موزاییک واش بتن اصفهان

موزاییک واش بتن اصفهان

در این مقاله قصد داریم به بررسی مشخصات و نوع متریال موزاییک واش بتن اصفهان بپردازیم.

در صنعت وسیع و پرتنوع ساختمان سازی، از انواع کفپوش های مختلف در طرح ، رنگ و متریال  جهت پوشش کف ساختمان و فضاهای مختلف داخلی و خارجی استفاده می شود. هر نوع کفپوشی خصوصیت های  مخصوص به خود را دارست و مناسب مکان خاصی است.

موزاییک واش بتن اصفهان
موزاییک واش بتن اصفهان

بعضی از کفپوش ها به دلیل مقاومت بالا در برابر عوامل جوی ، در  محیط بیرون ساختمان اجرا میشوند. یکی از این کفپوش ها “موزائیک واش بتن ” است که میتوان از آن به عنوان یکی از اعضاء خانواده واش بتن اشاره نمود.

ما در این مقاله تلاش داریم به این پرسش ها پاسخ دهیم:

 • موزاییک واش بتن چیست ؟
 • موزاییک واش بتن مرغوب باید دارای چه خصوصیت هایی باشد؟
 • روش ها و مراحل تولید واش بتون چگونه است ؟
 • از واش بتن در چه مواردی میتوان استفاده نمود ؟
 • چگونگی اجرای موزاییک واش بتن؟
 • جایگاه واش بتن در بازارفروش ، چگونه است ؟

 

۱موزاییک واش بتن چیست ؟

“واش بتن” نوعی کفپوش از جنس بتن است که متریال اصلی  آن از ترکیب سیمان ، سنگ دانه های معدنی با رنگ طبیعی ، چسب بتن و تعدادی افزودنی دیگر بتن مثل فوق روان کننده های کربوکسیلاتی و ژل میکروسیلیس است رویه در ۲ نوع برجسته و ساب خورده در  انواع طرح ونقش ها با استفاده از رنگهایی که خداوند عالم از آنها استفاده نموده است ، ساخته شده است .

این محصول نوعی کفپوش بتنی با مقاومت بسیار بالا است  که در مقابل برودت  و حرارت  و فشار بسیار مقاوم است و به سبب خاصیت اصطکاک بسیار زیادی که دارا میباشد،  در معابر پرتردد داخل شهر و پارک ها مورد استفاده قرار می گیرد.

1-موزاییک واش بتن چیست ؟
۱-موزاییک واش بتن چیست ؟

شما در حال مطالعه مقاله موزاییک واش بتن اصفهان هستید

۲- موزاییک واش بتن مرغوب باید دارای چه خصوصیت هایی باشد؟

تولید “موزائئیک واش بتن” در شرکتهای مختلف، در ابعاد و ضخامت متفاوتی انجام می شود که این موضوع به شرکت تولید کننده بستگی دارد . اما ابعاد روتین و معمول آن  ۳۰×۳۰، ۵۰×۵۰ ، ۴۰×۴۰ و ۶۰×۳۰ و ضخامت ۴ الی۵/۴ سانتی متر با سطح رویه بصورت برجسته تولید می شود.

لازم به ذکر است تغییر در ابعاد و اندازه  و همینطور رنگ محصول، با توجه به درخواست مشتری قابل تغییر خواهد بود. معمولا از سنگ دانه با پس زمینه تیره برای محل هایی با تردد بالا و از پس زمینه هایی روشن در فضاهایی با تردد کمتر مثل داخل منزل استفاده می گردد. واش بتن به جهت وزن مخصوص بالا و فشردگی متریال ، جذب آب را تا مقدار بسیار زیادی کاهش داده است.

2- موزاییک واش بتن مرغوب باید دارای چه خصوصیت هایی باشد؟
۲- موزاییک واش بتن مرغوب باید دارای چه خصوصیت هایی باشد؟

تنوع در رنگ

یکی از دیگر خاصیت های واش بتن تنوع در رنگ آن است که با توجه به سلایق  و درخواست مشتریان و با توجه به محل استفاده ، آن را تغییر داد . تعدادی از رنگ هایی که معمولا در کارخانه های تولیدی این محصول تولید می شود ، به این ترتیب است: سفید و قرمز ، سفید و مشکی، سفید و سبز، آجیلی، قرمز مشکی سبز، سفید و زرد ، سفید چینی.

سنگدانه هایی که برای تولید واش بتن مورد استفاده  قرار می گیرند ، میبایست از سنگ‌های قوی و با دوام  که کیفیت مناسبی دارند‌ باشند که تحمل شرایط سخت و سرما را در آزمایش‌ها نشان‌داده باشند. به لطف معادن متعدد سنگ مرغوبی که در کشور عزیزمان وجود دارد ، سنگ مورد نیاز شرکتهای تولید کننده
واش بتن تأمین و شرکت

تنوع در رنگ
تنوع در رنگ

ها مشکلی جهت تهیه متریال ندارند. سنگ‌های معادن شهرهای الیگودرز ،آذرشهر ،و بجستان از جمله سنگ‌هایی هستند که برای تولید این واش بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

باتوجه به اینکه “موزاییک واش بتن ” یک محصول زینتی میباشد، میتوان طبق سلیقه و سفارش مشتری، در این محصول از لامپ های LED متنوع ، استفاده کرد تا زیبایی کار را دوچندان شود.

از دیگر مشخصه های یک موزائیک واش بتن مرغوب ، میتوان به موراد ذیل اشاره کرد :

 • در صورتی که قطعه ای از واش بتن شکسته شود، پراکندگی دانه های سنگ میبایست در تمامی سطوح و قسمتهای قطعه وجود داشته و دیده شود.
 • چنانچه متریال مرغوب موجود در محصول بصورت استاندارد استفاده شده باشد و مراحل مورد نیاز را بصورت منظم و بدرستی طی کرده باشد، پس از شکسستن نباید سنگ دانه ها و سیمان از هم جداشوند.
 • هیچگونه حبابی نباید در محصول نهایی وجود داشته باشد . این مهم در آزمایش و از طریق برش زدن در طول و عرض محصول مشخص خواهد شد.
 • طول ، عرض و ضخامت محصول دقیقا منطبق با ابعاد ذکر شده و گوشه های قطعه تولیدی کاملا ۹۰ درجه باشد.
 • یک محصول تولیدی با مواد اولیه مرغوب و فرمول مهندسی مناسب، قادر به تحمل دمای ۴۰ – تا ۶۵ درجه سانتی گراد خواهد بود.

شما در حال مطالعه مقاله موزاییک واش بتن اصفهان هستید

۳-روش ها و مراحل تولید موزاییک واش بتون چگونه است ؟

فرآیند تولید موزاییک واش بتن به ۳ روش مرسوم است .

روش اول

* روش اول بصورت ویبره وروش دوم  بصورت پرسی.  در روش اول  ، بعد از اینکه مواد اولیه توسط ویبراسیون یکدیگر مخلوط شد ، بتن به دست آمده داخل قالبی ازجنس لاستیک ریخته می شود و سپس  با گذر از میز ویبره ، داخل اتاق بخار قرار می گیرد. زمان ماندگاری در اتاق بخار ۲۴ ساعت است . محصول بدست آمده دارای لعاب سیمان است که برای از بین بردن این لعاب و نیز برای اینکه ظاهر واقعی و طبیعی سنگدانه ها نمایان شود ، از فرچه های فلزی همراه با فشار قوی آب برای این کار استفاده میشود.

روش دوم

(تولید پرسی) که مقاومت بیشتری نسبت به سایر محصولات دارد، نیز مخلوط یا همان بتن بدست آمده را در ابتدا درلایه پایینی قالب مخصوص میز پرس ریخته و روی آن را ملاتی از ماسه سیمان می ریزند. سپس با فشار دستگاه پرس ، موزاییکی دو لایه با رویه ی سنگ دانه طبیعی تولید میگردد و بعد از گذشتن از اتاق بخار همانند موزاییک های واش بتن ویبره ای ، عملیات شستشو با آب و فرچه فلزی بر روی آنها شروع می شود . از این محصول در محلهایی استفاده میشود که قصد دارند موزاییکهای خودرا سالانه تعویض کنند.

روش سوم

واش بتن درجا  نامیده میشود. از این روش تولید  بیشتردر کشورهای پیشرفته صنعتی استفاده می شود. ابتدا لایه ای از سیمان با زیر سازی مناسب روی سطح مورد نظر قرار می گیرد، بعد از آن سنگدانه ها و دیگر مواد که به صورت ملات آماده شده اند را ،روی سیمان با فشار متناسب پرس میکنند . اما اصولااین روش در ایران،مقرون جواب مثبتی نگرفته و مقرون به صرفه نبوده است.

۴- از موزائیک واش بتن در چه مواردی میتوان استفاده نمود ؟

اکثر اوقات واش‌بتن را در محل‌های عمومی و محوطه‌های بیرونی مانند حیاط، رمپ، پیاده‌رو، پارکینگ و محوطه بین بلوک‌های ساختمانی، کناراستخر و آبگیر، پمپ‌بنزین ، پیاده‌روهای شهری، پله ، حصار اطراف باغچه ،پارک ها و فضای سبز و حتی بام منازل … می‌توان استفاده نمود.

واش‌بتن به‌عنوان کفپوش حتی در راهروهای سر بسته نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. البته بدیهی است که هر کدام از این مکانها ترکیب بندی رنگ و طرح خاص خود رامی طلبد که مناسب  همان محیط باشد. موقعیت آب و هوایی ومکانی نیز از نظر انتخاب نوع واش بتن بسیار موثراست. همچنین تلفیق این محصول با  متریال و مصالح شبیه به آن ،  با توجه به نظر و خواسته مجری طرح ، میتواند زیبایی بصری بیشتری را بوجود آورد.

4- از موزائیک واش بتن در چه مواردی میتوان استفاده نمود ؟
۴- از موزائیک واش بتن در چه مواردی میتوان استفاده نمود ؟

۵- چگونگی اجرای موزاییک واش بتن؟

هنگام نصب موزاییک واش بتن باید به نکات زیر توجه داشته باشیم :

* تراکم و کوبیده بودن سطح زیر کارمحل مورد نظر، جهت موزاییک کاری .

*چیدمان موزاییک ها را میتوان به دو صورت خشک چینی و یا با ملات مرسوم ماسه سیمان ، نصب کرد .

* بهتر آن است که در هنگام اجرا ،فاصله بندکشی ها بین ۱ الی ۵ سانتیمتر باشد.

*در فضای خالی مابین موزاییک ها ، میتوان از سیمان رنگی ، چمن طبیعی یا مصنوعی و یا سنگ های مختلف استفاده کرد .

* به دلیل سطح برجسته روی موزاییک های واش بتن ، بهتر است مراقب بود تا سیمان ، گچ ، دوغاب و … روی آن ریخته نشود.

*از ریختن انواع اسید و مواد شیمیایی خورنده – مواد شوینده قوی و نمک ها بر روی سطح موزاییک جهت شست و شو ، برای جلوگیری از تخریب و صدمه دیدن محصول ، جداً خودداری شود.

شما در حال مطالعه مقاله موزاییک واش بتن اصفهان هستید

 ۵- جایگاه واش بتن در بازارفروش ، چگونه است ؟

موزاییک واش بتن با توجه به بهای تمام شده و موجودیت در بازار مصالح ساختمانی ، این روزها ازطرفداران زیادی برخوردار شده است. تنوع و طرح و رنگ و قابلیت استفاده در مکانهای مختلف را میتوان از دلایل این استقبال دانست.

 

از پیمانکاران شهرداری‌ها و انبوه‌سازان گرفته تا مصرف‌کنندگان شخصی و یا دولتی، در گروه مشتریان این محصول قرار دارند. وجود سنگهای رنگی موجود در آن ظاهری چشم نواز را بوجود آورده که استفاده از آن با سرعتی فزاینده در حال رواج است؛ تا جایی که اکثر به نظر میرسد ، بزودی جایگزین موزائیکهای سنتی و طرح قدیم گردد.

بعضی افراد به علت بالا بودن نسبی بهای موزائیک و دیگر محصولات واش بتن  از سایر محصولات بتنی ، ترجیحشان این است که محصولات ارزان تر را استفاده کنند. با عنایت به اینکه واش بتن دارای کیفیت بالایی است ، استفاده از این محصول بسیار به صرفه خواهد بود. چرا که عمر مفید ۲۵ سال در واش بتن های مرغوب، باعث شده تا احتیاجی به تعویض کفپوش تا سال ها نباشد .

اما در سایر محصولات باید هر ساله یا حداکثر هر۳ سال یکبار نسبت به تعویض کفپوش اقدام گردد که همین موضوع تخریب ،زیر سازی مجدد و خرید کفپوش جدید ، هزینه های بسیار زیادی  را در بر داشته باشد.

 • ربه چند دلیل می توان نگاهی عمیق و امیدوارانه به صادرات واش بتن داشته باشیم.
 • نرخ تبدیل مناسب ارزهای رایج مثل دلار ، یورو و غیره ، نسبت به ریال
 • بالا بودن قدرت رقابت موزائیک واش بتن از لحاظ قیمت و کیفیت ،در مقایسه با تولیدات مشابه سایر کشورها.
 • وجود بازارهای فراوان در کشور های اطراف ایران و حاشیه خلیج همیشه فارس
 • برگزارشدن جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در کشور قطر و ساخت و ساز های مرتبط با آن در این کشور
 • بازسازی کشورهای جنگزده مثل سوریه و عراق.

نتیجه گیری و جمع بندی موضوع :

انتخاب مصالح با کیفیت ، سیستم تولید در خلاء و اتاق بخار ، باعث می گردد تا این محصولات مقاومت سایشی و خمشی بالایی داشته باشند اما متاسفانه برخی از تولید کنندگان  با فرمول های غیر اصلی و یا استفاده از مواد اولیه نامرغوب قیمت تمام شده خود را پایین می آورند.

نتیجه گیری و جمع بندی موضوع :
نتیجه گیری و جمع بندی موضوع :

برخی از مصرف کنندگان هم به دلیل ناآشنایی با کیفیت محصولات واش بتن از محصولات بی کیفیت و ارزان استفاده می کنند و بعد از گذشت یک یا دو سال با از بین رفتن محصول و اصطلاحاً خالی یا کچل شدن سنگدانه ها، با صرف هزینه زیاد اجرا، مجبور به تعویض واش بتن می شوند. بنابراین توصیه میشود ، قبل از خرید محصول ، نسبت به مرغوبیت کالا و متریال مصرفی در آن ، اطمینان کامل حاصل نمایید تا متحمل زیان مالی و اعتباری نگردید. /ت

به این مطلب امتیاز دهید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

مقالات مرتبط

موزاییک واش بتن

موزاییک واش بتن

  راهنمای شناخت موزاییک واش بتن ، موزاییک واش بتن چیست و کاربرد مصرف آن در چه مواردی است ؟ امروزه با پیشرفت زندگی مردم و همچنین تغییرات زیادی که در علم و تکنولوژی به وجود آمده است ، سطح زندگی مردم و به طبع میزان اسایش و ارامش آنها بالاتر رفته و اصلا قابل

ادامه مطلب »
تولید سنگفرش پلیمری

تاریخچه استفاده از سنگ فرش به عنوان پوشش به چه دوره ای باز می گردد؟

در رابطه با تاریخچه و قدمت استفاده از سنگ فرش به عنوان پوشش می توان به رومیان باستان اشاره کرد که از معروف ترین افرادی هستند که برای پوشاندن خیابان ها و معابر شهر از این سنگ فرش ها استفاده می کردند، به گونه ای که استفاده از پوشش سنگ فرش به صورت روشی رایج

ادامه مطلب »
قیمت سنگ فرش

عوامل موثر بر قیمت سنگ فرش در بازار کدام اند؟

استفاده کردن از سنگ برای پوشش دادن یک محیط مانند حیاط بسیار می تواند به صرفه تر باشد، بنابراین شما می توانید با پرداخت هزینه ای مناسب حیاط خود را پوشش دهید، چرا که می توان سنگ ها را به صورت طبیعی بدون هیچ گونه برشی به عنوان سنگ فرش برای پوشش دادن یک محیط

ادامه مطلب »
قیمت سنگ پلیمری

قیمت سنگ پلیمری

سنگ های پلیمری به عنوان یکی از پر کاربرد ترین نوع سنگ ها در ساخت و ساز محسوب می شود که  اکثر معماران  پروژه های سختمانی  در ساخت و ساز نما و یا محوطه سازی در ترکیب با موزاییک پلیمری از این نوع سنگ استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم به موضوع قیمت

ادامه مطلب »
اسکرول به بالا