فروش ویژه محصولات رابین به مناسبت سالگرد تاسیس شرکت به مدت کاملا محدود!
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

سنگدال بتنی

سنگدال بتنی یک پوشش با ضخامت های مختلف است که به عنوان یک نوع سقف در سازه های مختلف استفاده و با نام دال نیز شناخته می شود. دو نوع ترافیکی و غیر ترافیکی سنگدال بتنی در بازار موجود می باشد. مواد اولیه به کار رفته در این سنگدال ها فولاد و بتن است. ساخت دال های بتنی به دو روش انجام می شود; یکی به صورت پیش ساخته در کارگاه و نوع دیگر در محل انجام پروژه ساخته و تولید می شوند. ضخامت این سنگدال های بتنی متفاوت است و بر حسب ضخامت کاربری مختلف دارند. به عنوان مثال دال های بتنی اگر دارای ضخامت ۱۰ تا ۵۰ سانتی متر باشد برای ایجاد سقف کارایی دارند.

سنگدال بتنی

دال بتنی (سنگدال بتنی) از مواد اولیه بتن و فولاد تولید می شود و کاربردهای زیادی دارد چه در ساختمان و چه پروژه های شهری مانند پل ها.

سنگدال بتنی
سنگدال بتنی برای پل

دال های بتنی با توجه به ضخامتشان کاربرد مختلفی دارند. مثلا اگر دارای ضخامت ده تا پنجاه باشد برای سقف و اگر دارای ضخامت کمتر باشد برای سنگ‌فرش ها استفاده می شود. دال های بتنی به  دو صورت پیش ساخته و یا در محل پروژه تولید می شود. سنگدال های بتنی نوعی از دال های بتنی هستند که کاربردهای متنوعی دارند به همین دلیل در سایز و اندازه های مختلف تولید می شوند. دو نوع ترافیکی و غیر ترافیکی سنگدال بتنی در بازار موجود است. مواد اولیه به کار رفته در این سنگدال ها فولاد و بتن است. 

با استفاده از دال بتنی در ساخت و ساز های شهری و برون شهری با ایجاد یک تنش اولیه ثابت و دائمی در یک سازه ساختمانی مقداری از تنش‌ های ناشی از بارهای مرده و زنده خنثی می شود و مقاومت باربری سازه افزایش می یابد. از دوره های گذشته تاکنون پیش ‌تنیده کردن مقاطع بتنی از پل ‌ها و اسکله ‌ها کاربردی بوده و امروزه نیز در ایجاد سقف ‌های دال تخت با دهانه‌ های بلند مانند ساختمان های تجاری، و سقف پارکینگ ‌ها و … رشد فزاینده ای داشته است.

قیمت سنگدال بتنی

قیمت سنگدال بتنی با توجه به مشخصاتش متفاوت می باشد. این مشخصات شامل  ابعاد ، سایز میلگردها ، وزن میلگردها، عیار سیمان و وزن قطعه می باشد.

قیمت سنگدال بتنی
قیمت سنگدال بتنی

 

طرز تهیه و ساخت سنگدال بتنی

برای تهیه و ساخت دال بتنی پیش ساخته که در کارگاه انجام می شود مراحل زیر انجام می گردد.

ابتدا باید زمینی مناسب کار در اختیار داشته باشید و آن را با آب خیس کنید اما در زمان بتن ریزی و بعد از آن دقت شود که زمین خشک باشد. در این مرحله باید پرداخت و عمل آوری انجام شود، بتن را با سرعت مناسب درون قالب بریزید و پهن کنید حالا باید تراز و شمشه بکشید. دقت کنید شمشه کشی در مساحت مناسبی انجام شود. در نهایت به قالب های کناری و جداکننده های میانی باید توجه کنید تا محکم باشند که زمان قرارگیری وسایل تراز کننده مکانیکی و ایجاد ارتعاش آسیب نبینند. بعد از طی کردن مراحل بالا لازم است دال بتنی پرداخت شود.

پرداخت سنگدال بتنی با روش های مختلفی مانند; تراز کردن، لبه کشی و درز کشی، شمشه کشی، تخته مالی کردن، جارو کشی و ماله کشی انجام می شود.

ساخت سنگدال بتن در محل پروژه

جهت تهیه دال بتنی در محل پروژه ابتدا خمیر بتن را از مواد اولیه مناسب تهیه می کنند و آن را داخل قالب می ریزند. در صورتی  که دال به صورت مسلح اجرا شود، برای این کار آرماتورهای تقویتی را قبل از بتن‌ ریزی داخل قالب قرار می گیرد. از پلاستیک برای محکم نگه‌ داشتن میل ‌گردها در قالب استفاده می کنند تا بتن به شکل کامل بتواند آرماتورهای تقویتی را مورد پوشش قرار دهد.

برای ایجاد و ساخت دال سقف در محل پروژه، از قالب‌ هایی که حالت سینی مانند دارند استفاده می شود. این قالب های سینی شکل توسط داربست ‌های موقت نگهداری می شوند که بعد از سفت‌ شدن بتن آن ها را بر می دارند. گاهی ممکن است از دیوارهای کناری ساختمان، به عنوان قالبی برای بتن‌ ریزی استفاده کنند.

اغلب جنس قالب ها از صفحات و قطعات چوبی، فولادی یا پلاستیک است. اما مهندسان طی کار و به دست آوردن تجربیات متعدد به این نتیجه رسیدند که بهترین نوع قالب ها از جنس پلاستیکی و فولادی می باشد. با این وجود زمانی که برای ساخت یک پروژه هزینه کم در نظر گرفته می شود استفاده از قالب های چوبی‌ هم دیده می شود.

نحوه اجرای انواع سنگدال بتنی

سنگدال های بتنی به شکل دو طرفه و یک طرفه قابلیت اجرا دارند، اجرای سنگدال بتنی به شکل دو طرفه زمانی کاربرد دارد که نسبت دهانه بزرگتر به دهانه کوچکتر کمتر از دو باشد و سنگدال ها با استفاده از چهار ضلع پشتیبانی شود. در این صورت که سنگدال ها به صورت دو طرفه هستند. آرماتورها در هر دو سمت باید اجرا شوند چرا که نیروها در سنگدال های دو طرفه از دو جهت طولی و عرضی می باشد.

کاربرد سنگدال های یک طرفه زمانی است که نسبت دهانه بزرگتر به دهانه کوچکتر بیش از دو باشد، در این صورت سنگدال می تواند بر روی دو لبه مقابل یکدیگر قرار گیرد. گاهی دال ها از چهار ضلع تکیه گاه دارند و یا ممکن است انتقال بارهای وارد بر نوع سنگدال های بتنی یک طرفه به صورت طولی باشد. اما هر دو از دال های یک طرفه آرماتور ها در راستای دهانه کوچکتر قرار می گیرند.

کاربرد سنگدال بتنی

 • ساخت عرشه انواع پل ها و کف سازی ها
 • دال هایی با ضخامت کم برای سنگ‌فرش ها
 • ایجاد سقف برای سنگدال های باضخامت بالا
 • سقف کانال های آب
 • ایجاد پوشش روی جوی ها به منظور جلوگیری از انتشار آلودگی و ورود حیوانات
 • ایجاد ایمنی برای افراد در کنار کانال های آب شهری
 • کفپوش موقت برای محوطه ها
 • پی ‌یا خاک زیر ساختمان
 • تکیه ‌گاه برای دال‌ های بتنی ضخیم
 • سقف طبقات ساختمان ها
 • تعریض معابر عمومی
 • سقف پارکینگ های سراسری

اندازه و سایز های مختلف سنگدال بتنی

انواع سایز های سنگدال های بتنی شامل‏۱۵۰x50x15‏، سنگدال بتنی ‏۱۲۰x50x15‏، سنگدال بتنی ‏۱۰۰x50x15‏، سنگدال بتنی ‏۱۲۰x50x10‏، دال بتنی ‏۱۰۰x50x10‏، دال بتنی ‏۸۰x50x10‏، سنگدال بتنی ‏۸۰x50x15‏، سنگدال بتنی ‏۱۵۰x60x15 سانتی، سنگدال بتنی ‏۱۲۰x60x15‏، دال بتنی ‏۱۲۰x60x10‏، دال بتنی ‏۱۰x60x15، سنگدال بتنی ‏۱۰۰x60x10، دال بتنی ‏۸۰x60x15‏ سانتی و دال بتنی ‏۸۰x60x10‏ سانتی متری را می توان تهیه و استفاده کرد.

چرا استفاده از سنگدال بتنی رایج شده است؟

مقاومت بالای سقف با سازه سنگدال بتن در برابر آتش و حرارت، صرفه جویی در مصرف مصالحی مانند سیمان و آب و فولاد، استحکام مناسب در برابر زمین لرزه نسبت به سازه های دیگر، عملکرد به عنوان یک عایق صوتی و سرعت اجرای بالا موجب شده تا سنگدال های بتنی طرفداران زیادی داشته باشند و امروزه از آنها در سازه ها به صورت رایج استفاده کنند.

چه زمانی در سازه ها نباید از سنگدال استفاده کرد؟

وقتی سازه ای دارای اسکلت فولادی باشد استفاده از سنگدال بتنی پیشنهاد نمی شود زیرا سقف های با دال بتنی سنگین هستند و مقاومت کششی در آن ها پایین می باشد و وزن سازه با این مشخصات بسیار بالا می رود که بهتر است قبل از هر چیز همه جوانب کار سنجیده شود تا متحمل هزینه های گزاف و دوباره کاری نشوید.

انواع دال بتنی

سقف دال بتنی به دو صورت قابل اجرا می باشد. در زیر به این دو مورد اشاره کرده ایم:

 • دال های بتنی به صورت یک طرفه :

دال های بتنی به صورت یک طرفه در زمانی استفاده می شود که نسبت دهانه بزرگتر به دهانه کوچکتر بیش از دو باشد و دال بتواند بر روی دو لبه مقابل یکدیگر قرار بگیرد. انتقال بارهای وارده بر نوع دال های بتنی یک طرفه به صورت طولی می باشد. همچنین اگر دال ها از چهار ضلع تکیه گاه داشته باشند جزء دال های یک طرفه محسوب می شوند. در هر دو دسته از دال های یک طرفه آرماتورها در راستای دهانه کوچکتر قرار می گیرد.

 • دالهای بتنی به صورت دو طرفه :

دال های بتنی به صورت دو طرفه معمولا در زمانی هایی کاربرد دارند که نسبت دهانه بزرگتر به دهانه کوچکتر کمتر از دو می باشد و دال هابا استفاده از چهار ضلع پشتیبانی می شوند به این  نوع دال های دو طرفه می گویند . در دال های دو طرفه آرماتورها در هر دو سمت باید اجرا شوند زیرا نیرو در دال های دو طرفه از دو جهت عرضی و طولی می باشد .

انواع دال بتنی
انواع دال بتنی

 

مزیت استفاده از دال بتنی

استفاده کرده از دال بتنی در کاربردای مختلف مزیت های زیادی دارد، یکی از کاربردهای دال بتنی اجرا در سقف می باشد  که در زیر سعی کرده ایم به مزیت سقف دال بتنی اشاره کنیم :

 • سقف هایی که از دال بتنی استفاده می کنند تا حد بسیار زیادی به نسبت سقف های دیگر در برابر آتش و همچنین حرارت مقاوم هستند.
 • اجرای سقف های دال بتنی تا حد زیادی به صرفه تر می باشد. با اجرای سقف دال بتنی می توانید در مصالحی مانند آب ، فولاد ، سیمان ، سنگدانه و.…  صرفه جویی کنید.
 • با استفاده از سقف های دال بتنی می توانید تا حد زیادی عمر ساختمان را افزایش دهید زیرا سقف های دال بتنی دارای عمر طولانی هستند.
 • با اجرای سقف دال بتنی سرعت کار خود را بالا ببرید زیرا اجرای سقف های دال بتنی بسیار سریع انجام می شود.
 • این نوع سقف ها در برابر زلزله بسیار مقاوم تر می باشند در نتیجه شما با اجرای سقف های بتنی می توانید مقاومت و ایمنی ساختمان خود را بالا ببرید.
 • سقف های دال بتنی عایق صوتی بسیار خوبی می باشند زیرا دارای ضخامت استاندارد هستند.
 • هزینه های جانبی مانند حمل و نقل را کاهش دهید.
مزیت استفاده از دال بتنی
مزیت استفاده از دال بتنی

 

معایب سقف دال بتنی

سقف دال بتنی مانند هر مصالح دیگر ساختمانی دارای معایبی می باشد این معایب به صورت زیر می باشد :

 • بهتر است از سقف های دال بتنی در اسکلت های فولادی استفاده نکنید زیرا برای این اسکلت ها مناسب نمی باشند.
 • در هنگام اجرای سقف دال بتنی ممکن است با مشکلات زیادی مواجه شوید به همین دلیل بهتر است تحقیقات لازم را قبل از اجرای سقف انجام دهید و اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید تا از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.
 • یکی از معایب سقف های دال بتنی وزن سنگینی است که این سقف ها به نسبت سقف های دیگر دارد و دلیل سنگینی آن مواد اولیه است که در ساخت این دال های بتنی استفاده می شود. البته برای حل این مشکل دال های استفاده می شود به نام دال های مجوف که د راین دال ها حفره هایی ایجاد می کنند که وزن دال کاهش پیدا کند اما برای استفاده از این دال های بتنی محدودیت وجود دارد.
 • دال های بتنی مقاومت کشش پایینی دارند.
معایب سقف دال بتنی :
سقف دال بتنی 
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
اسکرول به بالا