کفپوش بتنی

کفپوش بتنی پلیمری

در این مقاله قصد داریم به موضوع کفپوش بتنی پلیمری بپردازیم :

اگر قصد دارید در مورد موزاییک پلیمری بیشتر بدانید اینجا کلیک کنید.

کفپوش بتنی پلیمری یا بتن PMC یک نوع بتن اصلاح شده است که با مواد دیگر مانند پلیمرهای سنتتیک و مواد افزودنی که مقاومت را بالاتر می برد ساخته شده است و دارای خواصی از قبیل مقاومت در برابر  فرسایش و سایش ، بالا بردن افزایش مقاومت کششی و خمشی ،مقاومت در برابر سیکل های انجماد و ذوب و بالا بردن استحکام و موارد دیگر از این قبیل می باشد که به نسبت بتن معمولی امتیاز های زیادی دارد .

 

کفپوش بتنی پلیمری
کفپوش بتنی پلیمری

کفپوش های بتنی پلیمری در مکان ها مختلف مانند مکان های تجاری ، خانگی ، صنعتی ، کارخانه ها ، فرودگاه ها و . . . استفاده می شود همچنین در بعضی از مواقع برای آماده کردن کف سازی ها برای اوکسی ، پلی اوره  ، پلی یورتان استفاده می شود .

کفپوش های بتنی پلیمری از چه موادی تشکیل می شود ؟

مزایا کفپوش بتنی پلیمری چیست ؟

کفپوش های بتنی پلیمری چه ویژگی هایی دارند ؟

کاربرد کفپوش بتنی پلیمری چیست ؟

کفپوش ها پلیمری آیا می تواند بر روی سطوح بتنی اجرا شود ؟

آیا مزیت کفپوش های بتنی پلیمری در انواع مختلف تفاوت دارد ؟

کفپوش بتنی پلیمری
کفپوش بتنی پلیمری

مواد تشکیل دهنده کفپوش های بتنی

کفپوش های بتنی در سطح های مسطح استفاده می شود و ضخامتی حدود ۶۵ میلی متر دارد و در معماری های امروزه به دلیل زیبایی که دارد استفاده می شود . کفپوش ها بتنی طبق استانداردهای کشور عزیزمان ایران تولید می شود و در مکان های مختلف مانند کف سازی پارک ها ، معابر شهری و . . . استفاده می شود . این کفپوش ها به دلیل طول عمر بالایی که دارند و همچنین مقاومت بالایی که در برابر شرایط آب و هوایی مختلف دارند  استفاده می شود . کفپوش های بتنی از مواد اولیه تشکیل می شود که د رزیر به این مواد اشاره کرده ایم :

مواد تشکیل دهنده کفپوش های بتنی
مواد تشکیل دهنده کفپوش های بتنی

آب

سیمان سفید

سیمان سیاه تیپ

پیگمنت

رزین یا روان کننده های قوی

با توجه به مواد تشکیل دهنده اولیه که در بالا اشاره کرده ایم با توجه باموادی که اضافه و یا کم می شود انواع مختلفی دارد . در زیر به انواع مختلف کفپوش های بتنی اشاره کرده ایم :

کفپوش های بتنی با قابلیت ضد سایش :

مواد اولیه در این کفپوش ها از رزین ، آب ، سیمان و چسب بتن استفاده شده است ، این کفپوش دارای طرح های متنوعی می باشد از جمله کفپوش مخصوص نابینایان، طرح موج ، پازلی ، طرح آی ، پوست ماری می باشد .

انواع کفپوش بتنی:

 

کفپوش بتنی پرسی :

این کفپوش ها در رنگ های مختلفی تولید می شود مانند رنگ های زرد ، قرمز ، سبز و .. . . همچنین از نظر ساختار بسیار با کیفیت می باشد .

کفپوش بتنی آراکس :

این کفپوش ها بیشتر برای مکان های صنعتی استفاده می شود و با توجه به نیازها که در ایران میباشد تولید می شود .این کفپوش ها استحکام بسیار بالا و همچنین با کیفیتی دارند .

کفپوش بتنی پازلی :

این کفپوش مانند نامش به صورت پازل می باشد و بیشتر در معابر و پیاده رو ها استفاده می شود . این کفپوش ها دارای انواع مختلفی می باشد که شامل :طرح آی ، طرح تبری ، پازل ، شش ضلعی ، طرح موج ، پنج ضلعی ، طرح کنده می باشد .

کفپوش بتنی پیاده رو :

این کفپوش ها مانند کفپوش های دیگر طرح های مختلفی دارد این طرح های مانند کنگره ، پازلی ،آی و . . . می باشد .

کفپوش بتنی طرح سنگ :

این کفپوش ها مانند سنگ فرش می باشد و همچنین طرح و رنگ های مختلفی دارد .

 

مزیت کفپوش بتنی پلیمری

کفپوش های بتنی پلیمری دارای مزیت های زیادی هستند در زیر سعی کرده ایم به مزیت های کفپوش بتنی پلیمری بپردازیم :

اصلی ترین مزیت کفپوش بتنی پلیمری این است که دارای ضخامت بسیار کمی می باشد .

مزیت بعدی کفپوش های بتنی پلیمری این است که دارای وزن کم می باشد .

کفپوش های بتنی پلیمری داری مزیت ارتفاع مفید و دقیق برای طبقات می باشد . نکته ای که دارای زمینه وجود دارد این است که ضخامت این کفپوش ها حدود سه سانتی متر می باشد و باعث می شود که بار مرده کمتر از کفپوش های دیگر باشد و به همین دلیل ارتفاع بین طبقات به صورت مفید رعایت شود .

مزیت مهم دیگر کفپوش بتنی پلیمری این است که دارای دوام بالا هستند و نفوذ پذیری پایینی دارد . دلیل این مزیت ها فیلم بالستیک داخلی در بتن پلیمری می باشد که باعث می شود رطوبت و یون کلر به داخل بتن کمتر نفوذ کند و از طرف دیگر مقاومت را در برابر گرما شدید و همچنین انجماد بالا می برد و می تواند در صورت نیاز محافظت لازم را از میلگردها در برابر خوردگی داشته باشد .

مزیت کفپوش بتنی پلیمری

مقاوم در برابر سایش

مزیت مهم بعدی بتن پلیمری این است که به نسبت بتن های معمولی در برابر سایش مقاوم تر می باشد به همین دلیل اگر در محیط بیرونی و در برابر تغییرات آب و هوایی قرار بگیرد عمری حدود ۲۰ سال دارد که این حداقل عمر تخمینی می باشد . حال اگر این کفپوش ها در محیط داخلی استفاده شود عمری حدود ۳۲ می باشد که این عمر نیز به عنوان حداقل عمر تخمین زده شده است .

مزیت بعدی انعطاف پذیری و چسبندگی بالا می باشد . کفپوش بتنی پلیمری یک چسبندگی قوی بالا به لایه زیرین دارد ، اگر لایه بستر این بتن ها به به صورت دقیق و استاندارد آماده شود می تواند از بتن های پایه مقاومت بالاتری داشته باشد .دلیل انعطاف پذیری بتن پلیمری مدول الاستیسیته است که کمتر از بتن معمولی دارد و به همین دلیل مقاومت بیشتری در برابر ترک خوردگی ها دارد .

مزیت بعدی که کفپوش های بتنی پلیمری دارند این است که این کفپوش هاب ه نسبت کفپوش های سنگ و . . . به صرفه تر می باشند .

مزیت دیگر این کفپوش های بتنی پلیمری این است که این کفپوش ها کاربردهای زیادی دارد و میتوان به دلیل نازک بودن در کفسازی های قدیمی استفاده شود ، همچنین می توان به منظور تعمیر کفپوش ها در مکان های مختلف مانند فرودگاه و صنعتی استفاده می شود . و در آخر می توان برای آب بندی و ضد خوردگی نیز استفاده شود .

مقاوم در برابر سایش
مقاوم در برابر سایش

ویژگی ها کفپوش بتنی:

کفپوش ها بتنی پلیمری دارای یک سری ویژگی هایی می باشد که در زیر به این  ویژگی ها اشاره کرده ایم :

ویژگی اولیه کفپوش های بتنی پلیمری این است که در برابر خوردگی ، مواد اسیدی ، بازهای غلیظ و انواع مواد شیمیایی مختلف می باشند . شما می توانید در زمان استفاده این کفپوش ها را با خیال راحت با مواد شوینده استاندارد بشوید و از تمیزی آنها لذت ببرید .

ویژگی دوم کفپوش های بتنی پلیمری این است که در برابر سر خوردگی مقاوم است و به اصطلاح دارای مقاومت مکانیکی بالا می باشد .

ویژگی سوم کفپوش های پلیمری این است که این کفپوش ها در برابر سایش و خوردگی بسیار مقاوم می باشند .

کفپوش های پلیمری از جنس اپوکسی و پلی یورتان مقاومت حرارتی بسیار بالایی دارند .

کفپوش پلیمری از جنس اپوکسی و پلی یورتان در مقابل حلال های صنعتی مقاوم است

نصب و اجرای کفپوش های پلیمری بسیار آسان و راحت تر از کفپوش ها دیگر می باشد .

شما با استفاده از این کفپوش های بتنی پلیمری می توانید از قابلیت یکپارچه بودن و همچنین غیر قابل نفوذ بودن آنها استفاده نمایید .

ویژگی ها کفپوش بتنی پلیمری
ویژگی ها کفپوش بتنی پلیمری

بر طرف کردن مشکلات با هزینه کم

اگر بعد از نصب و اجرا مشکلی پیش آید شما می توانید به راحتی با هزینه بسیار کم این مشکل را برطرف سازید .

یکی از ویژگی های کفپوش های بتنی پلیمری این است که تنوع زیادی در طرح و رنگ دارد و همچنین قابلیت راحت تری در خط کشی دارد .

یکی دیگر از ویژگی های کفپوش های بتنی پلیمری این است که قابلیت چسبندگی به سطوح مختلف را دارد و این چسبندگی می تواند در حد بالایی باشد .

کفپوش های بتنی پلیمری این ویژگی را دارد که گرد و خاک را کمتر جذب می کند .

کفپوش های بتنی پلیمری این قابلیت رادارندکه عایق بسیار مناسبی به شمار می روند .

بر طرف کردن مشکلات با هزینه کم
بر طرف کردن مشکلات با هزینه کم

کاربرد کفپوش بتنی پلیمری

کفپوش های بتنی پلیمری به دلیل ویژگی و مزیت های زیادی که دارد در مکان های مختلف به منظور کاربردهای گوناگون استفاده می شود . در زیر سعی کرده ایم به کاربردهای کفپوش های بتنی پلیمری بپردازیم :

  • کفپوش بتنی پلیمری در کارخانجات مواد غذایی کاربرد دارد و زیاد استفاده می شود .
  • کفپوش بتنی پلیمریدر کارخانجاتی که تولید کننده محصولاتی مانند فولاد کاربرد دارد و زیاد استفاده می شود .
  • کفپوش بتنی پلیمری در پتروشیمی ، پالایشگاه ها کاربرد دارد و زیاد استفاده می شود .
  • کفپوش بتنی پلیمری در سالن های صنعتی کاربرد دارد و زیاد استفاده می شود .
  • کفپوش بتنی پلیمریدر کارگاه های مختلف کاربرد دارد و زیاد استفاده می شود .
  • کفپوش بتنی پلیمریدر کارخانجات تولید کننده مواد شیمیایی مانند هیدرکلریک اسید ، اسیدهایی سولفوریک اسید و . . .کاربرد دارد و زیاد استفاده می شود .
  • کفپوش بتنی پلیمری در مکان هایی که امکان ضربه و سایش زیادی دارد کاربرد دارد و زیاد استفاده می شود ، زیرا این کفپوش ها دوام بسیار بالایی دارد .
کاربرد کفپوش بتنی پلیمری
کاربرد کفپوش بتنی پلیمری

اجرای کفپوش پلیمری بر روی سطوح بتنی

در این قسمت سعی کرده ایم توضیح کاملی در مورد اجرای کفپوش پلیمری بر روی سطوح بتنی بدهیم ،  برای این کفپوش ها شما باید شش مرحله اصلی را اجرا نمایید ، این شش مرحله به شرح زیر می باشد :

گام نخست :

در گام نخست شما باید سعی کنید کف را برای اجرای کفپوش های پلیمری آماده سازی برای این کار باید ناهمواریهای وجود د رکف را برطرف کنید و حتی اگر لازم بود از ابزارهای که موجود است مانند کف ساب ها استفاده نمایید . سپس باید  کف بتن را کاملا تمیز نمایید و هیچ گونه گرد و غباری در سطح نباشد دقت داشته باشید وجود هر گونه غبار تاثیر چسبندگی را تا حد زیادی کاهش می دهد . اگر سطح بتن چرب است یا هر نوع حلالی بر روی آن می باشد باید با مواد شوینده مخصوص پاک نمایید .

گام دوم :

در این گام باید بعد از اینکه سطح را کاملا تمیز کردید پرایمر اپوکسی را بر روی آن اجرا کنید . پرایمر داری دو جزء اصلی می باشد که برای مخلوط کردن آن از درصد اختلاط مناسبی استفاده کنید و به آن درصد توجه نمایید و سپس دو دقیقه کامل مخلوط را کامل هم بزنید و بعد از ابزارهای متناسب با این کار برای اجرا استفاده نماید .

باید شما این مخلوط را در چند مرحله بزنید در مرحله دوم باید مطمئن شوید که پرایمر قبلی کامل خشک نشده باشد و همچنین نباید حلال از ترکیب جدا شده باشد . برای امتحان از زمان دقیق اجرا باید با دست تست کنید اگر سطح چسبنده باشد ولی به دست چسبید میتوانید برای اجرای پرایمر بعدی اقدام نمایید اگر شما زمان طلایی را از دست دادید نگران نباشید باید کاملا صبر کنید که لایه پرایمری قبلی کاملا خشک شود و همچنین با یک حلال مناسب تمیز و برای ادامه کار آماده شود .

سیلیس پاشی

نکته ای که باید بدانید ای است که پرایمر بعد از اینکه خشک شد حالت شیشه ای پیدا میکند و برای اینکه برای مراحل پرایمر بعدی آماده شود بر روی آن سیلیس بپاشید ، برای سیلیس پاشی ابید سرعت عمل داشته باشید و سریع اینکار را انجام دهید بعد لایه بعدی پرایمری را بگذارید و سلیس های باقی مانده را با جاروبرقی تمیز کنید .

بعد از اینکه مراحل پرایمر تمام شد نکاتی وجود دارد که باید به آن دقت داشته باشید این نکات شامل : نباید به هیچ عنوان بر روی سطح راه بروید زیرا با اینکر آلودگی جذب می شود ، همچنین تمامی درزها با پرایمر پوشانده شده باشد و قبل از اینکه پرایمر را اجرا کنید به ای نکته که هیچ گونه رطوبتی در کف نباشد دقت کنید .

مرحله سوم :

بعد از اینکه از خشک شدن پرایمر مطمئن شدید سعی کنید با دقت فراوان قسمت هایی که دارای آسیب است را با ملات ترمیم کنید و در صورت وجود درز می توانید از درزگیر یا انعطاف پذیر استفاده نمایید . در اصل قرار است در این مرحله قسمت های آسیب دیده را ترمیم کنید ، به همین دلیل به این مرحله مرحله ترمیم می گویند .

مرحله چهارم :

این مرحله بسیار مهم است و برای کفپوش های پلیمری بسیار مهم می باشد این مرحله به اجرای ماستیک و بتونه اپوکسی معروف است . ماستیک  یک ویژگی اصلی دارد و آن این است که در زمان استفاده بر روی کار تراز می شود و نیازی نیست که برای تراز شدن سطح سختی بکشید ، با این حال اپوکسی در نقطه مقابل قرار دارد و نیاز است بعد از اجرا با کاردک صاف شود و دلیل آن حالت خمیری است که این مواد دارد . بهتر است اپوکسی را زمانی که خشک شد با استفاده از سمباده کنید .

مرحله پنجم :

در این مرحله قرار است روکش نهایی را انجام دهیدکه با استفاده از هر کفپوش پلیمری حالت های مختلف دارد به صورت پلی یوریا، پلی یورتان و اپوکسی می باشد که در زیر به آنها اشاره کرده ایم :

اجرای کفپوش پلی یوریا :

برای این کفپوش ها در زمان اجرا باید به رما محیط توجه داشته باشید و دما حداقل ۳ درجه بالای صفر باشد . این روکش در ضخامت های مختلف قابل اجرا است همچنین در این کفپوش ها نیازی ندارید که از مخلوط های دو جزئی استفاده نمایید . یک مشکلی که در زمان این کفپوش ها اتفاق می افتد این است که ممکن است نوک سوزنی شود و برای جلوگیری از این عمر باید یک لایه نازک از کفپوش را روی سطح با دقت اجرا نمایید و برای اینکه ضخامت مورد نیاز بدست بیایید بهتر است روی یک قسمت کوچک از کار امتحان نمایید . برای اینکه  کار تمیزی داشته باشید بهتر است کارهای گذشته را کاور کنید تا مشکلی برای این کار جدید پیش نیاید و تیره نشود .

اجرای کفپوش پلی یورتان :

این روکش از دو جزء اصلی تشکیل شده است ، برای اینکه این کفپوش را اعمال کنید اول باید جزء اول را به خوبی هم بزنید و از مخلوط شدن آن مطمئن شوید بعد جزء دوم را اضافه نمایید تا مخلوطی یکدست و یکنواخت بدست آید برای اینکه از کیفیت کارتون مطمئن شوید می توانید به رنگ آن نیز دقت داشته باشیده رنگ یکدست و همرنگی داشته باشد .

همچنین در زمان اجرای کار از یک کاردک دندانه دار استفاده کنید و دقت داشته باشید که پوشش پلی یورتان رقیق باشد که اگر پوشش شما رقیق باشد باعث میشود که در سطح شما حباب های ریزی ایجاد شود . نکته دیگری که در زمان این کفپوش ها باید دقت کنید این است که باید به دما دقت داشته باشید تا دما کمتر از ۴ درجه سانتی گراد نشود .

کفپوش اپوکسی :

اجرای کفپوش اپوکسی با روکش پلی یورتان مشابه است و باید در زمان استفاده دقت داشته باشید که از کاردک دندانه دار استفاده نمایید .

مرحله آخر :

مرحله ششم یا مرحله آخر مرحله ای ست که باید خط کشی را اجرا نمایید . برای این کار باید کمی صبور باشید و برای کفپوش های پلی یوریا حدود ۶ تا ۱۲ ساعت صبر کنید تا خشک شود و برای کفپوش های اپوکسی و پلی یورتان ۲۴ ساعت یا یک شبانه روز کامل صبر نمایید تا کاملا خشک شود . برای زمان خط کشی دقت داشته باشید که طبق نقشه عمل کنید تا از زیبایی و کیفیت کار کاسته شود و قبل از هرکاری به تمیز بودن سطح کار توجه نمایید . بعد از ای مرحله نباید به هیچ عنوان تا ۴۸ ساعت بعد از خط کشی روی آن راه بروید .

 

مزیت کفپوش های مختلف

در زیر به مزیت دو کفپوش بتنی پلیمری اشاره کرده ایم :

  • مزیت کفپوش اپوکسی : این کفپوش ها طول عمر بالا دارند . نظافت آنها بسیار راحت است . ضد باکتریایی می باشد . تنوع زیاد در طرح و رنگ ، عوم ترک خوردگی ، یکپارچگی و مقاومت در برابر شوینده های مختلف به خصوص اسیدها ، بازها نمک ها از جمله مزیت های این کفپوش ها می باشد .
  • مزیت کفپوش پلی یورتان: این کفپوش در برابر سایش بسیار مقاوم می باشد . می توان در فضاهای باز و سرپوشیده در آنها استفاده شود .انعطاف پذیری و الاستیسیته ای دارد . استفاده در رمپ ها و پارکینگ ها بیشترین استفاده را نیز دارد .

نتیجه گیری

کفپوش های بتنی پلیمری با توجه به مزیت های و کاربردهایی که دارد امروزه در اکثر مکان ها استفاده می شود به طور مثال در مکان های مانند کارخانجات مواد غذایی ، مواد شیمیایی ، پتروشیمی ، انبارهای ذخیره که ممکن است در برابر ضربه و سایش باشد ، پیاده رو ها و مکان های شهری  و . . .  مکان های دیگر استفاده می شود . همچنین می توان به مزیت های مختلف از جمله مقاوم در برابر حرارت ، مقاوم در برابر ضربه ، مقاوم در برابر گرما ، مقاوم در برابر فرسایش و . . . اشاره نمود .

برای اینکه کفپوش های بتنی به صورت دقیق و مرتب اجرا شود باید شش مرحله آن به صورت کامل اجرا شود این شش مرحله شامل آماده سازی اولیه ، اجرای پرایمر ، ترمیم ، اجرای نهایی و مرحله آخر که تمیز کردن سطح می باشد انجام شود .

نتیجه گیری
نتیجه گیری

کفپوش ها بتنی پلیمری و کفپوش های پلیمری از مواد اولیه سیمان سفید ، سیمان سیاه ، آب و رزین تهیه می شود حال اگر در این مواد افزودنی دیگر استفاده شود می توانید در مکان های خص و با طرح های مخصوص استفاده نمایید و به همین دلیل انواع مختلف کفپوش های بتی به وجود می آید که شامل ضد سایش ، پیش ساخته ، پازلی ، پیاده رو و . . . می شود .

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

مقالات مرتبط

تولید سنگفرش پلیمری

تاریخچه استفاده از سنگ فرش به عنوان پوشش به چه دوره ای باز می گردد؟

در رابطه با تاریخچه و قدمت استفاده از سنگ فرش به عنوان پوشش می توان به رومیان باستان اشاره کرد که از معروف ترین افرادی هستند که برای پوشاندن خیابان ها و معابر شهر از این سنگ فرش ها استفاده می کردند، به گونه ای که استفاده از پوشش سنگ فرش به صورت روشی رایج

ادامه مطلب »
قیمت سنگ فرش

عوامل موثر بر قیمت سنگ فرش در بازار کدام اند؟

استفاده کردن از سنگ برای پوشش دادن یک محیط مانند حیاط بسیار می تواند به صرفه تر باشد، بنابراین شما می توانید با پرداخت هزینه ای مناسب حیاط خود را پوشش دهید، چرا که می توان سنگ ها را به صورت طبیعی بدون هیچ گونه برشی به عنوان سنگ فرش برای پوشش دادن یک محیط

ادامه مطلب »
قیمت سنگ پلیمری

قیمت سنگ پلیمری

سنگ های پلیمری به عنوان یکی از پر کاربرد ترین نوع سنگ ها در ساخت و ساز محسوب می شود که  اکثر معماران  پروژه های سختمانی  در ساخت و ساز نما و یا محوطه سازی در ترکیب با موزاییک پلیمری از این نوع سنگ استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم به موضوع قیمت

ادامه مطلب »
 نحوه اجرای موزاییک واش بتن

 نحوه اجرای موزاییک واش بتن به چه صورت می باشد؟

همانطور که پیش از این نیز در مطالب قبلی، بیان کردیم واش بتن یک مدل کف پوش می باشد که در ایجاد محوطه باغ، ویلا، روف گاردن، معابرسازی، پارکینگ و… مورد استفاده قرار می گیرد. در روش های تولید واش بتن، از سنگدانه های معدنی و رنگی به کار گرفته شده است که دارای حالت

ادامه مطلب »
اسکرول به بالا