قیمت سنگدال بتنی

قیمت سنگدال بتنی

در این مقاله قصد داریم به موضوع قیمت سنگدال بتنی بپردازیم :

دال بتنی از مواد اولیه بتن و فولاد تولید می شود و کاربردهای زیادی دارد چه در ساختمان و چه پروژه های شهری مانند پل ها .

قیمت سنگدال بتنی
قیمت سنگدال بتنی

دال های بتنی با توجه به ضخامتی که دارد کاربردها را مشخص می کند مثلا اگر دارای ضخامت ده تا پنجاه باشد برای سقف و اگر دارای ضخامت کمتر باشد برای سنگ فرش ها استفاده می شود . دال های بتنی به  دو صورت پیش ساخته و یا در محل پروژه تولید می شود . سنگدال های بتنی نوعی از دال های بتنی هستند که کاربردهای متنوعی دارند به همین دلیل در سایز و اندازه های مختلف تولید می شوند .

در ادامه به سوالات زیر پاسخ می دهیم:

قیمت سنگدال بتنی به چه صورت است ؟

دال بتنی چیست ؟

آیا دال بتنی انواع مختلفی دارد ؟

آیا نکات خاصی برای هنگام پرداخت دال بتنی وجود دارد ؟

روش های پرداخت دال بتنی چیست ؟

مزیت استفاده از دال بتنی چیست ؟

آیا سقف دال بتنی دارای معایب است ؟ معایب سقف دال بتنی چیست ؟

 

قیمت سنگدال بتنی

قیمت سنگدال بتنی با توجه به مشخصاتش متفاوت می باشد . این مشخصات شامل  ابعاد ، سایز میلگردها  ، وزن میلگردها ، عیار سیمان و وزن قطعه می باشد

قیمت سنگدال بتنی
قیمت سنگدال بتنی

دال بتنی

دال بتنی به یک نوع سقف گفته می شود که از مواد اولیه فولاد و بتن درست شده است . دال ها در سازه های مختلف استفاده می شود و کاربردهای مختلفی نیز دارد همچنین در ساخت عرشه نواع پل ها و کف سازی ها نیز بکار می رود . دال های بتنی اگر دارای ضخامت ۱۰ تا ۵۰ سانتی متر باشد بیشتر برای سقف ها استفاده می شود و دال ها با ضخامت کمتر برای سنگ فرش ها بکار می رود .

دال های بتنی به دو صورت تولید می شوند یا در محل کار و یا در کارگاه های مخصوص ساخته می شود . دال های بتنی که در کارگاه های مخصوص تولید می شوند به عنوان دال های بتنی پیش ساخته می باشند ، همچنین دال های بتنی که در محل پروژه ساخته می شود خمیر بتنی را داخل قالب ها می ریزند و برای اینکه استحکام بیشتری داشته باشد از میلگردهای استفاده می کنند که توسط پایه و وسایل پلاستیکی در کنار همدیگر قرار گرفته است بعد از ریختن بتن میلگرد ها کاملا پوشیده می شوند .

جنس قالب های بتنی

جنس قالب های بتنی معمولا متنوع است و به صورت چوبی ،  پلاستیکی و یا فولاد می باشد  . در کارهایی کیفیت کار بسیار برای کارفرما مهم است از جنس فولاد و یا پلاستیک استفاده می شود . در بعضی از مواقع که قصد دارند از دال برای کف ساختمان استفاده کنند نیازی به قالب نیست زیرا با دیوارهای پی و یا آجری احاطه شده است و کارفرما می داند که این دیوارها مانند کنار های سینی در قالب ها عمل می کند .

در نوع دال هایی که در محل پروژه تولید می شود اندازه گیری ابعاد راحتتر است تا دال های پیش ساخته که در کارخانه ها تولید می شود زیرا در دال های پیش ساخته باید حتما اندازه ها به صورت دقیق باشد که به صورت دقیق در قالب قرار بگیرد .

 

انواع دال بتنی

سقف دال بتنی به دو صورت قابل اجرا می باشد . در زیر به این دو مورد اشاره کرده ایم :

 • دال های بتنی به صورت یک طرفه :

دال های بتنی به صورت یک طرفه در زمانی استفاده می شود که نسبت دهانه بزرگتر به دهانه کوچکتر بیش از دو باشد و دال بتواند بر روی دو لبه مقابل یکدیگر قرار بگیرد . انتقال بارهای وارده بر نوع دال های بتنی یک طرفه به صورت طولی می باشد . همچنین اگر دال ها از چهار ضلع تکیه گاه داشته باشند جزء دال های یک طرفه محسوب می شوند . در هر دو دسته از دال های یک طرفه آرماتورها در راستای دهانه کوچکتر قرار می گیرد .

 • دالهای بتنی به صورت دو طرفه :

دال های بتنی به صورت دو طرفه معمولا در زمانی هایی کاربرد دارند که نسبت دهانه بزرگتر به دهانه کوچکتر کمتر از دو می باشد و دال هابا استفاده از چهار ضلع پشتیبانی می شوند به این  نوع دال های دو طرفه می گویند . در دال های دو طرفه آرماتورها در هر دو سمت باید اجرا شوند زیرا نیرو در دال های دو طرفه از دو جهت عرضی و طولی می باشد .

انواع دال بتنی
انواع دال بتنی

نکات مهم و ضروری در هنگام عمل آوری و پرداخت  دال های بتنی

برای پرداخت و عمل آوری دال های بتنی یک سری نکات مهم و ضروری وجود دارد که باید با دقت رعایت شود ، این نکات به صورت زیر می باشد :

شما باید دقت داشته باشید که در زمان پرداخت دال بتنی نیروی انسانی به تعداد لازم داشته باشید زیرا پرداخت و عمل آوری دال بتنی باید در شرایط خاصی اجرا شود و باید در آن به دما بتن و تاثیراتی که شرایط آب و هوا دارد نیز توجه کنید . دقت داشته باشید که اگر طرز صحیحی برای پرداخت و عمل آوری دال انجام نشود شما با مشکلات زیادی همراه می شود که در بعضی از مواقع غیر قابل جبران می باشد .

یکی از نکاتی که باید قبل از پرداخت و یا به عمل آوردن دال بتنی به آن توجه کنید این است که به زمینی که قرار است دال را بر روی آن اجرا کنید به درستی آماده شود و از ظرفیت باربری آن مطمئن شوید و همچنین د رزه کشی آن دقت لازم را داشته باشید و به گونه ای زهکشی انجام شود که برای دال بتنی متناسب باشد .

نکات مهم و ضروری در هنگام عمل آوری و پرداخت  دال های بتنی
نکات مهم و ضروری در هنگام عمل آوری و پرداخت  دال های بتنی

مرطوب بودن زمین

یکی از نکات مهم که باید قبل از پرداخت و عمل آوری به آن توجه کنید این است که زمین قبل از بتن ریز با آب مرطوب شده باشد و در زمان بتن ریز و بعد از آن دقت شود که زمین خشک باشد . دقت داشته باشید اگر به این نکته توجه نکنید نمی توانید نتیجه اثر بخش و به موقعی از دال بتنی بگیرید .

نکته مهم بعدی که باید در زمان پرداخت و عمل آوری به آن دقت کنید این است که بتن را با زمانی مناسب به درون قالب بریزید اگر بتن به سرعت در قالب ریخته شود و شما نمی توانید با زمان بندی مناسب آن را پهن کنید و همچنین تراز و شمشه بکشید . به همین دلیل باید قبل از تراز کردن بتن را در سطحی مشخص پهن کنید و همچنین شمشه کشی در مساحتی مناسب و اندازه انجام شود  و همچنین باید به آب انداختن بر روی سطح نیز توجه داشته باشید .

از نکات مهم آخر که باید در زمان پرداخت و عمل آوری دقت کنید این است که به قالب های کناری و همچنین جداکننده های میانی توجه داشته باشید که به اندازه کافی محکم باشد تا بتواند وسایل تراز کننده مکانیکی و ارتعاشی را تحمل کنند . دقت داشته باشید که قالب ها باید به صورت محکم در شرایط بالا رفتگی سطح پرداخت و همچنین مسیرها هم تراز شوند .

 

روش های پرداخت دال بتنی

دال بتنی روش های مختلفی برای پرداخت دارد در زیر سعی کرده ایم به عنوان مختلف پرداخت دال بتنی بپردازیم :

روش های پرداخت دال بتنی
روش های پرداخت دال بتنی

تراز کردن دال بتنی :

تراز کردن در لغت به معنای صاف و یکسان کردن می باشد . شما در زمانی که بتن را میریزید مطمئنا سطحی غیر هم سطح دارد و شما برای پرداخت کردن بهتر است با دقت سطح بتن را تراز کنید . شما با این کار بتن اضافی را از روی سطح پاک می کنید .

شمشه کشی یا T کش :

در این روش از یک شمشه یا به T برای پستی و بلندی های موجود در سطح استفاده می نمایند . یکی از مزیت های شمشه کشی این است که اگر دانه های درشتی باشد با استفاده از شمشه به سطح دال های بتنی فشار داده می شود . معمولا این عملیات باید بعد از عملیات تراز کردن دال بتنی قرار میگیرد .

لبه کشی و درز کشی :

این عملیات معمولا برای درزهای جدا کننده موجود در دال های بتنی بیرونی و یا دال های بتنی که در کف ها برای قسمت های ماشین رو و پیاده رو می باشد استفاده می شود و تا حدی لازم و ضروری می باشد . شما با استفاده از اینکار دال بتنی را متراکم می کنید و دال بتنی را مستحکم تر می کند و همچنین با این کار سعی می شود در برابر خرد شدگی و پوسیدگی استحکام بالاتری داشته باشد  .

تخته مالی :

بعد از انجام لبه کشی و درزگیری در دال های بتنی تخته مالی را باید انجام دهید برای این کار باید از میله های فلزی و تخته ای صاف و یکنواخت کنید . البته بهتر است بدانید یک نوع از ماله های برقی می باشد که می تواند به صورت دقیق و منظم سطح را صاف و یکنواخت کنند .

ماله کشی :

بعد از تخته مالی باید ماله کشی را انجام دهید که این عملیات بهتر است با استفاده از ماله فلزی انجام شود .

جارو کشی :

جارو کشی باید حتما بعد از اینکه عملیات ماله کشی انجام شد و سطح بتن خشک شد انجام شود  شما از این کار سطحی بادوام در برابر لغزشها ایجاد می کنید .  دقت داشته باشید در این مرحله از خشک شدن سطح بتن اطمینان لازم را حاصل نمایید .

 

مزیت استفاده از دال بتنی

استفاده کرده از دال بتنی در کاربردای مختلف مزیت های زیادی دارد ، یکی از کاربردهای دال بتنی اجرا در سقف می باشد  که در زیر سعی کرده ایم به مزیت سقف دال بتنی اشاره کنیم :

 • سقف هایی که از دال بتنی استفاده می کنند تا حد بسیار زیادی به نسبت سقف های دیگر در برابر آتش و همچنین حرارت مقاوم هستند .
 • اجرای سقف های دال بتنی تا حد زیادی به صرفه تر می باشد . شما با اجرای سقف دال بتنی می توانید در مصالحی مانند آب ، فولاد ، سیمان ، سنگدانه و . . . صرفه جویی کنید .
 • شما با استفاده از سقف های دال بتنی می توانید تا حد زیادی عمر ساختمان را افزایش دهید زیرا سقف های دال بتنی دارای عمر طولانی هستند .
 • شما می توانید با اجرال سقف دال بتنی سرعت کار خود را بالا ببرید زیرا اجرای سقف های دال بتنی بسیار سریع انجام می شود .
 • این نوع سقف ها در برابر زلزله بسیار مقاوم تر می باشند در نتیجه شما با اجرای سقف های بتنی می توانید مقاومت و ایمنی ساختمان خود را بالا ببرید .
 • سقف های دال بتنی عایق صوتی بسیار خوبی می باشند زیرا دارای ضخامت استاندارد هستند .
 • شما می توانید با استفاده از سقف دال بتنی هزینه های جانبی مانند حمل و نقل را کاهش دهید .
مزیت استفاده از دال بتنی
مزیت استفاده از دال بتنی

معایب سقف دال بتنی :

سقف دال بتنی مانند هر مصالح دیگر ساختمانی دارای معایبی می باشد این معایب به صورت زیر می باشد :

 • بهتر است از سقف های دال بتنی در اسکلت های فولادی استفاده نکنید زیرا برای این اسکلت ها مناسب نمی باشند .
 • در هنگام اجرای سقف دال بتنی ممکن است با مشکلات زیادی مواجه شوید به همین دلیل بهتر است تحقیقات لازم را قبل از اجرای سقف انجام دهید و اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید تا از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید .
 • یکی از معایب سقف های دال بتنی وزن سنگینی است که این سقف ها به نسبت سقف های دیگر دارد و دلیل سنگینی آن مواد اولیه است که در ساخت این دال های بتنی استفاده می شود . البته برای حل این مشکل دال های استفاده می شود به نام دال های مجوف که د راین دال ها حفره هایی ایجاد می کنند که وزن دال کاهش پیدا کند اما برای استفاده از این دال های بتنی محدودیت وجود دارد .
 • دال های بتنی مقاومت کشش پایینی دارند .
معایب سقف دال بتنی :
معایب سقف دال بتنی :

نتیجه گیری

در این مقاله به موضوع قیمت سنگدال بتنی پرداختیم و به این نکته اشاره کرده ایم که قیمت سنگدال های بتنی به مشخصات آن که شامل  ابعاد سنگدال ، سایز و وزن میلگرد ، عیار سیمان و وزن قطعه می باشد بستگی دارد ، همچنین بهتر است بدانید که سنگدال ها دارای کاربردهای مختلفی می باشد مانند جدول کشی و . . . . همچنین در ادامه توضیح مفصلی در مورد دال های بتنی و کاربردهای مختلف آن داده ایم .

به این مطلب امتیاز دهید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

مقالات مرتبط

موزاییک واش بتن

موزاییک واش بتن

  راهنمای شناخت موزاییک واش بتن ، موزاییک واش بتن چیست و کاربرد مصرف آن در چه مواردی است ؟ امروزه با پیشرفت زندگی مردم و همچنین تغییرات زیادی که در علم و تکنولوژی به وجود آمده است ، سطح زندگی مردم و به طبع میزان اسایش و ارامش آنها بالاتر رفته و اصلا قابل

ادامه مطلب »
تولید سنگفرش پلیمری

تاریخچه استفاده از سنگ فرش به عنوان پوشش به چه دوره ای باز می گردد؟

در رابطه با تاریخچه و قدمت استفاده از سنگ فرش به عنوان پوشش می توان به رومیان باستان اشاره کرد که از معروف ترین افرادی هستند که برای پوشاندن خیابان ها و معابر شهر از این سنگ فرش ها استفاده می کردند، به گونه ای که استفاده از پوشش سنگ فرش به صورت روشی رایج

ادامه مطلب »
قیمت سنگ فرش

عوامل موثر بر قیمت سنگ فرش در بازار کدام اند؟

استفاده کردن از سنگ برای پوشش دادن یک محیط مانند حیاط بسیار می تواند به صرفه تر باشد، بنابراین شما می توانید با پرداخت هزینه ای مناسب حیاط خود را پوشش دهید، چرا که می توان سنگ ها را به صورت طبیعی بدون هیچ گونه برشی به عنوان سنگ فرش برای پوشش دادن یک محیط

ادامه مطلب »
قیمت سنگ پلیمری

قیمت سنگ پلیمری

سنگ های پلیمری به عنوان یکی از پر کاربرد ترین نوع سنگ ها در ساخت و ساز محسوب می شود که  اکثر معماران  پروژه های سختمانی  در ساخت و ساز نما و یا محوطه سازی در ترکیب با موزاییک پلیمری از این نوع سنگ استفاده می کنند. در این مقاله قصد داریم به موضوع قیمت

ادامه مطلب »
اسکرول به بالا