موزاییک بتنی اصفهان

موزاییک بتنی اصفهان

در این مقاله به معرفی موزاییک بتنی اصفهان می پردازیم و موارد استفاده از آن را بیان می نمایم با ما همراه باشید.

موزاییک بتنی اصفهان
موزاییک بتنی اصفهان

یکی از پر کاربردترین  مصالحی که در صنعت ساختمان سازی از آن بیشتر در کفپوش های داخل و خارج ساختمان استفاده می گردد موزاییک بتنی می باشد. این محصول به دلیل دوام و عمر بالای که دارد بسیار پرطرفدار است و گزینه انتخابی بسیاری از مشتریان در به کارگیردی در ساخت کفپوش منزل و آپارتمانشان می باشد. پس اگر به دنبال اطلاع از خصوصیات و نحوه استفاده از این محصول هستید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

 1. موزاییک بتنی از چه موادی ساخته می شود؟
 2. انواع موزاییک بتن کدام هستند؟
 3. مزایای استفاده از موزاییک به شکل بتن چیست؟
 4. آیا کاربردهای بتن موزاییکی را می شناسید؟
 5. آیا از مزایا و معایب استفاده از کفپوش بتنی اطلاع دارید؟
 6. چگونه می توان کفپوش های بتنی را تمیز و نگهداری کرد؟
 7. استانداردهای ساخت موزاییک بتنی چیست؟
 8. آیا می دانید چه رویه های بر روی کفپوش های بتنی موزاییکی مورد استفاده قرار می گیرد ؟
 9. درباره موزاییک واش بتن چه می دانید؟
 10. انواع موزاییک واش بتن کدام اند و چه مزایای دارند؟
 11. چگونه موزاییک بتنی را نصب می کنند؟
 12. چه ابزاری در نصب موزاییک های بتنی مورد استفاده قرار می گیرد؟
 1. موزاییک بتنی از چه موادی ساخته می شود؟

مخلوطی ازسیمان، آب، ماسه و برخی از مواد دیگر را با استفاده از دستگاه های خاصی تحت فشار قرار می دهند که منجر به تولید موزاییک از نوع بتنی می گردد که به همین جهت از دوام و عمر بالایی برخوردار هستند.

معمولا در تولید این محصولات از نوعی رنگدانه و پیگمنت نیز استفاده می کنند که منجر به تولید بتن موزاییکی رنگی می شود.
این محصولات در کارخانجات سازنده در ابعاد و طرح های مختلفی ساخته می شوند و با توجه به رنگبندی بسیار متنوعی که دارند مورد توجه مشتریان قرار گرفته و به فروش بالای می رسند.
معمولا بتن موزاییکی با توجه به قابلیت های مختلفی که دارد بیشتر در خانه ها، فضای های بیرونی، پیاده رو ها و … مورد استفاده گسترده ا ی قرار می گیرد.

موزاییک بتنی از چه موادی ساخته می شود؟
موزاییک بتنی از چه موادی ساخته می شود؟

موزاییک های رنگی

می توان گفت موزاییک های رنگی که در بازار به وفور یافت می شوند از دو لایه ساخته شده اند که لایه زیرین موزاییک بتن ساده است که بسیاری از خواص موزاییک همچون خاصیت باربری و … آن به این موزاییک وابسته می باشد، اما لایه رنگی رویه ای که طرح و نقش موزاییک بر آن شکل گرفته است و معمولا از موادی همچون سیمان، پودر سنگ، آّب، مواد و دانه های رنگی تولید می گردد.

همان طور که گفته شد موزاییک های از نوع بتن تنها از سیمان ساخته نشده اند بلکه جزء اصلی سازنده آن سیمان می باشد که به همراه شن، ماسه، سنگ خرد شده و … منجر به تولید این محصول پرکاربرد می گردد.

معمولا در تولید این موزاییک ها با توجه به کیفیت محصول مقادیر مختلفی از سیمان مورد استفاده قرار می گیرد اما استفاده از میزان ده تا پانزده درصد سیمان جزء مناسب ترین میزان استفاده از آن در تولید بتن های موزاییکی می باشد. اما علاوه بر میزان سیمان فرایند  هیدراتاسیون نقش مؤثری در تولید این موزاییک پرکاربرد دارد.

 1. انواع موزاییک بتن کدام هستند؟

معمولا انواع بتن های موزاییکی به صورت پرسی و ویبره یا خشک و تر تولید می گردند، همچنین نوعی دیگری از این نوع موزاییک ها که آن را تحت فشار آب قرار می دهند تا سنگدانه های به کار رفته در آن ها به خوبی نمایان گردد که به آن واش بتن  گفته می شود.

این نوع موزاییک دارای سطحی بسیار زیبا بوده و به همین جهت در بسیاری از مکان های توریستی همچون برج میلاد تهران و مکان های دیگر مورد استفاده قرار گرفته است.

می توان موزاییک های بتنی را با توجه به ترکیبات سازنده آن ها به سه گروه اصلی تقسی نمود که عبارتند از:

انواع موزاییک بتن کدام هستند؟
انواع موزاییک بتن کدام هستند؟

موزاییک سیمانی:

این نوع موزاییک دارای سطحی صاف و بسیار ساده می باشد که هیچ سنگدانه تزئینی در آن مورد استفاده قرار نگرفته است.

بتن موزاییکی شسته شده یا واش بتن:

در این نوع موزاییک از سنگدانه های بسیار بزرگ استفاده کرده اند و به گونه ای زیبا و با شستن این سنگدانه ها آن ها را درسطح موزاییک نمایان کرده اند.

موزاییک شیاردار:

این نوع موزاییک ها نیز با فرورفتگی ها و برآمدگی های یا شیارهای خاصی تولید گردیده اند و معمولا ابعاد بزرگی دارند تا به خوبی طرح معمار بر روی این موزاییک ایفا شود.

 1. مزایای استفاده از موزاییک به شکل بتن چیست؟

از مصالح ساختمانی محبوبی که مورد توجه بسیاری از سازندگان ساختمان قرار دارد موزاییک نوع بتن مانند می باشد.

چرا که این محصولات دارای مزایای زیادی هستند و به همین جهت سازندگان را به استفاده از آنها ترغیب می نمایند که از جمله این مزایا می توان گفت:

 • تنوع بالا در طرح ها و رنگ های مختلف و مقاومت زیاد این محصول در برابر فشار موجب استفاده گسترده از آن گردیده است.
 • استفاده از بتن موزاییکی به عنوان کفپوش بسیار مورد توجه قرار دارد چرا که دچار آفت و آلودگی نمی گردد و فاقد آلرژی است.
 • کارخانه های سازنده این محصول آن را در ابعاد، طرح های جذاب و تنوع رنگی بالا تولید کرده اند و به همین جهت دست طراحان را برای استفاده کردن از این موزاییک ها در کف و ایجاد ایده و طرح مورد نظرشان باز گذاشته اند.
 • این محصولات اگر از برندهای معتبر با کیفیت بالا تولید گرده اند معمولا در مقابل هر گونه ترک خوردگی مقاومت بالای دارند و به اصلاح آب بندی شده است و با استفاده از آن در کف مکان مورد نظر یک کفپوش آب بندی شده ایجاد خواهد کرد.
 • و …

بنابراین با توجه به مزایای گسترده این محصولات بسیاری از مشتریان جهت زدن کفپوش های ساختمانی خود از آنها استفاده می نمایند.
به همین جهت کارخانه های سازنده جهت حفظ بازار فروش به تولید انواع مختلفی از این محصول در طیف وسیع رنگی در ابعاد متنوع و طرح های جذاب می پردازند.

مزایای استفاده از موزاییک به شکل بتن چیست؟
مزایای استفاده از موزاییک به شکل بتن چیست؟
 1. آیا کاربردهای بتن موزاییکی را می شناسید؟

با توجه به مقاومت بالای بتن های موزاییکی و عمر زیادی که دارند بسیاری ازمصرف کنندگان این محصول آن را در کف خانه ها، پیاده روها، محل های پر رفت و آمد با ترافیک بالا، به عنوان فرش کردن باغچه ها و گاراژهای ماشین رو  و … استفاده می نمایند.

بنابراین برندهای تولیدی این محصول انواع بتن  موزاییکی را با کیفیت های مختلف به بازارر عرضه می کنند .
برخی از این محصولات تولیدی بتنی دارای زیبایی بی نظیری هستند به طوریکه استفاده از آن ها در فضای منازل موجب دکوراسیون جذاب و فضای دلنشین این منازل می گردد.

به همین جهت استفاده از طرح های متنوع این محصول در تولید آن روز به روز در حال افزایش است که از جمله مورد استقبال ترین این طرح ها می توان به ترکیب هنرهای مدرن و سنتی اشاره کرد که به این موزاییک ها جلوه بی همتای می بخشد که در کنار قابلیت های بالای که دارد بهترین محصول جهت به کارگیری در صنعت ساختمان سازی به شمار می رود.

آیا کاربردهای بتن موزاییکی را می شناسید؟
آیا کاربردهای بتن موزاییکی را می شناسید؟

اما به طور کلی از جمله کاربردهای بتن موزاییکی را می توان این گونه بیان کرد:

 • استفاده در کف دیوارها و حمام ها
 • استفاده در کف فضای سبز و با غچه ها
 • استفاده به عنوان کفپوش فضای کناری استخرها
 • استفاده در کف راه پله ها
 • استفاده در کف رستوران ها، هتل ها و ادارات
 • استفاده در ورودی ساختمان ها و پیاده رو ها
 • اتفاده در کف فضای داخلی ساختمان از جمله آشپزخانه
 • استفاده در مکان های تحت سایش
 • و …

بنابراین مصرف کنندگان به دلیل اطمینان خاطری که از این محصولات دارند به طور وسیعی از آن استفاده می نمایند  که از جمله مواردی که زمینه اعتماد بیشتر مشتریان را فراهم می نماید می توان به دوام و عمر بالای این محصولات اشاره کرد.

اما به طور کلی از جمله کاربردهای بتن موزاییکی را می توان این گونه بیان کرد:
اما به طور کلی از جمله کاربردهای بتن موزاییکی را می توان این گونه بیان کرد:
 1. آیا از مزایا و معایب استفاده از کفپوش بتنی اطلاع دارید؟

کفپوش های بتنی از جمله مصالح ساختمانی به شمار می روند که در مسیرهای پیاده رو، گاراژها، زیرزمین ها و فضاهای پرترافیک به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند.

اما کارخانجات سازنده با تولید بتن های موزاییکی یک محصول براق و صیقلی را در رنگ های و طرح های زیبا به بازار عرضه کرده اند که موجب استفاده بالای در خانه ها مدرن گردیده است.
حال به بررسی مزایا و معایب این محصول می پردازیم. از جمله مزایایی که بسیاری از بتن های موزاییکی به عنوان کفپوش خانه هایشان استفاده می کنند به صورت زیرمی باشد:

آیا از مزایا و معایب استفاده از کفپوش بتنی اطلاع دارید؟
آیا از مزایا و معایب استفاده از کفپوش بتنی اطلاع دارید؟

دوام بالا:

انواع موزاییک های بتنی دارای سفتی و دوام بالا می باشند و بهه مین جهت در بسیاری از مراکز صنعتی و فروشگاه ها و انبارهای از آن استفاده می نمایند چرا که در مقابل وزن و فشار ماشین های سنگین همچون کامیون، لیفتراک و … بسیار مقاومت است.

هچنسن می توان گفت این محصول در مقابل هر گونه خط و خش ناشی از پاشنه های کفش بلند، چنگ های حیوانات اهلی، افتادن اجسام نوک تیز و … بسیار بادوام می باشد.

نگهداری آسان:

از آنجایی که استفاده از این موزاییک های بتنی نیاز به مراقبت چندانی ندارد و نگهداری کمی را می طلبد بسیاری از مراکز صنعتی و پر رفت و آمد به طور گسترده ای از آن استفاده می نماید.
اما بهتر است هر ۳ تا ۹ ماه بوسیله یک محلول پاکنندگی خنثی با یک پد مخصوص سطح روی آن را پاک کرد تا به سطح رویه این محصول آسیب وارد نگردد.
این محلول می تواند سیلر یا واکس باشد که سطح رویه ای موزاییک های بتنی را ثابت می نماید.

تنوع و سازگاری بالا:

با استفاده از موزاییک های بتنی به عنوان کفپوش، دست مصرف کننده بسیار باز می گردد تا در صورت نیاز بر روی این سطح، کفپوش مورد نظرش را استفاده کند چرا که این محصولات بر روی سطح خود هیچ پستی و فرورفتگی ندارند و صاف و هموار هستند و به همین جهت می تواند به راحتی کفپوش دیگری را بر روی آن قرار داد.

طول عمر بالا:

این کفپوش ها از عمر طولانی و دوام بالای برخوردار هستند و به همین جهت استفاده از آن ها در مکان های تجاری با رفت و آمد زیاد و ترافیک سنگین بسیار پرکاربرد می باشد، به طوری که کارآیی بالا در حدود چندین دهه دارند و به همین جهت خیال بسیاری از افراد را برای تعویض هر ساله آن راحت تر کرده است.

طراحی گسترده:

زمانی که نام موزاییک های بتنی به گوش می رسد مردم یک سطح ناهموار را تصور می کنند اما این گونه نیست و امروزه با پیشرفت فناوری و علم روز دنیا کارخانجات سازنده انواع مختلفی از این محصولات را در طرح های زیبا و طیف رنگی وسیعی به بازار ارائه می دهند که موجب پرفروش شدن این محصولات گردیده است.

در برخی از طراحی ها مدل و طرح  انتخابی در داخل بتن و در برخی هم به هنگام ساخت  و ریختن بتن موزاییکی در سطح جاده ها و مکان های مورد استفاده ایجاد می گردد و با استفاده از یک لایه لاتکس آب بندیش می نمایند و بدین طریق روز به روز بر استفاده از این مصالح سخت و بادوام افزوده می گردد.

اما برخی از معایب استفاده از بتن های موزاییکی را هم به عنوان کفپوش می توان این گونه بیان کرد:

اما برخی از معایب استفاده از بتن های موزاییکی را هم به عنوان کفپوش می توان این گونه بیان کرد:

سختی:

ویژگی های همچون مقاومت و دوام بالای این محصولات اگرچه جزء مزایای آن محسوب می شود اما همیشه هم چندان جالب نیستند.
مثلا به هنگام افتادن فرد مسن و کودک بر روی این سطوح آسیب جدی به آن ها وارد می گردد.

همچنین اشیاء ظریفی که به طور ناگهانی بر روی این سطوح می افتند، دچار ترک خوردگی خواهند شد لذا بهتر است در اتاق کودک، منازل افراد مسن و آسایشگاه ها از این محصولات استفاده نشود.

عدم راحتی مناسب:

به دلیل سختی و سفتی زیادی که این کفپوش ها دارند ایستادن طولانی مدت بر روی آن ها موجب ایجاد درد در پاها و کمر خواهد شد و فرد احساس آسایش و راحتی نخواهد داشت.

سردی:

موزاییک های بتنی به دلیل انتقال بالای حرارت به جسمی سرد تبدیل می شوند به همین جهت در مناطق سردسیر و زمستان دارای سردی زیادی می باشند که بسیار ناراحت کننده است و از این رو باید در کف این مکان ها از سیستم های گرمایشی مناسب یا موکت استفاده شود.

حساسیت به رطوبت:

اگر سطحی که در آن از موزاییک های بتنی استفاده می گردد به خوبی نصب نشود و درزبندی نگردد رطوبت در آن نسوخ می کند به خصوص زمانی که این سطح ها مستقیم بر روی خاک قرار گیرند ، موجب ایجاد نم در مکان مورد استفاده می گردد و در فضاهای بیرونی منجر به یخ زدگی و ایجاد ترک های زشت و بزرگ در کفپوش می شود.

لغزندگی:

بسیاری از موزاییک های بتنی که پولیش داده شده هستند و توسط یک لایه سیلر براق می شوند زمانی که خیس می گردند بسیار لغزنده خواهند شد.
به خصوص کف حمام ها، آشپزخانه هاو پیاده رو ها و ورودی منازل بهتر است از نوع دیگر از کفپوش استفاده شود چرا که احتمال به زمین افتادن در صورت استفاده از این کفپوش ها بسیار بالا می باشد.

نگرانی های زیست محیطی:

معمولا برای ساخت موزاییک های از نوع بتن به مواد اولیه بسیار باکیفیت و کارگاه های تولیدی پیشرفته و نیروهای انسانی زیاد و ماهر نیازمند است.
تولید این محصولات موجب ایجاد دی اکسید کربن زیاد می شود و به همین جهت نسبت به سایر محصولات دیگر که دارای برچسب سبز هستند دارای نمره منفی هستند.

بنابراین با توجه به موارد گفته شده می توان گفت کفپوش های موزاییکی که از بتن ساخته می شوند دارای مزایا و معایب فراوانی هستند و به همین جهت نمی توان در همه جا از آن ها استفاده کرد و با توجه به مکان مورد نظر باید این محصولات را به کار برد.

 1. چگونه می توان کفپوش های بتنی را تمیز و نگهداری کرد؟

در گذشته معمولا از موزاییک های که از بتن ساخته می شدند در مکان های که از نظر زیبایی و کیفیت در درجه اهمیت پایینی قرار داشته اند همچون زیر زمین ها، گاراژها، راهروهای فرعی و … استفاده زیادی می کردند.

اما امروزه کارخانجات سازنده به تولید انواع این محصولات در طرح های زیبا و جذاب پرداخته اند که موجب استفاده بسیاری از این محصولات در مناطق بسیار پراهمیت گشته است.

چگونه می توان کفپوش های بتنی را تمیز و نگهداری کرد؟

اما به هرحال این سطوح نیاز به مراقبت و نگهداری دارند و باید آن ها را در مقابل هر گونه لک و آلودگی تمیز نمود تا بر عمر مفید آنها افزوده گردد.
در اینجا به بررسی راه های تمیز کردن انواع موزاییک های بتنی می پردازیم:

لک های چربی:

بهترین شیوه جهت تمیز کردن انواع لک چربی بر روی کفپوش های بتنی ریختن نشاسته ذرت یا غذای گربه بر روی ناحیه لک شده است. باید به مدت سه روز و در صورت برطرف نشدن لک بیشتر بر روی این ناحیه آن را قرار بدهید تا به عمق این موزاییک ها فرو رود و موجب برطرف کردن لک گردد.

لک های به جا مانده از غذاها و نوشیدنی ها:

مایع ظرف شویی را به طور مستقیم به اندازه دو قاشق غذاخوری بر روی محل لک شده بریزد و با استفاده از شانه ها به خوبی آن را بر سطح بمالید تا به آن نفوذ نماید و سپس آن را با آب به خوبی بشوید.

اثرات چرخ خودرو:

بر روی اثر جا مانده از تایر خودرو باید مواد چربی زا ریخته و به مدت چهار ساعت منتظر بمانید و با برس زبری آن را به خوبی بساید تا اثرات تایر خودرو محو گردد.

آثار زنگ زدگی:

در صورتی که این لک ها روشن هستند می توان از سرکه سفید استفاده کرد و با ریختن آن بر سطح این لک ها به مدت ۳۰ دقیقه منتظر باشیم تا این لک ها محو گردند و سپس با کمک یک برس زبر آن را به خوبی تمیز نماید.

اما اگر لکه ها بزرگ و تیره هستند می توان از لک زدای تجاری برای رفع این لکه ها استفاده کرد تا به خوبی تمیز شوند اما بهتر است این ماده لک زدا دارای اسید اکسالیک باشد.

لک های بوجود آمده از قارچ و کپک:

با ایمنی کامل و پوشیدن دستکش و لباس کار مخلوطی از دو قاشق شوینده پودری خشکشویی را با تری سدیم فسفات و یک لیتر آب مخلوط نموده و با استفاده از برسی زبر بر روی ناحیه کپک زده می کشند تا این ناحیه از هر گونه جلبک و کپک پاک گردد.

اگر سطح پوشیده شده از کپک بزرگ باشد می توان آن را با استفاده از کلر و آب به خوبی برس کشید و آن را پاک کرد.
اما باید توجه کرد که سفیدکننده را نباید با هیچ ماده لک زدایی مخلوط نمود چرا که منجر به ایجاد سم می گردد و همچنین باید از ریختن این محلول در باغچه و کنار درختان جلوگیری کرد چرا که منجر به آسیب به آن می شود.

همچنین برای تمیز کردن کف پوش های که در فضاهای بیرون مورد استفاده می گردد استفاده از مخلوط آب، تری سدیم فسفات موجب تمیزی این مکان ها می شود.

بنابراین در ابتدا باید محلول را بر روی سطح مورد نظر با برس به خوبی پخش کرد و آن را به سطح بماید سپس با شلنگ آب به طور پرفشار بر روی این سطوح گرفت تابه خوبی شسته شوند و در هوای باز خشک گردند.

تمیزکاری کفپوش های موزاییکی بتنی پولیش شده:

تمیز کردن این سطوح به راحتی صورت می گیرد و با استفاده از یک تمیزکننده تجاری که از PH خنثی برخوردار است سطح را از هر گونه غبار و آلودگی پاک می نمایند.
لازم به ذکر است برای تمیز کاری این سطوح نیاز به سیلر مجدد آنها نیست و می توان به راحتی آن را با کف مخصوص و مواد مخصوص شست و شوی بتن موزاییک پولیش شده آن را تمیز و درخشان کرد.

تمیز کردن کفپوش های بتن موزاییکی رنگی:

برای تمیز نمودن این کف پوش ها موارد دیگر باید عمل کرد و از تمیزکننده های اسیدی بسیار قوی استفاده نشود چرا که منجر به پوسته پوسته شدن این سطوح می گردد و به سطح رنگی بتن موزاییکی آسیب جدی وارد می کند.
پس بهتر است از یک تمیز کننده با قدرت اسیدی متوسط و آب استفاده کرد و از بکار بردن رطوبت زیاد خودداری کرد چراکه منجر به آسیب به این سطوح می گردد.

تمیز کردن کفپوش های بتن موزاییکی درزبندی شده:

معمولا این نوع بتن های موزاییکی غیرمتخلخل می باشند و در مقابل بسیاری از آلودگی ها و چربی ها به راحتی پاک می شوند.
بنابراین تمیز نمودن منظم این سطوح موجب می شود تا از هرگونه خط و خش بر روی آن ها جلوگیری شود و تنها با مایع ظرف شویی و آب به راحتی پاک شوند.
همچنین در تمیز نمودن این کفپوش ها نباید از مواد شوینده با قدرت اسیدی بالا استفاده شود چرا که منجر به آسیب به سطح می گردد و موجب از بین بردن مواد درزبندی خواهد شد.
بهتر است هر چند وقت یکبار با سیلر یک لایه مجددا مواد درزبندی را تأمین نمود.

 1. استانداردهای ساخت موزاییک بتنی چیست؟

استانداردهای مختلفی در ساخت انواع موزاییک های بتنی وجود دارد که کارخانجات باید با توجه به آن به تولید این محصول بپردازند.
اما در همه این محصولات تولیدی، آنچه که دارای اهمیت زیادی است و باید به آن توجه ویژه ای نمود و مطابق با آن به انتخاب موزاییک بتنی پرداخت به صورت زیر می باشند:

استانداردهای ساخت موزاییک بتنی چیست؟
استانداردهای ساخت موزاییک بتنی چیست؟
 • ویژگی های ظاهری همچون ابعاد، شکل، رنگ و …
 • میزان مقاومت شکست این محصول و مقدار تحمل بار شکست
 • مقاومت سایشی
 • مقاومت در برابر سر خوردن
 • جذب آب
 • مقاومت در برابر هوازدگی این موزاییک ها که بیشتر در استفاده از این محصولات در فضای بیرونی مورد توجه می باشد.

معمولا در ساخت انواع این محصولات استفاده از مواد اولیه شمیایی، آب و سیمان های مصرفی باید بر اساس استانداردهای ملی وضع شده در کشور انجام شود

معمولا برخی از این استانداردهای مرجع به صورت زیر می باشند:

 • استانداردهای ملی ایران با شماره ۳۰۲ که برای سنگدانه های در سال ۱۳۸۰ وضع گردیده است.
 • استاندارد ملی ایران با شماره ۱۴۷۴۸ که برای آب اختلاط بتن در سال ۱۳۹۰ وضع شده است.
 • استانداردی ملی ایران که با شماره ۲۹۳۰ که برای بتن و مواد افزودنی شیمیایی استفاده شده در آن در سال ۱۳۸۳ وضع گردیده است.

حال به بیان برخی از این استانداردها در ساخت موزاییک های بتنی می پردازیم.

معمولا آزمایش های استاندارد بر روی موزاییک های که به مدت  ۲۸ روز از تولید آن ها گذشته است انجام می گیرد.
در بتن های موزاییکی دولایه باید ضخامت لایه رویی حداقل ۸ میلی متر باشد اما این قانون برای موزاییک های تک لایه صادق نیست.

اما اگر این موزاییک دارای شیار و برآمدگی و … باشد ضخامت لایه رویی را از قسمت شیاردار بررسی می کنند که حداقل باید ۲ میلی متر باشد.
این بررسی با کولیس و خط کش با دقت بالای انجام می شود و حداقل سه قسمت را در این موزاییک ها را مورد آزمایش قرار می گیرد.

از لحاظ ابعاد و ظاهر این موزاییک ها موارد زیر بررسی می شود:

طول و عرض این موزاییک ها:

این طول عرض باید کمتر یا بیشتر از ۳ در صد میلیمتر نباشد.

ضخامت قطعه ها: برای ضخامت های کمتر از ۴۰ میلی متر این ضخامت باید کمتر یا بیشتر از ۲ میلمتر نباشد و برای ضخامت های بالاتر از چهل میلمتر بیشتر و کمتر ۳ میلمتر نیست.

مسطح بودن لایه نما:

اگر در فاصله دو متری به روی موزاییک نگاه می کنند نباید هیچ گونه برآمدگی، فرورفتگی و  ترک خوردگی و همچنین پوسته شدگی از این فاصله دیده شود. پس میزان انحراف سطح لایه رویی بیشتر و کمتر از سه درصد طول قطر نباید باشد.

مقاومت شکست:

طبق استانداردهای موجود میانگین این مقاومت موزاییک ها بالاتر از ۵ مگاپاسکال است و نباید هیچ یک ازاین موزاییک ها مقاومتی کمتر از ۴ مگاپاسکال داشته باشند.

بار شکست:

بتن موزاییک های که دارای کمتر از ۱۱۰۰ سانتی متر مربع هستند معمولا نباید بار شکستی کمتر از ۵.۲ کیلونیوتن داشته باشند و معمولا برای سطوحی که دارای مساحت بیشتری هستند بارشکست آن ها کمتر از ۳ کیلونیوتن در نظر گرفته می شود.

مقاومت سایش:

معمولا اندازه گیری مقاومت سایش توسط دستگاه های پیشرفته ای همچون دستگاه چرخ پهن و آزمون بوم مشخص خواهد شد.
معمولا در این دستگاه بالای موزاییک با ماده ای مخصوصی مورد آزمایش قرار می گیرد که طبق استانداردهای موجود بررسی می شود و نباید طول سایش در این آزمون کمتر از ۲۵ میلیمتر باشد.

ماده ای که معمولا موزاییک با آن مورد سایش قرار می گیرد ساینده آلومینا می باشد که به صورت ذوب شده است.
راهی دیگر که با آن می توان مقاومت سایش را اندازه گیری کرد آزمون بوهم است که مقدار سایش را با توجه به کاهش حجم و ضخامت موزاییک بررسی می کنند و ماده ای که در این راه از آن استفاده می نمایند اکسید آلومینیوم مصنوعی می باشد.

مقاومت در لغزش:

در صورتی که بتن موزایک ها سطح رویه شان ساییده و پرداخت نشده باشد در برابر لغزش مقاومت بالای دارند.

جذب آب:

طبق استانداردهای موجود قدرت جذب آب این موزاییک ها نباید بیشتر از ۸ درصد وزنی باشد و به طور خلاصه جذب سطحی آن بیشتر از ۴ گرم بر سانتی متر است.

 1. آیا می دانید چه رویه های بر روی کفپوش های بتنی موزاییکی مورد استفاده قرار می گیرد ؟

استفاده از موزاییک های بتنی به دلیل این که دوام و مقاومت بالایی دارند بسیار مورد توجه است و معمولا بسیاری از افراد برای محیط های مختلف ساختمان خود از جمله کفپوش آن از این محصولات استفاده می نمایند.
به همین جهت کارخانجات سازنده بتن های موزاییکی انواع گسترده ای از آن را به شکل های متنوع و با رنگبندی های زیبا  و رویه های مختلف به بازار عرضه می نمایند تا مصرف کنندگان دست بازتری برای استفاده از این محصولات داشته باشند.

آیا می دانید چه رویه های بر روی کفپوش های بتنی موزاییکی مورد استفاده قرار می گیرد ؟
آیا می دانید چه رویه های بر روی کفپوش های بتنی موزاییکی مورد استفاده قرار می گیرد ؟

به همین جهت به لحاظ رویه این محصولات را به چندین نوع تقسیم بندی می نمایند که بدین شرح می باشند:

بتن موزاییکی با رویه دارای درز:

این کفپوش ها بر روی سطح خود دارای تخلخل و درز می باشند وبه همین جهت بسیار ک پذیر می باشند.

بتن موزاییکی درز بند شده:

معمولا در این نوع کفپوش ها لایه رویی موزاییک از موادی همچون آکریلیک، سیلیکاتهای نفوذگر، پورتلان ها یا همان اپوکسی و … تشکیل شده که منجر به تولید سطحی صاف و بدون حفره و مقاوم در برابر هر گونه لک گردیده است.

بتن موازییکی صیقلی و براق:

این موزاییک ها به صورت تر و خشک می باشند که پولیش شده اند و موجب ایجاد یک سطح براق گردیده اند.
بنابراین دیگر این موزاییک ها نیاز به هیچ پوشش و واکسی ندارند و متناسب با نوع استفاده ای که دارند معمولا در طرح های مرمر، گرانیت و … یافت می شوند.

بتن موزاییک رنگی:

معمولا انواع این موزاییک ها که در قدیم تولید کرده اند در رنگ های تیره ساخته شده اند بنابراین می توان این موزاییک ها را به طور دلخواه رنگ آمیزی کرد و در آخر سطح رویی را با استفاده از درزبند ثابت نمود.

بتن موزاییکی بافت:

این کفپوش های دارای طرح های چاپی مختلفی همچون آجری، سنگی، چوب و … می باشند و معمولا رنگی که بر روی آنها استفاده شده در عمق این محصولات نفوذ نموده و از قدرت و دوام بالای برخوردار می باشد و به صورت درزبند است.

 1. درباره موزاییک واش بتن چه می دانید؟

واش بتن از جمله بتن های موزاییکی شسته شده است که از آب، سیمان، پودر سنگ، چسب ، ژل میکروسیلیس ساخته شده و  از تجهیزات پیشرفته ای در ساخت این محصول استفاده می گردد تا کفپوشی بادوام و زیبا وارد بازار گردد.
اگر به بازار فروش انواع کفپوش مراجعه نمایید نمو.نه های متنوعی از این محصول خواهید دید که به طور گسترده ای در کف حیاط، پیاده روها، پارکینگ ها و … مورد استفاده قرار می گیرد.
بنابراین استفاده از این محصولات در بین مصرف کنندگان رشد بسیاری داشته و می توان گفت استفاده از تجهیزات پیشرفته و تمام اتوماتیک میزان خمش و سایش این محصولات را بالا برده و به همین جهت بسیاری از مشتریان خواهان این محصول می باشند.

درباره موزاییک واش بتن چه می دانید؟
درباره موزاییک واش بتن چه می دانید؟

اما برای تشخیص مرغوبیت موزاییک واش بتن می توان به نکاتی زیر توجه نمود:

 • در این موزاییک ها اگر مقدار سیمان و افزودنی های بتن همچون روان کننده بتن، ژل میکروسیلیس و … طبق استانداردهای ملی صورت گیرد و عملیات بخاردهی محصول به طور کامل انجام شود در صورت شکستن آن موجب می گردد تا سیمان و سنگ آن بایکدیگر همگن شوند و تحت هیچ شرایطی از هم جدا نگردند.
 • اگر این موزاییک ها را برش عرضی بدهند باید سنگدانه های موجود در آن به طور هماهنگ و منظمی در همه ضخامت قطعه آن وجود داشته باشد.
 • هیچ حباب هوایی در برش عرضی این موزاییک ها وجود داشته باشد و از سطحی هموار برخوردارا باشند.
 • متناسب با ابعاد مورد نظر طول، عرض و ضخامت محصول تعیین گردد و دارای قطعه های با گوشه های ۹۰ درجه باشد.

معمولا استفاده از موزاییک های واش بتن بسیار مورد توجه است و دلیل آن وجود مزایای زیادیمی باشد که مصرف این محصولات برای مشتریان حاصل می کند.

از جمله این مزایا می توان به تولید آن توسط تجهیزات کاملا اتوماتیک، استفاده از سیمان با درصد مناسب، بکارگیری از سنگ های معدنی زیبا و رنگی در تولید آن، استفاده از مواد جهت جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به موزاییک همچون ژل میکروسیلیس، استفاده از موادی که مقاومت و استحکام آن را بالا می برد همچون چسب بتن و  … اشاره کرد.

اما برای تشخیص مرغوبیت موزاییک واش بتن می توان به نکاتی زیر توجه نمود:
اما برای تشخیص مرغوبیت موزاییک واش بتن می توان به نکاتی زیر توجه نمود:
 1. انواع موزاییک واش بتن کدام اند و چه مزایای دارند؟

موزاییک واش بتن امروزه به صورت های مختلفی تولید می گردد که رایج ترین تروش های تولید آن روش پرسی و ویبره می باشد. در تولید پرسی این محصول معمولا بعد از  مخلوط نمودن مواد سازنده آن در لایه زیر این محصول بر روی قالب میز آن را پرس می نمایند و بر روی آن یک لایه ملات ماسه سیمان کشیده می شود و تحت فشار دستگاه قرا رمی گیرد.

بنابراین توسط دستگاه پرس می شود و یک موزاییک دولایه با رویه سنگدانه ای حاصل می شود و بعد از آن این محصول از اتاق بخار عبور کرد مورد شست و شو قرار خواهد گرفت.

انواع موزاییک واش بتن کدام اند و چه مزایای دارند؟
انواع موزاییک واش بتن کدام اند و چه مزایای دارند؟

اما در روش تولید موزایی واش بتن به صورت ویبره مخلوط بتنی در ست شده را در داخل قالب پلاستیکی میریزند و آن را از روی میز ویبره عبور می دهند و به اتاق بخار می فرستند.

بعد از گذشت مدت زمانی در حدود ۲۴ ساعت آن را از داخل قالب خارج می کنند و بر روی آن آبی پرفشار می ریزند تا لعاب های سیمانی به جا مانده بر روی سنگدانه ها پاک شود و موزاییک واش بتن با نمای سنگدانه زیبا حاصل گردد.

انواع موزاییک واش بتن کدام اند و چه مزایای دارند؟
انواع موزاییک واش بتن کدام اند و چه مزایای دارند؟

بنابراین می توان انواع موزاییک واش بتن تولید شده را در دسته بندی های زیر قرار داد:

واش بتن درجا:

اولین موزاییک های بتنی که قبل از استفاده از ماشین آلات با استفاده از قالب های آماده ساخته می شدند به طوریکه مخلوط را درون قالب های گوناگون می ریختند و بعد از شست و شوی سطح مورد نظر با فشار آب سیمان اطراف سنگدانه شسته می شد و سطح سنگ به طور برجسته تولید می گردید.
این موزاییک ها بعد از مدتی  کیفیت خود را از دست می دادند وبه همین جهت مورد استقبال چندانی در صنعت ساختمان قرار نگرفتند.

واش بتن ویبره:

مخلوط سیمان، آب، پودر سنگ، سنگ دانه را درون قالب های پلاستیکی می ریزند و آن را از روی میز ویبره می گذرانند تا با لرزش موجود حباب های آن از بین برود و بسیار با تراکم شود. بعد از این که این محصول به مقاومت مناسبی رسیدئ آن را از قالب در آورده و با استفاده از فشار بالای آب سطح مورد نظر برجسته می گردد.

واش بتن پرسی:

در این شیوه معمولا نیمی از قالب مورد نظر را با ترکیب آماده و نیمی دیگر را با ماسه، سیمان و آب پر می نمایند و با کمک دستگاه مخصوص پرس می کنند.
بعد از پرس کردن مخلوط را خارج کرده و در اتاق بخار به مدت۲۴ ساعت نگهداری می نمایند و سپس سطح مورد نظر را شست و شو می نمایند.
با افرایش قدرت پرس معمولا مقاومت موزائیک نیز افزایش می یابد که موجب دوام و استحکام بالای آن می گردد.

واش بتن آنتیک:

یکی از مدرن ترین نوع های واش بتن نمونه آنتیک آن است که در تولید آن مواد اولیه با کیفیت و با حساسیت بالا انتخاب می شود تا به تولید محصولی باکیفیت منجر گردد.
معمولا سنگدانه های مورد استفاده در این محصول طبق استانداردهای موجود دارای ضریب سایش، مقاومت بالا، بارشکست، جذب کم آب، مقاومت فشاری و رنگبندی یکنواختی هستند.
معمولا واش بتن آنتیک از موادی همچون پودر میکرونیزه، پیگمنت های رنگی، سیمان، آب و سایر افزودنی ها ساخته می شود.

از مزایای استفاده از واش بتن می توان موارد زیر را بیان کرد:

 • این محصول استحکام و مقاومت بالای در برابر سرما و یخ زدگی از خود نشان می دهد و به همین جهت دچار یخ زدگی و ترک خوردگی و پوسته شدگی نمی گردد.
 • درتولید این موزاییک ها از بهترین سیمان ها همچون سیمان پرتلند استفاده می گردد.
 • سنگدانه های که در این محصولات مورد استفاده قرار گرفته اند دارای تراکم یکنواختی می باشند.
 • با نتوجه به همگن شدن سنگدانه ها با بتن در این نوع موزاییک ها امکان جداسازی آن ها از یکدیگر وجود ندارد.
 • و …
 1. چگونه موزاییک بتنی را نصب می کنند؟

معمولا این محصولات را مطابق با استانداردهای متداول در دنیا و ایران و شرایط آب و هوایی منطقه نصب می نماید که می توان مراحل نصب آن را این گونه بیان کرد:

ابتدا لایه های خاکی که امکان این را دارند که در آینده نشست کنند و بسیار نرم هستند را برداشته تا به خاکی با مقاومت و تراکم بالا رسید.

سپس سطحی به ارتفاع ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر با استفاده از لایه ای مقاوم همچون شن جاده سازی، خرده سنگ و سنگ ریزه ایجاد می نمایند.

چگونه موزاییک بتنی را نصب می کنند؟
چگونه موزاییک بتنی را نصب می کنند؟

برای رسیدن به سطح مقاوم خود بهتر است از شن های با دانه های حدود ۳۲ تا ۴۵ درضد استفاده کرد تا در مقابل نفوذ آب و رطوبت مقاومت بالای داشته باشد.
لایه ایجاد شده را توسط دستگاه های مخصوص تحت فشار می کوبند تا میزان نشت وکم شدن حجم آن به پایین ترین حد خود برسد. باید شیب این لایه را برای گذر باران به خوب در آورد که معمولا بین ۲ تا ۵.۲ درصد می باشد.

برای آغاز کار نصب موزاییک های بتنی بهتر است از طرفین دیواره های را برای مرزبندی محصول ایجاد کرد تا از لغزش و افتادن موزاییک ها به هنگام کار و بعد از آن جلوگیری شود.

باید لایه سنگ ریزه و شن های جاده سازی را به قدری کوفت تا ارتفاع آن به یک سانتیمتر برسد وصاف کردن سطح این لایه ها بسیار پراهمیت دارد و معمولا از دستگاه های مختلف جهت صاف نمودن این لایه ها استفاده می نمایند.

بعد از یکنواخت کردن کفپوش دیگر نوبت به چیدن موزاییک های بتنی می رسد که باید در فاصله در حدود ۳ تا ۵ میلیمتر در کنار یکدیگر قرار گیرند و حتما باید این حد فاصله توسط نصاب رعایت گردد.

بعد از گذاشتن موزاییک های بتنی در کنار یکدیگر بر روی سطح کفپوش در بین درزها ی گذاشته شده بوسیله جارو شن های خشک می ریزند و از پا گذاشتن بر روی کفپوش ایجاد شده خودداری می کنند و آن را توسط دستگاه های مخصوص می کوبند که هیچ آسیبی به رویه موزاییک ها وارد نمی سازد.

باید توجه کرد که PVC سطح کفپوش باید خیس نباشد و هیچ گونه آلودگی نیز نداشته باشد و به طورکامل تمیز باشد.
بهتر است دور تا دور مکانی که کار نصب قطعات انجام می شود جوری قاب گرفته شود که موجب تکان خوردن آن ها نگردد تا کفپوشی با سطحی صاف ایجاد شود.

همچنین بعد از کوبیدن موزاییک ها توسط دستگاه مخصوص آن باید با استفاده از مخلوط شن و آب سطح روی موزاییک ها را پوشاند تا درزها موجود به طور کامل پر شوند و بعد از خشک شدن آن ها را با جارو تمیز کنند.

 1. چه ابزاری در نصب موزاییک های بتنی مورد استفاده قرار می گیرد؟

در ساختمان سازی ابزارهای مختلفی به کار گرفته می شود و برای نصب موزاییک های بتنی نیز از ابزارهای ساختمان سازی و بنایی به طور گسترده ای استفاده می گردد.

پس به بررسی ابزارهای مورد نیاز برای داشتن کفپوشی با موزاییک های بتنی یکتواخت می پردازیم که می توان این گونه آن ها را بیان کرد:

چه ابزاری در نصب موزاییک های بتنی مورد استفاده قرار می گیرد؟
چه ابزاری در نصب موزاییک های بتنی مورد استفاده قرار می گیرد؟

بیل:

یکی از پرکاربدترین ابزارهای مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی محسوب می شود که معمولا دارای اندازه ای در حدود یک متر تا یک متر چهل با جام های کوچک، متوسط، بزرگ می باشد.

بسیاری از افراد در ساختمان سازی نیز از بیل های کشاورزی استفاده می کنند اما بهتر است بیل های صنعتی را بکار بگیرند چرا که دو تا سه سانت دسته آن خمیده تر است و راحتی بیشتری را در مدت کار ایجاد می کنند.
افراد باید دقت نمایند نوک بیل به سنگ و فلز گیر نکند تا دندانه دار نگردد و از کارایی آن کم نشود.

فرقون:

از ابزارهای ضروری ساختمان سازی به شمار می رود و از آن جهت انتقال سیمان، شن، خاک، ملات و … استفاده می کنند معمولا ب این وسیله می توان حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلو گرم مصالح ساختمانی از این دست را جابه جا کرد.
معمولا فرقون دارای دو دستگیره در انتهای جام و یک تایر در جلو می باشد و جام آن گود مانند و به عمق ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر است.

الک یا سرند:

از جمله وسایل ضروری در درست کردن ملات ها الک یا سرند می باشد که معمولا مواتد سازنده ملات را از تورهای سمی آن عبور می دهند که به آن الک گفته می شود معمولا الک ها بر اساس اندازه سوراخ های تورسیمیاشان به اسم های چشم بلبلی، چشم گاوی، دانه بادامی شهرت دارند.

استانبولی:

یکی از ظرف های مهم در ساختمان سازی استانبولی است چرا که در آن مواد ملات را با هم مخلوط می کنند و آن را برای فرش کردن موزاییک های بتنی استفاده می نمایند. معمولا این ظرف دارای ۱۵ سانتی متر ارتفاع و قطری در بین ۲۵ تا ۵۰ سانتی متر است.

کمچه:

از وسایلی که برای پهن کردن ملات بر روی سطح مورد نظر استفاده می گردد و به شکل مثلث یا ذوزنقه می باشد و از یک دسته پلاستیکی صاف یا خمیده برخوردار می باشد.

از ابزارهای دیگری همچون تیشه، ریسمان کار، شمشه، تراز، متر و … در نصب موزاییک های بتنی نیز استفاده فراوانی می گردد.

از اینکه تا پایان مقاله موزاییک بتنی اصفهان ما را همراهی کردید متشکریم و امیدواریم از خواندن مقاله موزاییک بتنی اصفهان نهایت استفاده را برده باشید.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

مقالات مرتبط

تولید سنگفرش پلیمری

تاریخچه استفاده از سنگ فرش به عنوان پوشش به چه دوره ای باز می گردد؟

در رابطه با تاریخچه و قدمت استفاده از سنگ فرش به عنوان پوشش می توان به رومیان باستان اشاره کرد که از معروف ترین افرادی هستند که برای پوشاندن خیابان ها و معابر شهر از این سنگ فرش ها استفاده می کردند، به گونه ای که استفاده از پوشش سنگ فرش به صورت روشی رایج

ادامه مطلب »
قیمت سنگ فرش

عوامل موثر بر قیمت سنگ فرش در بازار کدام اند؟

استفاده کردن از سنگ برای پوشش دادن یک محیط مانند حیاط بسیار می تواند به صرفه تر باشد، بنابراین شما می توانید با پرداخت هزینه ای مناسب حیاط خود را پوشش دهید، چرا که می توان سنگ ها را به صورت طبیعی بدون هیچ گونه برشی به عنوان سنگ فرش برای پوشش دادن یک محیط

ادامه مطلب »
قیمت سنگ پلیمری

قیمت سنگ پلیمری

سنگ های پلیمری به عنوان یکی از پر کاربرد ترین نوع سنگ ها در ساخت و ساز محسوب می شود که  اکثر معماران  پروژه های سختمانی  در ساخت و ساز نما و یا محوطه سازی در ترکیب با موزاییک پلیمری از این نوع سنگ استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم به موضوع قیمت

ادامه مطلب »
 نحوه اجرای موزاییک واش بتن

 نحوه اجرای موزاییک واش بتن به چه صورت می باشد؟

همانطور که پیش از این نیز در مطالب قبلی، بیان کردیم واش بتن یک مدل کف پوش می باشد که در ایجاد محوطه باغ، ویلا، روف گاردن، معابرسازی، پارکینگ و… مورد استفاده قرار می گیرد. در روش های تولید واش بتن، از سنگدانه های معدنی و رنگی به کار گرفته شده است که دارای حالت

ادامه مطلب »
اسکرول به بالا