مشاوره رایگان

تماس با فراگستر88243700(021)

تماس با واتس آپ 09123240232

 • شنبه تا چهارشنبه - ساعت 9 الی 18
 • پنجشنبــه - ساعت 9 الی 13

موزائیک پلیمری چیست

موزائیک پلیمری چیست

موضوعی که این بار در مقاله مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت، (موزائیک پلیمری چیست ؟) می باشد که برای رسیدن به پاسخ باید در مورد موزائیک مطالعاتی صورت گیرد و سپس به نوع پلیمری آن رسید.

موزاییک یکی از مصالحی می باشد که در ساختمان سازی کاربردهای بسیار زیادی دارد و به عنوان نوعی کفپوش برای ساختن آن سیمان، ماسه، آب، پودر سنگ، رنگ های افزودنی و سنگ دانه مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا در اندازه ها و طرح های گوناگونی تولید و ساخته می شود،

همچنین از دو لایه رویی و زیرین تشکیل شده است. در مقایسه با لایه رویی لایه زیرین ضخیم تر بوده و در واقع باید گفته شود، تمام فشار و وزن لایه رویی خود را تحمل خواهد کرد.

در حالی که نقش و رنگ هایی که بر روی آن وجود دارند، جزء لایه رویی به شمار می آید. برای اینکه با این مصالح پرکاربرد بیشتر آشنا شویم

در ادامه به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

پلیمر چیست؟

موزاییک چیست؟

سنگ های مصنوعی (پلیمری) چه نوع سنگ هایی هستند؟

موزاییک پلیمری چیست؟

ساختار و ویژگی های موزاییک پلیمری به چه شکل است؟

مواد تشکیل دهنده ی موزاییک پلیمری چه چیز است؟

شکل ظاهری موزاییک پلیمری چگونه است؟

موزاییک پلیمری چه استاندارد هایی باید داشته باشد؟

کاربرد های موزاییک پلیمری چیست؟

موزاییک پلیمری چه مزیت هایی را دارا است؟

معایب موزاییک پلیمری چیست؟

تفاوت موزاییک پلیمری و موزاییک حیاطی پرسی در چیست؟

عیوب سنگ های طبیعی در چیست؟

چگونه باید موزاییک پلیمری اصل را از تقلبی تشخیص داد؟

قیمت موزاییک پلیمری به چه صورت است؟

موزاییک پلیمری به چه شیوه هایی به فروش می رسد؟

چند نوع موزاییک وجود دارد؟

برای ساخت موزاییک چند روش مورد استفاده قرار می گیرد؟

موزاییک در چه مواردی به کار گرفته می شود؟

استفاده از موزاییک مرغوب چه مزایایی را به دنبال دارد؟

موزاییک با کیفیت از چه ویژگی هایی برخوردار می باشد؟

چه عواملی بر تعیین قیمت موزاییک تاثیرگذار هستند؟

چه راه هایی برای مراقبت از موزاییک وجود دارد؟

نصب موزاییک باید توسط چه کسی انجام گیرد؟

موزائیک پلیمری چیست
موزائیک پلیمری چیست

تعریفی کوتاه از پلیمر

پلیمر به دسته ای از درشت مولکول ها گفته می شود که هر پلیمر زنجیره ای درشت را تشکیل می دهد. از متصل شدن تعداد زیادی مولکول به هم پلیمر به وجود می آید.

تعداد تکرار این مولکول ها را بسپار و یا پلیمریزاسیون می گویند. خیلی از مواد مصنوعی مثل پلاستیک ها، الیاف های مصنوعی (ریون، نایلون و…)، شیشه ها، چسب ها و چینی ها موادی پلیمری می باشند. موادی پایه ای هم مثل چوب، لاستیک خام (کائوچو)، پروتئین، و رزین ها بسپار گفته می شوند.

پلیمر ها به دو دسته تقسیم می شوند. پلیمر طبیعی و پلیمر مصنوعی. پلیمر ها در برابر گرما و حرارت عکس العمل نشان می دهند. بعضی ها نرم می شوند و بعضی ها سخت.

تعریفی کوتاه از پلیمر
تعریفی کوتاه از پلیمر

پلیمرهای طبیعی:

پلیمرهای طبیعی شامل پنبه، پشم، ابریشم، سلولز، نشاسته و پروتئین ها می شوند.

پلیمرهای مصنوعی:

با توجه به نیاز امروز انسان ها دانشمندان به محصولات پلیمری دست یافتند که از نفت تولید می شود. از نمونه پلیمرهای مصنوعی می توان به پلی اتیلن اشاره کرد. که برای ساخت کیسه ها و لوله های پلاستیکی و ورقه های بسته بندی استفاده می شوند. که در این مقاله در رابطه با موزاییک پلیمری بحث می شود. کمی توضیح در مورد پلیمر و و انواع آن و آشنایی با این مقوله کمک بیشتری به خواننده خواهد کرد.

مواد و افزودنی هایی که در ساخت پلیمر کمک کننده هستند نرم کننده ها و رنگدانه ها هستند.

نرم کننده ها:

به افزودنی هایی که انعطاف ماده ای که به آن اضافه می شود را بالا می برد نرم کننده می گویند. این مواد به غیر از اینکه در صنعت پلیمیر مورد استفاده قرار می گیرند در بتن و سیمان نیز مورد استفاده قرار می گیرند. عملکردی که این مواد دارد به این شکل است که با واقع شدن در میان مولکول های مواد پلیمری جاهای خالی را بیشتر کرده و سبب کاهش دمای ذوب کریستالی و در نهایت نرم شدن پلیمر می گردد.

رنگدانه ها:

موادی می باشند که برای رنگ کردن و خاصیت دادن رنگی به پلیمر ها مورد استفاده قرار می گیرند و رنگدانه ها خود به دو دسته ی معدنی و آلی تقسیم می شوند.

رنگدانه های معدنی:

این رنگدانه ها شامل نمک های فلزی و اکسید ها می باشند. این عوامل که به آنها اشاره شد عواملی رنگزا می باشند که لایه ای از جسمی پلاستیکی را با رفتاری از قبل پیش بینی شده رنگ می کند. بیشتر این عوامل رنگزا ذراتی با ابعاد میانگین ۳/۰ تا۱/۰ رنگ های با کیفیت را با از بین بردن ذراتی بالاتر از ۵ میکرون به وجود می آورند. این رنگ ها معمولاً به دلیل دوام نسبتاً پایین از بهترین کیفیت برخوردار نیستند.

رنگدانه های آلی:

رنگدانه های آلی از نظر ساختاری پیچیدگی زیادی دارند. ساختار این مواد به شکل کربن سیاه می تواند ساده باشد و یا به صورت رنگدانه های فتالوسیانین پیچیدگی داشته باشد.

روز به روز استفاده از رنگدانه های آلی در آمیخته های پلیمری افزایش پیدا کرده است. که این افزایش سبب کاهش استفاده از فلزات سنگین شده است. رنگدانه های آلی بیشتر از رنگدانه های غیر عالی دوام دارند. زیرا رنگ های آلی از ذرات ریزتری نسبت به رنگ های غیر آلی تهیه می شوند.

تعریف موزاییک

یکی از مصالحی که در ایران خیلی کاربرد دارد موزاییک می باشد. که موزاییک کفپوشی متراکم می باشد که در کف حیاط و ساختمان، فرش کردن پیاده رو، کف باغ ها و مواردی این چنینی مورد استفاده قرار می گیرد. کار کردن با موزاییک در اروپا بالاخص در کشورهای آلمان و ایتالیا خیلی رایج و پر طرفدار می باشد.

موزاییک از انواع بتن می باشد که از ترکیب سیمان، ماسه، سنگ دانه، پودر سنگ و آب که به شیوه های هایپرسی و ویبره ای یا لرزشی متراکم و فشرده می گردد. موزاییک ها از لایه های زیرین (نارین) و لایه ی رویه ( رنگ موزاییک) به وجود می آیند.

لایه ی زیرین ضخامت زیادی دارد که از سیمان، ماسه و آب تهیه می شود و نیروی تحمل فشار زیاد را دارد. لایه ی رویه بیشتر تزئینی است و در رنگ و نقش بسیار متنوع است. بیشتر شهر هایی که در ایران موزاییک تولید می کنند اصفهان و میبد یزد می باشند.

اگر شرکتی بخواهد موزاییکی با کیفیت و مقاوم و با دوام و با طرحی منحصر به فرد تولید کند، به مهارت و تجربه ی کافی نیاز مند می باشد و همین طور برای اینکه موزاییک ایرادی نداشته باشد باید مواد اولیه ی خوب را مورد استفاده قرار دهد.

معنای موزاییک در لغت

معنی موزاییک در لغت در کنار هم چیده شدن می باشد. در واقع به سنگ هایی که در کنار هم چیده می شوند و نقش و رنگی را تشکیل می دهند موزاییک می گویند.

معنای موزاییک در لغت
معنای موزاییک در لغت

انواع موزاییک موجود در بازار

امروزه موزاییک ها در بازار دارای تنوع بالایی هستند که در صنعت ساختمان نیز بسیار کاربرد دارند. مردم موزاییک ها را در بازار با نام هایی مانند موزاییک حیاطی، سنگ مصنوعی سمنت پلاست (موزاییک پلیمری)، موزاییک واش بتن یا شسته می شناسند که البته در این مقاله در مورد موزاییک پلیمری پرداخته می شود.

انواع موزاییک موجود در بازار
انواع موزاییک موجود در بازار

تاریخچه ی سنگ مصنوعی

سنگ مصنوعی اسمی است که برای تمام محصولات سنگ های مصنوعی گذاشته شده است. این نوع سنگ ها از قرن ۱۸ شروع به استفاده قرار گرفت. از سنگهای مصنوعی بیشتر در پروژه های عمرانی، ساختمان سازی، مصرف صنعتی و… استفاده می شود.

نمونه ای از اولین سنگ های مصنوعی که مورد استفاده قرار گرفت(Lithodipyra AKA COADE STONe) نام داشت، که بین سال های ۱۷۶۹ تا ۱۸۳۳ میلادی تهیه و تولید شده است. بعد از آن انواع سنگ های مصنوعی در شکل ها و طرح های مختلف تولید شدند.

تاریخچه ی سنگ مصنوعی
تاریخچه ی سنگ مصنوعی

تعریف موزاییک پلیمری

موزاییک پلیمری جز سنگ های معدنی محسوب می شوند و یکی از شاهکار های صنعت مهندسی در زمینه ی موزاییک و سنگ مصنوعی است. این اتفاق تحولی بزرگ در تهیه ی سنگ های مصنوعی و کیفیتی ویژه و خیلی خوب است. شرکت تولید کننده این نوع موزاییک اولین بار شرکتی روسی بوده است که مدال طلا برای اختراع این سنگ مصنوعی را کسب کردند.

پدر واقع نوعی از سنگ مصنوعی است که با ایجاد تغییراتی در شکل ساختاری آن یعنی سیمان و روند پلیمریزاسیون آن و تولید شبکه ی متصل به هم و مستحکم و با مقاومت بالا در سیمان به وجود می آید.

این اتفاق سبب کریستال شدن سیمان می شود و شکلی بلور مانند به خود می گیرد که سرانجام موزاییکی به دست می آید که استحکام و مقاومت آن چیزی حدوداً دو برابر بیشتر از بتن را دارا است. در این صورت موزاییک تولید شده با یک سنگ طبیعی برابری می کند.

تعریف موزاییک پلیمری
تعریف موزاییک پلیمری

ترکیب پلیمر و سیمان

این نوع موزاییک و یا سنگ مصنوعی که در مورد آن صحبت شد از ترکیب پلیمر و سیمان به دست آمده است که ترکیباتی رنگی و بسیار جذاب مثل سنگ های طبیعی را به خود می گیرد.

به غبر از این به خاطر استحکام و مقاومتی که این نوع موزاییک در برابر شرایط و اقلیم آب و هوایی مختلف مثلاً تا ۵۰ درجه کم تر از صفر را دارا است باعث می شود که در زمانی کوتاه این موزاییک جای خیلی از سنگ های طبیعی و مصنوعی را بگیرد.

رنگ هایی که در این موزاییک مورد استفاده قرار می گیرد به شکلی عمقی و از نوع معدنی است، که در برابر نور و اشعه ی آفتاب و تغییراتی که در دما حاصل می شود بسیار مقاوم می باشد. رنگ های استفاده شده در این سنگ ها بر اساس اکسید فلزات است و بیشتر وارداتی هستند و با ترکیب آن ها می شود تنوع بسیار بالایی به لحاظ رنگ در این موزاییک ها ایجاد نمود. از مهم ترین مواد ترکیبی در موزاییک پلیمری می توان به رزین پلیمری اشاره کرد

چون وقتی از این مواد استفاده می شود کیفیتی که موزاییک به دست می آورد چه از لحاظ مقاومت کششی و چه خشتی و فشاری بالا رفته و سبب برتری پیدا کردن موزاییک پلیمری نسبت به دیگر سنگ های طبیعی و مصنوعی خواهد بود. موزاییک پلیمری تحولی بزرگ و شگرف را در بازار موزاییک ایجاد کرده است.

ویژگی های موزاییک پلیمری

موزاییک پلیمری کفپوشی بسیار متراکم می باشد که باید گفت نوعی بتن متراکم می باشد که تراکم خود را از راه پلیمریزاسیون (رزین سنگ مصنوعی و یا رزین پلیمری) و به شیوه ی ایجاد لرزش به دست می آورد و همچنین از ماسه، سیمان، سنگ دانه و فوق روان کننده ی کربوکسیلات و همچنین رنگدانه های شیمیایی و آب در اندازه، طرح و رنگ های متفاوت به وجود می آید.

ترکیبات پلیمری و افزودنی های شیمیایی سبب به وجود آمدن چسبندگی میان همه ی اجزا می شود و همچنین مقاومت مصالح تأمین می گردد. رنگدانه های اکسید آهن که به محیط و فضای قلیایی و همچنین اشعه ی ماوراء بنفش مقاوم است رنگ های خواسته شده را به مصالح خواهد داد.

از ویژگی های مهم موزاییک پلیمری مقاومت آن در برابر سرمای خیلی شدید و یخ بندان ها است و دلیل این اتفاق اب بسیار کمی (کم تر از ۳%) است که جذب موزاییک می شود و تراکم بالای آن می باشد. این ویژگی موزاییک پلیمری را به انتخابی ایده آل مبدل می کند. از ترکیباتی که از این طریق به وجود می آید در قالب های سیلیکانی، ای بی اس و لاستیک با طرح هایی مختلف استفاده می گردد.

ویژگی های موزاییک پلیمری
ویژگی های موزاییک پلیمری

از ویژگی هایی که موزاییک پلیمری دارد می توان به این نکات اشاره کرد:

دارای ابعادی متنوع مثلاً ۳۰در۳۰، ۴۰در۴۰ می باشد.

موزاییک پلیمری رنگ ها و طرح های متنوعی دارد.

ضخامتی که این موزاییک دارد بین ۲ تا ۲.۵ سانتی متر است.

در برار انقباص و انبساط مقاومت بالایی دارد که همین اتفاق سبب می شود در مناطق مختلف آب و هوایی (گرم و سرد) شکننده نباشد.

در منطقه های سردسیر که دچار یخبندان هم می شوند تا ۲۵ درجه زیر صفر مقاومت دارد.

در برابر عوامل جوی و همین طور مقاومت رنگ در برابر اشعه ی خورشید، استقامت بسیار بالایی دارد.

تا ۲۰۰ درجه ی سانتی گراد حرارت را تحمل می کند.

رنگ ها می شود به سفارش و دلخواه مشتری انتخاب شود.

از ویژگی هایی که موزاییک پلیمری دارد می توان به این نکات اشاره کرد:
از ویژگی هایی که موزاییک پلیمری دارد می توان به این نکات اشاره کرد:

از رنگدانه های آنتی یو وی بهره برده می شود.

کم تر از ۳ درصد امکان نفوذ آب وجود دارد.

به آسانی قابل شست و شو است و نفوذ پذیر نیست.

با ملات ماسه و سیمان به آسانی نصب می شود.

با ملاتی که در زیر آن زده می شود قدرت چسبندگی اش بالا می رود.

در رنگ ها و طرح های متنوع قابل تولید و اجرا است.

ابعادی که معمولاً این موزاییک ها در آن قطع تولید می شوند: ۴۰*۴۰۵۰*۵۰۶۰*۴۰ و ۴۵*۴۵ می باشند.

مواد تشکیل دهنده ی موزاییک پلیمری

موادی که بخش اصلی موزاییک پلیمری را تشکیل می دهند عبارتند از: ماسه، سیمان، رزین که به آن فوق روان کننده ی پلیمری نیز می گویند؛ و همین طور رنگدانه های شیمیایی و یا پیگمنت ها که دارای رنگ های مختلفی مانند قرمز، سفید، مشکی، قهوه ای، آبی، زرد و سبز است، که به غیر از مصرف در پلیمر در تولید صنایع رنگ، پلاستیک و کاشی هم مورد استفاده قرار می گیرد.

بافت فوق روان کننده ها در موزاییک پلیمری

ساختار فوق روان کننده ها به چهار دسته تقسیم می شود: سولفات های لنین اصلاح شده در بتن/ ملانین سولفونه ی غلیظ شده/ نفتالین سولفونه ی غلیظ شده/ موادی که از پلیکر بوکسیلات به عنوان نمونه اتر پلی کربوکسیلات ها، رزینی که مخصوص تولید سنگ مصنوعی گرفته شده است/ فوق روان کننده ها بر پایه ی اس ام اف و اس ان اف در خمیر سیمانی تولید میشود و جذب ذرات سیمان می گردد و بار منفی را که بین ذرات آن به وجود می آورد باعث جلوگیری از چسبیده شدن آنها می کند.

روش تولید موزاییک پلیمری

در ابتدای تولید کردن موزاییک پلیمری، موادی که این مواد را به وجود می آورد مانند سیمان، ماسه، سنگ دانه، رنگ دانه های شیمیایی، رزین سمنت پلاست و آب را دورن یک مخلوط کن مخصوص با هم مخلوط کرده و تا یک ماده ی خمیری حاصل شود.

این ماده ی خمیری که تولید شده را در قالب هایی مختلف که از جنس های لاستیک، سیلیکون و پلیمر می باشند، ریخته و سپس روز میز ویبره ی لرزش گذاشته و در یک گرم خانه انتقال داده می شود.

موزاییک های پلیمری قالب های مختلفی دارند. بهد از اینکه ۲۴ ساعت گذشت موزاییک ها را از قالب جدا کرده و در فضایی مناسب برای استفاده کردن قرار داده می شوند. به دلیل مقاومت بالایی که این موزاییک ها دارند می توان بعد از ۲۴ ساعت در هر مکان و فضایی نصب نمود.

تمام اجزای موزاییک پلیمری که به روش ترکیبات پلیمری تهیه شده و تراکم وچسبندگی بالا نیز به دلیل افزودنی های شیمیایی در آنها است. این موضوع مقاومت مصالح موزاییک های پلیمری را افزایش می دهد. نگته ی دیگر اینکه رنگدانه هایی که در برابر اشعه ی ماوراء بنفش و محیط های قلیایی مقاوم هستند، می شود موزاییک های پلیمری را در رنگ های دلخواه تولید کرد.

روش تولید موزاییک پلیمری
روش تولید موزاییک پلیمری

مشخصات ظاهری موزاییک پلیمری

مشخصات ظاهری موزاییک پلیمری در طرح و رنگ آن می باشد که در ترکیبات این محصول از رنگدانه های شیمیایی بهره برده می شود که این کار سبب ایجاد موزاییک در رنگ ها و طرح های مختلف و متفاوت می گردد. در زمینه ی طرح نیز دارای تنوع بالایی در ایجاد طرح قالب های پلیمری و امکان ایجاد تنوع در طرح موزاییک های پلیمری می شود. موزاییگ پلیمری کاربردهای بسیار زیادی در سطحی وسیع را دارا است.

نام بعضی از نمونه های موزاییک پلیمری: طرح مروارید، طرح چرمی حاشیه دار، طرح چوب، طرح قلوه ای، حصیری و خورشیدی آنتیک، طرح گرونا، طرح کوبیک، طرح برگی سوان، طرح آجری و…

مشخصات ظاهری موزاییک پلیمری
مشخصات ظاهری موزاییک پلیمری

استانداردهای موزاییک پلیمری

وقتی یک موزاییک از نظر مقاومت خمشی بررسی می شود می بایست از ۴۵ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و میانگین آن که ۵۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع می باشد کم تر نباشد. بر اساس آزمایش های استاندارد که بر روی موزاییک پلیمر انجام می شود، طول سایش موزاییک نباید از ۳۰ میلی متر بیشتر شود.

یک موزاییک پلیمری که مورد آزمایش قرار می گیرد نمی بایست جذب آب در آن از ۸ درصد وزنی بیشتر شود. زمانی که موزاییک مرد آزمایش قرار می گیرد بعد از تمام شدن دوره ی آزمایش به هیچ عنوان ترک خوردگی و پوسته پوسته شدن و یا ریزش دانه در موزاییک ها ایجاد شود.

میزان حداکثری و حداقلی ردیف موزاییک پلیمر ها:

مقدار جذب آب: ۸% کم تر از ۳%/ مقاومت خمشی: ۵۰ کیلوگرم-۲سانتی متر بیش از ۶۰ کیلوگرم-۲ سانتی متر/ تلورانس ابعاد: +۲ میلی متر +۲ میلی متر/ میانگین سایش ۳۲ میلی متر

مشخصات فیزیکی موزاییک پلیمری

مشخصات فیزیکی و مکانیکی که یک موزاییک پلیمری دارد به دین شرح است:

مقاومت فشاری ۱۰۰۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع

مقاومت کششی ۶۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع

مقاومت سایشی چیزی کم تر از ۴ گرم بر سانتی متر مربع

مقاومت دمایی ۵۰۰ سیکل

جذب آب پایین تر از ۳ درصد

دانسیته نیز ۲۲۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب

مشخصات فیزیکی موزاییک پلیمری
مشخصات فیزیکی موزاییک پلیمری

کاربرد موزاییک پلیمری

موزاییک پلیمری به دلیل خاصیت مقاوم بودن در رابر اتفاقات طبیعی و عوامل محیط برای پوشاندن سطح مکان هایی خارج از ساختمان و همچنین سنگ فرش هایی با طرح های متنوع و زیبا بهره برده می شود. پس می توان اشاره کرد که برای پیاده روها، حیاط ها، معابر و… مورد استفاده قرار می گیرد.

این موزاییک در برابر یخ زدگی نیز خیلی مقاوم می باشد؛ از این رو در منطقه های سرد سیر برای کفپوش های حیاط و سنگ فرش کردن آنها از این موزاییک استفاده می شود. این موزاییک ها عمر بالایی دارند برای همین در برابر یخ زدگی و سرما کم تر دچار شکستگی می شوند. از این موزاییک به دلیل ضخامت کمی که دارند برای پوشش پشت بام خانه ها نیز استفاده می شود.

در فضای خارجی منزل حیاط دار و یا ویلایی برای مشخص کردن بخش های مختلف ساختمان از یک بخش بندی درست و زیبا می توان استفاده کرد که این بخش بندی ها می تواند به وسیله ی موزاییک پلیمری اتفاق بیافتد زیرا هم زیبا و خوش رنگ است و هم از یکنواختی برخوردار است که به خوبی افراد را به مکان های مختلف منزل یا ویلا هدایت می کند.

کاربرد موزاییک پلیمری
کاربرد موزاییک پلیمری

مزیت های موزاییک پلیمری

به دلیل فرمولاسیو خاصی که دارا است و همچنین بهره بردن از تکنولوژی های جدید بسیار مقاومت بیشتری دارد.

به دلیل وزن پایین و سبک تر بودن آن نسبت به دیگر مصالح کار کردن با آن خیلی راحت تر می باشد.

به سبب بهره بردن از تکنولوژی های جدید ارزان قیمت تر خواهد بود.

امکان ایجاد در رنگ ها و طرح های متنوع با بهره گیری از قالب های جدید و طرح های مختلف را دارد.

تولید آن بر اساس نوع و شرایطی که مورد مصرف قرار می گیرد. (استفاده ی آن در فضای بیرونی و یا در داخل ساختمان، کف، نما، دیوار، دکوراتیو و…)

با تغییراتی که در فرمولاسیون آن میتوان ایجاد کرد امکان استفاده از موزاییک پلیمری در نما به عنوان سنگ آنتیک، سنگ نما و… به وجود می آید.

مزیت های موزاییک پلیمری
مزیت های موزاییک پلیمری

به دلیل تنوع در اندازه های آن نیاز به برشکاری وجود ندارد.

نصب آن خیلی آسان و راحت است و بدون نیاز به تجهیزاتی خاص برای جلوگیری از ریزش در هنگام قالب گیری

به دلیل اینکه این نوع سنگ دارای تنوع و طرح های بسیار است در صنعت ساختمانی کاربرد زیادی دارد.

کسانی که این نوع موزاییک را خرید و یا فروش می کنند خیلی از این اتفاق سود خواهند کرد زیرا نیاز ندارند که بعد از مدتی کوتاه،  موزاییک ها را تعمیر نماید و یا اینکه آنرا تعویض کند.

پس امکان دارد قیمت این نوع موزاییک ها نسبت به موزاییک سنتی بالاتر است، اما برای اینکه مقاومت و عمر مفید بالاتری دارد دوام بیشتری خواهد داشت و برای مصرف کننده به صرفته است. موزاییک پلیمری به دلیل سبک بودن در هنگام نصب خیلی کار را برای نصاب راحت تر می کند و شکستگی کم تری نیز به وجود می آید و در آخر نصاب نیز هزینه ی پایین تری را دریافت می کند.

چند منظوره بودن

از مزایای دیگر موزاییک پلیمری چند منظوره بودن آن ها می باشد زیرا از یک طرح و رنگ می توان در کف، سقف، نما و فضای دکوراتیو استفاده کرد.

به دلیل یکنواخت بودن رنگ و ابعاد آن می تواند فضایی زیبا را ایجاد کند.

اجرایی کاملاً آسان و کالیبره شده دارد.

قابلیت خود پاک شوندگی و بدون ایجاد کمی تیرگی را در درون بافت سنگ خود را دارا است.

به راحتی می توان آن را شست بدون اینکه رطوبت به موزاییک وارد شود.

موزاییک پلیمری خیلی براق هستند

موزاییک پلیمری می تواند انتخابی ایده آل برای کسانی باشد که برایشان تنوع در زنگ، طرح و نقش بسیار اهمیت دارد. موزاییک پلیمری یک شاهکار مهندسی در سال های اخیر به حساب می آید.

مشخصه های گفته شده در مورد موزاییک پلیمری سبب می شود که روز به روز استفاده از این موزاییک افزایش پیدا کند و موزاییک های دیگر کم تر استفاده شوند حتی بعضی از موزاییک ها مثل پرسی، واش بتن و ویبره ای در حال منسوخ شدن هستند.

شیوه ی نصب موزاییک پلیمری

در ابتدای نصب موزاییک پلیمری باید سطح مورد نظر که لایه ی زیرین است محکم و سفت شود. سپس باید به مقدار لازم سطح مورد نظر را لایه ای از ملات که حالت نیمه خشک داشته باشد، پوشاند. نکته ی مهم در این مرحله شیب سازی و زیر سازی کار است که باید با رعایت کردن اصول و تراکم به اندازه و مشخصی انجام گیرد.

مرحله یبعد جای گذاری موزاییک پلیمری است که باید روی سطح بتن ریزی شده را لایه ای از دوغاب که مخلوطی از پودر سنگ و سیمان است به اندازه ی ۲ تا ۵ میلی متر ضخامت پوشاند و بعد از آن لایه ای از بتن که به حالت نیمه خشک باشد را بر روی سطح به وجود آورد. مرحله ی بعد چیدن موزاییک های پلیمری در کنار هم است؛ با چکشی که مخصوص این کار است و جنسی پلاستیکی دارد بر روی موزاییک های در کنار هم قرار گرفته زد.

شیوه ی نصب موزاییک پلیمری
شیوه ی نصب موزاییک پلیمری

دوغاب

دوغابی که بر روی سطح موزاییک ریخته شده به طور کامل به زیر موزاییک ها نفوذ می کند و از میان درز موزاییک ها دیده می شود. دوغاب ها می بایست با یک پارچه و یا یک ابر تمیز شود. اگر درز میان موزاییک ها با دوغاب به طور کامل پوشانده نشد باید یک دوغاب شل به وسیله مخلوط سیمان و آب تهیه نمود و با یک بطری به آرامی بر روی موزاییک ها ریخت.

بعد از سپری شده ۳۰ دقیقه می توان دوغاب های اضافی را با یک پارچه و یا تکه ای گونی پاک نمود. باید توجه داشت که تا ۴۸ ساعت نباید بر روی سطح موزاییک ها راه رفت. اگر موزاییک در نما هم استفاده می شود نباید زیاد به آن دست زد. برای محکم کاری و بهتر نصب شدن موزاییک پلیمری از چسب برای دوعاب ها استفاد کرد.

عیوب موزاییک پلیمری

موزاییک پلیمری برای اینکه با کیفیت خوب تولید شود به مواد اولیه ی خوب  برای تولید و همچنین از نظر کنترل کیفی نیز باید مورد بررسی قرار گیرد و قبل از اجرا نیز در فضایی مناسب نگهداری شود. تولید موزاییک پلیمری به چند چیز نیاز دارد که در زیر به آن اشاره می شود:

محصول تولید شده به مواد اولیه به خصوص فوق روان کننده حساسیت بالایی دارد.

موزاییک پلیمری به زمان میکس کردن مواد اولیه و ترتیب در اضافه کردن آن ها حساسیت دارد.

حساسیت بالایی به کیفیت تولید و نوع روان کننده ی آن به خصوص درصد مواد جامد فوق روان کننده ی آن دارد.

کیفیت و مقدار رنگدانه ی که در تولید موزاییک استفاده می شود حساسیت زیادی دارد.

اگر در تولید موزاییک از خاک در ماسه و یا پودر سنگ استفاده شود موزاییکی بسیار ترد و بدون کیفیت در دسترس خواهد بود.

تولید سخت و حساس

عیب بزرگ موزاییک پلیمری در تولید سخت و حساس آن می باشد. و این کار موزاییک سازان سنتی را دچار چالش کرده است. زیرا موزاییک سازان سنتی به این همه حساسیت عادت ندارند و معمولاً موزاییک را با پودر سنگ تهیه می کنند که این کار تولید موزاییک پلیمری را دچار کیفیت پایین می کند. زیرا همان طور که گفته شد استفاده از پودر سنگ در موزاییک پلیمری سبب ترد شدن آن و به مرور زمان ترک و خرد شدن آن می شود. موزاییک پلیمیری با موزاییک تولید دست موزایک سازان سنتی قابل مقایسه نخواهد بود.

یکی دیگر از معایب موزاییک پلیمری پر هزینه بودن آن ها می باشد که این هزینه ها برای نصب اصولی آن ها و چسبنده بودن خاص این نوع کفپوش ها و ساختار مولکولی و عکس العمل آن ها با بتن ریز سازی شده است.

از دیگر معایب موزاییک پلیمری در این است که با این که در طرح و رنگ دارای تنوع بسیار است اما پیچ وقت نمی تواند جایگزین زیبایی سنگ های طبیعی و خدادادی مانند گل سنگ و یا رنگ های بی همتای آن ها باشد.

عیوب سنگ های طبیعی

از عیب های سنگ های طبیعی و سنتی این است که وقتی می خواهند سنگ های طبیعی را نصب کنند خیلی براق هستند و از جلوه بسیاری برخوردار هستند. براق بودن این موزاییک ها به دلیل رزین هایی است که در سطح سنگ طبیعی استفاده می شود. اما این سنگ ها به علت در معرض قرار گرفتن تابیدن نور آفتاب و باران های اسیدی و… رزین هایشان از بین می رود و برافیت شان از بین رفته و دچار تیرگی می گردند.

پس از اینکه رزین ها محو شد و براقیت خود را از دست داد، آب بیشتر جذب سنگ می شود و خاک و آلودگی سطح سنگ را می پوشاند و در سنگ نیز نفوذ می کند و این اتفاق سبب تیرگی سنگ های طبیعی می شود.

وقتی خاک و آلودگی روی سنگ ها می نشیند در حفره های آن نیز باکتری ها و جلبک هایی وارد می شود و به مرور این باکتری ها و قارچ ها رشد کرده و در بافت سنگ تیرگی و سیاهی بر جای می گذارد. اما همان طور که در مورد سنگ های مصنوعی گفته شد به دلیل تراکم بالا و عدم نفوذ پذیری آب کم ترین سیاهی و کدری در آن ها ایجاد نمی شود.

غیر همسان

سنگ های طبیعی به این دلیل که غیر همسان هستند و انقباض و انبساط در بتن آنها صورت می گیرد، کم کم سنگ خود را از بدنه ی ساختمان جدا می کند و این اتفاق باعث به وجود آمدن خسارت و زشتی در نمای ساختمان می شود. البته برای این اتفاقات که در سنگ های طبیعی پیش می آید راه حل هایی پیشنهاد شده است:

در پشت سنگ ها اسکوپ ایجاد کنند اما به دلیل اینکه به مرور زمان زنگ می زند این کار بی فایده است و با انجام این کار بعد از مدتی باز هم سنگ ها از بدنه ی ساختمان جدا خواهند شد. پیچ رول پلاک هم اگر برای نصب کردن سنگ ها استفاده شود جلوه ای نازیبا به ساختمان می دهد که خیلی مورد استقبال مشتریان واقع نمی شود.

اما سنگ های مصنوعی به دلیل اینکه پایه ی سیمانی دارند، با مصالح ساختمانی که شامل (مصالحی که دوغاب ریزی شده اند و از چسب استفاده شده است) هماهنگی بیشتری دارند و قدرت چسبندگی شان هم بالاتر است.

تراورتن

سنگ های طبیعی که در بازار موجود هستند و در اختیار مشتریان قرار می گیرد قیمتی بسیار بالا دارند. به عنوان مثال می توان گفت سنگی بی کیفیت مانند تراورتن که زمانی نخاله محسوب می شد در حال حاضر با برش کاری، ساب خوردن، صیقل دیدن، بتونه شدن و قیمتی بسیار بالا در بازار ها به فروش می رسند و در ساختمان ها به کار برده می شود.

سنگ های آنتیک و یا ضایعات سگن بری ها با قیمتی خیلی زیاد که اصلاً ارزش ندارد به فروش می رسد. اما سنگ های مصنوعی با قیمتی خیلی پایین تر در طرح ها و رنگ های متنوع و کیفیتی خیلی بهتر از سنگ مرمریت در بازار ارائه می گردند.

جرم حجمی که سنگ های طبیعی دارند خیلی بیشتر و سنگین تر از موزاییک های مصنوعی می باشد که این خود بهتر بودن و اولویت قرار دادن سنگ مصنوعی را نشان می دهد.

سنگ های مصنوعی عایق های بسیار مناسبی در برابر صوت و صدا هستند عایق بودن این سنگ ها در برابر صدا تا ۴۰% می باشد . با استفاده از این سنگهای مصنوعی مصرف انرژی را هم می توان کنترل کرد.

با استفاده از طرح ها و رنگ ها و قالب های مختلف در سنگ های مصنوعی می توان دقیقاًمشابه سنگهای طبیعی ولی کیفیتی بالاتر و ماندگارتر تولید کرد.

تفاوت موزاییک پلیمری با موزاییک پرسی (سنتی)

تعریف کوتاه از موزاییک پرسی: موزاییک پرسی در حقیقت یک کفپوش می باشد که تراکم خود را با فشاری که به آن وارد شده حفظ کرده است. این کفپوش متراکم از سیمان، ماسه، سنگدانه، پودر سنگ و آب در اندازه و طرح های مختلف به وجود آمده است.

تفاوت موزاییک پلیمری با موزاییک پرسی (سنتی)
تفاوت موزاییک پلیمری با موزاییک پرسی (سنتی)

شیوه ی تولید موزاییک پرسی:

پس از آنکه مواد اولیه آماده شد باید این مواد را درون یک قالب فلزی ریخت و سپس با استفاده از زور و فشار به وسیله ی دستگاه پرس تراکم را در موزاییک ایجاد می کند.

میزان فشاری که به موزاییک وارد می شود بسته به نوع، اندازه و طرح موزاییک متفاوت خواهد بود. موزاییک هایی که به این شیوه تهیه می شوند به سابیده شدن نیاز دارند. برخی از موزاییک هایی که در حیاط استفاده می شوند به صورت رنگی قرمز و رزد تولید می گردند. برای رنگ دادن به این موزاییک ها از رنگهای معدنی اخرا و گل ماش استفاده می کنند.

موزاییک های پلیمری از این جهت از موزایک های سنتی بهتر است که: دارای تنوع رنگی بالایی می باشد و از رنگدانه های شیمیایی متنوعی استفاده می شود اما موزایک های سنتی و یا پرسی با دو رنگ قرمز و زرد تولید می شوند و از آن جهت که در آن ها از فوق روان کننده ها استفاده نمی شود استفاده از رنگدانه امکان پذیر نیست. رنگدانه های شیمیایی خیلی ریز هستند و فقط در صورتی قابل استفاده هستند که در تولید آن ها از فوق روان کننده استفاده شود.

نکته

نکته ی دیگر در مورد تفاوت موزاییک های پلیمری یا ویبره ای با موزاییک های سنتی در این است که موزاییک های پلیمری ضد سایش هستند. در این نوع موزاییک ها از آن جهت که مقاومتی پایین در لایه روبی و سابیده شدن دارد و همین طور استفاده کردن از رنگدانه های معدنی در قسمت لایه ی رویه ی آن و یا رنگ رویی موزاییک، مقاومت سایشی آن کم است. موزاییک های سنتی وقتی به روشی درست تولید شوند بعضاً اولین مشکلی که در آن ها ایجاد می شود فرسایش در سطح آن ها است که باعث از بین رفتن زیبایی آن ها می شود.

نکته

فرسایش سطحی

بنابراین وقتی فرسایش سطحی ایجاد می شود، لایه ی زیرین موزاییک دیده خواهد شد. لایه ی زیرین که در آن رنگ نیست زیبایی موزاییک را دچار مشکل می کند. اما در موزاییک های پلیمری به دلیل اینکه از رنگدانه های شیمیایی بهره برده می شود مقاومت سایشی سنگ کاهش پیدا نمی کند. در بعضی از موزاییک ها حتی مقاومت بیشتری پیدا می کنند. همان طور که در قبل گفته شد استفاده از این رنگدانه ها تنها به وسیله ی فوق روان کننده ها امکان پذیر است.

نکته ی دیگر در این رابطه اینکه هر چه قدر موزاییک ها متراکم تر باشند، در شرایط یخبندان مقاومت بیشتری خواهند داشت. در موزاییک های پرسی مقدار تراکم آن به میزان فشاری که از طریق دستگاه وارد می شود بستگی دارد.

تراکم بالا

اما در موزاییک پلیمری وقتی درصد مواد پلیمری بالا برود تراکم بالایی نیز به دست می آید. در بتن هایی که خود متراکم هستند نیز، تراکم و مقاومتشان تنها با فوق روان کننده ها میسر می شود.

حالا تراکم موزاییک های پلیمری نیز که تولید می شوند نسبت به موزاییک های سنتی یا پرسی که رایج هستند بیشتر است کاملاً قابل تشخیص هستند. برای تشخیص آن می بایست ضربه ای به موزاییک وارد کرد و سپس به صدای آن گوش داد.

دلیل تنوع موزاییک های پلیمری شیوه ی تولید آن ها است. در موزاییک های سنتی برای اینکه روش تولید به صورت پرسی است تنوع امکان پذیر نیست.

کفپوش های سرامیکی و موزاییک های پلیمری هر دو برای کف زمین قابل اجرا هستند اما از آن جهت که موزاییک پلیمری مقاومت بیشتری دارد برای فضای خارجی مناسب تر است اما سزامیک ها بهتر است فقط در فضای داخلی مورد استفاده قرار بگیرند.

تشخیص موزاییک پلیمری اصل از تقلبی

در بعضی مواقع اتفاق افتاده است که تعدادی از تولید کنندگان موزاییک محصولاتی را به تولید می رساننده که کیفیت مرغوب را ندارد اما با نام و نشان یک شرکت معتبر در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند. از این رو برای تشخیص این موارد می بایست به شرکت مربوطه که نام و مشخصات محصول بر آن آمده، تماس حاصل فرمایند و از صحت و سقم موضوع مطلع گردند.

راهی دیگر برای تشخیص محصول درست این می باشد که مشتری نمونه ای از محصولات شرکت مربوطه را دریافت کند و با به دست آوردن آزمایش هایی در رابطه با استاندارد بودن محصول از اصل بودن آن مطمئن شود.

راه آخر برای تشخیص موزاییک سالم از تقلبی این استت که در پشت محصولات تقلبی سیم مفتولی و سنگریزه هست. این موضوع چسبندگی موزاییک را کاهش می دهد. اما محصولات اصل چسبندگی و مقاومت بالایی دارند.

تشخیص موزاییک پلیمری اصل از تقلبی
تشخیص موزاییک پلیمری اصل از تقلبی

قیمت موزاییک پلیمری

هر شرکت یا فروشگاهی که این نوع موزاییک را به فروش می رساند و عرضه می کند قیمت های متفاوتی دارد. با توجه به نوع طرح، رنگ، اندازه و مقدار فضایی که موزاییک نیاز دارد قیمت ها متفاوت است.

هر شرکتی با توجه به هزینه ای که خود برای تهیه و تولید موزاییک پلیمری متقبل شده است با مشتری طی می کند و قیمت را تعیین می کند. درست است که هر صنف برای کار خود قیمتی پایه دارد اما گاهی امکان دارد شرکت ها در قیمت نهایی با هم تفاوتی داشته باشند.

موزاییک های پلیمری با اینکه دارای تنوع بالا در رنگ و طرح و نقش می باشد اما نسبت به موزاییک های  شبیه خود که در بازار موجود هستند از قیمت مناسب تری برخوردار است.

قیمت موزاییک پلیمری به شرکت سازنده خیلی وابسته است. مواد اولیه ای که مورد استفاده قرار می گیرد و تکنولوژی ساخت آن نیز در این اتفاق دخیل می باشد. بعضی از شرکت هایی که موزاییک پلیمری تولید می کنند از دستگاه هایی پیشرفته و تکنولوژی جدید بهره می برند

قیمت موزاییک پلیمری
قیمت موزاییک پلیمری

و موزاییک هایی با کیفیت تر و مرغوب تر تهیه می کنند. به این دلیل امکان دارد که قیمت موزاییک در چنین شرکت هایی گران قیمت تر باشد. البته باید گفت که این نوع موزاییک با ساختی تمیز، درست، با دوام و استحکام بالا نسبت به موزاییک های دیگر که چنین ویژگی های را دارا نیستند قیمیتی مناسب تر دارند.

شیوه ی خرید موزاییک پلیمری

روش هایی متفاوت برای خرید موزاییک وجود دارد. می توانهم به صورت حضوری و هم اینترنتی محصول را تهیه کرد. این شوه های خرید هم می تواند مزایا داشته باشد و هم معایبی به همراه داشته باشد.

خرید که به صورت اینترنتی انجام می شود برای مشتری راحت تر است و از نظر قیمت هم امکان دارد ارزان تر بیافتد. به این دلیل قیمت کالا ارزان تر می شود که بعضی از شرکت ها و مؤسساتی که محصولات خود را به فروش می رسانند بدون واسطه و پرداخت مالیات و بدون هیچ اجاره ی برای مغازه می باشد

بنابراین قیمت موزاییک که به مشتری داده می شود هم پایین تر از فروش حضوری می شود. از دیگر مزایایی که فروش اینترنتی دارد ارسال رایگان و سرعت بالای آن به سراسر کشور است که ارسال رایگان بیشتر مشتری ها را برای خرید تشویق می کند.

 

نتیجه گیری

در هر کشور و دیاری برای زیبا سازی شهر ها و مکان ها از ترفند های مختلفی استفاده می شود. راه هایی مانند معماری های متفاوت در ساختمان ها، نقاشی های دیواری متنوع در سطح شهر، فضا سازی با آرایش گل و گیاهان و هزاران راه دیگر که به کار گرفته می شود.

در این مقاله به موزاییک پلیمری که نوعی از موزاییک است پرداخته شد. موزاییک چیدمان سنگ های مختلف در کنار هم و به وجود آوردن ترکیبی زیبا در مکان ها و فضاهای مختلف می باشد.

موزاییک پلیمری از انواع نوین موزاییک است که از سال ۱۳۹۰ در ایران به صورت حرفه ای توسط تولید کنندگان صنعت موزاییک معرفی و وارد بازار موزاییک گردید. این نوع موزاییک در فضاهای مختلفی مانند نمای ساختمان ها، کف حیاط و پشت بام ها، در طراحی دکوراتیو فضاهای داخلی، پیاده رو ها، کف باغ ها و… مورد استفاده قرار می گیرد.

موزاییک پلیمری به دلیل داشتن تراکم بالا ، سبک تر بودن نسبت به موزاییک های سنتی، عدم نفوذ پذیری آب به آن ها، مقاومت بالا در برابر سرما و گرمای زیاد، نصبی سریع و آسان تر بسیار مورد استفاده ی مشتریان واقع شده است.

تنوع بسیاری در طرح و رنگ آن به چشم می خورد که این خود مزیت و ویژگی دیگر موزاییک پلیمری به حساب می آید.

همه این نکات که در این جا و در طول مقاله به آن ها اشاره شد دلیلی محکم برای برتری موزاییک پلیمری نسبت به موزاییک های سنتی و سنگ های طبیعی محسوب می شود.

هنوز هم سنگ های طبیعی و موزاییک های سنتی مورد استفاده قرار می گیرند اما به دلیل تراکم پایین تر، تنوع رنگی محدود و عمر کم این متریال ها نسبت به موزاییک پلیمری مشتریان ترجیح می دهند که هزینه ی بیشتری صرف کنند اما محصولی ماندگار تر به دست آورند.

موزاییک پلیمری یک محصول ایده آل برای فروشندگان و مشتریان است. زیرا هنری جدید در صنعت موزاییک است که توسط مهندسین خبره و ماهر طراحی و تولید شده است.

چند نوع موزاییک وجود دارد؟

موزاییک به عنوان یک کفپوش از تنوع بسیار زیادی برخوردار می باشد، به طوری که می توان در بازار انواع گوناگون آن را پیدا کرد. مهمترین آنها شامل موارد زیر می شود که عبارتند از:

چند نوع موزاییک وجود دارد؟
چند نوع موزاییک وجود دارد؟
 • موزاییک سیمانی یکی از انواع موزاییک های حیاطی به شمار می آید که سیمان تنها چیزی است که برای ساخت آن مورد استفاده قرار گرفته و در لایه رویی آن دانه های تزئینی به چشم می خورد که از نظر ویژگی های شکل ظاهری می توان به شیارهای ساده موجود بر روی سطح آن اشاره کرد.
 • موزاییک های پلاکی به گونه ای هستند که در لایه رویی آنها از مصالحی استفاده شده است که مقاومت بسیار بالایی داشته و قابلیت صیقل پذیری را نیز دارند.
 • موزاییک هایی که بر روی لایه رویی آنها دانه های شن به شکل برجسته مشاهده می شود، موزاییک شسته نام دارند. هنگامی که موزاییک های سنگ دار را می سازند برای لایه های رویی آنها سنگ هایی که از جنبه تزئینی برخوردار هستند، را بi کار می برند و آنها را می توان در سه نوع شسته، صاف و شیاردار پیدا کرد.
 • موزاییک های شیاردار یکی دیگر از انواع این مصالح به حساب می آیند که بر روی سطح آنها فرورفتگی ها و برجستگی هایی وجود دارد.

برای ساخت موزاییک چند روش مورد استفاده قرار می گیرد؟

برای ساخت موزاییک چند روش مورد استفاده قرار می گیرد؟
برای ساخت موزاییک چند روش مورد استفاده قرار می گیرد؟

استفاده از شیوه پرسی:

موزاییک هایی که با استفاده از شیوه پرسی ساخته می شوند، لازم است که حتما بر روی آن به کمک دستگاه پرسی فشاری را وارد کنیم تا زمانی که بر روی سطح موزاییک تراکم هایی به وجود آید. فشاری که وارد می شود، به نوع سنگ های دانه ها که در تولید مورد استفاده قرار گرفته و همچنین اندازه های آن بستگی دارد. همین موضوع باعث شده تا این نوع مصالح جزء موزاییک های دو قشری محسوب شوند که باید ساب بخورند.

استفاده از شیوه لرزشی یا ویبره ای:

در شیوه لرزشی که به آن روش ویبره ای هم گفته می شود، بر عکس روش پرسی هیچ گونه فشاری وارد نخواهد شد و تراکم با استفاده از دستگاه لرزشی ایجاد می گردد. تمام موزاییک هایی که به کمک این شیوه تهیه و تولید می شوند، سطح آنها کاملا بدون برجستگی بوده و نیازی به ساب خوردن نخواهند داشت، اما در صورتی که موزاییک های ویبره ای از طریق سنگ های تزئینی ساخته شوند، حتما باید عملیات ساب خوردن را اعمال کرد و در واقع جزء آن دسته از موزاییک های تک قشری محسوب خواهند شد.

استفاده از شیوه لرزشی یا ویبره ای:
استفاده از شیوه لرزشی یا ویبره ای:

موزاییک در چه مواردی به کار گرفته می شود؟

از زمان گذشته تا به امروز یعنی هنگامی که سیمان توزیع گردید، تولید موزاییک در طرح ها و رنگ های گوناگون نیز آغاز شد. به طوری که این مصالح ساختمانی به راحتی و آسانی در اختیار کسانی قرار گرفت که در زمینه ساختمان سازی مشغول به کار بودند.

در صورتی که بخواهیم در مورد کاربرد آن صحبت کنیم، باید بگوییم دامنه کاربرد این محصول بسیار گسترده بوده و موارد کاربرد آن با توجه به ضخامت، رنگ و طرح هایی که زمان ساخت آنها به کار گرفته شده اند، بسیار متفاوت می باشد. در نمای داخلی ساختمان ها، پارک ها و تمام اماکنی که عمومی هستند، از آن استفاده می شود.

موزاییک در چه مواردی به کار گرفته می شود؟
موزاییک در چه مواردی به کار گرفته می شود؟

به طور کلی این مصالح در موارد زیر به کار برده خواهد شد:

 • در خیابان ها برای اینکه کف پیاده روها پوشیده شود، استفاده از انواع گوناگون آن گزینه بسیار مناسبی خواهد بود.
 • همچنین در پارک ها و فضای سبز امکان استفاده از این متریال وجود دارد.
 • کسانی که تمایل دارند، دیوار پشت تلویزیون از جنبه تزئینی برخوردار باشد، می توانند بهترین نوع آن را با توجه به سلیقه خود انتخاب کرده و مورد استفاده قرار دهند.
 • یکی دیگر از موارد کاربردی این است که به منظور انجام طراحی دکوراسیون داخلی و نمای ساختمان ها انواع مختلف این مصالح به کار گرفته می شود.
 • در حال حاضر بسیار مهم است که کف پارکینگ ها موزاییک شوند.
 • به کمک آنها می توان باغ ها را سنگ فرش کرد.
 • به منظور سنگ فرش کردن فضای حیاط خانه می توان از انواع گوناگون آنها استفاده کرد.
 • امروزه موزاییک کردن پشت بام ها یکی از موضوعات بسیار مهمی به شمار می آید که نمی توان از آن چشم پوشی کرد.
 • نمای داخلی و خارجی حیاط ویلا و معابر به موزاییک شدن نیاز خواهند داشت.

 

استفاده از موزاییک مرغوب چه مزایایی را به دنبال دارد؟

موزاییک مرغوب مزیت های بسیار زیادی دارد که در زیر به مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد.

 • در برابر رطوبت دچار هیچ گونه آسیب و صدمه نخواهند شد.
 • آنها را می توان به راحتی و آسانی نصب کرد. به گونه ای که به هیچ گونه دانش و تخصصی نیاز ندارد. همین موضوع باعث می شود تا نصاب از خریدار دستمزد و هزینه زیادی را دریافت نکند.
 • از دوام و طول عمر بسیار بالایی برخوردار هستند. به طوری که حتی پس از گذشت چند سال استفاده شکل ظاهری خود را از دست نخواهند داد.
 • ظاهر آنها بسیار شیک و زیبا بوده و در رنگ، اندازه و طرح های گوناگونی تولید می شوند.
 • از آنجایی که قابلیت شستشو را دارند، با استفاده از آنها می توان یک محیط تمیز و بدون آلودگی را تجربه کرد.
 • در برابر موادی که شیمیایی هستند، کاملا ضد حریق بوده و صدمه ای نخواهند دید.
 • هنگامی که موزاییک های باکیفیت در یک فضا به کار گرفته می شوند، حتی اگر در آن محیط تابش نور خورشید وجود داشته باشد، رنگ آنها تغییر نخواهد کرد.
 • در برابر سرما و گرما دچار ترک خوردگی نخواهند شد.
استفاده از موزاییک مرغوب چه مزایایی را به دنبال دارد؟
استفاده از موزاییک مرغوب چه مزایایی را به دنبال دارد؟

موزاییک با کیفیت از چه ویژگی هایی برخوردار می باشد؟

ویژگی های یک موزاییک موضوع بسیار مهمی می باشد که خریداران حتما باید آنها را مورد توجه قرار دهند. این ویژگی های کلیدی و مهم عبارتند از:

 • یک موزاییک خوب و با کیفیت باید به گونه ای باشد که هیچ گونه ترک مویی بر روی لایه هایی رویی آن وجود نداشته باشد.
 • در صورتی که لبه آن دچار پریدگی شده است، طول لب پریدگی حتما باید زیر ۴ میلیمتر باشد.
 • هنگامی که موزاییک در معرض آب قرار می گیرد، امکان این وجود دارد که شوره هایی بر روی آن ایجاد گردد و حتی سوراخ های کوچکی نمایان شوند، اما این سوراخ ها به هیچ وجه نباید از فاصله نیم متری قابل مشاهده باشند.
 • سطح یک موزاییک مرغوب پس از گذشته مدت زمان کوتاهی هرگز پوسته پوسته نخواهد شد.
 • لبه موزاییک هایی که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار می باشند، دندانه دندانه نخواهد بود.
 • اگر سنگ دانه های آن صیقل پذیر است، در کلیه سفارش یکسان بوده و قابل مشاهده نیستند.
 • اگر سطح موزاییک اره شده می باشد، این حالت باید در لایه های رویی و زیرین با هم هماهنگی داشته باشند و قسمتی که این حالت شکستگی یا اره شده را دارد، باید بدون نشانه های پوسته شدن و یا حفره هایی باشد که بتوان آنها را از فاصله یک و نیم متری مشاهده کرد.
 • تمام موزاییک هایی که سفارش داده می شود، رنگ آنها باید با هم یکسان باشد.
 • تعداد ترک های یک موزاییک خوب را نمی توان با چشم غیر مسلح مشاهده کرد.
 • آب زیادی را به خود جذب نخواهند کرد.
 • یکی دیگر از ویژگی هایی که حتما هنگام خرید یا سفارش موزاییک ها مورد توجه قرار داد این است که کاملا بدون تابیدگی باشد. در غیر این صورت کیفیت بالا و دوام آن تضمین نخواهد شد.
موزاییک با کیفیت از چه ویژگی هایی برخوردار می باشد؟
موزاییک با کیفیت از چه ویژگی هایی برخوردار می باشد؟

چه عواملی بر تعیین قیمت موزاییک تاثیرگذار هستند؟

موزاییک با توجه به عوامل مختلفی قیمت گذاری می شود. به همین دلیل است که در بازار با قیمت های متفاوت این نوع محصول مواجه می شویم. مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت آن عبارتند از:

 1. یکی از عوامل مهمی که بر قیمت این محصول پرکاربرد در ساختمان سازی تاثیر بسیار زیادی دارد، کیفیت مواد اولیه می باشد. در صورتی که با استفاده از مواد اولیه مرغوب و با کیفیت ساخته شده و همچنین از ساختار داخلی خوبی برخوردار باشد، به همان نسبت قیمت آن بالاتر خواهد بود.
 2. یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار میزان کیفیت لایه های رویی آن می باشد. در حقیقت باید گفته شود، آن دسته از محصولاتی که لایه های رویی آنها کیفیت بسیار بالایی دارند، در مقایسه با آنهایی که بی کیفیت هستند، گرانتر می باشند.
 3. اندازه موزاییک ها نیز در میزان قیمت آنها بی تاثیر نخواهد بود. معمولا برای خرید موزاییک هایی که ابعاد بزرگتری دارند، باید هزینه بیشتری را پرداخت کرد.
 4. در صورتی که جنس و کیفیت موزاییک ها به گونه ای باشد که حتی پس از چند سال استفاده باز هم شکل ظاهری و رنگ خود را از دست ندهند شکی در این وجود ندارد که قیمت بالاتری برای آنها تعیین خواهد شد. به دلیل اینکه میزان ماندگاری و دوام رنگ این نوع مصالح یکی دیگر از دلایل تاثیرگذار بر هزینه آنها مصالح به شمار می آید.
چه عواملی بر تعیین قیمت موزاییک تاثیرگذار هستند؟
چه عواملی بر تعیین قیمت موزاییک تاثیرگذار هستند؟

چه راه هایی برای مراقبت از موزاییک وجود دارد؟

موزاییک نیز مانند هر نوع مصالح دیگری به یک سری از مراقبت ها نیاز خواهد داشت. موزاییک هایی که برای کف به کار گرفته می شوند، در مقایسه با دیوارها خیلی سریع تر دچار آسیب و ترک خوردگی می شوند.

به دلیل اینکه بیشتر در معرض رفت و آمد هستند و از آنجایی که به طور مرتب با پا از روی آنها رد می شویم، ممکن است، به مرور زمان ساییده شوند.

همین موضوع باعث شده که استفاده از مصالح باکیفیت و با دوام برای کف از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شود. به همین جهت هنگامی که موزاییک ها را برای قسمت کف ساختمان و یا کف پوش هر مکان دیگری مورد استفاده قرار می دهیم، حتما باید این نکته را مورد توجه قرار دهیم.

یکی از راه های مراقبت و نگهداری از آنها این است که به هیچ عنوان فشار زیادی را بر آنها وارد نکرده و تا آنجایی که امکان دارد، ضربه ای به آنها وارد نشود. علاوه بر این برای تمیز کردن و از بین بردن آلودگی های ایجاد شده بر روی آنها نباید هر شوینده ای را مورد استفاده قرار داد.

چه راه هایی برای مراقبت از موزاییک وجود دارد؟
چه راه هایی برای مراقبت از موزاییک وجود دارد؟

نصب موزاییک باید توسط چه کسی انجام گیرد؟

با توجه به اینکه موزاییک در زیبا به نظر رسیدن یک محیط نقش بسیار مهمی را ایفا می کند به همین جهت لازم است که حتما به درستی و با دقت بالایی نصب گردد. حتی اگر مدرن ترین و گران ترین نوع آن خریداری شود، اما اصول مربوط به نصب مورد توجه قرار نگیرد جلوه زیبایی خاصی نخواهد داشت.

متاسفانه تعداد زیادی از افراد برای اینکه هزینه ای را به نصاب و یا شخص ماهر در این زمینه پرداخت نکنند، خودشان موزاییک ها را در محیطی که مدنظر دارند، نصب خواهد کرد. در حالی که باید در چگونگی نصب و اجرای آنها دقت زیادی به خرج داد،

بنابراین توصیه می شود، کار نصب این مصالح را به افراد بی تجربه نسپارید. شاید محیط به گونه ای باشد که برای کف پوش با استفاده از موزاییک ها مناسب نیست. تا آنجایی که امکان دارد، برای نصب آنها باید هزینه ای را در نظر گرفت تا کار به صورت تمیز و بدون هیچ گونه مشکلی اجرا گردد.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

On Key

Related Posts

وزن و ظرفیت وسایل نقلیه برای حمل کفپوش های مختلف

وزن و ظرفیت وسایل نقلیه برای حمل کفپوش های مختلف

از آن جایی که پس از خرید انواع و اقسام کفپوش ها، نیاز به حمل و نقل آن ها به محل نصب خواهد بود؛ یک سوال مهم اغلب از سوی مشتریان مطرح می شد که وزن و ظرفیت وسایل نقلیه برای حمل کفپوش های مختلف چقدر خواهد بود. با خرید ۲ تن واش بتن، چه

تشخیص واش بتن مرغوب

روش تشخیص واش بتن مرغوب چیست؟

واش بتن یا بتن شسته نوعی کفپوش بتنی است که با ترکیب کردن مواد مختلف همراه با سنگدانه های ریز رودخانه ها و سنگ های رنگی موجود در طبیعت ساخته می شود. مواد اولیه که برای تولید این مصالح استفاده می شود شامل ماسه، سنگ دانه های معدنی رودخانه ها، مواد روان کننده بتن و

چمن مصنوعی و واش بتن

چمن مصنوعی و واش بتن ، ترکیبی عالی در فضای باز

اگر تصمیم دارید فضای باز ویلا، حیاط منزل، باغ یا محیط ها و محوطه های مشابه را به شکلی عالی کفپوش کرده و ضمن به دست آوردن کارایی و طول عمر مناسب، به زیبایی چشم نوازی نیز دست یابید، استفاده از چمن مصنوعی و واش بتن در کنار یکدیگر ایده ای عالی خواهد بود. احتمالا

بررسی موزاییک واش بتن هشتگرد

در این مقاله تصمیم داریم موزاییک واش بتن هشتگرد را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه به سوالات ذیل پاسخ خواهیم داد. موزاییک واش بتن چیست؟ موزاییک واش بتن، در چه رنگ هایی ساخته می شود؟ موزاییک واش بتن، در چه ابعاد و طرح هایی تولید می شود؟ تشخیص موزاییک واش بتن مرغوب به چه

واش بتن درجه یک

واش بتن درجه یک

واش بتن درجه یک دارای مزیت های خاصی است و مشتریانی که می خواهند از واش بتن با کیفیتی برای محیط مورد نظر استفاده کنند، باید به ویژگی های خاص این محصول توجه زیادی داشته باشند تا انتخاب مناسبی صوت گیرد. در ادامه مقاله به سوالاتی که در زمینه واش بتن درجه یک برای شما

با یک کلیک تماس بگیرید اسکرول به بالا