موزاییک پلیمری البرز و کاربردهای آن

موزاییک پلیمری البرز

در این مقاله قصد داریم شما را با موضوع « موزاییک پلیمری البرز » آشنا نماییم. کفپوش موزاییک از نوع پلیمری یکی از فناوری های نوین است که امروزه با استقبال زیادی مواجه شده است. مزایا و کاربرد زیاد آن باعث شده تا در این مقاله پیرامون آن مطالبی را بیان نماییم. با ما همراه باشید.

موزاییک پلیمری البرز
موزاییک پلیمری البرز

موزاییک پلیمری البرز چیست و در کجا به کار می رود ؟

برای شروع مطلب بهتر است شما را با اصطلاح موزاییک آشنا نماییم. موزاییک، کفپوشی است که برای پوشش کف از آن استفاده می شود. کف می تواند کف اتاق، کف سالن، کف حیاط، کف ویلا، کف باغ، کف پارک و یا هر فضای دیگری باشد. به عبارت بهتر از دیر باز تا کنون سعی شده است تا فضای کف محیط را از یک مواد بسیار محکم و زیبا پوشش داد.

این زیبایی با کفپوشی به نام موزاییک امکان پذیر شده است. موزاییک همان سنگی است که از طریق فشار و تراکم روی مواد سازنده آن به وجود آمده است. در حقیقت موزاییک کف پوشی متراکم از جنس بتن است. بتن یک ماده بسیار محکم برای ساخت انواع مصالح ساختمانی از جمله موزاییک به شمار می آید.

زمانی که روی بتن از طریق فشار و تراکم عمل فشار پرسی ایجاد می شود، یک لرزش روی سطح بتنی نیز به وجود خواهد آمد. این ترکم بتنی است که منجر به شکل گیری موزاییک می شود. زمانی که موزاییک از طریق فشار و تراکم به وجود آمد می توان گفت که ابعاد آن نیز مورد نظر است. این ابعاد می تواند از قبل پیش بینی شده باشد.

البته می توان بیان کرد که در گذشته گاهی اوقات در کفپوش موزاییک حیاطی منزل نیاز بود تا موزاییک را برش می دادند تا بخش هایی از حیاط که هم سایز با موزاییک نبود نیز از موزاییک پر شود. خوشبختانه در شرایط فعلی تکنولوژی روز دنیا توانسته است موزاییک را با ابعاد مختلف و هم اندازه با سایز کف ایجاد نماید.

موزاییک چیست و در کجا به کار می رود ؟
موزاییک چیست و در کجا به کار می رود ؟

مواد تشکیل دهنده در ساخت مصالح ساختمانی موزاییک چیست؟

همان طور که می دانید هر یک از مصالح ساختمانی که در ساخت ساختمان از آن استفاده می شود از مواد مختلفی تشکیل شده است. این مواد مختلف بر اساس نوع کاربرد و فضای مورد استفاده قابل بهره برداری خواهد بود.

مواد تشکیل دهنده در ساخت مصالح ساختمانی موزاییک چیست ؟
مواد تشکیل دهنده در ساخت مصالح ساختمانی موزاییک چیست ؟

موزاییک که به عنوان یک کفپوش عام پسند مورد استفاده قرار می گیرد دارای مواد تشکیل دهنده خاصی است که برای تشکیل و قالب دهی آن بسیار مؤثر است. موزاییک دارای موادی است از جمله:

 • ماسه

استفاده از ماسه برای جذب آب استفاده می شود.

 • سیمان

برای سفت کاری و قالب دهی موزاییک استفاده می شود.

 • سنگ دانه یا ریگ رنگی

برای داشتن رنگ و دادن زیبایی به طرح موزاییک به کار می رود.

 • پودر سنگ

به همراه سیمان به کار می رود و برای محکم سازی موزاییک به کار می رود.

 • آب

آب بهترین و اولین ماده تشکیل دهند موزاییک است . آب برای ادغام مواد تشکیل دهنده موزاییک کاربرد دارد.

 • رنگ افزودنی

در دنیای امروز وجود فناوری های نوین باعث ایجاد تنوع تولید در ساخت موزاییک شود. تنوع تولید همان تنوع در طرح موزاییک است که جلوه بصری آن را دوچندان می کند . این جلوه برای زیبا سازی و تنوع کف پوشی محوطه بسیار چشم گیر است.

به عبارت دیگر در زمان ایجاد مواد مصالح همیشه سعی می شود تا مواد تشکیل دهنده آن در مخزنی به صورت ترکیبی ادغام شود تا بعد از ترکیبات انجام شده و انجام تکنولوژی های بعدی آن مواد مصالح به خوبی ایجاد شود. مواد ششگانه فوق برای ایجاد شدن موزاییک و کفپوش مورد نیاز است. به عبارت دیگر در صورت عدم وجود یکی از مواد و مصالح ذکر شده موزاییک یا کفپوش کیفیت مناسب را نخواهد داشت.

بعد از بیان مواد تشکیل دهنده موزاییک، موزاییک تولید می شود. این تولید در ابعاد مختلف خواهد بود تا کف هر فضا یا مکانی را به درستی پوشش دهد . آن چه بیش از ابعاد موزاییک برای موزاییک جلوه گر طرح های متنوع و گوناگونی است که توجه هر کسی را به خود جلب خواهد کرد.

در گذشته تنها از رنگ دانه های قرمز و زرد در مواد و مصالح موزاییک به کار می رفت.

 

اما امروزه با توجه به وجود تکنولوژی های متنوع روز دنیا انواع متنوعی از رنگ ها نیز در ساخت موزاییک به کار می رود. رنگ هایی از جمله مشکی ، قهوه ای، خاکستر ی، آبی و غیره . در حقیقت تنوع بُعد و طرح موجود در موزاییک استفاده از آن را دلپذیر کرده است.

شاید هم یک دلیل مهم دیگر برای بُِعد و طرح موجود در موزاییک نوع کفپوشی است که در فضا و مکان خاص به تناسب آن نمایان شده است. از این رو پیمانکاران سعی دارند در زمان ساخت ساختمان و هنگام کف پوشی آن بهترین و مناسب ترین کف پوش را برای کف محوطه مورد نظر خود انتخاب نمایند.

 

تولید موزاییک شامل چند مرحله است؟

 

بعد از آن که از مواد مورد نیاز موزاییک آشنا شدید خوب است تا مراحل تشکیل آن را نیز بشناسید. به طور کلی در کارخانه های تولید موزاییک و کفپوش ابتدا یک محوطه بسیار بزرگ برای جمع آوری مواد اولیه موزاییک استفاده می شود. این محوطه باید تمامی مواد تشکیل دهنده موزاییک را در کنار مخزن تولید فراهم نماید.

زمانی که مواد تشکیل دهنده موزاییک در مخزن قرار گرفت ابتدا عمل ترکیب آن ها باید با روش خاص کارخانه ای انجام شود. نکته بسیار مهم در این بخش از مطلب فعالیت بعد از ترکیب مواد است که با توجه به نوع موزاییک مورد استفاده قرار می گیرد.

در گذشته موجود رنگ دانه یا ریگ رنگی برای تنوع رنگ موزاییک در عمل فشار پرسی مورد استفاده قرار می گرفت و امروزه هم ساختار پلیمری مورد استفاده قرار گرفته است. اما به هر حال فعالیت یا عملی که برای تولید موزاییک و کفپوش محوطه به کار می رود شامل مراحل ذیل می باشد که عبارتند از :

تولید موزاییک شامل چند مرحله است ؟
تولید موزاییک شامل چند مرحله است ؟
 • مهیا سازی مصالح

همان طور که در بالا نیز ذکر کردیم، باید مکانی جهت آماده سازی مواد و مصالح تشکیل دهنده موزاییک ایجاد و استفاده شود. این بخش ابتدایی ترین و مهم ترین مرحله برای ایجاد موزاییک به شمار می رود.

 • انبار کردن مواد

مواد اولیه به صورت ادغامی با مورد اول ترکیب خواهد شد. یعنی بعد از خالی کردن بار مواد و مصالح باید مکان و انباری موجود باشد تا آن مواد و مصالح در انبار نگه داری شوند. پس می توان مورد اول و دوم را به صورت ادغام شده در نظر گرفت.

 • شستشوی مصالح

از آن جا که در زمان بسته بندی و تردد روی مصالح گرد و غبار ایجاد شده است، باید برای ساخت و تولید مصالح جدید عمل شستشوی آن ها را انجام دهید. این شستشوی مصالح باعث می شود تا ماده تولید شده جدید تمیز بوده و زیبایی و کارایی خود را به نحو احسن داشته باشد.

 • مخلوط کردن مواد

بخش مخلوط کردن مواد مرحله مهم و آغازینی است که برای ساخت مصالح به کار می رود. در حقیقت عمل مخلوط کردن مواد در تولید اکثر مصالح ساختمانی کاربرد دارد.

عمل قالب گیری برای ایجاد ابعاد متنوع استفاده می شود. قالب گیری موزاییک با عمل برش خواهد بود که تنوع ابعاد آن را زیاد می کند. برش برای قالب گیری در موزاییک های امروزی با روش خاصی انجام می شود.

 • ساییدن

عمل ساییدن یا سایش برای محکم کاری قالب گیری مورد استفاده قرار می گیرد. ساییدن در موازئیک های امروزی نیز با روشی های جدید ایجاد سنگ های مصنوعی انجام می شود.

 • گرم خانه

این مرحله همچون کوره ای است که برای شکل دهی موزاییک استفاده می شود. در حقیقت مرحله گرم خانه یک مرحله مهم در تولید کفپوش به شمار می رود. گاهی اوقات در روال تولید موزاییک مرحله گرم خانه برای جذب آب و از دست دادن آب داخل مواد و مصالح موزاییک استفاده می شود.

 • بتونه کاری

همان طور که در پاراگراف های تشریح موزاییک بیان کردیم در تولید و ساخت موزاییک از بتن استفاده می شود. بتن ماده ای بسیار محکم است که در ساخت انواع مختلف مواد و مصالح ساختمانی به کار می رود. در واقع می توان گفت که بتونه کاری در مراحل تولید موزاییک و کفپوش یک مرحله حیاتی در ایجاد موزاییک با کیفیت محسوب می شود.

 • دپو کردن

مرحله دپو کردن نیز آخرین مرحله از مراحل تولید موزاییک و کف پوش خواهد بود.

انواع موزاییک به لحاظ تکنولوژی ساخت کدام است ؟

بعد از شناختی که از مواد و مراحل تولید موزاییک کسب شد می توانید در مرحله بعدی انواعی از موزاییک را شناسایی  کنید. شناخت انواع موزاییک ممکن است شما را در انتخاب نوع مناسب آن متناسب با محوطه و فضای مورد نظر یاری دهد . انواع موزاییک از لحاظ تکنولوژی ساخت و تولید کفپوش ها عبارت است از:

انواع موزاییک به لحاظ تکنولوژی ساخت کدام است ؟
انواع موزاییک به لحاظ تکنولوژی ساخت کدام است ؟
 • ویبره ای

اولین نوع انواع مختلف و متنوع موزاییک نوع کفپوش ویبره ای است.

 • معمولی

برای تولید و ساخت موزاییک معمولی از دو لایه استفاده می شود: لایه چدن و لایه فولادی. این دو لایه به صورت ترکیبی روی هم ریخته می شوند و بعد روی آن ها آب گذاشته می شود تا به صورت نرم ادغام شوند. مرحله بعدی هم مرحله خشک کردن است که نیاز به ساب خوردن دارد.

 • شسته

موزاییک نوع شسته در زمان تولید باید ۵ ساعت تمام در گرم خانه باشد تا آب خود را به طور کلی از دست دهد. در گرم خانه تبخیر کامل آب داخل مواد و مصالح باید انجام شود تا عمل قالب گیری موزاییک به درستی انجام پذیرد .

 • تک لایه

موزاییک تک لایه یک نوع دیگر از انواع موزاییک است که با داشتن فقط لایه ایجاد می شود. یک لایه همان مواد اصلی تشکیل دهنده موزاییک است. موزاییک تک لایه با ضخامت ۱۷ میلیمتری ایجاد می شود.

وزن موزاییک تک لایه بسیار سبک است. این وزن در مقایسه با موزاییک های معمولی مقایسه می شود. موزاییک های تک لایه ای به طور کلی برای کف پوشی پشت بام و سالن بسیار مناسب است.

در حقیقت می توان گفت بهترین کفپوش برای پوشش کف پشت بام، موزاییک تک لایه ای است. این موزاییک به دلیل استحکام بالا در مواد تشکیل دهنده و نیز جذب پایین آب بهترین موزاییک برای پوشش پشت بام تمام ساختمان ها به شمار می رود .

 • سیمانی

نوع سیمانی موزاییک ها با سنگ دانه تزئینی ندارد. در عوض دارای شیار و طرح بسیار زیبا و ساده ای است. این موزاییک در فضاهای خاص و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

 • سنگ دار

در سطح رویه این موزاییک به دلیل سنگی بودن آن با سنگ تزئین می شود. در واقع می توان گفت که وجود سنگ های تزئینی به این نوع موزاییک زیبایی و تزئینی خاصی هدیه می کند.

 • شیار دار

موزاییک شیار دار در سطح خود دارای شیار است. این شیار در موزاییک به صورت فرو رفتگی و بر جستگی خاصی نمایان است. این نوع موزاییک در فضا های باز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

 • پلاکی

موزاییک پلاکی یکی دیگر از انواع موزاییک ها است که در اندازه سنگ های آن ابعاد موزاییک نیز متفاوت تولید می شود. به عبارت دیگر موزاییک پلاکی نوع متفاوتی از موزاییک ها را با دانش روز دنیا ایجاد کرده است.

انواع روش های تولید موزاییک کدام است ؟

روش های تولید موزاییک شاید تا حدی به انواع موزاییک نزدیک باشد، اما به طور خلاصه ما دو روش در تولید موزاییک داریم. روش اول در تولید موزاییک نوع پرسی است. همان طور که از نام نوع پرسی مشخص است موزاییک های ایجاد شده با این روش از طریق فشار و پرس و سایش تولید می شوند. این فشار با دستگاه پرس ایجاد تراکم انجام می شود. در کارخانه تولید موزاییک دستگاه پرس ایجاد تراکم به راحتی کار سایش و پرس را برای قالب گیری موازئیک انجام می شود .

روش دوم برای تولید موزاییک نوع ویبره ای است. ویبره یا بی صدا فرآیندی است که طریق فشار ایجاد نمی شود. این فشار و تراکم تنها با دستگاه های لرزاننده ایجاد می شود. در ساخت موزاییک های جدید نوع پلیمری کاربرد دستگاه های لرزاننده بیش از دستگاه های پرس ایجاد تراکم خواهد بود.

انواع روش های تولید موزاییک کدام است ؟
انواع روش های تولید موزاییک کدام است ؟

سطوح تشکیل دهنده موزاییک کدام است ؟

بعد از کسب اطلاعات پیرامون مواد، مراحل و انواع موزاییک بهتر است به سطوح تشکیل دهنده موزاییک نیز آشنا شوید. به طور کلی در تولید موزاییک دو سطح استفاده می شود. این دو سطح عبارت است از :

 • لایه رویه

اولین لایه در سطح موزاییک لایه رویه است. نقش اصلی و ظاهر کلی موزاییک به لایه رویه ارتباط دارد. در حقیقت لایه رویه یک لایه منحصر به فردی است که رنگ پارامتر اصلی آن است. این مطلب حاکی از آن است که لایه رویه غالباً به صورت رنگی دیده می شود.

 • لایه زیرین

لایه زیرین دومین و آخرین لایه از سطوح تشکیل دهنده موزاییک است. این لایه باید بسیار مقاوم باشد. قدرت مقاومت لایه زیرین در مقایسه با لایه رویه بیان می شود، زیرا تحمل بار و فشار بیشتر روی این لایه خواهد بود. در حقیقت قدرت تحمل فشار روی لایه زیرین بیش از لایه رویه خواهد بود.

منظور از سنگ پلیمری چیست؟

در حقیقت باید گفت که سنگ پلیمری یک سنگ مصنوعی است. یک سنگ مصنوعی که از ترکیب مجدد سایر سنگ ها به وجود آمده باشد. در واقع سنگ پلیمری ترکیبی از سنگ های طبیعی و مواد فزاینده خواهد بود.

پس می توان بیان کرد چنانچه همراه با سنگ های طبیعی از سایر مواد و خواص دیگر استفاده شود سنگ دیگر از نوع مصنوعی ایجاد می شود. در سنگ پلیمری نیز به روش پلیمری برای سنگ طبیعی ترکیب ادغام می شود.

سنگ پلیمری وزن سبکی دارد پس برای نصب آن سرعت و زمان اجرا و پیاده سازی کم تری را خواهد برد. ترکیب اصلی این سنگ از سیمان رس و خاک بسیار سنگین بوده و رنگ دانه آن نیز اکسید آهن است. در واقع رنگ آمیزی سنگ پلیمری با رنگ دانه های ماده اکسید آهن انجام می شود.

منظور از سنگ پلیمری چیست ؟
منظور از سنگ پلیمری چیست ؟

اساس اصلی تشکیل دهنده سنگ پلیمری چیست ؟

در ساخت سنگ پلیمری بتن سیمانی اصلی ترین اساس تشکیل دهنده آن است. بتن سیمانی که در آن ماسه به عنوان ذرات تشکیل دهنده آن محسوب می شود. این ذرات به صورت ذرات ریز پر کننده یکی از مهم ترین مواد و اولیه ترین مواد تشکیل دهنده سنگ پلیمری است.

ترکیبات دیگری نیز در سنگ های پلیمری دیده شده است و آن ترکیبات پلیمری و افزودنی های شیمیایی و خاصی است که خاصیت چسبندگی تمام اجزای آن را ایجاد کرده است. این چسبندگی تا حدی است که مقاومت مصالح نوین را برای ساخت فضا و ساختمان میسر ساخته است.

اساس اصلی تشکیل دهنده سنگ پلیمری چیست ؟
اساس اصلی تشکیل دهنده سنگ پلیمری چیست ؟

 

نحوه تولید موزاییک های پلیمری چگونه است؟

نحوه تولید موزاییک پلیمری با توجه به استفاده از تکنولوژی جدید روز به طرز بسیار جالبی تولید می شود. در این بخش سعی داریم نحوه تولید موزاییک پلیمری را به درستی برای شما شرح دهیم.

شناخت از نحوه تولید موزاییک پلیمری عاملی است که مهندسان و پیمانکاران حوزه صنعت ساختمان را موفق تر از قبل خواهد کرد، زیرا به کار گیری مواد خاص را در هر فضایی به درستی می توانند تشخیص دهند.

نحوه تولید موزاییک های پلیمری چگونه است ؟
نحوه تولید موزاییک های پلیمری چگونه است ؟

اولین گام داخل میکسر کارخانه کل مواد اولیه قرار داده می شود . همان طور که پیش تر بیان شد مواد اولیه موزاییک پلیمری شامل موارد ذیل است:

 • ماسه
 • سیمان
 • سنگ دانه
 • رزین
 • رنگدانه
 • آب

این مواد ششگانه باید به خوبی با یکدیگر میکس شوند و ملاتی خمیر مانند تولید شود. ترکیب مواد بیان شده راه تولید آن در قالب هایی از جنس سیلیکان، لاستیک و ABS را هموار می سازد.

در مرحله قالب گیری تنوع طرح و رنگ موزاییک های پلیمری در گرم خانه به مدت چند ساعت نگه داری می شود. به عنوان مثال پس از ۲۴ ساعت موزاییک های پلیمری از درون قالب تخلیه می شود. این موزاییک ها در فضای مناسب چیده می شوند. شایان ذکر است که مقاومت بسیار بالا و اولیه موزاییک های پلیمری امکان ارسال آن را حتی پس از ۲۴ ساعت برای نصب، اجرا و پیاده سازی به سهولت امکان پذیر خواهد کرد .

ترکیبات پلیمری و افزودنی های شیمیایی چسبنده موزاییک های پلیمری خود مقاومت بالای این موزاییک را در برابر اشعه های ماوراء بنفش و نیز محیط های قلیایی بیان می دارد. در واقع می توان گفت که رنگ دانه موجود در مواد تشکیل دهنده موزاییک های پلیمری باعث تنوع طرح و جذابیت آن برای فروش بیشتر خواهد بود .

عامل رنگی اکسید آهن در تنوع طرح سنگ های پلیمری چه نقشی دارد ؟

عامل رنگی سنگ پلیمری هم رنگ دانه های اکسید آهن است. این رنگ دانه در برابر اشعه ماوراء بنفش و نیز محیط های قلیایی و باز بسیار زیاد است. در حقیقت رنگ اصلی سنگ پلیمری از رنگ اکسید آهن است. رنگ اکسید آهن در قالب های متنوعی می تواند شکل گیری شود تا تنوع سنگ پلیمری را افزایش دهد. این قالب های متنوع عبارتند از :

 • قالب از جنس سیلیکان
 • قالب از جنس لاستیک
 • قالب از جنس پلاستیک(ABS)

سه قالب ذکر شده در ایجاد تنوع طرح سنگ های پلیمری نقش به سزایی دارد. به عنوان مثال در پوشش نمای محوطه و ساختمان قالب ها نقش و رنگ سنگ طبیعی را به فضا می بخشند و محصول سنگ پلیمری سیمایی مشابه با سنگ طبیعی خواهد داشت. شاید این ویژگی یکی از اعجاب انگیز ترین ویژگی سنگ های پلیمری باشد.

عامل رنگی اکسید آهن در تنوع طرح سنگ های پلیمری چه نقشی دارد ؟
عامل رنگی اکسید آهن در تنوع طرح سنگ های پلیمری

آیا سنگ های پلیمری در پوشش های ساختمانی نیز کاربرد دارد ؟

طبق کاربرد گسترده سنگ های پلیمری شاید بتوان گفت که بعید نیست سنگ های پلیمری برای پوشش های ساختمانی نیز کاربرد دارد. کاربرد سنگ های پلیمری ساختمانی بسیار زیاد است و شامل موارد ذیل می باشد:

 • سنگ مصنوعی نمای ساختمان
 • سنگ بادبر
 • نمای ساختمان ویلایی
 • سنگ نما
 • سنگ انتیک دکوراسیون داخلی
 • انواع نمای ساختمان مسکونی
 • سنگ نمای آنتیک
 • نمای داخلی ساختمان
 • نمای بیرونی ویلا
 • سنگ دکوراتیو نما
 • سنگ های تزئینی داخل ساختمان
 • نماهای سنگی ساختمان
 • سنگ آنتیک مصنوعی
 • نمای خارجی ویلا
 • نمای آجر و سنگ
 • نمای حیاط ساختمان

کامل ترین جمله برای بیان کاربرد سنگ های پلیمری استفاده آن در تمام بخش ها و قسمت های ساختمان و محوطه می باشد. پس پیشنهاد خوبی که می توان به تمام مهندسان و پیمانکاران حوزه ساختمان داشت آن است که در ساخت ساختمان و فضاهای شهری از موزاییک های پلیمری استفاده نمایند.

آیا سنگ های پلیمری در پوشش های ساختمانی نیز کاربرد دارد ؟
آیا سنگ های پلیمری در پوشش های ساختمانی نیز کاربرد دارد ؟

موزاییک پلیمری البرز کدام نوع از موزاییک ها به شمار می رود ؟

به طور کلی به موزاییک پلیمری سنگ های مصنوعی سمنت پلاست هم می گویند . در واقع عموم مردم دوست دارند مخفف کلمات و اصطلاحات را در به کار گیری واژه ها به کار ببرند . پس می توان گفت که موزاییک پلیمری برگرفته از مواد تشکیل دهنده سنگ های مصنوعی سمنت پلاست است .

 • گاهی اوقات واژه های مترادف با موزاییک پلیمری نیز بیان می شود که وجه تمایز و نوع آن را نسبت به سایر موزاییک ها و کف پوش های ساختمانی نشان می دهد . واژه های بیان شده واژه هایی هستند که کاربرد موزاییک پلیمری را نیز به خوبی بیان می کند . این واژه ها عبارتند از :
 • فروش موزاییک پلیمری
 • موزاییک سمنت پلاست
 • سنگ مصنوعی پلیمری
 • کفپوش پلیمری
 • موزاییک حیاطی
 • موزاییک مناطق سردسیر
 • موزاییک محوطه سازی
 • موزاییک پیاده رو
 • موزاییک ویلا و باغ

تمامی واژه های بیان شده واژه هایی هستند که مفهوم موزاییک های پلیمری را خواهند داشت . به عبارت دیگر مورد ۱ تا ۵ واژه های مترادف با موزاییک پلیمری هستند و موارد ۶ تا ۱۰ نیز کاربرد های مهم موزاییک های پلیمری را به خوبی نشان می دهد .

موزاییک پلیمری کدام نوع از موزاییک ها به شمار می رود ؟
موزاییک پلیمری کدام نوع از موزاییک ها به شمار می رود ؟

مواد تشکیل دهنده موزاییک پلیمری البرز از چیست ؟

مواد تشکیل دهنده موزاییک پلیمری تا حدی مشابه مواد تشکیل دهنده موزاییک معمولی است اما فراتر از مواد اولیه موزاییک معمولی . در حقیقت می توان گفت که مواد تشکیل دهنده موزاییک های پلیمری عبارت است از :

مواد تشکیل دهنده موزاییک پلیمری از چیست ؟
مواد تشکیل دهنده موزاییک پلیمری از چیست ؟
 • سیمان

برای محکم کاری و سفت کاری قالب شکل گیری موزاییک سیمان به کار می رود . در واقع سیمان اولین ماده ای است که ساختار مواد موزاییک پلیمری را تشکیل می دهد . سیمان ماده مشترک تولید موزاییک به شمار می رود .

 • ماسه دوبار شور

ماسه به کار رفته در تولید موزاییک پلیمری به صورت دوبار شور استفاده می شود . شستشوی دوباره ماسه برای جذب بهتر آب داخل مواد تشکیل دهنده موزاییک پلیمری به کار می رود .

 

 • روان کننده های بتنی

روان کننده های بتنی سومین ماده از مواد تشکیل دهنده موزاییک پلیمری است . روان کننده های بتنی نوعی از روان کننده ها هستند که برای روان کردن ماده سنگین و مقاوم بتن استفاده می شود .

در حقیقت وجود روان کننده در مواد تشکیل دهنده موزاییک های پلیمری عاملی ضروری به شمار می رود . این عامل در شکل گیری روان تر مواد موازئیک پلیمری بسیار سرنوشت ساز است .

 • الیاف پ پ

چهارمین ماده تشکیل دهنده در تولید موزاییک های پلیمری الیاف پ پ  است . الیاف پ پ یک نوع از الیاف های پر کاربرد است که در جامعه امروزی با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا در ساخت مصالح ساختمانی استفاده می شود .

 • آب

همان طور که در تولید موزاییک به آب اشاره شد بیان کردیم که آب اصلی ترین مواد تشکیل دهنده موزاییک ها به شمار می رود . جالب آن است که موزاییک های پلیمری که با تکنولوژی های جدید مصالح نیز ایجاد می شوند آب را برای مواد تشکیل دهنده خود به کار می برند .

 • رنگ های معدنی بر پایه اکسید آهن

رنگ های معدنی همان رگ دانه یا ریگ های رنگی هستند که اساس مواد آن بر پایه اکسید آهن است . گاهی اوقات برخی خواص از جمله اکسید آهن می تواند در تولید مصالح جدید مانند موزاییک های پلیمری به کار رود

مشخصات ظاهری موزاییک پلیمری البرز چه مواردی است ؟

همان طور که می دانید موزاییک های پلیمری یک کفپوش بسیار مناسب برای پوشش فضا و کف به شمار می آید . این موزاییک کف پوشی است فوق متراکم . واژه فوق متراکم واژه ای است که بتن را به شکل خود متراکم یا SCC تبدیل می کند .

این ترکم در حدی است که از طریق فرآیند پلیمریزاسیون و لرزش ایجاد می شود . فر آیند پلیمریزاسیون مربوط به رزین سنگ مصنوعی یا رزین پلیمری است و لرزش هم به صورت لرزش روی میز یا همان حالت ویبره خواهد بود .

در حالت ویبره مواد داخل موزاییک پلیمری در پیمانه قالب قرار داده شده و پس از آن استخراج و تخلیه نوار نقاله ای شکل قالب به شکل نوار لرزان در خواهد آمد. در آخر هم باید در فضای باز موزاییک خشک شود تا قابل استفاده و بسته بندی شود . به طور کلی می توان مشخصات ظاهری موزاییک های پلمیری را به دو عامل رنگ و طرح خلاصه کرد .

عامل رنگ همان رنگدانه های شیمیایی موجود در ترکیبات موزاییک های پلیمری است . امکان تولید موزاییک در رنگ های بسیار متنوع موجود در اکسید آهن منجر به پدیده رنگ های متنوع شده است .

مشخصات ظاهری موزاییک پلیمری چه مواردی است ؟
مشخصات ظاهری موزاییک پلیمری

رنگ های موزاییک پلیمری البرز شامل رنگ های زیر هستند:

 • رنگ مشکی
 • رنگ سفید
 • رنگ قرمز
 • رنگ زرد
 • رنگ قهوه ای
 • رنگ آبی
 • رنگ سبز یا اکسید کروم

علاوه بر موارد بیان شده پیگمنت نیز در سنگ های مصنوعی تولید می شود از جمله این صنایع رنگ ، پلاستیک یا ساختمان است .

عامل طرح هم به تولید طرح های متنوع با قالب های متنوع پلیمری نوع ABS ارتباط دارد . امکان تولید موزاییک در طرح های متنوع در سنگ های پلیمری بیش از سایر سنگ های مصنوعی است .

شرکت های متعددی در بازار داخلی توانسته اند طرح های بی شماری از سنگ های مصنوعی و پلیمری تولید کنند که در میان کشور های خاورمیانه حرف اول را می زند . تنوع طرح سنگ های پلیمری در کشور های خاورمیانه زبان زد مشتریان حوزه صنعت و ساختمان می باشد .

رنگ های موزاییک پلیمری شامل رنگ های زیر هستند :
رنگ های موزاییک پلیمری شامل رنگ های زیر هستند :

کاربرد موزاییک پلیمری البرز در کجاست ؟

بعد از شناخت مختصری که از موازییک های پلیمری کسب کردید بهتر از با کاربرد آن نیز آشنا شوید . همان طور که از مواد تشکیل دهنده موزاییک های پلیمری دیده شد می توان کاربرد استفاده از آن را به موارد ذیل خلاصه کرد .

اما باید توجه داشت تکنولوژی روز دنیا در ساخت موزاییک های پلیمری عاملی شده است تا این نوع موزاییک را در تمام فضا ها به کار ببرد .

کاربرد موزاییک های پلیمری در کجاست ؟
کاربرد موزاییک های پلیمری در کجاست ؟

به صورت خلاصه کاربرد موزاییک پلیمری البرز در فضا های زیر عنوان می شود که عبارت است از :

 • موزاییک پلیمری در کف پوشی پیاده رو های خیابان های شهر بسیار کاربرد دارد . شاید بتوان گفت در مقوله زیبا سازی شهری موزاییک های پلیمری اولین گزینه خواهد بود .
 • موزاییک های پلیمری برای پوشش کف محوطه ساختمان هایی که به صورت باغ یا ویلا هستند نیز کاربرد دارد . در واقع اکثر ویلا های شمال ایران از برای کف پوشی کف باغ و ویلای خود از موزاییک های پلیمری استفاده می کنند .
 • موزاییک پلیمری برای پوشش حیاط نیز به کار می رود . البته می توان بیان کرد که در گذشته از موزاییک های معمولی برای کف پوشی استفاده می شد اما امروزه تولید موزاییک های پلیمری جای خود را در مقوله ساختمان های مسکونی نیز باز کرده است . استفاده از موزاییک های پلیمری در حیاط منزل شاید بیش از موزاییک های معمولی باشد .
 • کف پوش پارک و فضا های سبز نیز از موزاییک های پلیمری پوشیده می شود . در حقیقت موزاییک های پلیمری توانسته است حضور خود را برای زیبا سازی شهری پر رنگ نماید .
 • تمام فضا های بیرونی در هر مکان می تواند برای پوشش کف خود از موزاییک پلیمری استفاده نماید . به طور کلی موزاییک های پلیمری برای مناطق سرد سیر که آب و هوای سرد و خشک دارند بسیار استفاده می شود .

به عبارت بهتر موزاییک های پلیمری بهترین موزاییک برای کف پوشی فضای مناطق سردسیر به کار می رود . البته می توان استنتاج نمود که استفاده از موزاییک های پلیمری برای پوشش کف پشت بام تمام ساختمان ها نیز بسیار مناسب و کاربردی است .

در یک عبارت خلاصه می توان کاربرد های متنوع موزاییک پلیمری البرز را به موارد ذیل خلاصه نمود:

 • کفپوش بتنی پیاده رو
 • پوشش کف حیاط
 • سنگ پشت بام
 • سنگ فرش باغ
 • سنگ فرش حیاط
 • سنگ فرش حیاط خانه
 • سنگ فرش حیاط منزل
 • سنگ فرش حیاط ویلا
 • سنگ فرش معابر
 • سنگ کف پارکینگ
 • سنگ کف حیاط
 • کفپوش بتنی
 • کفپوش محوطه ویلا
 • موزاییک پشت بام
 • موزاییک حیاط خانه
 • موزاییک حیاطی
 • موزاییک کف حیاط
در یک عبارت خلاصه می توان کاربرد های متنوع موزاییک های پلیمری را به موارد ذیل خلاصه نمود :
کاربرد های متنوع موزاییک پلیمری البرز

ویژگی های منحصر به فرد موزاییک پلیمری البرز کدام است ؟

موزاییک های پلیمری با توجه به تنوعی که در مواد تشکیل دهنده آن نسبت به موزاییک های معمولی وجود دارد دارای ویژگی های منحصر به فردی است که می توان به آن اشاره کرد. این ویژگی ها وجه تمایز موزاییک های پلیمری از موزاییک های معمولی و سایر کف پوش های ساختمانی است که عبارت است از:

ویژگی های منحصر به فرد موزاییک های پلیمری کدام است ؟
ویژگی های منحصر به فرد موزاییک های پلیمری
 • مقاومت در برابر یخ زدگی موزاییک پلیمری البرز

اولین و مهم ترین ویژگی منحصر به فرد موزاییک های پلیمری ، مقاومت در برابر یخ زدگی است . این عامل باعث شده تا استفاده از موزاییک های پلیمری در مناطق سردسیر پر کاربرد شود . حتی استفاده از موزاییک پلیمری برای کف پوش پشت بام هر فضا نیز بسیار پر کاربرد است .

 • مقاومت خمشی بالا

در برابر ,qudj خمشی بالا، موزاییک های پلیمری مقاومت بالایی را از خود نشان داده اند. دومین ویژگی منحصر به فرد موزاییک های پلیمری مقاومت خمشی بالا است .

 • مقاومت سایشی بالا موزاییک پلیمری البرز

مقاومت سایشی بالا نوعی از مقاومت است در تولید موزاییک های پلیمری به کار می رود . این نوع مقاومت در اثر فشار یا سایش بالا می تواند قابلیت تحمل فشار بسیار زیادی را از خود نشان دهد .

 • میزان جذب آب پایین

میزان جذب آب پایین در موزاییک پلیمری بسیار زیاد است . زیرا در مراحل ساخت و تولید آن در کارخانه ساعت های طولانی در گرم خانه بوده تا آب داخل مواد آن کاملاً از دست رود و یک موزاییک بسیار کاربردی را ایجاد نماید .

 • تولید در رنگ های متنوع موزاییک پلیمری البرز

تنوع تولید موزاییک های پلیمری به خاطر تنوع در رنگ دانه های مواد تشکی دهنده آن است . گاهی اوقات همین رنگ دانه های مختلف عاملی است برای تولید بهتر موزاییک های پلیمری که جذابیت آن را بیش از پیش نشان می دهد و به عنوان یک دیگر از ویژگی های منحصر به فرد به شمار می رود .

 • استفاده از رنگ دانه ANTI UV

در ویژگی تولید در رنگ های متنوع یک رنگ دانه متفاوت وجود دارد که تمایز موزاییک های پلیمری را از موزاییک های معمولی و سایر کف پوش ها به خوبی نشان می دهد

رنگ دانه های فرابنفش ANTI UV یک رنگدانه منحصر به فرد است که مقاومت موزاییک های پلیمری را در مقابل اشعه خورشیدی و ماوراء بنفش خورشیدی نمایان می سازد .

همان طور که قبلاً به استفاده کاربردی موزاییک های پلیمری در مناطق سردسیر اشاره شد در بند ششم از ویژگی های منحصر به فرد موزاییک های پلیمری به این نتیجه می رسیم که وجود یک ویژگی جدید به نام ANTI UV حضور آن را در مناطق گرمسیر نیز میسر کرده است .

در حقیقت می توان گفت وجود ویژگی ANTI UV در مواد تشکیل دهنده موزاییک های پلیمری عاملی شده است تا استفاده از آن را در تمام مناطق بدون هیچ محدودیتی گسترش دهد .

 • چسبندگی مناسب به ملات هنگام اجرا

به دلیل تنوع و فناوری های نوین در مواد تشکیل دهنده موزاییک های پلیمری چسبندگی آن به هر کفی امکان پذیر است . چسبندگی مناسب موزاییک های پلیمری در هنگام اجرا و پیاده سازی آن در کف پوشی فضای مورد نظر شایان ذکر است . این چسبندگی در موزاییک های معمولی دیده نشده است .

 • تنوع در ابعاد تولید موزاییک پلیمری البرز

در ساخت و تولید موزاییک های پلیمری ابعاد  متنوعی ایجاد می شود تا در فضا های مختلف مورد استفاده قرار گیرد . این ابعاد عبارتند از ۴۰ در ۴۰ ، ۵۰ در ۵۰ ، ۴۰ در ۶۰ ، و ۴۵ در ۴۵ .

 

موزاییک پلیمری البرز کدام است و در کجا تولید می شود ؟

تا اینجا مطلب شناخت خوب و مناسبی از موزاییک های پلیمری حاصل شد . موزاییک های پلیمری البرز در کارخانه البرز به صورت موزاییک های نوع پلیمری تولید می شود.

با توجه به جدید بودن این نوع کف پوش یا موزاییک تعداد قلیلی از کارخانه های تولیدی به تولید موزاییک های پلیمری مشغول هستند .

موزاییک پلیمری البرز کدام است و در کجا تولید می شود ؟
موزاییک پلیمری البرز کدام است و در کجا تولید می شود ؟

گاهی اوقات نیز دیده شده است که در برخی کارخانه های تولیدی تنوع ابعاد موزاییک های پلیمری چندان چشمگیر نیست اما در کارخانه البرز موزاییک های پلیمری البرز با ابعاد متنوع در حال تولید است .

قدمت کارخانه تولیدی موزاییک البرز شاید بیش از نیم قرن باشد و این خود گواهی بر کیفیت مناسب محصول موزاییک پلیمری در این کارخانه می باشد . شایان ذکر است که فعالیت های تولیدی موزاییک های پلیمری در کارخانه البر در قالب سنگ کوبی و موزاییک سازی آغاز شده است . سابقه بی نظیر این کارخانه در تولید موزاییک های پلیمری باعث شده تا حضور و تداوم تولید در آن بیش از سایر کارخانه های تولیدی باشد.

در تولید موزاییک های پلیمری داخل کارخانه البرز پارامتر های متنوع و بی نظیری در طول فرآیند تولید وجود دارد که پاسخگوی مناسبی در استاندارد سازی محصول موزاییک پلیمری نیز به شمار می آید. این پارامتر ها در تولید موزاییک پلیمری عبارت است از :

 • تنوع
 • نو آوری
 • ارائه محصولات با کیفیت و مستحکم
 • نظارت کامل در طول کل فرآیند تولید موزاییک پلیمری

کارخانه البرز طی ده سال اخیر توانسته است به عنوان یک شرکت رسمی تعریف شود. این تعریف با تغییراتی در موارد ذیل همراه بوده است که عبارتند از :

 • تغییر درشیوه تولید موزاییک پلیمری البرز
 • تغییر در نحوه ارائه خدمات بسط وگسترش فعالیت­ ها
 • تغییر در نحوه ارائه محصولات
 • تغییر در نحوه استفاده از تجربیات کسب شده طی نیم قرن تجربه
 • تغییر در بهره­ گیری از ماشین آلات ، خطوط تولید
 • تغییر در جذب کادری مجرب و متعهد با هدف تولید محصولاتی متنوع و متفاوت
 • تغییر در کیفیت متمایز با سایر تولیدات مشابه جهت مشارکت در پروژه­ های ساختمانی

تغییرات بیان شده همگی حاکی از آن است که پروژه های ساختمانی با استحکام بالا و زیبایی خاصی توأم بوده است . این خود نویدی برای جامعه صنعتی است که ساختمان های کشور را به استاندارد سازی مناسب و با کیفیت نزدیک می سازد .

به عبارت دیگر می توان بیان کرد که در همین ده اخیر کارخانه البرز توانست نام دوباره و برتری را به شرکت های تولید کننده موزاییک بیفزاید . نامی که برای تولید داخلی شاید یک افتخار ملی نیز محسوب شود .

قیمت موزاییک پلیمری البرز چقدر است ؟

تمام مواد و مصالح ساختمانی بر اساس مکان مورد استفاده و مقدار مورد نیاز دارای قیمت های متنوعی خواهد بود . برای موزاییک پلیمری نیز باید گفت که قیمت آن بر اساس تنوع طرح و رنگ آن متفاوت اس  این تفاوت به دلیل استفاده از تکنولوژی های نوین روز دنیا است. از جمله این تکنولوژی ها ، استفاده از روان کننده است که در تولید موزاییک پلیمری استفاده می شود .

روان کننده موجود در مواد تشکیل دهنده موزاییک های پلیمری خود عاملی در کاهش زمان و عملیات جمع آوری آن است. این عامل تا حدی نقش آفرین است که سبک وزن بودن را برای موزاییک های پلیمری به ارمغان آورده است.

شرکت های زیادی در بازار داخلی توانسته اند تنوع قیمتی مناسبی را در رقابت تنگاتنگ با یکدیگر قرار دهند به گونه ای که سنگ های مصنوعی ارزشمند با قیمت بسیار مناسبی بازار داخلی را پوشش داده است .

سنگ های مصنوعی و پلیمری توانسته اند تولید سنگ های تخصصی پلیمری داخلی را در سطح وسیعی پوشش دهند . بر اساس مطلب بیان شده پروژه های اجرایی متنوعی تا کنون از موزاییک و کفپوش پلیمری استفاده کرده است.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
جعفر پناهی
جعفر پناهی
4 ماه قبل

موزاییک پلیمری چه سایزی دارید؟

آرمان الف
آرمان الف
4 ماه قبل

کفپوش پلیمری خوبیه؟

مقالات مرتبط

تولید سنگفرش پلیمری

تاریخچه استفاده از سنگ فرش به عنوان پوشش به چه دوره ای باز می گردد؟

در رابطه با تاریخچه و قدمت استفاده از سنگ فرش به عنوان پوشش می توان به رومیان باستان اشاره کرد که از معروف ترین افرادی هستند که برای پوشاندن خیابان ها و معابر شهر از این سنگ فرش ها استفاده می کردند، به گونه ای که استفاده از پوشش سنگ فرش به صورت روشی رایج

ادامه مطلب »
قیمت سنگ فرش

عوامل موثر بر قیمت سنگ فرش در بازار کدام اند؟

استفاده کردن از سنگ برای پوشش دادن یک محیط مانند حیاط بسیار می تواند به صرفه تر باشد، بنابراین شما می توانید با پرداخت هزینه ای مناسب حیاط خود را پوشش دهید، چرا که می توان سنگ ها را به صورت طبیعی بدون هیچ گونه برشی به عنوان سنگ فرش برای پوشش دادن یک محیط

ادامه مطلب »
قیمت سنگ پلیمری

قیمت سنگ پلیمری

سنگ های پلیمری به عنوان یکی از پر کاربرد ترین نوع سنگ ها در ساخت و ساز محسوب می شود که  اکثر معماران  پروژه های سختمانی  در ساخت و ساز نما و یا محوطه سازی در ترکیب با موزاییک پلیمری از این نوع سنگ استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم به موضوع قیمت

ادامه مطلب »
 نحوه اجرای موزاییک واش بتن

 نحوه اجرای موزاییک واش بتن به چه صورت می باشد؟

همانطور که پیش از این نیز در مطالب قبلی، بیان کردیم واش بتن یک مدل کف پوش می باشد که در ایجاد محوطه باغ، ویلا، روف گاردن، معابرسازی، پارکینگ و… مورد استفاده قرار می گیرد. در روش های تولید واش بتن، از سنگدانه های معدنی و رنگی به کار گرفته شده است که دارای حالت

ادامه مطلب »
اسکرول به بالا