سمنت پلاست چیست

سمنت پلاست چیست

در این مقاله قصد داریم در مورد اینکه سمنت پلاست چیست برای شما عزیزان توضیح دهیم. یکی از مصالح جدید در ساختمان سازی می باشد. ترکیبات سمنت پلاست به این صورت است: سیمان سفید، ماسه، پودر سنگ، افزودنی های بتن از جمله رزین پلی استر و هاردنر و پیگمنهتای رنگی.

سمنت پلاست چیست

ترکیبات اصلی سمنت پلاست بتن و پلیمر است که در رنگهای زیبا ساخته شده است و به زیبایی سنگهای طبیعی می باشد.

در این بحث بعضی از ویژگی های سنگ مصنوعی یا سمنت پلاست را مورد بررسی قرار داده و انتظار می رود در پایان به سوالات متداول سنگ مصنوعی نانو سمنت پلاست پاسخ بدهیم.

 • سنگ مصنوعی یا سمنت پلاست چیست؟
 • در ساخت سنگ سمنت پلاست از چه موادی استفاده می شود؟
 • کاربرد سمنت پلاست چه می باشد؟
 • مزایای سنگ مصنوعی سمنت پلاست کدام موارد است؟
 • ایجاد رنگ در سمنت پلاست به چه صورت می باشد و دارای چه مشخصاتی است؟
 • آیا قابلیت برشکاری در سنگ های مصنوعی سمنت پلاست وجود دارد ؟
 • طریقه نصب سنگ مصنوعی یا سمنت پلاست به چه صورت است؟
 • میزان چسبندگی سنگ مصنوعی سمنت پلاست نسبت به سرامیک و یا سنگ های طبیعی به چه صورت می باشد؟
 • مقاومت سنگ مصنوعی سمنت پلاست در برابر سرما (یخبندان)و گرما به چه صورت می باشد؟
 • مقاومت سمنت پلاست نسبت به کاشی در برابر سرخوردگی (لغزنده بودن)به چه صورت است؟
 • آیا برای نصب سمنت پلاست در نما خارج ساختمان نیازی به ایجاد پوشش رزینی و لاک ضد آب کننده و… می باشد؟
 • آیا سنگ مصنوعی سمنت پلاست نسبت به سنگ های طبیعی سبک تر هستند ؟
 • به طور کلی در چه بخش هایی از ساختمان توصیه می شوداز محصولات سمنت پلاست استفاده ننماییم؟
 • از مزایای سنگ مصنوعی سمنت پلاست نسبت به سنگ های طبیعی و سایر سنگ ها کدام موارد هستند؟

 

سنگ مصنوعی یا سمنت پلاست چیست؟

از نتیجه واکنش های شیمیایی پلیمریزاسیون و هیدراته سنگ مصنوعی یا سمنت پلاست بدست می آید. هیدراته کردن سیمان در واکنش هیدراتاسیون باعث ایجاد سختی در آن می گردد، که این واکنش عموماً در شکل گیری بتن انجام می شود. در انجام این روش دانه های کوچک کنترل شده با سنگدانه های مستحکم ترکیب شده و سیمان بسیار نرم و رطوبت کم با واکنش هیدراتاسیون با سرعت بالا انجام می گیرد که در شرایط مناسب به طور پیوسته واکنش مولکول های سیمان گرما تولید می کنند.

استفاده از این محصول در داخل و خارج ساختمان برای کف پوش ها می باشد و همینطور در دیوارپوش های داخل ساختمان و سنگ نمای بیرون ساختمان ها کاربرد بسیاری دارد. از این محصول کاربردی در پیاده روهای خیابان ها و پارک و ساختن محوطه بناهاو همچنین در حیاط منازل استفاده می شود. سمنت پلاست در طرح ها و رنگ های بسیار متنوعی عرضه شده است و امروزه در صنعت ساختمان سازی جایگزین موزاییک های قدیمی، سنگ و سرامیک شده است.

سنگ مصنوعی یا سمنت پلاست چیست؟
سنگ مصنوعی یا سمنت پلاست چیست؟

تغییر در ساختمان اتمی سیمان و دیگر مواد معدنی

سمنت پلاست که همان سیمان پلیمر شده میباشد در واقع سنگ مصنوعی یا همان غیر طبیعی می باشد که به واسطه تغییر در ساختمان اتمی سیمان و دیگر مواد معدنی با استفاده از ترکیبات پلیمری و نانو، و با در نظر گرفتن نتیجه واکنش های پلیمریزاسیون و ایجاد شدن سلسله زنجیر مستحکم در ساختار سیمان تشکیل شده است. کریستاله شدن سیمان در پی این واکنش دارد و شبکه بلوری در آن به وجود می آید. توان فشاری و خمشی این محصول جدید ۳ برابر بتن می باشد.

تغییر در ساختمان اتمی سیمان و دیگر مواد معدنی
تغییر در ساختمان اتمی سیمان و دیگر مواد معدنی

این محصول تولید شده مشخصات جدید دارد، برخی از آنها عبارت است از: بافت مولکولی متراکم، سطح آن پیوسته است، خاصیت آب گریزی، چسبندگی بالاو…. . قابل ذکر است این محصول نسبت به سنگهای طبیعی استحکام بیشتری دارد و از این حیث برتری دارد.

سنگ مصنوعی سمنت پلاست روشی است که انواع سنگ های مصنوعی در آن قابل تولید هستند . موزاییک های آنتیک نسل جدید ،انواع موزاییک های ویبره که نسبت به موزاییک های سنتی از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. سنگ های نمای آنتیک ، کف پوش و انواع سنگ های گرانیتی و مرمر که بر روی بتن ایجاد می شود و از رزین سنگ مصنوعی در تولید آنها استفاده می شود.

جدول زیر مشخصات فیزیکی و مکانیکی سمنت پلاست را نشان می دهد که با سنگ های طبیعی مقایسه شده است:

 

عنوانسمنت پلاستسنگ طبیعی (حداقل)
مقاومت فشاری۱۰۰۰-kg/cm2 600۴۰۰-kg/cm2 200
مقاومت کششیkg/cm2 60-150kg/cm2 30
مقاومت سایشیکمتر از ۲/۲  g/cm2۰/۴ g/cm2
مقاومت دمایی۵۰۰ cycles۵۰ cycles
نفوذ آبکمتر از ۳%۱% – ۱۵%
دانسیته۲۲۰۰ kg/m3۲۷۰۰ kg/m3

شما در حال خواندن مقاله سمنت پلاست چیست هستید

  مشخصات فنی:

 • حالت فیزیکی : مایع
 • رنگ : قهوه ای تیره
 • Ph: حدود ۸
 • یون کلر: ندارد
 • وزن مخصوص : ۱.۱۲۳gr/cm
  مشخصات فنی:
مشخصات فنی:

شکست پیوند رنگ های نامحلول در مرحله پلیمریزاسیون انجام می شود. در این مرحله نقش و طرح سنگ های طبیعی مثل مرمر و گرانیت با به کارگیری روش های نوین پیاده سازی می شود. روش کار رنگ بندی سنگ های سمنت پلاست استفاده از رنگ های عمقی می باشد و هیچ گونه طرح چاپی در آن به کار گرفته نشده است. در واقع طرح های روی سنگ ها و حاشیه شکل رفته به طور اتفاقی در مرحله تولید ایجاد می گردد.

سنگ های سمنت پلاست در انواع زیر ارائه شده است :

سنگ نماهای باد بر و برجسته که دارای طرح و رنگ مناسب برای استفاده در داخل و نمای بیرونی ساختمان می باشد.

انواع سنگ های مصنوعی مخصوص نما ( صاف و صیغلی , مات و نصفه مات ) سنگ های ساختمانی مانند:  سنگ مناسب برای پیشانی پله و کف پله، قرنیز و . . .

موزاییک هایی در طرح های گرانیت ,ساده , مرمریت که صاف و صیغل داده شده است موزاییک های آنتیک صیغل داده شده سنگ فرش های براق و مات، برجسته اجسامی مانند گلدان ها , کتیبه ها و انواع مجسمه که به صورت دو بعدی و سه بعدی طراحی شده است انواع صندلی های شهری و جدول های شهری و . . .

سمنت پلاست با تکنولوژی ساخت مناسب و کاربردی به سرعت در بین مردم طرفدار پیدا کرده  و جایگاه مناسبی را در بازار دارد.

سنگ های سمنت پلاست در انواع زیر ارائه شده است :

در حال حاضر شما در حال مطالعه موضوع سمنت پلاست چیست هستید

در ساخت سنگ سمنت پلاست از چه موادی استفاده می شود؟

سنگ های مصنوعی یا سمنت پلاست از مواد معدنی و سنگدانه ها و کانی مانند کربنات و سیلیس تشکیل شده است. در ترکیبات آنها از سنگ دانه های عمل آوری شده و مش بندی شده ، مواد پلیمری لازم برای ایجاد کردن مشخصات فیزیکی و ظاهری جهت کنترل واکنش ها در روند ساخت، موادی که باعث چسبانندگی بیشتر می شود، به کار گرفته شده است.

همچنین از مواد نانو جهت ایجاد ویژگی های خاص در محصول و کنترل روند، مقدار کمی از مواد شیمیایی غیر سمی، جهت رنگ آمیزی از پیگمنت های معدنی بهره گرفته می شود که این پیگمنت ها قابلیت مقاومت در برابر عوامل جوی ، تشعشعات خورشید و باران های اسیدی را فراهم می کند، استفاده شده است.

 

در ساخت سنگ سمنت پلاست از چه موادی استفاده می شود؟
در ساخت سنگ سمنت پلاست از چه موادی استفاده می شود؟

در زیر به برخی از ویژگی های سمنت پلاست یا سنگ مصنوعی اشاره شده است:

 • این محصول در رنگ ها و طرح های متنوع موجود است
 • وزن این سنگ ها در مقایسه با سنگ های طبیعی کمتر است این ویژگی وزن ساختمان ها را کاهش داده و باعث کمتر شدن اثر زلزله می شود. عموماً وزن آنها ۲۲۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب ، ۱۲۰۰ الی ۱۷۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب و کمتر از این مقدار می باشد.
 • آب کمتری را جذب می کند، در حدود ۲/۲ درصد که این مقدار برای کاشی و سرامیک می باشد و در انواع سبک تر حدود ۵ درصد.
 • ابعاد تولید شده مانند سنگ های طبیعی محدودیت ندارد و در همه اندازه ها موجود است.
 • مقاومت در برابر کشش و فشار نسبت به سنگ های طبیعی بیشتر است.
 • میزان چسبندگی با سیمان بسیار بیشتر است. محصولات طبیعی به تدریج در اثر عوامل جوی و یا میزان چسبندگی پایین از ساختمان جدا می شوند. این محصولات به واسطه قابلیت چسبندگی این مشکل را ایجاد نمی کنند.
 • رنگ آنها در مقابل نورخورشید مقاوم است و در برابر عوامل جوی بسیار مقاومت بالایی دارند .
 • در برابر هوای بسیار سرد و یخبندان تا دمای پنجاه درجه زیر صفر مقاوم هستند.
 • مقاوم تا دویست و پنجاه درجه دمای حرارات غیر مستقیم و همچنین در برابر دمای بالا تا پانصد سیکل دما مقاوم است.
 • در برابر انقباض و انبساط که در بعضی مناطق کویری باعث ترک خوردن و شکستگی می شود مقاوم است.
 • از ویژگی دیگر استحکام بسیار بالای آن می باشد
 • و در نهایت نصب این محصول آسان و سریع است.

 

شما در حال خواندن مقاله سمنت پلاست چیست هستید

کاربرد سمنت پلاست چه می باشد؟

سمنت پلاست یا سنگ مصنوعی به دلیل دارا بودن ویژگی های بالا امروزه در صنعت ساختمان سازی بسیار کاربرد دارد. ویژگی های این محصول و تنوع در طرح و رنگ باعث شده که مهندسین و طراحان داخلی دکوراسیون روز به روز بیشتر از این محصول در مقایسه با سنگ مصنوعی و سرامیک و موزاییک استفاده کنند .

میزان تمایل به استفاده از سنگ های طبیعی و موزاییک های سیمانی به دلیل شرایط آب و هوایی خاصی که در کشور ما وجود است و همچنین وجود باران های اسیدی در برخی مناطق، کمتر شده است.

امروزه استفاده از این محصول به دلیل طرح های متنوع و رنگ های زیبا و همچنین قالب گیری شدن  و ایجاد اشکال متفاوت و اندازه های مختلف بیشتر شده و طرفداران خود را پیدا کرده است و سمنت پلاست جایگزین سنگ، کاشی ، موزاییک و سرامیک شده است. بیشترین کاربرد این سنگ استفاده در کف پوش ها، دیوار پوش ها می باشد . در نمای داخلی و خارجی ساختمان نیز به عنوان تزئین استفاده می شود.

کاربرد سمنت پلاست چه می باشد؟
کاربرد سمنت پلاست چه می باشد؟

مزایای سنگ مصنوعی سمنت پلاست کدام موارد است؟

۱- نفوذ نکردن سیاهی و تیرگی در اجزای درونی سنگ :

در سطح سنگ های طبیعی از رزین های براق کننده استفاده می شود، به همین علت در هنگام نصب بسیار براق است و جلوه خاصی دارد. این براق بودن در برابر نور خورشید و باران های اسید و عوامل جوی ، بعداز مدتی از بین می رود. سنگ شفافیت به علت از بین رفتن رزین ها،  از دست داده و تیره می شود . در نتیجه از بین رفتن رزین ها سنگ آب بیشتری جذب می کند ، به واسطه جذب بیشتر آب ، همراه آب رطوبت خاکی که در سطح سنگ موجود است را در سنگ نفوذ می دهد و به مرور زمان سنگ تیره تر خواهد شد.

در سوراخ هایی که در بافت سنگ ایجاد شده علاوه بر خاک و گرد و غبار، باکتری و قارچ هم وارد می شود. این باکتری ها و قارچ ها در طی زمان رشد کرده و به صورت جلبک و سبزه در می آیند. بعداز مدتی که ازبین رفتند ، بافت سنگ به صورت سبزی و سیاهی در می آید.

در سنگ مصنوعی آب بسیار کم جذب می شود و این مقدار کمتر از سه درصد می باشد، متراکم بودن مولکول های سطحی و عمقی و به این علت که در بافت داخلی سنگ هیچ گونه حفره پیوسته و ناپیوسته ای وجود ندارد، این تیره شدن بافت داخلی سنگ ها برای سنگ های سمنت پلاست به وجود نمی آید.

مزایای سنگ مصنوعی سمنت پلاست کدام موارد است؟
مزایای سنگ مصنوعی سمنت پلاست کدام موارد است؟

۲-  قدرت چسبندگی بیشتر با مصالح ساختمانی :

سنگ های طبیعی در طی زمان از ساختمان جدا می شوند، علت این جدا شدن این می باشد که این نوع سنگ ها پایه آهکی دارند و  دارای ضریب انبساط و انقباض سنگ و بتن متفاوت می باشند. این مسئله ظاهر سنگ را خراب کرده و سبب ایجاد خسارت به ساختمان می شود.

در سنگ های طبیعی برای رفع این مشکل راهکارهایی انجام شده است. به این منظور اسکوپ هایی در پشت سنگ ایجاد شده اما به مرور این اسکوپ ها دچار زنگ زدگی می شوند عملاً این راه حل بیهوده بوده است و با گذشت زمان باز هم سنگ از ساختمان جدا می شود. راهکار دوم استفاده از پیچ رول پلاک شده روی سطح سنگ ها می باشد ، البته ظاهر خوبی به ساختمان نمی دهد و معمولاً از این روش استفاده نمی شود.

این مشکل در سمنت پلاست وجود ندارد ، در این نوع محصول درصدی از سیمان استفاده شده است پس قدرت چسبانندگی به مصالح ساختمانی بیشتر شده است. قابل ذکر می باشد ضریب انبساط و انقباض سنگ مصنوعی و بتن که در پشت کار استفاده شده، یکسان است لذا از ساختمان جدا نمی شود در نتیجه نصب سنگ نیز آسان است. این نوع سنگ های مصنوعی را می توان با چسب های خمیری آماده و پودری کاشی و ماستیک نصب کرد . نکته دیگر در طراحی این گونه سنگ ها این می باشد که برش ها کم می باشد در نتیجه در ابعاد مختلف ساخته می شود و طرح ها متنوع تر هستند لذا هزینه ی اجرا کمتر شده است.

۳- پایین بودن وزن نسبت به سنگ های طبیعی :

سنگ های سمنت پلاست در مقایسه با سنگ های طبیعی بسیار سبک تر هستند.وزن سنگ های طبیعی دو هزار و هفتصد تا دو هزار هشتصد کیلوگرم بر مترمکعب می باشد، وزن سنگ های تراورتن دو هزار و پانصد کیلوگرم بر مترمکعب است و بتن دو هزار و سیصد الی دو هزار و چهارصد کیلوگرم بر مترمکعب می باشند.

محصولات سمنت پلاست جرم حجمی  دویست و بیست کیلوگرم در حالت عادی دارند و در حالت نیمه سبک هزار و پانصد تا هزار و هفتصد کیلوگرم بر مترمکعب می باشند . حالت فوق سبک نیز بین ۵۰۰ الی ۱۱۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب است.

3- پایین بودن وزن نسبت به سنگ های طبیعی :
۳- پایین بودن وزن نسبت به سنگ های طبیعی :

شما در حال خواندن مقاله سمنت پلاست چیست هستید

۴- مقاوم در برابر یخبندان و گرمایش :

جذب آب در سنگ های طبیعی و بتن بالا می باشد  به همین علت هنگام نفوذ آب در بین بافت های داخلی سنگ و بتن، این آب وارد شده از طریق حفره های پیوسته و ناپیوسته یخ می زند. در طی این یخ زدگی و با بیشتر شدن حجم یخ، در گذر زمان سنگ های غیر منصوعی و بتن مانند جدول های مخصوص خیابان  و موزاییک ها و… ترک خورده و یا شسته می شوند. در نتیجه، توصیه می شود در مناطق سردسیر از این نوع سنگ ها که جذب آب بالایی دارند  استفاده نشود.

در ساخت محصولات سمنت پلاست این ایرادات رفع شده است. جذب آب نسبت به سنگ های طبیعی بسیار پایین تر است و تا پنجاه درجه زیر صفر قابلیت مقاومت در برابر سرما را دارند. گفته شد که سنگ های طبیعی ، کاشی ها و سرامیک و بتن در برابر عوامل آب و هوایی و تغییرات دما و انبساط و انقباض در سطح و بافتشان دچار ترک خوردگی و درنهایت شکسته می شوند.

اما این گونه سنگ ها تا پنجاه درجه  سانتی گراد زیر صفر در برابر سرما مقاومت می کنند. همچنین مقاوم تا مثبت سیصدو پنجاه درجه سانتی گراد و پانصد سیکل دمایی متفاوت در برابر سرما و همینطور در برابر دمای بالا و تلورانس های دمایی مشکلاتی که برای سنگ های طبیعی گفته شد را ندارند.

4- مقاوم در برابر یخبندان و گرمایش :
۴- مقاوم در برابر یخبندان و گرمایش :

۵-عایق صوتی و حرارتی :

جرم حجمی سنگ های سمنت پلاست ۵۰۰ الی ۱۱۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب بوده است، این مزیت را دارد که وزن ساختمان را پایین می آورد. دلیل آن استفاده از مواد معدنی و ترکیبات ویژه در ساخت آنها و نیز استفاده از عایق های صوتی و حرارتی در بدنه ساختمان می باشد. که این موارد باعث صرفه جویی در مصرف انرژی خواهد شد. در برابر صدا تا میزان چهل درصد عایق هستند.

در حال حاضر شما در حال مطالعه موضوع سمنت پلاست چیست هستید

 ۶-مواردی دیگر از ویژگی های سمنت پلاست را در زیر آورده ایم:

 • در طرح و رنگ بسیار متفاوت هستند،
 • در ابعاد مختلف عرضه می شوند،
 • داشتن مقاومت بالاتر نسبت به بتن و سنگ های طبیعی،
 • دارای فرسایش پایین تری نسبت به سنگ های طبیعی هستند،
 • در طرح آنها از سنگ های طبیعی مثل مرمر و گرانیت شبیه سازی شده است.

 


 ایجاد رنگ در سمنت پلاست به چه صورت می باشد و دارای چه مشخصاتی است؟

در سنگ مصنوعی یا سمنت پلاست رنگ های استفاده شده از جنس معدنی و کانی هستند و کاملاً عمقی در سنگ به کار گرفته شده است. به این صورت که بعداز برش داده شدن همان رنگی که در سطح شنگ مشاهده می شود در بافت درونی نیز قابل مشاهده است.رنگهای استفاده شده در برابر تشعشعات خورشید و دیگر عوامل ثابت باقی می مانند. تعداد رنگ به کار گرفته شده در این محصولات هفت رنگ معدنی اصلی، دوازده رنگ فرعی می باشد.

رگه های مرمریت و رنگ بندی های گرانیت به طور عمقی و تصادفی در این محصولات ایجاد شده است. در تکنولوژی ساخت این نوع محصولات تا ۹۵ درصد رنگ، سنگ های طبیعی قابل مشابه سازی و اجرا می باشد. در نصب و اجرای برخی از محصولات که دارای رنگ های خاص می باشند باید ترکیبات به کار رفته در رنگ برای ایجاد لمینت دستی با درنظرگرفتن مشخصات مواد از مواد متفاوتی ایجاد گردد.

 ایجاد رنگ در سمنت پلاست به چه صورت می باشد و دارای چه مشخصاتی است؟
ایجاد رنگ در سمنت پلاست به چه صورت می باشد و دارای چه مشخصاتی است؟

شما در حال خواندن مقاله سمنت پلاست چیست هستید

آیا قابلیت برشکاری در سنگ های مصنوعی سمنت پلاست وجود دارد ؟

قابلیت برش کاری در سنگ های مصنوعی سمنت پلاست وجود دارد. البته جهت برش دادن به علت مقاومت بالا و متراکم بودن این نوع سنگ ها استفاده از صفحات گرانیت الزامی می باشد. همچنین این نوع سنگ ها را می توان با مته های الماس سوراخ کاری کرد.

آیا قابلیت برشکاری در سنگ های مصنوعی سمنت پلاست وجود دارد ؟
آیا قابلیت برشکاری در سنگ های مصنوعی سمنت پلاست وجود دارد ؟

طریقه نصب سنگ مصنوعی یا سمنت پلاست به چه صورت است؟

 سمنت پلاست که برای کف پوش استفاده می شود مانند سرامیک نصب و اجرا می شود. در ابتدا به اندازه زیرکار لایه ای از ملات خشک روی سطح قرار داده و دوغاب سیمان روی آن می پاشیم سپس کف پوش ها را  نصب می کنیم و آنها را تراز می کنیم. با وارد کردن ضربه تمامی حفره ها و سوراخ های موجود در زیر محصول پوشانده می شود و بقیه دوغاب از میان درزها خارج می گردد. در هنگام تمیز کردن ، بندکشی محصول نیز ایجاد می شود.

طریقه نصب سنگ نما به روش های زیر می باشد:

در حال حاضر شما در حال مطالعه موضوع سمنت پلاست چیست هستید

روش اول

نصب به روش معمولی سنگهای طبیعی (همان روش دوغاب سیمان): در این روش همانند روش سنگهای طبیعی می باشد و هیچ گونه شرایط ویژه ای ندارد. فقط باید توجه داشت که در هنگام اجرای کار، روی محصول دوغاب سیمان ریخته نشود. زیرا همانطور که در مطالب قبلی عنوان شد در سنگ مصنوعی میزان چسبندگی به سیمان بیشتر می باشد.

توجه داشته باشید در صورت ریختن دوغاب سیمان روی محصول، فوراً آن را پاک نکنید. تا یک الی دو ساعت صبر کنید که دوغاب رطوبت خود را از دست دهد بعد با یک فرچه پلاستیکی روی سطح محصول را تمیز کنید. اگر مدت زمان باقی ماندن دوغاب سیمان روی محصول زیاد شود ، روی سطح آن می چسبد و بعداً تمیز کردن آن مشکل می شود.

روش دوم

نصب به روش استفاده از چسبهای خمیری: از این چسب ها در چسباندن کلیه سطوح با رعایت نکات مربوطه استفاده می شود. عموماً این نوع چسب ها در سطوحی که رطوبت مستقیم ندارند استفاده می شود. در نتیجه استفاده از این نوع چسب برای نمای بیرونی ساختمان مناسب نیست زیرا وجود باران کاربرد آن را خراب می کند.

 روش سوم

نصب به روش استفاده از چسب پودری: استفاده از این چسب نیز برای تمام سطوح می باشد فقط برای سطوح کاشی، دیوار گچی مناسب نیست. برعکس چسب های خمیری، چسب پودری برای سطوحی که با رطوبت در تماس هستند مناسب می باشد. در نتیجه استفاده از آنها در نمای بیرونی ساختمان مشکلی را در پی ندارد.

روش چهارم

نصب به روش بصورت خشک: استفاده از این روش در داخل ساختمان می باشد. سازنده سنگ ها در پشت آن بستهایی را قرار داده و با پیچ رول پلاک کردن بست ها آنها را به دیوار نصب کنید.

میزان چسبندگی سنگ مصنوعی سمنت پلاست نسبت به سرامیک و یا سنگ های طبیعی به چه صورت می باشد؟

در سنگ های طبیعی میزان چسبندگی آنها به سیمان (دوغاب کاری) به علت پابه آهکی بودن بسیار پایین است. همچنین به علت تفاوت در ضریب انبساط و انقباض سنگ های طبیعی و بتن پشت سنگ با گذشت زمان از ساختمان جدا می شود.

راه حل هایی برای جلوگیری از این کار ارائه شده است. یکی از راهکارها در پشت سنگ های طبیعی اسکوپ هایی ایجاد شده که با گذشت زمان در اثر فرسایش اسکوپ ها بازهم سنگ های طبیعی از ساختمان جدا می گردد.راهکار بعدی سوراخ کردن پشت سنگها و با پیچ رول پلاک کردن آنها به ساختمان مانع از جدا شدن می شود.

شما در حال خواندن مقاله سمنت پلاست چیست هستید

استفاده از سنگ های تراورتن

البته به علت نمای نامناسب این روش استفاده نمی شود. راهکار دیگری که ارائه و استفاده شد، استفاده از سنگ های تراورتن می باشد. از این نوع سنگ ها در قدیم استفاده نمی شد چون دارای جذب آب بالا، و همچنین سوراخ هایی پیوسته بسیار زیاد بودند. اما اکنون استفاده از این سنگ ها مرسوم است.

چون جذب آب بالایی دارند و حفره های موجود در بتن (دوغاب سیمان) در بافت سنگ نفوذ می کند و باعث می شود روی تنه ساختمان پایدار بماند. اما استفاده از این سنگ ها مشکلی را در پی داشته و آن جذب بالای آب می باشد که باعث نفوذ رطوبت به داخل ساختمان می شود و مشکلات عدیده ای را برای ساکنان در پی دارد.

سرامیک و کاشی ظاهر زیبایی به ساختمان می دهند و باعث انعکاس نور خورشید می شوند. سرامیک و کاشی میزان چسبندگی پایینی به دوغاب سیمان دارند. مشکل دیگر در برابر تغییرات دما و انبساط و انقباض ترک خورده، شکسته می شوند و از بدنه ساختمان جدا می شوند.

در تکنولوژی ساخت سمنت پلاست از انواع مواد معدنی و طبیعی و همچنین مقداری سیمان و مواد پلیمری که ضریب انبساط و انقباض آنها به بتن نزدیک است، به کار گرفته شده است و میزان چسبندگی نسب به دوغاب سیمان و چسبهای ساختمانی بالا می باشد. به علت یکسان بودن ضریب انبساط و انقباض محصول با بتن پشت کار بصورت خطی، با گذشت زمان این سنگ ها از بدنه ساختمان جدا نمی شوند.

 مقاومت سنگ مصنوعی سمنت پلاست در برابر سرما (یخبندان)و گرما به چه صورت می باشد؟

سنگ های معمول که در بازار عرضه می شوند یا سنگ های تراورتن، به علت اینکه جذب آب بالایی دارند و همچنین وجود حفره های پیوسته و ناپیوسته ، باران و رطوبت در آنها نفوذ کرده و در اثر سرما آب میان بافتی موجود در آنها یخ می زند و باعث ترک خوردن و شکستگی سنگ و درنهایت جدا شدن از بدنه می شود.

این محصول تا  دمای پنجاه الی هفتاد درجه سانتی گراد زیر صفر در برابر سرما مقاوم است. زیرا در سنگ های سمنت پلاست جذب آب پایین است و حفره های ریز میکروسکوپی در بافت آن کاهش یافته و البته سطح آن پیوسته است.

این ویژگی یعنی مقاوم بودن در برابر سرما و یخبندان باعث شده کاربرد این سنگ ها در مناطق سردسیر و یخبندان که سنگ های طبیعی کاربرد آنچنانی ندارد، مناسب باشد. تحمل دمای مستقیم تا سیصد درجه سانتی گراد و پانصد سیکل دمایی باعث شده که این نوع سنگ ها در مناطق گرمسیر کشورکه دمای هوا در روز بسیار بالا و در شب پایین می آید، بسیار استفاده شود .

 

مقاومت سمنت پلاست نسبت به کاشی در برابر سرخوردگی (لغزنده بودن)به چه صورت است؟

در کاشی و سرامیک در مواقع نفوذ رطوبت سطح آنها بسیار لغزنده خواهد شد زیرا پخت لعاب روی آنها صورت گرفته  و جذب آب به شدت پایین آمده است. در سنگ مصنوعی یا سمنت پلاست این ویژگی بهبود یافته زیرا جذب آب تا حدود سه درصد می باشد که قابل ذکر است با اینکه سطح محصول رطوبت دارد اما بدلیل اصطکاک کافی از لغزش جلوگیری شده است.

یکی دیگر از علت هایی که می گوییم سطح سنگ مصنوعی یا سمنت پلاست لغزنده نیست این نکته می باشد که با وجود اینکه سطح آن صیقلی است و براق به نظر می رسد ، پرزهایی بسیار ظریف روی آن قرار گرفته که باعث بالا بردن اصطکاک بین جسم لغزنده و سطح محصول می شود و از سرخوردگی جلوگیری به عمل می آید.

تمام محصولات سمنت پلاست دارای استانداردی به نام مقاومت در برابر لغزش و یا سرخوردگی می باشد که در کف پوش ها و استاندارد ۷۵۵ ملی ایران تعریف شده است.

در حال حاضر شما در حال مطالعه موضوع سمنت پلاست چیست هستید

آیا برای نصب سمنت پلاست در نما خارج ساختمان نیازی به ایجاد پوشش رزینی و لاک ضد آب کننده و…  می باشد؟

در استفاده از سنگ های مصنوعی با دیگر تکنولوژی های ساخت، سنگ های آنتیک و اسلب طبیعی که جذب آب در آنها بالاست مانند سنگ تراورتن جهت کم کردن جذب آب و یا به منظور تغییر نکردن رنگ محصول و همچنین جهت جلوگیری از ورود خاک و گرد و غبار در بافت سنگ و جلوگیری از تیره شدن سنگ به این نوع رزین ها برای ایجاد پوشش و لاک نیاز داریم.

میزان دوام و پایداری رزین ها بر روی سنگ تا پنج سال می باشد چون در برابر تشعشعات خورشید و باران های اسیدی ممکن است از بین بروند لذا باید عملیات رزین پاشی را بعداز گذشت این مدت زمان تمدید کرد. شایان ذکر است وجود این اشکال در سنگ های مصنوعی نانو سمنت پلاست برطرف گردیده و به علت ساختار و تکنولوژی ساخت ویژه که توضیح داده شد از این قاعده مستثنی می باشد.

در حال حاضر شما در حال مطالعه موضوع سمنت پلاست چیست هستید

آیا سنگ مصنوعی سمنت پلاست نسبت به سنگ های طبیعی سبک تر هستند ؟

گفته شد که جرم حجمی سنگ های طبیعی مانند مرمر و گرانیت ۲۷۰۰ الی ۲۸۰۰ کیلوگرم برمترمکعب می باشد. سنگ های طبیعی تراورتن که دارای سوراخ های زیاد در بافت داخلی سنگ هستند ۲۵۰۰ کیلوگرم برمترمکعب می باشند.

جرم حجمی سنگ مصنوعی یا سمنت پلاست ۲۲۰ کیلوگرم برمتر مکعب در حالت عادی می باشد. مشخص است که در حالت عادی نسبت به سنگ های طبیعی جرم حجمی کمتری دارند. البته این تفاوت در وزن قابل مشاهده نمی باشد. زیرا وزن محصول قابل کاهش دادن است که از الزامات در صنعت ساخت و ساز می باشد که در زیر به مواردی از آنها اشاره می کنیم:

آیا سنگ مصنوعی سمنت پلاست نسبت به سنگ های طبیعی سبک تر هستند ؟
آیا سنگ مصنوعی سمنت پلاست نسبت به سنگ های طبیعی سبک تر هستند ؟

در حال حاضر شما در حال مطالعه موضوع سمنت پلاست چیست هستید

وزن سنگ مصنوعی سمنت پلاست

وزن سنگ مصنوعی سمنت پلاست در حالت نیمه سبک بین ۱۵۰۰ الی ۱۷۰۰ کیلوگرم برمترمکعب می باشد که در مقایسه با حالت عادی سی درصد پایین تر است.چگالی محصولات سبک سمنت پلاست بین ۱۱۰۰ الی ۱۲۰۰ کیلوگرم برمتر مکعب می باشد و نسبت به حالت عادی پنجاه درصد سبک تر می باشد. گفتنی است این محصولات قابل اجرا در نمای بیرون ساختمان می باشد زیرا جذب آب پایین تراز سه درصد را دارا می باشند.

و در نهایت جرم حجمی محصولات فوق سبک بین ۶۰۰ الی ۱۰۰۰ کیلوگرم برمتر مکعب می باشد . چون در این محصولات از مواد خاص استفاده شده است، جذب آب در این نوع سنگ ها ۸ درصد می باشد که مناسب ترین کاربرد آن استفاده در نمای داخلی ساختمان است. در صورتی که در هنگام تولید، مواد نانو برای کاهش یافتن جذب شدن آب اضافه شود که در این صورت از آنها می توان در نمای خارجی ساختمان استفاده کرد.

باید این نکته را در نظر داشته باشید مناسب ترین محصولات برای استفاده در نمای خارجی ساختمان محصولاتی هستند که میزان جذب آب آنها بالای ۵ درصد می باشد.

 

به طور کلی در چه بخش هایی از ساختمان توصیه می شود از محصولات سمنت پلاست استفاده ننماییم؟

در مناطقی که عموماً از کاشی و سرامیک مانند حمام، بدنه و اطراف استخر و… استفاده می شود توصیه می شود از این محصولات استفاده نگردد. دلایل این کار در زیر بیان می شود.

دلیل اول پایین تر بودن قیمت کاشی و سرامیک می باشدکه باعث کاهش هزینه ها می گردد. دلیل دوم در این مکان ها رطوبت دائمی موجود است ، با استفاده از سنگ های طبیعی این امکان فراهم می گردد که مواد معدنی موجود در بافت سنگ ها به روی سطح سنگ بیاید و در حالت شوره زدگی روی سطح سنگ ایجاد می شود.

چون در ساخت سنگ های مصنوعی سمنت پلاست از مواد معدنی استفاده شده است این محصول همانند سنگ های طبیعی عمل می کند . مگر در صورتی که در هنگام تولید از مواد خاص استفاده شود که جذب آب این نوع سنگ ها را کاهش داده و به میزان صفر درصد برساند. البته انجام این عملیات قدری هزینه بر می باشد و به صرفه نیست.

استفاده از مواد شوینده

در این مکان ها جهت تمیز کردن و نظافت از مواد شوینده و اسیدهای قوی بهره گرفته می شود که سنگ های طبیعی دارای قابلیت ضد اسید نیستند. چون میزان جذب آب آنها بالا می باشد در نتیجه با نفوذ اسید در بافت سنگ باعث می شود پیگمنت های سنگ طبیعی تغییر رنگ دهند.

در مورد سنگ های مصنوعی نیز این مسئله وجود دارد زیرا در این نوع سنگ ها از پیگمنت های معدنی استفاده می شود. و همان طور که می دانیم جذب آب آنها پایین تر می باشد با وجود این سمنت پلاست نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در مواردی با اضافه کردن بعضی مواد میتوان خاصیت اسیدی برای سمنت پلاست درنظر گرفت که این مسئله قدری هزینه سنگ را افزایش داده و حدوداً ۱۰ الی ۱۵ درصد به هزینه سنگ اضافه می شود. قابل ذکر است که کاشی روی سطح خود لعاب پخته شده دارد و میزان جذب آب آن در حدود صفر است و خاصیت ضد اسیدی  را دارا می باشد.

از مزایای سنگ مصنوعی سمنت پلاست نسبت به سنگ های طبیعی و سایر سنگ ها کدام موارد هستند؟

مصرف کنندگان می توانند سنگ مصنوعی سمنت پلاست با قیمت بسیار پایین تر نسبت به سنگ های طبیعی تهیه کنند همچنین قیمت تمام شده برای تولید کنندگان بسیار پایین تر می باشد و سود دهی بسیار بالاتری دارد .

نصب و اجرای سنگ مصنوعی سمنت پلاست نسبت به سنگ های طبیعی بسیار راحت تر است و علت آن هماهنگ بودن با دوغاب سیمان و چسب های پلیمری میباشد . سنگ مصنوعی سمنت پلاست در سایزهای متنوع عرضه می شود و نیاز به برش کاری کمتری دارد به همین دلیل سرعت اجرا کردن کار سنگ ها بالاتر می روند.

در هنگام بارندگی های فصلی تمیز می شوند و زحمت نظافت برای ما ندارند. تولید کنندگان این نوع محصولات آنها را در انواع مختلف به بزار عرضه می کنند و در تولید ابعاد مختلف محدودیتی وجود ندارد و تا سایز ۲ متر در ۳ متر ینی ۶ متر مربع و با ضخامت ۲۵۰ میلیمتر تولید می شوند.

میزان واقعی مصرف سنگ ها بسته به شرایط جوی منطقه می باشد و با توجه به کاربردی که برای ما دارد مقدارش تعیین می شود اما عموماً بین ۳/۰ الی ۸/۰ درصد از مقدار سیمانی که استفاده کرده ایم را برای داشتن نتیجه بهتر می توان استفاده کرد.

شما در حال خواندن مقاله سمنت پلاست چیست هستید

روش مصرف

روش مصرف نیز به متدهای مختلفی صورت می گیرد و به نوع آب و هوا بستگی دارد یکی از روش ها به این صورت می باشد که قبل از بتن ریزی رزین سنگ را بتن مخلوط کرده که زمان این کار حدوداً سه دقیقه می باشد . و روش دیگر انجام کار این می باشد که در ابتدا رزین سنگ را با مقداری آب مخلوط کنیم و مخلوط به دست آمده را به آرامی به بتن اضافه نمائیم.

این نوع محصول در گالن های ۲۰ کیلوگرمی و بشکه های ۲۲۰ کیلوگرمی بسته بندی شده است و در بازار به عرضه در آمده است. و نگه داری آن باید در انبار در بسته های اولیه و در ناحیه ای که از سرما در امان باشد.

از صبر و شکیبایی شما در خواندن مقاله سمنت پلاست چیست کمال تشکر را داریم و امیدواریم از خواندن مقاله سمنت پلاست چیست نهایت استفاده و بهره را برده باشید

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

مقالات مرتبط

تولید سنگفرش پلیمری

تاریخچه استفاده از سنگ فرش به عنوان پوشش به چه دوره ای باز می گردد؟

در رابطه با تاریخچه و قدمت استفاده از سنگ فرش به عنوان پوشش می توان به رومیان باستان اشاره کرد که از معروف ترین افرادی هستند که برای پوشاندن خیابان ها و معابر شهر از این سنگ فرش ها استفاده می کردند، به گونه ای که استفاده از پوشش سنگ فرش به صورت روشی رایج

ادامه مطلب »
قیمت سنگ فرش

عوامل موثر بر قیمت سنگ فرش در بازار کدام اند؟

استفاده کردن از سنگ برای پوشش دادن یک محیط مانند حیاط بسیار می تواند به صرفه تر باشد، بنابراین شما می توانید با پرداخت هزینه ای مناسب حیاط خود را پوشش دهید، چرا که می توان سنگ ها را به صورت طبیعی بدون هیچ گونه برشی به عنوان سنگ فرش برای پوشش دادن یک محیط

ادامه مطلب »
قیمت سنگ پلیمری

قیمت سنگ پلیمری

سنگ های پلیمری به عنوان یکی از پر کاربرد ترین نوع سنگ ها در ساخت و ساز محسوب می شود که  اکثر معماران  پروژه های سختمانی  در ساخت و ساز نما و یا محوطه سازی در ترکیب با موزاییک پلیمری از این نوع سنگ استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم به موضوع قیمت

ادامه مطلب »
 نحوه اجرای موزاییک واش بتن

 نحوه اجرای موزاییک واش بتن به چه صورت می باشد؟

همانطور که پیش از این نیز در مطالب قبلی، بیان کردیم واش بتن یک مدل کف پوش می باشد که در ایجاد محوطه باغ، ویلا، روف گاردن، معابرسازی، پارکینگ و… مورد استفاده قرار می گیرد. در روش های تولید واش بتن، از سنگدانه های معدنی و رنگی به کار گرفته شده است که دارای حالت

ادامه مطلب »
اسکرول به بالا