کارخانه موزاییک پلیمری

کارخانه موزاییک پلیمری

در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوع کارخانه موزاییک پلیمری بپردازیم. موزاییک­ های پلیمری جزو آن دسته از محصولاتی است که بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته و برای پوشاندن کف محیط­ های گوناگون جزو پرمصرف ­ترین محصولات واقع شده است. ویژگی­ های بسیار خوبی که این محصول دارد باعث شده که برای کف سازی، کارخانه موزاییک پلیمری نسبت به دیگر کف­پوش ­ها رواج پیدا کند.

کارخانه موزاییک پلیمری
کارخانه موزاییک پلیمری

به سوالات زیر باید پاسخ می هیم:

 • موزاییک ­های رایج در ایران کدامند
 • موزاییک پلیمری چیست
 • ساختار و ویژگی­ های موزاییک پلیمری بر چه اساسی است
 • مزایای و معایب استفاده از موزاییک­ های پلیمری کدامند
 • موزاییک پلیمری را با موزاییک­ های رایج در ایران مقایسه کنید
 • برای اجرای موزاییک­ های پلیمری چه نکاتی را باید رعایت نمود
 • تفاوت سنگ پلیمری و موزاییک پلیمری در چیست
 • قیمت موزاییک پلیمری چگونه است

پس در ادامه با ما همراه شوید تا اطلاعات بیشتری نسبت به موضوع کارخانه موزاییک پلیمری بدست بیاورید

 

انواع موزاییک:

انواع موزاییک:
انواع موزاییک:

ویبره­ای:

این دسته از موزاییک ­ها را با داشتن ویژگی ­هایی نظیر یک لایه بودن بدون استفاده از عملیات پرداخت و فشار ناشی از تجهیزات پرسی می­شناسند که هنگام تولید آن به دلیل روش مورد استفاده نیاز چندانی به تجهیزات خاص و گران قیمت وجود ندارد و با استفاده از دستگاه همزن، دستگاه پیمانه ای و استفاده از یک نقاله که به عملیات لرزش مجهز باشد می­توان این محصول را تولید و روانه بازار فروش کرد.

برای تولید این محصول باید ابتدا مواد مورد نیاز با استفاده از دستگاه پیمانه­ ای که به دزاتور معروف است در قالب­ هایی با جنس خاص که اصولا لاستیکی هستند بر اساس میزان مورد نیاز ریخته شده و در مرحله بعد آن را بر روی نقاله می ­ریزند. بر اساس توضیحاتی که در مورد تجهیزات داده شد نقاله ­ها مجهز به ویبراتور هستند.

زمانی که عملیات ویبره بر روی این مواد انجام می­شود تمامی هوای اضافی موجود در دستگاه خارج شده (وجود خللل و فرج باعث می­شود آب به درون آن نفوذ کند و در زمستان موزاییک یخ بزند که نهایتا با ترک خوردگی یا شکستن آن همراه می­شود) و قالب­ ها را به مدت ۵ ساعت در معرض هوا می­گذارند تا کاملا خشک شوند. نهایتا قالب ­ها را جدا کرده و موزاییک را در ظروفی مخصوص غرق­آب می­کنند و سپس به مرحله بسته بندی فرستاده می­شود.

موزاییک شسته:

برای این که بتوان در این روش موزاییک در تولید کرد باید به سبب از دست دادن میزان آب موجود در موزاییک آن را طی مدت زمانی مشخص (معادل ۵ ساعت کاری) در فضای گرم­خانه خواباند. برای انجام عملیات پرداخت در این روش به جای استفاده از سنگ ­های سمباده که در روش­های دیگر مورد بهره گیری برای صیقلی شدن بود باید از فرچه ­های سیمی بهره گیری شود.

انجام این عملیات به صورت مرحله­ ای است و بعد از گذشت سه مرحله که به زبر، متوسط و نرم نام دارند تمامی موزاییک­ ها را پرداخت می­کنند. شایان ذکر است که برای صیقلی شدن موزاییک در این روش باید هنگام پرداخت از اولین ثانیه شروع تا آخرین لحظه آب با فشار روی موزاییک پاشیده شود.

گرانیتی و معمولی:

روشی که باید با استفاده از آن این نوع از موزاییک­ ها را تولید کرد همانند موزاییک­ های شسته است.

شما در حال مطالعه مقاله کارخانه موزاییک پلیمری هستید

موزاییک تک لایه ­ای:

این نوع از محصولات تولید شده بیشتر در کشورهایی نظیر آلمان و ایتالیا مورد استفاده قرار می­گیرد که به صورت یک­ لایه ­ای تولید شده و به دلیل داشتن وزن کم از آن در محیط ­های مختلفی همچون ساختمان­ های بلند مرتبه بهره گیری می­شود. در اصل این نوع از موزاییک بخش زیرین موجود در موزاییک­ های دیگر را نداشته و برای هرچه زیباتر شدن آن از سنگ­ های ریزی بر سطح آن استفاده شده است.

اما در حالت کلی می­توان گفت که روش تولید این نوع از محصولات نیز همانند موزاییک گرانیتی است با این تفاوت که برای پرس کردن در این روش از تجهیزاتی استفاده می­شود که در بخش زیرین دستگاه کانال­ هایی تعبیه شده که دارای فیلتر است و هنگام پرس موزاییک می­تواند با استفاده از این فیلتر آب موجود در  آن را به صورت کامل خارج نماید.

 

موزاییک پلیمری:

برای ساخت این نوع از موزاییک ­ها باید ابتدا تمامی مواد تشکیل دهنده آن را از جمله سیمان، آب، سنگ دانه، رزین سمنت پلاست و رنگ­های شیمیایی مورد نیاز را در مخزن میکسر با یکدیگر به صورت کامل و یکدست مخلوط کرده تا نهایتا محصول به صورت یک ماده خمیری شکل در بیاید. این ماده حاصله را برای قالب ­گیری در قالب ­هایی از جنس لاستیک و سیلیکون یا پلیمر خواهند ریخت تا آن را برای انجام عملیات ویبره آماده سازی کنند.

موزاییک پلیمری:
موزاییک پلیمری:

بعد از این که ماده موجود را با استفاده از دستگاه ­های ویبراتور به خوبی یکدست کردند و تمامی هوای موجود در آن خارج شد آن را برای خشک شدن به مراکزی نظیر گرم خانه خواهند برد.

بعد از این که چیزی حدود یک شبانه روز از انجام این کار گذشت موزاییک ­های مورد نظر را از قالب ­ها خارج کرده و به صورت ­های مختلفی بسته­ بندی می­کنند. پس از گذشت این زمان ۲۴ ساعته موزاییک­ ها را می­توان برای استفاده به هر جایی که مورد نظر باشد ارسال کرد چون بعد از گذشت این زمان موزاییک پلیمری به صورت کامل مقاومت خود را به دست آورده و قابل استفاده در هر جایی است.

طبقه بندی موزاییک ­ها بر اساس شکل ظاهری و نمای سطح رویی:

 1. موزاییک­ های سیمانی:

در این نوع از موزاییک­ها در بخش بالایی آن یعنی سطح رویی هیچ­ گونه سنگ­دانه­ های تزئینی استفاده نشده و فقط برای زیبایی آن از شیارهایی بر سطح آن و طرح­هایی ساده بهره گیری کرده اند.

 1. موزاییک سنگ دار:

این نوع از موزاییک­ها همانطور که از اسم آن پیداست برای زیبایی هرچه بیشتر آن از سنگ ­های تزئینی استفاده شده است. این نوع از محصول را به ۳ شیوه شیاردار، صاف و شسته می­سازند و بر اساس قطر و اندازه­ دانه ­های سنگی موجود در آن به ۵ دسته مختلف تقسیم شده است.

 1. موزاییک شیاردار:

این دسته از موزاییک­ها در بخش رویی آن دارای شیار­های مختلفی است که سطح رویین را به شکل فرورفته و برجسته با اشکال مختلفی درآورده است. معمولا کاربرد چنین محصولاتی بیشتر به عنوان کف­پوش و فرش پیاده روها و یا محوطه ­های مختلف می­باشد.

 1. موزاییک شسته:

در این نوع از موزاییک برای متفاوت بودن آن از دانه­ های شن بر سطح رویی موزاییک استفاده شده که جلوه خاصی را به آن می­دهد.

 1. موزاییک پلاکی:

هنگام تولید این نوع از موزاییک­ها روی سطح آن از مصالح مختلف ساختمانی که پرداخت شده­اند استفاده شده است. باید گفت که اندازه این سنگ­هایی که روی موزاییک­ را پوشانده بر حسب ابعاد و اندازه موزاییک می­تواند تا اندازه­ای متفاوت باشد.

موزاییک پلیمری چیست:

اساسا این دسته از محصولات جزو تولیدات مصنوعی به حساب می ­آید. این سنگ ­های مصنوعی با تغییر در ساختمان مولکولی که در سیمان به وجود می­ آورند و فرایند واکنش شیمیایی که در آن مولکول­ های کوچک و ساده با یکدیگر پیوند برقرار می­کنند، باعث پدیدار شدن شبکه ­ای مقاوم و زنجیره ­وار شده که استحکام را در این ماده تا حد زیادی بالا می­ برد.

موزاییک پلیمری چیست:
موزاییک پلیمری چیست:

همین فرایند باعث می­شود که سیمان به شکل بلورین در بیاید و متبلور شود. این عامل سبب می­شود تا موزاییک به دست آمده پس از این فرایندها دارای مقاومت بسیار زیادی که شاید این اندازه ۲ برابر مقاومت سیمان است، باشد.

در این حالت استقامت تمامی این محصولات تولید شده با سنگ­ های طبیعی هم­پایه خواهد بود. موزاییک­ های به دست آمده را می­توان ترکیبی از بتن و پلیمر دانست که نهایتا می­تواند با تلفیق انواع رنگ ­ها، ظاهری جذاب و مشابه سنگ­ های طبیعی را به موزاییک بدهد.

موزاییک ­های پلیمری در برابر دمای نامساعد جوی دوام بسیار بالایی را دارد که همین عامل سبب شده تا برای کاربران این محصول جایگزین دیگر سنگ­های مصنوعی ، غیر طبیعی و یا حتی طبیعی شود. شایان ذکر است که تمامی رنگ ­هایی که برای تغییر در این محصول با موزاییک ­ها ترکیب شده ­اند از جنس مواد معدنی مختلف ساخته شده ­اند که پس از گذشت چندی در مقابل نور خورشید تغییر رنگ را نداشته باشد.

شما در حال مطالعه مقاله کارخانه موزاییک پلیمری هستید

ساختار و ویژگی­ های موزاییک پلیمری بر چه اساسی است:

این دسته از سنگ­های مصنوعی را می­توان یک کف­پوش یا به نوعی بتنی دانست که فشرده است و این تراکم و مقاومت بالا را از روش واکنش شیمیایی که در آن مولکول­های کوچک و ساده با یکدیگر پیوند برقرار می­کنند با روش لرزش بر روی میزهای مختص به این کار که به میز ویبره مشهورند، کسب می­کند.

موزاییک­ های پلیمری برای ساخت از مواد مختلفی همچون سیمان، ماسه، سنگ دانه­ ها، آب، رنگدانه­ های شیمیایی، رزین سمت پلاس که با اسم فوق روان کننده کربوکسیلات نیز شناخته می­شود را خواهند ساخت. افزودنی ­هایی همچون فوق روان کننده کربوکسیلات می­تواند تا اندازه زیادی به دلیل چسبندگی که بین تمامی اجزای آن به وجود می­آورد، مقاومت موزاییک را بالا ببرد و استحکام آن را شامل شود.

ساختار و ویژگی­ های موزاییک پلیمری بر چه اساسی است:
ساختار و ویژگی­ های موزاییک پلیمری بر چه اساسی است:

طراحی این نوع از موزاییک­ها بنا به نیاز و سلیقه مشتری بسیار متفاوتند و در طرح، رنگ، اندازه و ابعاد مختلفی طراحی و ساخته می­شوند. دانه ­های رنگی موجود در آن که از اکسید آهنند در موزاییک ­ها، نسبت به فضاهایی که دارای اشعه ماوراء بنفش و محیط­ های قلیایی هستند تا اندازه زیادی مقاوم­ ترند. این محصول در برابر شرایط خاصی همچون یخبندان از خود مقامت بالایی را به نمایش گذاشته که دلیل این موضوع را می­توان کمترین درصد جذب آب توسط موزاییک و متراکم بودن آن دانست.

مشخصات ظاهری موزاییک ­های پلیمری:

رنگ­ها: بر اساس توضیحاتی که ذکر شد برای ساخت موزاییک پلیمری از نوعی رنگدانه استفاده می­شود که معدنی­اند و در مقابل شرایط جوی نامساعد بسیار مقاومند. این مواد دلیلی شده تا کارخانه موزاییک پلیمری با بهره گیری از آن بتواند محصولات خود را در رنگ ­های مختلف و بسیار متنوع ارائه دهد.

مشخصات ظاهری موزاییک ­های پلیمری:
مشخصات ظاهری موزاییک ­های پلیمری:

طیف رنگی که این رنگدانه ­های از جنس اکسید آهن می­توانند برای موزاییک پلیمری به وجود بیاورند شامل رنگ ­های متفاوتی از جمله قرمز، سفید، مشکی، قهوه­ ای، آبی و سبز که از اکسید کروم هستند، کرم، نسکافه ­ای، طوسی، زرد و … می­ باشند. این رنگدانه­ ها را به جز در مصارفی همچون ساخت محصولات مصنوعی نظیر موزاییک پلیمری در موارد مختلف دیگری همچون صنایع رنگ و پلاستیک برای مصارف ساختمانی قابل استفاده می­باشند.

طرح:

برای این که این محصولات با تمامی سلیقه­ ها جور باشد کارخانه موزاییک­ پلیمری سعی در طراحی این محصولات با مدل­های متنوعی داشته است. قالب­های پلیمری که برای ساخت موزاییک باید تولید شوند این امکان را دارند که در طرح­های مختلفی طراحی و ساخته شوند و این عامل باعث به وجود آمدن تنوع بسیار زیاد در موزاییک­های پلیمری خواهد شد.

سایز:

به دلیل این که کاربرد این موزاییک ­ها فراوان است و در محیط­های مختلفی مورد استفاده قرار می­گیرد پس بدون شک بسته به انتخاب این محیط و نیاز کاربر باید موزاییک ­ها را در ابعاد مختلفی ساخت. موارد متفاوتی که از این موزاییک بهره گیری می­کنند شامل: سنگ ­فرش حیاط خانه، سنگ­فرش ویلا، سنگ­فرش باغ، سنگ­فرش معابر مختلف نظیر پیاده­ روها، کف­پوش ­های بتنی، کف­پوش پارک، موزاییک حیاط منازل، موزاییک حیاط کارخانه ­ها، سنگ­فرش فضای بازی کودکان و … می­باشد.

شما در حال مطالعه مقاله کارخانه موزاییک پلیمری هستید

تنوع ساخت محصولات:

 1. موزاییک پلیمری طرح چرمی
 2. موزاییک پلیمری طرح پارسه
 3. موزاییک پلیمری طرح کوبیک
 4. موزاییک پلیمری طرح ونوس
 5. موزاییک پلیمری طرح مالون
 6. موزاییک پلیمری طرح خورشید
 7. موزاییک پلیمری طرح لاشه­ای
 8. موزاییک پلیمری طرح آجری

مشخصات فیزیکی و مکانیکی موزاییک ­های پلیمری تولید شده عبارتند از:

پارامترمقدار
مقاومت فشاری kg/cm2۶۰۰ – ۱۰۰۰
مقاومت کششی kg/cm2۶۰ – ۱۵۰
مقاومت سایشی g/cm2کمتر از ۰/۴
مقاومت دمایی cycles۵۰۰
جذب آب %کمتر از ۳
دانسیته kg/m3۲۲۰۰
استفاده از رنگ­ های Anti UV
ابعاد تولیدی۴۰ * ۴۰

۵۰ * ۵۰

۶۰ * ۴۰

۴۵ * ۴۵

 

مزایای و معایب استفاده از موزاییک­ های پلیمری کدامند:

مزایا: این محصول دارای مزایای بسیار زیادی است که از جمله آن می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

استقامت و پایداری بالای موزاییک­ های پلیمری نسبت به سایر محصولات است که این میزان از مقاومت را می­توان حدود ۲ تا ۳ برابر بتن دانست و دلیل آن استفاده از مواد و مصالح با کیفیت بالا و بهره گیری از ماشین ­آلات به روز و پیشرفته در ساخت موزاییک­ های پلیمری دانست.

به دلیل کیفیت بالای محصول و عمر مفیدی که موزاییک­ ها دارند پس از گذشت مدت زمانی که از این موزاییک­ها استفاده می­شود نیاز به تعمیر و یا جایگزینی آن با دیگر کف­پوش­ ها نخواهد بود.

به دلیل سبکی که این موزاییک ­ها دارند انجام عملیات نصب در آن به راحتی صورت خواهد گرفت. همین عامل باعث می­شود تا هنگام نصب کمتر با شکستگی موزاییک­ها روبرو شوید که نتیجه آن باعث ایجاد تلفات کمتر به نسبت سایرین است.

تنوع در سایز

به دلیل تنوع در سایز این محصول برای نصب آن نیاز به تجهیزات اضافی و پرداخت هزینه ­ای وجود ندارد و به دلیل عدم نیاز به برشکاری به راحتی قابل نصب است.

امکان بهره­ گیری از این موزاییک با رنگ­ ها و طرح ­های مختلف جزو یکی دیگر از مزایای این محصول است که بنا به درخواست کاربر و در محیط­ های مختلفی از جمله موزاییک حیاط منازل، سنگ­ فرش حیاط و پیاده ­رو و … قابل استفاده است.

این محصول با اینکه دارای تنوع بسیار زیادی در طرح و رنگ است اما نسبت به دیگر محصولات قیمت بسیار مناسبی دارد. البته به دلیل نوساناتی که این روزها در بازار مشاهده می­شود قیمت موزاییک پلیمری نیز تغیراتی را داشته است.

معایب:

یکی از اساسی ­ترین مواردی که جزو معایب این محصول شناخته می­شود میزان حساسیت بالای آن به عوامل مختلف است و برای این که بتوان موزاییک­ های پلیمری خوبی را تولید کرد به مواد اولیه با کیفیت بالا نیاز خواهیم داشت. برای تولید این گونه مصالح بنا به دلایل مختلفی نیاز به تجربه کاری در این زمینه بسیار دیده می­شود. از جمله این دلایل عبارتند از:

میزان تحت تاثیر قرار گیری این محصول به اندازه مواد اولیه ­ای که در آن موجود است به خصوص نسبت به آب و فوق روان کننده موجود در آن و البته حساسیت شدید نسبت به کیفیت موادی نظیر فوق روان کننده موجود در آن

میزان تاثیر مدت زمانی که مواد را با استفاده از میکسر باید مخلوط کرد بسیار حائز اهمیت است و البته این حساسیت فقط به میکس آن ختم نمی­شود بلکه عواملی نظیر ترتیب اضافه کردن مواد اولیه نیز می­تواند جزو یکی از مهمترین مسائل برای تهیه موزاییک باشد.

اندازه تاثیر پذیری آن نسبت به عواملی نظیر کیفیت و میزان رنگ­دانه ­های موجود در موزاییک

اگر موادی نظیر پودر سنگ را در ساخت موزاییک استفاده کرد یا گاهاً به دلیل وجود خاک در ماسه مصرفی می­تواند این محصول را ترد کرده که نتیجه آن باعث شکنندگی موزاییک خواهد بود.

شما در حال مطالعه مقاله کارخانه موزاییک پلیمری هستید

موزاییک پلیمری را با موزاییک­ های رایج در ایران مقایسه کنید:

در سایر موزاییک ­ها به دلیل این که هنگام ساخت از فوق روان کننده کربوکسیلات استفاده نمی­شود این امکان وجود ندارد که بتوان در ساخت موزاییک ­ها از رنگدانه­ های مختلف استفاده کرد چون این رنگدانه ­ها از قسمت­ های بسیار ریزی تشکیل شده ­اند که برای مخطوط شدن با مواد مختلف حتما نیاز به فوق روان کننده کربوکسیلات دارد.

در موزاییک­ های پلیمری چون برای ساخت از فوق روان کننده کربوکسیلات در آن استفاده می­شود می­توان آن را با طرح و رنگ­ های مختلفی در بازار مشاهده نمود. شایان ذکر است که موزاییک ­های سنتی موجود در بازار اکثراً با رنگ ­های زرد و قرمز تولید شده ­اند.

موزاییک پلیمری را با موزاییک­ های رایج در ایران مقایسه کنید:
موزاییک پلیمری را با موزاییک­ های رایج در ایران مقایسه کنید:

در موزاییک ­های سنتی به دلیل این که برای ساخت از رنگ­ های معدنی و یا رنگ موزاییک در آن استفاده شده و به دلیل مقاومت پایینی که در برابر صیقل شدن دارد در مقابل سایش از خود استقامت کمتری را به نمایش می­ گذارد.

چنانچه این موزاییک­ ها را با دقت اجرا کرد و در این راه با مشکل خاصی روبرو نشد بعد از گذشت چندی با مسائلی از جمله فرسودگی در سطح کار مواجه خواهد شد. این عامل باعث از دست رفتن زیبایی کار شده چون به دلیل فرسایش سطح بالایی آن از بین می­رود و باعث می­شود که سطوح زیرین به نمایش در بیایند.

استفاده از رنگ دانه­ های شیمیایی

در این سطوح به دلیل کمتر شدن هزینه تمام شده از رنگ ­ها استفاده نخواهد شد که پس از بیرون افتادن آن بخش زیادی از زیبایی محیط را خواهد گرفت. در موزاییک­ های پلیمری به دلیل این که برای تغییر رنگ از رنگدانه­ های شیمیایی استفاده می­ شود بعد از گذشت مدتی از نصب این موزاییک ­ها به دلیل مقاومت سایشی بالایی که دارند با مشکلات عدیده ­ای از جمله فرسایش لایه رویی مواجه نخواهیم شد. در بسیاری از رنگ­ه ای شیمیایی که در ساخت این محصول به کار می­رود نه تنها باعث کم شدن مقاومت سایشی آن نمی­شود بلکه باعث افزایش این میزان نیز خواهد شد.

استفاده از رنگ دانه­ های شیمیایی
استفاده از رنگ دانه­ های شیمیایی

در موزاییک­ های سنتی معیار تراکم در ساخت بسته به اندازه فشاری که دستگاه پرس به موزاییک وارد می­کند می­باشد. شایان ذکر است که در موزاییک ­ها به هر اندازه که تراکم بالاتر باشد میزان مقاومت محصول ارائه شده در برابر شرایط آب و هوایی خاص نظیر یخبندان نیز بالاتر خواهد رفت. در ساخت موزاییک­ های پلیمری به دلیل این که مواد پلیمری را چند درصدی افزایش داده ­اند میزان تراکمی که در آن به دست می­ آید نیز به نسبت سایر محصولات بیشتر خواهد بود.

فوق روان کننده کربوکسیلات

برای این که بتوان در بتن ­هایی که خود متراکم­ اند میزان تراکم را بالا ببرند از موادی همچون فوق روان کننده کربوکسیلات استفاده می­کنند و امروزه برای ساخت موزاییک ­های پلیمری نیز از این ماده بهره گیری شده که باعث بالا رفتن سطح تراکم موزاییک پلیمری به نسبت موزاییک­ های سنتی شده است.

این ویژگی در موزاییک ­ها به سادگی با استفاده از راه­کارهایی ساده قابل تشخیص است. برای این کار تنها نیاز است با استفاده از یک شئ به موزاییک ضربه وارد کنید و با دقت به صدای حاصل از آن گوش کنید.

به دلیل این که موزاییک­ های پلیمری دارای استقامت بالایی به نسبت موزاییک­ های سنتی هستند می­توان در کارخانه ضخامت ساخت آن را کمتر کرد که این موضوع هم وزن محصول را پایین می ­آورد و کمتر موجب شکستگی هنگام نصب در آن می­شود و هم برای سازنده به دلیل استفاده کمتر از مواد و پایین آمدن هزینه تمام شده می­تواند سودآورتر باشد.

در موزاییک­ های سنتی به دلیل این که برای ساخت از روش پرس استفاده می­شود این امکان وجود ندارد که بتوان آن را در طرح­های متنوعی تولید کرد اما در موزاییک ­های پلیمری به دلیل این که روش تولید متفاوتی دارد می ­توان قالب­ های مورد نیاز در آن را با طرح­ های متنوعی طراحی و به تولید رساند.

شما در حال مطالعه مقاله کارخانه موزاییک پلیمری هستید

برای اجرای موزاییک­ های پلیمری چه نکاتی را باید رعایت نمود:

هنگام اجرای موزاییک ­های پلیمری باید حتما با استفاده از یک دستمال سطح پشت موزاییک را از گرد و غبار پاک نمود چون وجود گرد و غبار سبب می­شود که چسبندگی بین موزاییک و ملات به خوبی صورت نگیرد.

موزاییک­ های پلیمری در برابر عوامل مختلف جوی نظیر یخبندان بسیار مقاوم هستند چون از تراکم بالایی برخوردار است. اما ممکن است که زمان اجرا فردی که این موزاییک­ ها را نصب می­کند به دلیل بی ­توجهی یا ناکارامدی درز بین موزاییک را با استفاده از دوغاب به خوبی نپوشاند. این عامل سبب می­شود که به راحتی آب باران در آن نفوذ کند و در سرما یخ ببندد و به دلیل انبساط ناشی از یخ زدگی موجب ترک خوردن و یا شکستگی در سطح آن شود.

برای اجرای موزاییک­ های پلیمری چه نکاتی را باید رعایت نمود:
برای اجرای موزاییک­ های پلیمری چه نکاتی را باید رعایت نمود:

نصب موزاییک ­ها

برای این که بتوان موزاییک ­ها را نصب کرد باید ابتدا یک لایه ­ای که ضخامت آن بسته به نیاز و شیب محل مورد استفاده باشد را با ملات نیمه خشک پر کرد سپس روی ملات را با استفاده از لایه ­ای به ضخامت ۳ تا ۶ میلی­متر را با دوغاب سیمان پوشاند و نهایتا موزاییک­ ها را بر اساس نوعی که قرار است چیده شود

نصب موزاییک ­ها
نصب موزاییک ­ها

روی سطح گذاشته و با چکش پلاستیکی ضربات آرامی به آن وارد می­کنیم تا با این کار دوغاب از پیش ریخته شده تمامی خلل و فرج زیر کار را بپوشاند. بعد از انجام این کار دوغاب مازاد از بین درزهای موجود بین موزاییک­ ها بیرون خواهد زد که باید آن را با استفاده از یک پارچه خشک کرد.

اگر قرار باشد بعد از نصب موزاییک­ها عملیات دوغاب ریزی را انجام دهید سطح رویی موزاییک به دلیل این که صاف و یکدست نیست و دارای طرح­های متفاوتی است با استفاده از دوغا، پر شده و تمیز کردن آن به سختی انجام می­پذیرد. به همین دلیل برای نصب موزاییک­های پلیمری توصیه می­شود که از دوغاب زیر کار استفاده شود که هم تمامی خلل و فرج زیر موزاییک را پر می­کند و هم درزهای آن را خواهد بست.

شما در حال مطالعه مقاله کارخانه موزاییک پلیمری هستید

تفاوت سنگ پلیمری و موزاییک پلیمری در چیست:

سنگ پلیمری:

این سنگ در اصطلاح با اسم سنگ مهندسی شناخته می­شود و گاهی نیز آن را به اسم سیمان پلیمری نیز می­شناسند. سنگ ­های پلیمری در اصل گونه­ای از سنگ­های مصنوعی ­اند که آن را می­توان به نوعی ترکیبی از سنگ­ های طبیعی و مواد دیگری که به اسم افزاینده می­شناسند ساخت.

سنگ ­های پلیمری به دلیل داشتن وزن سبک به نسبت دیگر سنگ­ ها از نصب راحت­تری برخوردار هستند. در حالت کلی سنگ مهندسی مخلوطی از رس، سیمان و خاک ­های سبک وزن متعدد دیگری است.

محصولاتی که نهایتا از سنگ تولید می­شوند را اصطلاحا سنگ مصنوعی نیز می­نامند. چنین محصولی در اوایل قرن ۱۸ جای خود را در بازار کار پیدا کرد و مورد استفاده بسیاری از افراد قرار گرفت.

سنگ پلیمری:
سنگ پلیمری:

Lithodipyra AKA Coade stone

اولین سنگ مصنوعی که تولید شد به اسم Lithodipyra AKA Coade stone نام داشت که ساخت آن در سال ­های ۱۷۶۹ تا ۱۸۳۳ صورت گرفته است و این شروعی برای رواج یافتن این نوع از سنگ­ ها بود چون بعد از تولید و عرضه آن سنگ­ های مصنوعی دیگری با استفاده از روش ­های دیگر به تولید رسیدند. این نوع از سنگ­ ها به دلیل خاص بودنشان در پروژه ­های مختلفی نظیر مهندسی عمران، بخش­های صنعتی و مصارف ساختمان سازی مورد استفاده قرار می­گیرد.

برای تغییر رنگ در سنگ­ های مهندسی از رنگ­دانه ­های اکسید آهن در آن استفاده خواهد شد. میزان چسبندگی این نوع از سنگ ­ها بستگی به مواد افزودنی دارد که در ساخت آن مورد نیاز است. البته ساختار پلیمری آن نیز در این مقدار بی تاثیر نیست و باعث می­شود که مقاومت آن تا اندازه­ای بالاتر برود.

برای قالب گیری سنگ مهندسی مواد ترکیب شده را در قالب­ هایی از جنس سیلیکان که با طرح­ های مختلفی ساخته شده ­اند ریخته و به آن شکل می­دهند. سنگ­ های پلیمری از نوع مصالح جدید در صنعت ساختمان می­باشند که امروزه به دلیل دارا بودن مزایای بسیار زیادی که دارد مورد توجه کاربران قرار گرفته است.

 

 

مزیت سنگ پلیمری:

سنگ­های پلیمری به دلیل دارا بودن مزایای بسیار زیادی که نسبت به سنگ­های طبیعی دارد بین کاربران محبوبیت ویژه­ای پیدا کرده است. که شامل موارد زیر خواهند شد:

مزیت سنگ پلیمری:
مزیت سنگ پلیمری:
 1. سنگ ­های مهندسی چون دارای ساختاری خاص و جدید است، چیزی حدود ۳ برابر بتن مقاومت دارند.
 2. به دلیل پایین بودن وزن خالص این نوع از سنگ­ ها انجام عملیات نصب و بکارگیری آن تا اندازه­ای نسبت به موارد مشابه راحت­تر است.
 3. سنگ ­های مهندسی نسبت به کارکرد و عمر طولانی که دارد بسیار مقرون به صرفه است.
 4. در این نوع از مصالح به دلیل روش ساختی که دارند می­ توان از قالب­ های با طرح ­های متنوع استفاده کرد.
 5. سنگ­ های پلیمری نسبت به دیگر سنگ ها دارای دوام بسیار زیادی هستند و طول عمر بیشتری را خواهند داشت
 6. برای این که بتوان سنگ ­های پلیمری را تهیه کرد نیازی به عملیات برشکاری در آن وجود ندارد.
 7. به دلیل این که تراکم این نوع از سنگ­ ها بالاست، گرد و غبار نمی ­توانند در آن نفوذ کنند.
 8. این نوع از سنگ­ ها مقاومت بالایی را از خود در برابر باران­ هایی که اسیدی هستند و یا اشعه خورشید به نمایش گذاشته است.
 9. از این نوع سنگ می­توان در محیط ­های مختلفی استفاده کرد چون مقاومت خوبی را از خود در برابر عوامل جوی و تغییراتی که ماهانه به وجود می ­آید به نمایش گذاشته ­اند.

شما در حال مطالعه مقاله کارخانه موزاییک پلیمری هستید

کاربرد سنگ پلیمری:

سنگ­های پلیمری برای پروژه ­های ساختمانی متفاوتی مورد استفاده قرار می­گیرند که از جمله این موارد عبارتند از: سنگ بادبر، سنگ نمای ساختمان­ های مسکونی و ویلایی و سنگ ­آنتیک مورد استفاده در دکوراسیون­ های داخلی

کاربرد سنگ پلیمری:
کاربرد سنگ پلیمری:

موزاییک پلیمری:

این نوع از محصولات را در واقع می­توان نوعی کفپوش دانست که بسیار متراکم­اند و به واقع نوعی بتن محسوب می­شوند که این اندازه از تراکم را با استفاده از اجرای فرایند پلیمریزاسیون به دست آورده ­اند. موزاییک ­های پلیمری در ابعاد و اندازه ­های مختلفی تولید و روانه بازار فروش می­شود. افزودنی ­هایی که به این موزاییک اضافه می­شوند تاثیر بسزایی در بالا بردن میزان مقاومت در این نوع از محصول می­شود.

موزاییک پلیمری:
موزاییک پلیمری:

رنگدانه­ هایی که به آن افزوده می­شود علاوه بر ایجاد رنگ­ های زیبا باعث افزودن میزان مقاومت آن نیز شده و موزاییک را در برابر نور خورشید در امان نگه می­دارد و به مرور شاهد پوسیدگی سطح آن نخواهیم بود. از آنجا که اندازه جذب آب توسط موزاییک در پایین­ترین حد قرار گرفته است موجب شده که در مقابل یخبندان استحکام بالایی را از خود نشان دهد. موزاییک­ها نیز همانند سنگ­ های پلیمری به دلیل استفاده از قالب برای ساخت آن می­توانند در طرح ­های مختلفی ساخته شوند.

شما در حال مطالعه مقاله کارخانه موزاییک پلیمری هستید

کاربرد موزاییک پلیمری:

به دلیل مقاومت بالا و وزن کم در مکان ­های مختلفی مورد بهره برداری قرار می­گیرد که از جمله آن سنگ پشت بام، کف­پوش پیاده رو، سنگ­فرش حیاط، کف­پوش بتنی محیط­های عمومی و … می­باشد.

کاربرد موزاییک پلیمری:
کاربرد موزاییک پلیمری:

قیمت موزاییک پلیمری چگونه است:

اصولا در بازار امروز ما تمامی اجناس دارای نوسانات بسیار زیادی بوده­اند و نمی­توان قیمت دقیقی را برای آنان مشخص نمود که موزاییک­های پلیمری نیز جزو همین محصولات است و نوسانات ارزی باعث تغییر قیمت هر روزه در آن شده است.

اما در کنار این موضوع موارد مختلفی می­تواند بر قیمت تمام شده موزاییک­ها تاثیر گذار باشد از جمله این موارد شامل قیمت مواد خام مورد نیاز و مواد افزودنی که برای تغییر رنگ و استقامت آن باید اضافه شوند می­باشد.

قیمت موزاییک پلیمری چگونه است:
قیمت موزاییک پلیمری چگونه است:

امروزه یکی از مسائل مهمی که در ساخت و ساز از اهمیت بالایی برخوردار است کاهش هزینه تمام شده این محصولات هستند. همانطور که گفته شد این موزاییک­ها به دلیل تنوع در طرح و رنگ کاربردهای بسیار زیادی دارند اما با این وجود این محصول نسبت به موارد مشابه خود از قیمت بسیار مناسبی برخوردار است.

ازاینکه تا پایان مقاله کارخانه موزاییک پلیمری ما را همراهی کردید متشکریم و امیدواریم از مطالعه مقاله کارخانه موزاییک پلیمری نهایت استفاده را برده باشید

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

مقالات مرتبط

تولید سنگفرش پلیمری

تاریخچه استفاده از سنگ فرش به عنوان پوشش به چه دوره ای باز می گردد؟

در رابطه با تاریخچه و قدمت استفاده از سنگ فرش به عنوان پوشش می توان به رومیان باستان اشاره کرد که از معروف ترین افرادی هستند که برای پوشاندن خیابان ها و معابر شهر از این سنگ فرش ها استفاده می کردند، به گونه ای که استفاده از پوشش سنگ فرش به صورت روشی رایج

ادامه مطلب »
قیمت سنگ فرش

عوامل موثر بر قیمت سنگ فرش در بازار کدام اند؟

استفاده کردن از سنگ برای پوشش دادن یک محیط مانند حیاط بسیار می تواند به صرفه تر باشد، بنابراین شما می توانید با پرداخت هزینه ای مناسب حیاط خود را پوشش دهید، چرا که می توان سنگ ها را به صورت طبیعی بدون هیچ گونه برشی به عنوان سنگ فرش برای پوشش دادن یک محیط

ادامه مطلب »
قیمت سنگ پلیمری

قیمت سنگ پلیمری

سنگ های پلیمری به عنوان یکی از پر کاربرد ترین نوع سنگ ها در ساخت و ساز محسوب می شود که  اکثر معماران  پروژه های سختمانی  در ساخت و ساز نما و یا محوطه سازی در ترکیب با موزاییک پلیمری از این نوع سنگ استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم به موضوع قیمت

ادامه مطلب »
 نحوه اجرای موزاییک واش بتن

 نحوه اجرای موزاییک واش بتن به چه صورت می باشد؟

همانطور که پیش از این نیز در مطالب قبلی، بیان کردیم واش بتن یک مدل کف پوش می باشد که در ایجاد محوطه باغ، ویلا، روف گاردن، معابرسازی، پارکینگ و… مورد استفاده قرار می گیرد. در روش های تولید واش بتن، از سنگدانه های معدنی و رنگی به کار گرفته شده است که دارای حالت

ادامه مطلب »
اسکرول به بالا