرای کمتری دارد و شما می توانید با سرعت بیشتر  سنگ های مصنوعی را نصب و اجرا کنید .

سنگ های مصنوعی در برابر آتش مقاوم هستند .

مزیت سنگ های مصنوعی
مزیت سنگ های مصنوعی

 

چسبندگی بالا

سنگ های مصنوعی رابین کفپوش به دلیل مواد اولیه که در آن استفاده شده است دارای چسبندگی بالایی دارد . این چسبندگی بالاتر از سنگ های طبیعی می باشد .

وزن سن های مصنوعی به ویژه سنگ سمنت پلاست به نسبت سنگ طبیعی بسیار سبکتر می باشد البته باید بدانید سبک شدن وزن سنگ مصنوعی بر روی کیفیت و استقامت سنگ تاثیری ندارد .

سنگ های مصنوعی به نسبت سنگ های طبیعی قیمت بسیار کمتری دارد و بسیار مقرون به صرفه تر می باشد . می توان یکی از دلایل محبوبیت سنگ های مصنوعی سمنت پلاست را قیمت مناسب این سنگ ها دانست . شاید در نگاه اول بگویید نماهای آجری مقرون به صرفه می باشد اما باید بدانید شما د رزمانی که از نمای آجری استفاده می کنید در مدت زمان طولانی باید هزینه های بیشتری را برای تلف شدن انرژی بپردازید .

سنگ های مصنوعی عایق بسیار خوبی در برابر حرارت و صدا می باشد . به طور معمول نمی اولیه و پایه ساختمان ها آجر می باشد ولی آجرها صدا و حرارت را به از خود عبور می دهند و همچنین باعث تلف شدن انرژی می باشد به همین دلیل در زمان پایان کار ساختمان ها لزوم نمای ساختمان لازم و ضروری می باشد و دلیل آن همین عایق بودن سنگ ها می باشد .

سنگ های مصنوعی سمنت پلاست مقاومت بسیار خوبی در برابر آب و هوا  دارند و شما می توانید از این سنگ ها در برابر گرما و سرما محافظت نمایید .

اگر بخواهیم سنگ مصنوعی را با سنگ گرانیتی مقایسه کنیم باید به موارد زیر اشاره کنیم :

سنگ گرانیت به نسبت سنگ های مصنوعی  عایق خوبی در برابر صدا و حرارت نمی باشد زیرا گرانیت حرارت و صدا را از خود عبور می دهد .

سنگ گرانیت به نسبت سنگ های مصنوعی قیمت بسیار بالاتر دارد  البته در کار قیمت بالای این سنگ زیبایی زیادی در برابر سنگ های دیگر و همچنین نام های دیگر مانند شیشه و آلومینیومی دارد .

سنگ گرانیتی جز دسته سنگ ها طبیعی است که تنوع بسیار بالایی دارد اما سنگ های گرانیتی به نسبت سنگ های مصنوعی تنوع در طرح و رنگ کمتری دارد .

سنگ های طبیعی به دلیل سطحی که دارد بسیار جرم پذیر می باشد و دوده وو ذرات دیگر هوا بر روی آنها جذب می شود و بعد از مدتی کثیفی سنگ دیده می شود به خصوص اگر سنگ ها دارای رنگ روشن باشد . در صورت انتخاب سنگ گرانیت شما مجبور هستید در فواصل زمانی نزدیک و منظم نسبت به شستشوی آن نما اقدام نمایید .

سنگ های گرانیت به نسبت سنگ های مصنوعی وزن بسیار بالایی دارد .

سنگ های گرانیت در برابر آتش سوزی مقاوم می باشد .

اگر بخواهیم سنگ مصنوعی را با سنگ گرانیتی مقایسه کنیم باید به موارد زیر اشاره کنیم :

 

نتیجه گیری :

سنگ های سمنت پلاست یا سنگ های مصنوعی از سنگ هایی است که امروزه به دلیل مزیت های زیادی که دارد داراری خواص بسیار زیادی می باشد ازسری ویژگی های سنگ مصنوعی می توان به : عایق بودن در برابر حرارت و صدا ، قیمت مناسب ، مقاومت بالا ، تنوع در طرح و رنگ ، سرعت بالا در زمان اجرا و . . . اشاره کرد به دلیل همین مزیت ها است که سنگ های مصنوعی روز به روز بیشتر استفاده می شود .

آزمایشات متعددی بر روی سنگ های مصنوعی انجام می شود تا مقاومت آنها بررسی شود ، به این صورت که مقاومت فشاری حدود ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ کیلوگرم ، مقاومت کششی حدود ۱۵۰ کیلوگرم ، مقاومت خمشی حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم د ردستگاه های انحنا و مقاومت سرما در ۵۰ درجه سانتی گراد می باشد .

نتیجه گیری :
نتیجه گیری :

رزین های محافظ

بر روی سنگ ها مصنوعی معمولا  از رزین های محافظ استفاده می شود تا مقاومت این سنگ ها را در برابر موارد مختلف حفظ نماید این موارد شامل : محافظت در برابر تغییرات جوی ، گرد و غبار ، دوده ، نور خورشید ، رطوبت ، گازهای جوی ، محافظت در برابر مواد شیمیایی ، ثابت نگه داشتن رنگ ها ، طولانی کردن عمر سنگ ها  قابل شستشو بودن ، سهولت در استفاده آن و . . . موارد دیگر می باشد

همچنین می توانید از این نمای برای محافظت از آثار فرهنگی و نمای ساختمان استفاده نمایید ، یکی از ویژگی های رزین محافظ این است که شما می توانید از این محافظ ها به آسانی استفاده نمایید . در موارد اولیه سنگ های مصنوعی از رزین استفاده می شود تا مقاومت سنگ های مصنوعی را تا حد زیادی بالا ببرد همچنین علاوه بر بالا رفتن استقامت مواد دیگر سنگ ها مصنوعی بهتر با یکدیگر مخلوط می شود و همچنین زمان خشک دن سنگ ها مصنوعی را کاهش می دهد .

از اینکه تا انتهای مقاله کفپوش بتنی سمنت پلاست ما را همراهی کردید متشکریم

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

مقالات مرتبط

تولید سنگفرش پلیمری

تاریخچه استفاده از سنگ فرش به عنوان پوشش به چه دوره ای باز می گردد؟

در رابطه با تاریخچه و قدمت استفاده از سنگ فرش به عنوان پوشش می توان به رومیان باستان اشاره کرد که از معروف ترین افرادی هستند که برای پوشاندن خیابان ها و معابر شهر از این سنگ فرش ها استفاده می کردند، به گونه ای که استفاده از پوشش سنگ فرش به صورت روشی رایج

ادامه مطلب »
قیمت سنگ فرش

عوامل موثر بر قیمت سنگ فرش در بازار کدام اند؟

استفاده کردن از سنگ برای پوشش دادن یک محیط مانند حیاط بسیار می تواند به صرفه تر باشد، بنابراین شما می توانید با پرداخت هزینه ای مناسب حیاط خود را پوشش دهید، چرا که می توان سنگ ها را به صورت طبیعی بدون هیچ گونه برشی به عنوان سنگ فرش برای پوشش دادن یک محیط

ادامه مطلب »
قیمت سنگ پلیمری

قیمت سنگ پلیمری

سنگ های پلیمری به عنوان یکی از پر کاربرد ترین نوع سنگ ها در ساخت و ساز محسوب می شود که  اکثر معماران  پروژه های سختمانی  در ساخت و ساز نما و یا محوطه سازی در ترکیب با موزاییک پلیمری از این نوع سنگ استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم به موضوع قیمت

ادامه مطلب »
 نحوه اجرای موزاییک واش بتن

 نحوه اجرای موزاییک واش بتن به چه صورت می باشد؟

همانطور که پیش از این نیز در مطالب قبلی، بیان کردیم واش بتن یک مدل کف پوش می باشد که در ایجاد محوطه باغ، ویلا، روف گاردن، معابرسازی، پارکینگ و… مورد استفاده قرار می گیرد. در روش های تولید واش بتن، از سنگدانه های معدنی و رنگی به کار گرفته شده است که دارای حالت

ادامه مطلب »
اسکرول به بالا