کف پوش بتنی سبلان

کف پوش بتنی سبلان

فهرست مطالب:

در این مقاله قصد داریم درباره کف پوش بتنی سبلان بحث کنیم و اطلاعات مفیدی را در این زمینه به شما عزیزان بدهیم، با ما همراه باشید.

همان طور که همه می دانیم کف پوش های بتنی سطحی مسطح هستند، که از جنس بتن بوده و ضخامت آن چیزی حدود ۶۵ است. کاربرد اصلی این سطح مقاوم در معماری است و امروزه استفاده از آن بیش از پیش می باشد.

کف پوش بتنی سبلان
کف پوش بتنی سبلان

در این مقاله به سوال های زیر پاسخ خواهیم داد:

معنی لغوی کف پوش چیست؟

کف پوش های بتنی از چه موادی تشکیل و چگونه تولید می شوند؟

آیا مقاوت فشاری در کف پوشی بتنی سبلان مهم است؟

کف پوش بتنی چه کاربردی دارد؟

محل های مورد نیاز برای کف پوشی بتنی سبلان را نام ببرید؟

انواع کف پوش های بتنی را شرح دهید؟

کف پوش بتنی سیمانی چه مشکلاتی دارد؟

کف پوش بتنی رزینی چه ویژگی هایی دارد؟

مزیت های کف پوش بتنی رزینی چیست؟

برای خرید کف پوش های بتنی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

کف پوش بتنی سبلان
کف پوش بتنی سبلان

معنی لغوی کف پوش چیست؟

کف پوش در لغت به معنی لایه ی رویه یا سطح کف ساختمان یا هر محل دیگری است که با کف پوش پوشیده شده و در صنعت به آن کف سازی گفته می شود. شاید برای شما جالب باشند که ریشه ی این اسم در انگلیسی بوده و به معنی کف یا حتی سطح کوبیده شده است.

کاربردهای این نوع کف پوش بسیار زیاد است و به طور کلی می توان گفت در صنعت، استخرها، ورزشگاه ها و…کارآیی دارد. در بعضی از زمین های فوتبال هم از کف پوش های چمن نما استفاده شده و کاربرد دارند. جالب است بدانید در خودروها هم از یک نوع کف پوش پلی پروپیلن استفاده می شود تا مانع ارتعاش باشد و به راحتی پا کمک کند.

کف پوش ها بنا بر جنس ماده ساخته شده ی آن ها کاربردهای فراوانی داشته و در منازل مسکونی، خودرو، کارخانه، انبار و هر مکانی با هر کارآیی مورد استفاده قرار خواهد گرفت و یکی از بهترین گزینه های روی میز است.

معنی لغوی کف پوش چیست؟
معنی لغوی کف پوش چیست؟

کف پوش های بتنی از چه موادی تشکیل و چگونه تولید می شوند؟

شاید شما هم تجربه ی اجرایی داشته باشید و بدانید مواد تشکیل دهنده کفپوش های بتنی شامل آب، سیمان سیاه، سیمان سفید، رزین یا فوق روان کننده ها و همچنین پیگمنت می باشد. برای تولید و ساخت کف پوشی بتنی سبلان این که بدانیم از چه مواردی تشکیل شده است کفایت نمی کند و بایستی حتما درباره چگونگی ساخت و همچنین نحوه تولید آن هم اطلاعاتی داشته باشیم. در ادامه قصد داریم این موضوع را بررسی کنیم با ما همراه باشید.

کف پوش های بتنی از چه موادی تشکیل و چگونه تولید می شوند؟
کف پوش های بتنی از چه موادی تشکیل و چگونه تولید می شوند؟

برای ساخت کف پوشی بتنی سبلان باید دقت کنیم که مواد اولیه کاملا متراکم شده و ضخامت آن ها یکسان باشد. از ویژگی های مهمی که باید در هنگام تولید این نوع کف پوش ها حتما رعایت کنیم، می توانیم مورد خصوصیات هندسی مشخص آن را نام ببریم. در ساخت کف پوشی بتنی سبلان باید طبق اساس استاندارد ملی ایران به شماره ۷۵۵ عمل کرده و محصول ساخته شده ی ما طبق معیارهای ذکر شده در آن باشد.

شما در حال مطالعه مقاله کف پوش بتنی سبلان هستید و می توانید

استاندارد ملی

در استاندارد ملی ذکر شده است که سیمان، سنگ دانه ها و آب را با درصدهای نام برده شده و مشخص با یک دیگر مخلوط کرده و می توان این محصول را در دو نمونه سطح تولید کرد، نمونه ی اول سطح بستر و نمونه ی دوم سطح رویی نام دارند.

سطح رویی همان سطحی است که با توجه به اسم آن در معرض دید قرار داشته و روی محصول ما می باشد، به همین دلیل هم باید از سنگ دانه های ریز در آن استفاده شود و همچنین سایش آن به مقدار لازم بوده باشد. نکته مهم دیگر درباره سطح رویی این است که باید از مصالح یکنواخت و یکسانی در آن استفاده شود چرا که در معرض دید بوده و زیبایی آن بسیار مهم است.

اگر بخواهیم توضیحات بیش تری هم درباره سطح بستر به شما بدهیم، با این مورد شروع می کنیم، که سطح بستر در تماس با زمین بوده و در معرض دید قرار نخواهد داشت، به همین علت از مصالح درشت دانه برای ساخت آن استفاده شده و به اندازه سطح رویی حائز اهمیت نخواهد بود.

آیا مقاوت فشاری در کف پوشی بتنی سبلان مهم است؟

یکی از معیارهای مهم در کف پوش های بتنی مقاومت فشاری آن است. کف پوشی درست ساخته شده است که بتواند در برابر نیروی فشاری مقاومت بالایی از خود نشان داده و در برابر فشارهای بالا هم مقاومت داشته باشد. در این جا لازم می دانیم به این نکته بسیار مهم اشاره کنیم، که در ساخت و سازهای ایران از نمونه کف پوش های بتنی آزمایش گرفته نشده و این مورد را معیار خوب بودن کف پوشی بتنی سبلان قرار نداده اند.

این در حالی است که در آیین نامه های تمامی کشورهای دیگر باید کف پوش های بتنی حداقل مقاومت فشاری ۴۰۰ مگا پاسگال را دارا باشند و از این نظر مورد آزمایش قرار خواهند گرفت.

آیا مقاوت فشاری در کف پوشی بتنی سبلان مهم است؟
آیا مقاوت فشاری در کف پوشی بتنی سبلان مهم است؟

کف پوش بتنی چه کاربردی دارد؟

این نوع کف پوش ها نقش بسیار مهمی در زیبایی و همچنین حفظ نظافت محل های به کار برده شده داشته و در صورتی که از نوع صنعتی آن خریداری کرده باشید، می توانید از کف پوش های صنعتی در ساختمان ها و محل های کار استفاده کنید. کف پوش ها در حالت کلی برای ورزشگاه، بیمارستان و هر محل دیگری مناسب بوده و کارآیی دارد.

این که کف پوش دارای فواید نام برده شده باشد و زیبایی محل را تضمین کند، به سالم بودن و آسیب دیده نبودن آن ها بستگی داشته و در صورتی که سالم نباشد، باعث آسیب های فردی شده و اصلا ظاهری زیبا ندارند. از طرفی کارآیی آن ها کاهش داده شده و از همه مهم تر اصلا بهداشتی نخواهد بود.

کف پوش بتنی چه کاربردی دارد؟
کف پوش بتنی چه کاربردی دارد؟

کارایی کف پوش های بتنی

امروزه کف پوش های بتنی کارآیی های فراوانی در معماری و ساخت و ساز انواع ساختمان ها داشته و بسیار پرطرفدار است. در این قسمت قصد داریم درباره موارد کارایی کف پوش های بتنی مفصل بحث کرده و موارد استفاده بیش تری را برای شما عزیزان بیان کنیم.

کارایی کف پوش های بتنی
کارایی کف پوش های بتنی
 • کف پوش های بتنی روسازی کف و همچنین ضد سر خوردگی
 • کف سازی های صنعتی و تزئینی
 • سیستم هایی که در معرض سایش قرار دارند
 • بندرگاه ها
 • پارکینگ ها
 • انبارها
 • سطح پیاده رو ها، معابر و همچنین تقاطع ها
 • کف پله های محوطه ی بیرونی ساختمان ها
 • رویه رمپ ها
 • شیب ها و همچنین پیچ ها
 • کف های هشدار دهنده یا حتی سرعت گیر حاشیه ای در عرض اتوبون ها و جاده ها
 • رویه ی محدوده های ایستگاه عوارضی سطح جاده ها
 • سطح محوطه های پالایشگاهی همچنین جایگاه های سوخت گیری و پمپ بنزین ها

موارد نام برده شده چند مورد از کاربردهای اصلی کف پوشی بتنی سبلان بوده و لازم به ذکر است هر کف پوشی بتنی سبلان با توجه به نوع آن کارایی و کاربرد خاص خود را دارند و در این مقاله فضای کافی برای بیان تمامی آن وجود ندارد.

شما در حال مطالعه مقاله کف پوش بتنی سبلان هستید اما می توانید از اینجا موزاییک پلیمری را مطالعه نمایید.

محل های مورد نیاز برای کف پوشی بتنی سبلان را نام ببرید؟

در سیستم های مختلف و صنایع گوناگون، کاربردهای خاصی برای کف پوشی بتنی سبلان مورد نظر بوده و باتوجه به معیارهایی مانند مقاومت در برابر ضربه، بار وارده، میزان سایش، عملکردهای آنتی استاتیک، راه اندازی سریع تر، مقاومت شیمیایی، مقاومت حرارتی، راه اندازی کار آمد و … در به کار گیری این نوع کف پوش ها موثر بوده و باید با در نظر گرفتن این موارد استفاده شود.

در ادامه انواع روش های مختلف کف سازی با توجه به نوع کاربرد و همچنین نیازهای آن محل ذکر خواهد شد. با ما همراه باشید.

 • خانه ها و همچنین کارخانه ها
 • محیط های صنعتی مانند انبارها
 • انواع پارکینگ های مورد استفاده
 • انواع آزمایشگاه ها و همچنین بیمارستان ها و در مانگاه ها
 • پالایشگاه ها و همچنین نیروگاه ها
 • بنادر و همچنین فرودگاه ها
 • محیط ها و سالن های ورزشی
 • مکان ها و فضاهای تفریحی
 • انواع مدارس و آموزشگاه ها
 • گالری ها و موزه ها
 • کارخانه های تولید مواد غذایی و همچنین مواد دارویی
 • اتاق های تمیز
 • حافظت های ثانویه
محل های مورد نیاز برای کف پوشی بتنی سبلان را نام ببرید؟
محل های مورد نیاز برای کف پوشی بتنی سبلان را نام ببرید؟

انواع کف پوش های بتنی را شرح دهید؟ 

همان طور که در سطرهای بالاتر هم اشاره کردیم، کف پوش های بتنی در انواع مختلفی وجود دارند و هر یک کارآیی خاص خود را داشته و برای یک عملکرد ساخته شده است. در این قسمت قصد داریم نام انواع کف پوش های بتنی را بیان کرده و درباره هر یک توضیحات مختصری را به شما عزیزان بدهیم.

در حالت کلی کف پوشی بتنی سبلان به دو گروه رزینی و سیمانی تقسیم شده و تمامی کف پوش ها و انواع آن در زیر مجموعه ی این دو گروه هستند. کف پوش ها کاربرد عمرانی، عمومی و همچنین صنعتی داشته و امروزه یکی از پرکاربردترین موارد مورد استفاده بر طبق قوانین ملی و بین المللی می باشد.

 1. کف پوش های ضد سایشی:

اگر بخواهیم درباره این نوع کف پوشی بتنی سبلان اطلاعات بیش تری را به شما بدهیم، می توانیم به این مورد اشاره کنیم  که از سیمان، آب، فوق روان کننده ها و همچنین چسب بتن ساخته و تهیه می شوند. نکته قابل ذکر این است که همین کف پوش های بتنی ضد سایشی به چند گروه دسته تقسیم شده و شامل انواع مختلفی است.

کف پوش بتنی ضد سایش شیار دار مخصوص نابینایان، کف پوش ضد سایشی پازلی با طرح موج، کف پوش بتنی ضد سایش پازلی با طرح کنگره، کف پوش بتنی ضد سایش پازلی با طرح شش ضلعی، کف پوش بتنی ضد سایش پازلی با طرح پنج ضلعی، کف پوش بتنی ضد سایش پازلی با طرح آی، کف پوش بتنی ضد سایش با طرح پوست ماری و… از انواع کف پوش های بتنی ضد سایش هستند که در بازار موجود بوده و قابل استفاده می باشند.

در این جا لازم می دانیم به این نکته اشاره کنیم که کف پوش بتنی ضد سایش شیار دار مخصوص نابینایان معمولا در اکثر پیاده رو ها و معابر وجود داشته و شما می توانید با دقت بیش تر با آن آشنا شوید، چرا که هر روز از کنار آن رد شده و آن ها را می بینیم.

برای استفاده هر یک از این کف پوش بتنی نام برده شده می تواند با توجه به کارآیی مد نظر خود آن را خریداری کرده و نصب کنید.

شما در حال مطالعه مقاله کف پوش بتنی سبلان هستید و می توانید از همینجا به مقاله کفپوش پلیمری منتقل شوید.

 1. کف پوش بتنی پیش ساخته:

این کف پوش های بتنی در انواع رنگ ها و طرح ها موجود هستند و شما می توانید آن را برای فضاها و قسمت های بیرونی ساختمان استفاده کنید. اگر بخواهیم اطلاعات بیش تری درباره کف پوشی بتنی سبلان پیش ساخته به شما بدهیم، می توانیم به این مورد اشاره کنیم که در برابر ضربه مقاوم است و همچنین نصب ساده ای دارد.

 1. کف پوش های بتنی پرسی:

این نوع کف پوش های بتنی از نظر ساختار بسیار مناسب و تایید شده هستند و از ویژگی های بسیار خوب آن می توان به این مورد اشاره داشت، که در رنگ های قرمز، زرد و همچنین سبز موجود است و برای هر نوع کاربردی با هر ویژگی مناسب بوده و قابل اجرا می باشد.

 1. کف پوش بتنی آرکس:

این نوع کف پوش های بتنی مختص کاربردهای صنعتی است و هر نیاز صنعتی را پاسخ گو می باشد. از ویژگی های بسیار خوب و مفید کف پوش های بتنی آراکس می توان به این مورد اشاره داشت، که از استحکام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. این مورد به شکلی است که اگر تجربه ی استفاده از این نوع کف پوش را داشته باشید، حتما می دانید که به مقاومت بالایی خود مشهور است.

 1. کف پوش بتنی پازلی:

همان طور که از اسم کف پوش بتنی پازلی مشخص است، ظاهر پازلی شکل داشته و از مهم ترین و کارآمدترین موارد استفاده ی آن می توان به نصب آن برای پیاده رو ها و معابر اشاره داشت. این نوع کف پوش ها به چند دسته تقسیم شده و دارای انواع متفاوتی است، در این قسمت قصد داریم انواع آن را نام ببریم.

کف پوش های بتنی پازلی با طرح آی، کف پوش های بتنی پازلی با طرح تبری، کف پوش های بتنی پازلی با طرح پازل شکل، کف پوش های بتنی پازلی با طرح شش ضلعی، کف پوش های بتنی پازلی با طرح موج، کف پوش های بتنی پازلی با طرح پنج ضلعی، کف پوش های بتنی پازلی با طرح کنگره و… از مواردی است که در گروه این نوع کف پوش های بتنی قرار می گیرند و در بازار موجود بوده و قابل استفاده هستند.

 1. کف پوش بتنی پیاده رو:

این نوع کف پوش های بتنی شامل همان کف پوش های بتنی با طرح آی، پازلی شکل و کنگره و.. هستند. با توجه به نام آن مشخص است چه کاربردی داشته و به احتمال بسیار بالا همه روزه از روی آن ها رد شده و با این نوع از کف پوش های بتنی بیش تر از هر مورد دیگری آشنا هستیم.

 1. کف پوش طرح سنگ:

همان طور که از اسم این نوع کف پوش های بتنی مشخص است، ظاهری شبیه سنگ داشته و سنگ فرش های معروفی هستند که در انواع طرح ها و رنگ ها به بازار ارائه می شوند و قابل اجرا هستند.

کف پوش بتنی سیمانی چه مشکلاتی دارد؟

همان طور که در سطرهای بالاتر به آن اشاره کردیم، کف پوش های بتنی دارای انواع سیمانی و همچنین رزینی هستند که هر نوع کاربردی خاص داشته و برای هر عملکردی مناسب هستند. در این قسمت درباره مشکلات کف پوش های بتنی سیمانی بحث خواهیم کرد.

یکی از مهم ترین و اساسی ترین مشکلات کف پوش بتنی سیمانی این است که به علت وجود جاذبه ی زمین بعد از مدتی رفته رفته سنگ دانه های سنگین به سمت پایین رفته و آب موجود در کف پوش به سمت بالا آمده و با حرکت خود موجب آب انداختن بتن خواهد شد.

کف پوش بتنی سیمانی چه مشکلاتی دارد؟
کف پوش بتنی سیمانی چه مشکلاتی دارد؟

این موضوع همیشه سبب می شود که در روی کف پوش لایه ای سیمان که فاقد سنگ دانه می باشد، تشکیل شود و با مقاومت ناچیزی که دارد موجب خرابی هر چه زودتر کف پوش شود. اگر شما هم تجربه اجرایی یا ساخت بتن در آزمایشگاه را داشته باشد حتما می دانید که مقاومت فشاری بتن با سنگ دانه های موجود در آن است و سیمان هیچ نوع مقاومتی در برابر نیروهای فشاری و ضربات نخواهد داشت.

این امر تا حدی است که سیمان با اعمال نیروی حدود ۳۰ یا ۴۰ کیلو گرم هم شکسته شده و اصلا نمی توان از آن انتظار مقاومت در برابر ضربات را داشت.

خاصیت سیمان فقط چسبندگی آن است و برای این که بین سنگ دانه های موجود در بتن چسبندگی ایجاد کند استفاده خواهد شد. با توجه به توضیحات داده شده در سطر بالا این متوجه شدیم که سیمان و آب جمع شده در لایه بالایی کف پوش هایی بتنی سیمانی اصلا قدرت مقاوت در برابر نیروها را ندارد.

پس این امر موجب آسیب بیش از حد به کف پوش شده و سنگ دانه های موجود در آن عملا هیچ فایده ای ندارند، در صورتی که سنگ دانه ها باید در برابر نیروهای فشاری و ضربات مقاومت کنند، نه سیمان موجود در کف پوش. این امر موجب می شود کف پوش ما عمر مورد انتظار را نداشته و خیلی زودتر از موعد خراب شود.

در این جا لازم می دانیم موضوعی را بیان کنیم که باعث خوشحالی شما خواهد شد، آن موضوع این است که برای رفع مشکل بیان شده در سطرهای بالاتر راه حلی پیدا شده و می توان این مشکل را برطرف ساخت. این راه حل در مراحل ساخت صنعتی بیان شده و در این مقاله فضای کافی و لازم برای بیان این موضوع وجود ندارد.

شما در حال مطالعه مقاله کف پوش بتنی سبلان هستید و می توانید از همینجا به مقاله کفپوش پلیمری منتقل شوید.

نکته مهم

در این بخش لازم است به این نکته اشاره کنیم که برای استفاده از کف پوش های بتنی حتما از شرکت های معتبر استفاده کرده و علاوه بر این که نمونه ی مرغوب این کف پوش ها را خریداری می کنید، بلکه به نصاب های ماهر این کار را بسپارید، به این علت که در صورتی که نصب درستی نداشته باشند و یا این که از جنس نامرغوبی تهیه شده باشند، کار و هزینه ی شما دو چندان شده و طبق مشکل بیان شده در سطرهای بالا، مجدد مجبور به تهیه و نصب کف پوش خواهید.

نکته مهم
نکته مهم

شاید در ابتدا با خود فکر کنید با خرید کف پوش های ارزان در هزینه های خود صرفه جویی می کنید، در صورتی که اصلا این گونه نبوده و با خرید کف پوش های ارزان در واقع همان مبلغ را هدر داده اید و بعد از مدت کوتاهی باید مجدد هزینه پرداخت کنید. این در حالی است که یک مورد به هزینه های شما هم اضافه شده و باید کف پوش های نامرغوب یا اشتباه نصب شده را برداشته و هزینه ای هم صرف برداشت آن کنید.

توصیه ی ما به شما این است که یک بار هزینه کنید، اما آن هزینه مناسب و برای بهترین مورد ممکن باشد. با خرید کف پوش های مرغوب و استفاده از نصاب های ماهر، در هزینه های خود بسیار بیش تر صرفه جویی می کنید، تا این که کف پوش نامرغوب خریده و ناصحیح آن را نصب کنید.

قیمت انواع کف پوش های بتنی چقدر است؟

شاید با توجه به موارد گفته شده و این که کف پوش ها بتنی چه کاربردهای وسیعی دارند، به فکر استفاده از آن ها بوده باشید و درباره قیمت آن کنجکاو شده اید. در این بخش لازم می دانیم به شما اطلاعاتی درباره قیمت کف پوش های بتنی بدهیم تا قبل از خرید درباره هزینه های آن مطالع شوید.

همان طور که در قسمت های بالا به طور مفصل درباره آن بحث کردیم، کف پوش های بتنی دارای انواع مختلفی بوده و هر یک شامل چند طرح هستند. هر یک از آن ها با توجه به نوع ساخت و مواد اولیه دارای قیمت های مختلفی بوده و بسته به میزان مورد استفاده شما هزینه های متفاوتی را در بر خواهد داشت.

البته نوع شرکت و مرغوبیت مواد اولیه هم در قیمت ها تاثیر زیادی داشته و به شما توصیه می کنیم حتما از کف پوش های مرغوب خریداری کنید. اما موضوع به همین جا ختم نشده و هزینه ها به اتمام نرسیده است. مورد دیگر هزینه ها بحث نصب آن بوده و آن هم دارای هزینه های جداگانه ای است. همان طور که می دانید باید از گروه نصاب حرفه ای استفاده کنید تا مبدا در نصب به مشکل بر بخورید.

قیمت انواع کف پوش های بتنی چقدر است؟
قیمت انواع کف پوش های بتنی چقدر است؟

کف پوش بتنی رزینی چه ویژگی هایی دارد؟

همان طور که در سطرهای بالاتر هم به آن اشاره کردیم، کف پوش های بتنی به دو دسته ی کف پوش بتنی سیمانی و همچنین کف پوش بتنی رزینی تقسیم می شوند، که هر یک دارای ویژگی خاصی بوده و برای استفاده در محل مشخصی مناسب است. درباره کف پوش بتنی سیمانی مسائلی را بیان کرده و الان قصد داریم درباره کف پوش بتنی رزینی بحث کنیم.

کف پوش بتنی رزینی چه ویژگی هایی دارد؟
کف پوش بتنی رزینی چه ویژگی هایی دارد؟

این نوع کف پوش ها برای محیط هایی مانند کارخانه و انبار بسیار مناسب است، به عبارتی دیگر می توان گفت در محل های پررفت و آمد که بار ترافیکی سنگینی روی زمین وارد می شود، کف پوش های بتنی رزینی قابلیت اجرایی داشته و مناسب هستند. مکان هایی که می توانند از کف پوش های بتنی رزینی استفاده کنند به همین چند مورد ختم نشده و لازم است بگویم، برای محل هایی که به نظافت و پاکیزگی بیش از هر جای دیگر اهمیت می دهند، می توان از این نوع کف پوش های بتنی استفاده کرد.

شما در حال مطالعه مقاله کف پوش بتنی سبلان هستید

مثال

به طور مثال می توان به محل هایی مانند بیمارستان و کارخانه های تولید مواد غذایی اشاره داشت. همان طور که همه می دانیم در ساخت و تولید مواد غذایی باید بسیار بهداشتی عمل کرده و هیچ نوع آلودگی در آن محل نباشید.

از طرفی در بیمارستان ها هم تمیزی و عاری بودن از هر نوع میکروبی بسیار مهم است و باید حتما رعایت شود چرا که اصلی ترین عامل در حفظ سلامت بیمارها می باشد. طبق مطالب گفته شده قبول دارید که در محل هایی مانند بیمارستان و کارخانه ی ساخت مواد غذایی باید حتما از کف پوش های بتنی رزینی استفاده کرد تا محل کاملا تمیز باشد.

مثال
مثال

در این جا لازم می دانیم به این نکته ی بسیار مهم اشاره کنیم، که کف پوش های بتنی رزینی به کف سازی های پلیمری معروف اند و معمولا در بازار با این نام شناخته شده اند. در صورتی که زمان خرید اسمی از کف سازی پلیمری شنیده اید توجه داشته باشید همین کف پوش های بتنی رزینی هستند که قابلیت و کارآیی بسیار بالایی دارند.

سیستم های کف سازی پلیمری

سیستم های کف سازی پلیمری همان طور که گفته شد با قابلیت و کارایی بالایی که دارند برای محل هایی مقاومت مکانیکی و شیمایی بالایی نیاز دارند بسیار مناسب بوده و همچنین در صورتی که در محل هایی سایش وجود داشته باشید؛ این نوع کف پوش ها بهترین عملکرد را خواهند داشت. کف پوش های بتنی رزینی یا همان کف سازی های پلیمری به چند نوع خاص تقسیم شده و دارای انواع متفاوتی هستند.

کف پوش های اپوکسی، کف پوش های پلی یورتان، کف پوش های پلی یورتا و…. از انواع کف پوش های بتنی رزینی بوده و هر یک دارای ویژگی های خاص خود و قابلیت های متفاوتی هستند. به شکلی که هر یک برای محل و مکان خاصی مناسب بوده و در شرایط خاصی بهترین عملکرد را خواهند داشت. به شما توصیه می کنم در زمان خرید و استفاده از کف پوش های بتنی رزینی به ویژگی های آن و شرایط استفاده از آن بسیار دقت کرده و خریدی مناسب شرایط خود داشته باشید.

از دیگر ویژگی های کف پوش بتنی رزینی می توان به این مورد اشاره داشت که در زمان اجرا به شکلی کاملا یک دست و یکنواخت اعمال شده و مقاومت و چسبندگی بالایی دارد. این ویژگی در تمامی انواع آن موجود بوده و هر کف پوش بتنی رزینی دارای این قابلیت ها می باشد.

شما در حال مطالعه مقاله کف پوش بتنی سبلان هستید

مزیت های کف پوش بتنی رزینی چیست؟

همان طور که در سطرهای بالاتر هم اشاره کردیم، کف پوش های بتنی رزینی دارای مزیت ها و قابلیت های بی شماری هستند، به همین دلیل هم امروزه شاهده استفاده آن در تمامی محل ها و فضاهای زندگی خود هستیم. یکی از این قابلیت های نام برده شده این است که از بتن به شکل بسیار خوبی محافظت خواهد کرد.

مزیت های کف پوش بتنی رزینی چیست؟
مزیت های کف پوش بتنی رزینی چیست؟

کف پوش های پلیمری در محافظت از بتن نقش اساسی داشته و به شکل موارد بیان شده در سطر پایین، از بتن به کار رفته در سطح زیرین خود محافظت خواهند کرد.

 1. محافظت از بتن در مقابل مواد شیمیایی، قلیایی، اسیدی و همچنین سوختنی که به هیدروکربن ها مشهور هستند.
 2. محافظت از بتن برای عدم نفوذ آب و حتی سایر مایعاتی که سبب خوردنگی بتن شده و اصلا اجازه نمی دهند هیچ نوع مایعاتی به سطح بتن رسیده و آسیب های جدی یا غیر جدی را بتن وارد سازند. این یکی از مهم ترین مزیت کف پوش های پلیمری است و بسیار کارآیی دارد.
 3. افزایش عمر و کارآیی مقاطع پیش ساخته شده و جلوگیری از تخریب آن ها
 4. رفع غبار انتشار یافته در سطح بتن های موجود و جلوگیری از تخریب بتن توسط آن ها

 5. کاهش چشم گیر هزینه ها با انعکاس نور و کمک های مرتبط به این مورد
 6. دارای تنوع بوده و سطح زیبا و دل پذیری را برای ما شکل خواهد داد
 7. جلوگیری از رشد باکتری و عدم ایجاد میکروب. این ویژگی یکی از پرکاربردترین موارد استفاده از کف پوش های پلیمری است و لازم به ذکر است شما می توانید از این نوع کف پوش ها برای هر محلی استفاده کرده و اصلا نگران تمیزی آن نباشید.

موارد بیان شده از ویژگی های بسیار مفید و کاربردی کف پوش های پلیمری یا همان کف پوش های بتنی رزینی هستند که همه با آن آشنا بوده و به همین دلیل از این نوع کف پوش ها خریداری می کنند.

البته لازم به ذکر است موارد مزیت های کف پوش پلیمری به همین جا ختم نشده و دارای قابلیت های فراوانی هستند که در این مقاله فضای لازم و کافی برای بیان تمامی آن ها وجود نداشته و بیان مهم ترین آن ها کافی است.

برای خرید کف پوش های بتنی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

در زمان خریداری کف پوش های بتنی باید با در نظر گرفتن موارد خاصی اقدام به خرید کرد، این موارد را مشاور بیان می کند اما لازم می دانیم به یک نکته مهم اشاره کنیم، ممکن است هر یک از این موارد برای کاربرد خاصی قابل اجرا بوده  و برای کاربرد دیگر اصلا قابل اجرا نباشند. ممکن است یکی از مواردی که ما بر عدم اجرای آن تاکید کرده ایم، در یک پروژه ای مهم ترین مورد باشد و باید حتما اجرایی گردد.

برای خرید کف پوش های بتنی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

پس تاکید می کنم در این جا فقط به بیان این مطالب اقدام می کنیم، اما در زمان خرید و اجرا باید با توجه به نوع شرایط و نوع کاربرد خود موارد اساسی را انجام داده و از انجام موارد غیر اساسی پرهیز کنید.

 • کارآیی مد نظر برای کف پوش های بتنی که شامل مقدار آن، تناوب دوره و همچنین نوع آن خواهد شد.
 • نوع بارگزاری از نظر استاتیکی بودن یا دینامیکی بودن آن و همچنین شدت ضربات.
 • جزئیات تمامی موارد موجود در کف و احتمال نشتی آن ها را به طور جدی در نظر بگیرید.
 • آلودگی های موجود در محیط و این که ثابت هستند یا نه بسیار مهم بوده و در مقاومت کف پوش های بتنی تاثیر گذار است.
 • دمای محیط و همچنین دمای ناشی از انتقال گرمایی که در اثر خدمات های عادی بر کف پوش ها متحمل خواهد شد.
 • یکنواختی آن ها و همچنین بقای رنگ و جلوه آن ها را حتما در نظر بگیرید.

 • مقدار قرار گیری کف پوشی بتنی سبلان در معرض نور مستقیم خورشید بسیار مهم بوده و باید حتما در هنگام خرید به آن توجه داشته باشید.
 • تطابق با الزامات بهداشتی و همچنین صنایع غذایی برای استفاده در کارخانه های تولید مواد غذایی و همچنین بیمارستان ها.
 • مشخصات خاص آن مانند مقاومت در برابر آتش و همچنین مشخصات آنتی استاتیک
 • طول عمر مفید و مورد انتظار از نوع کف پوش بتنی خریداری شده.
 • ضخامت در حد قابل قبول کف پوشی بتنی سبلان و نه بیش تر و کم تر از حد مناسب آن.
 • زمان قابل استفاده برای اجرا و همچنین پخت کف پوشی بتنی سبلان.

در نهایت تمامی مطالب بالا را به این شکل می توان جمع بندی کرد، که کف پوش ها در معنی لغوی به معنای پوششی هستند که به روی سطوح اعمال شده و لایه ی رویی سطح منازل یا هر فضای دیگری را می پوشاند. کف پوش ها با توجه به جنس آن ها کاربردهای فراوانی داشته و امروزه در زندگی ما نقش بسیار تاثیر گذاری دارند.

کف پوش های بتنی به طور معمول از ترکیب سنگ دانه ها و آب و سیمان به وجود آمده ولی با توجه به این که انواع مختلفی را شامل می شود

پس هر یک با افزودنی های خاصی ساخته شده که به همین دلیل دارای کارآیی های متفاوتی هستند. نکته مهمی که درباره کف پوش های بتنی باید بدانیم این است که کف پوش ها باید از نظر مقاومت فشاری مورد قبول بوده و بتوانند مقاومت بالایی داشته باشند.

این در حالی است که در آزمایشگاه های ایران است مقاومت فشاری کف پوش های بتنی آزمایش نشده و اصلا معیار اصلی نیست، اما در تمامی کشوهای دنیا این معیار مهمی بوده و مورد آزمایش قرار داده می شود.

اگر درباره کاربرد کف پوش های بتنی کنجکاو شده اید لازم است بگویم برای کف هر محلی مناسب بوده و باید با توجه به کاربردی که از آن انتظار دارید نوع مناسب آن را خریداری کنید. به طور مثال این نوع کف پوش ها در کارخانه ها، بیمارستان ها، پارکینگ ها، درمانگاه ها، منازل مسکونی، انبارها و… کارایی داشته  و قابل اجرا هستند.

از کاربردهای فراوان کف پوش های بتنی می توان زیبایی، حفظ پاکیزگی و تمیزی محیط را نام برد، که از مهم ترین و اساسی ترین کاربردهای این نوع کف پوش ها هستند. اگر شما می خواهید سطح محل کار یا حیاط خانه خود را همیشه زیبا و تمیز نگه دارید، می توانید از این نوع کف پوش ها استفاده کرده و به شما این نوید را می دهیم که نصب آسان و راحتی هم دارند.

کف پوش های بتنی دارای انواع فراوانی بوده و هر یک ویژگی های خاص خود را داشته و برای محل به خصوصی مناسب هستند. در حالت کلی می توان کف پوش های بتنی را در دو گروه تقسیم بندی کرد، گروه اول به کف پوش بتنی سیمانی مشهور بوده و گروه دوم کف پوش بتنی رزینی نام دارد.

در این جا لازم است بگویم کف پوش های بتنی رزینی به نام کف پوش پلیمری شهرت یافته و در بازارهای خرید و فروش با این نام شناخته می شوند.

در این مقاله به طور مفصل درباره انواع آن ها بحث کرده و برای شما عزیزان نام تک تک آن ها را گفته و از ویژگی های خاص آن ها موردی را ذکر کرده ایم.

یکی از گروه های نام برده شده کف پوش بتنی سیمانی است که دارای یک ایراد و مشکل بزرگ است در حدی که لازم است حتما با آن اشنا شوید. مشکل نام برده شده این است که بعد از اجرا و اعمال شدن بر سطح زمین، با قرار گیری در معرض رفت و آمدهای زیاد و تحت فشار قرار گرفتن، سنگ دانه های آن کم کم به سطح پایین رفته و علت این امر وجود جاذبه زمین می باشد.

این موضوع در حدی است که سیمان و آب موجود در آن بالا آمده و در سطح کف پوش بتنی قرار خواهند گرفت. همان طور که می دانید سیمان اصلا قدرت تحمل نیروی فشاری و ضربات را نداشته و با وارد شدن اولی نیرویی که حتی به مقدار ۳۰ کیلو گرم هم باشد، شکسته خواهد شد.

در صورتی که تجربه ی اجرایی داشته باشید می دانید که سیمان فقط قدرت چسبندگی دارد و سنگ دانه های موجود در بتن هستند که توانایی تحمل نیروهای فشاری و همچنین ضربات را دارند.

با این وضعیت کف پوش به سرعت خراب شده و اصلا عمر مفیدی نخواهد داشت. اما اصلا لازم نیست نگران باشید، چرا که برای رفع این مشکل هم راه حلی پیدا شده و دیگر مشکلی به این شکل وجود نخواهد داشت.

از این که این مقاله را مطالعه کردید ممنونم و امیدوارم برای شما مفید و کاربردی بوده باشد.

به این مطلب امتیاز دهید
5 1 رای
رأی دهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

مقالات مرتبط

مزایای سنگ طبیعی

فرق موزاییک پلیمری با سنگ طبیعی

در گذشته، سنگ‌های طبیعی بیشتر مورد استفاده افراد قرار می‌گرفتند. اما امروزه با روی کار آمدن روش‌های نوین، کمتر کسی سراغ سنگ طبیعی را می‌گیرد. در این مقاله قصد داریم شما را با تفاوت موزاییک پلیمری و سنگ طبیعی آشنا کنیم. قطعا مطالب زیر می تواند شما را از شک بین انتخاب و خرید موزاییک

ادامه مطلب »
فرق موزاییک پلیمری با موزاییک معمولی

فرق موزاییک پلیمری با موزاییک معمولی در چیست؟

موزاییک پلیمری با وجود تمامی مزایا و معایبی که دارد، با موزاییک معمولی (موزاییک حیاطی و سنگ طبیعی) تفاوت‌هایی دارد و نکته بحث ما هم همین تفاوت‌هاست. درواقع ما قصد نداریم برای شما از موزاییک پلمیری تعریف کنیم، ما تفاوت‌های این موزاییک را برای شما بازگو می‌کنیم. از بحث تعریف کردنی بودن موزاییک پلیمری که

ادامه مطلب »
مزایا و معایب موزاییک پلیمری

مزایا و معایب موزاییک پلیمری

موزاییک پلیمری چیست؟ موزاییک پلیمری یک مدل سنگ مصنوعیست که متریال اصلی آن بتن است. سنگ مصنوعی، حاصل ترکیب سنگ‌های طبیعی با پلیمرها یا مواد افزودنی دیگر مانند سیمان می‌باشد. این افزودنی‌ها به سنگ وزن کمتری داده و همین ویژگی، این سنگ‌ها را از سنگ‌های طبیعی متمایز کرده و به یک جایگزین مناسب برای آن‌ها

ادامه مطلب »
مقایسه انواع سنگ های مصنوعی به همراه معایب و مزایا

سنگ مصنوعی چیست و چه ترکیبات و انواعی دارد؟

علم و تکنولوژی و دخالتشان در تولید سنگ‌های مصنوعی، باعث ایجاد کیفیت بالا در این محصولات شده‌اند و به همین خاطر این سنگ‌ها امروز با استقبال بالایی روبه‌رو هستند. این استقبال و پیشرفت در کیفیت و متریال سنگ‌های مصنوعی باعث شده تا بهترین جایگزین برای سنگ‌های طبیعی شوند. سنگ مصنوعی چیست؟ سنگ مصنوعی، ترکیبی از

ادامه مطلب »
اسکرول به بالا