چند نکته مهم در تمیز کردن و نگهداری از موزاییک

نگهداری از موزاییک

کاشی و موزاییک می توانند به فضای خانه، سرسرا و … جلوه دهد و در دکوراسیون تاثیر زیادی داشته باشد. اما نگهداری از موزاییک نکاتی دارد که باید به آن توجه نمایید. در این مطلب با ما همراه باشید تا این نکات را بررسی کنیم.

نگهداری از موزاییک

پس از آنکه موزاییک ها در فضای مد نظر قرار گرفت، برای آنکه بتوانید آن ها را همانند روز اول در فضا ببینید، نیاز است تا از آن ها به خوبی مراقبت نمایید.

نگهداری از موزاییک، طول عمر آن را تضمین می کند. برای اطمینان از ماندن در شرایط عالی، بازرسی گاه به گاه، سالی یک بار، برای بررسی وضعیت موزاییک ها توصیه می شود. برای حفظ موزاییک حیاطی، سالنی و … در شرایط مطلوب، به ویژه در مناطقی که تردد در آن قسمت زیاد است، می بایست بررسی وضعیت سریع تر انجام شود.

موزاییک ها انواع مختلفی دارند اما تمامی آن ها دارای یک ویژگی مشترک هستند و آن هم درخشش است. برای حفظ این درخشش، این کارها را انجام دهید:

نگهداری از موزاییک

تمیز کردن پس از نصب

تمیز کردن پس از نصب، یکی از مهم ترین کارهایی است که باید انجام دهید. پس از نصب ممکن است رو و اطراف موزاییک ها، دوغاب و گرد و غبار اضافی وجود داشته باشد که در این صورت سبب خراشیده شدن موزاییک ها شود. به همین دلیل باید پس از نصب این ها را تمیز کنید.

تمیزکردن دوغاب مشکل ترین بخش کار است و شما باید این کار را با دقت انجام دهید. از استفاده از پاک کننده های اسیدی که باعث تغییر رنگ دوغاب می شود، خودداری کنید. بهتر است دستورالعمل های همراه با محصول دوغاب را بخوانید، زیرا هر برندی دارای مشخصات پاکسازی خاص خود است.

نگهداری از موزاییک

تمیز کردن معمول

برای نگهداری از موزاییک، لازم است که هنگام تمیز کردن آن ها، از شوینده ملایم و آب استفاده کنید. پیشنهاد می کنیم دستورالعمل های شوینده را مطالعه نمایید چرا که آن ها می گویند که آیا برای تمیز کردن موزاییک مناسب هستند یا خیر. در بعضی موارد، محلول های رقیق شده برای کاشی و موزاییک بهتر خواهند بود.

برای تمیز کردن معمول موزاییک، از اسفنج یا پارچه نرم استفاده کنید و از ابزارهای با موهای سفت جدا خودداری نمایید، زیرا این کار باعث خراشیده شدن کاشی های موزاییکی شما می شود. سطح موزاییک های معرق خود را بشویید و آنها را با یک پارچه خشک کنید.

نحوه تی کشیدن برای نگهداری از موزاییک

اگر می خواهید به بهترین شکل ممکن اقدامات نگهداری از موزاییک را انجام دهید، بهتر است برای تمیز کردن آن ها از تی های نرم و لطیف استفاده کنید. شما به کمک تی می توانید زیبایی موزاییک های شفاف خود را حفظ نمایید.

به این منظور، ابتدا به کمک یک جارو با موهای نرم، کف موزاییک را جارو کنید سپس از پاک کننده هایی با pH خنثی و آب برای تمیز کردن آن ها استفاده نمایید.

قبل از تی کشیدن، باید اجازه دهید ماده تمیز کننده حدود پنج تا ۱۰ دقیقه روی زمین بماند. پس از اتمام کار، زمین را آبکشی کرده و مایعات اضافی را تمیز کنید.

سخن پایانی

تمیز کردن منظم و اساسی موزاییک با آب گرم و صابون ملایم برای جلوه دادن آن ها کفایت می کند. برای از بین بردن کف صابون، رسوبات آب سخت و همچنین لک ها، می توانید از اسپری تمیز کننده چند منظوره ملایم استفاده نمایید.

برای نگهداری از موزاییک، از محصولات تمیزکننده ای که حاوی اسید یا آمونیاک هستند (و سایر مواد شیمیایی سخت) هرگز استفاده نکنید زیرا این مواد می توانند به دوغاب و لعاب سطوح موزاییک آسیب برسانند. برای جلوگیری از آسیب یا تغییر رنگ دوغاب، محصولاتی را انتخاب کنید که با آن سازگار باشند. همچنین توجه داشته باشید که پس از تمیز کردن، حتما سطح موزاییک را خشک نمایید.

به این مطلب امتیاز دهید

مقالات مرتبط

موزاییک واش بتن

موزاییک واش بتن

  راهنمای شناخت موزاییک واش بتن ، موزاییک واش بتن چیست و کاربرد مصرف آن در چه مواردی است ؟ امروزه با پیشرفت زندگی مردم و همچنین تغییرات زیادی که در علم و تکنولوژی به وجود آمده است ، سطح زندگی مردم و به طبع میزان اسایش و ارامش آنها بالاتر رفته و اصلا قابل

ادامه مطلب »
تولید سنگفرش پلیمری

تاریخچه استفاده از سنگ فرش به عنوان پوشش به چه دوره ای باز می گردد؟

در رابطه با تاریخچه و قدمت استفاده از سنگ فرش به عنوان پوشش می توان به رومیان باستان اشاره کرد که از معروف ترین افرادی هستند که برای پوشاندن خیابان ها و معابر شهر از این سنگ فرش ها استفاده می کردند، به گونه ای که استفاده از پوشش سنگ فرش به صورت روشی رایج

ادامه مطلب »
قیمت سنگ فرش

عوامل موثر بر قیمت سنگ فرش در بازار کدام اند؟

استفاده کردن از سنگ برای پوشش دادن یک محیط مانند حیاط بسیار می تواند به صرفه تر باشد، بنابراین شما می توانید با پرداخت هزینه ای مناسب حیاط خود را پوشش دهید، چرا که می توان سنگ ها را به صورت طبیعی بدون هیچ گونه برشی به عنوان سنگ فرش برای پوشش دادن یک محیط

ادامه مطلب »
قیمت سنگ پلیمری

قیمت سنگ پلیمری

سنگ های پلیمری به عنوان یکی از پر کاربرد ترین نوع سنگ ها در ساخت و ساز محسوب می شود که  اکثر معماران  پروژه های سختمانی  در ساخت و ساز نما و یا محوطه سازی در ترکیب با موزاییک پلیمری از این نوع سنگ استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم به موضوع قیمت

ادامه مطلب »
اسکرول به بالا