سمنت پلاست چیست؟

سمنت پلاست چیست

فهرست مطالب:

استفاده از سنگ مصنوعی سمنت پلاست در داخل و خارج ساختمان برای کف پوش‌ها و همینطور در دیوارپوش های داخل ساختمان و سنگ نمای بیرون ساختمان ها کاربرد بسیاری دارد. از این محصول کاربردی در پیاده روهای خیابان ها و پارک و ساختن محوطه بناها و همچنین در حیاط منازل استفاده می‌شود. سمنت پلاست در طرح ها و رنگ های بسیار متنوعی عرضه شده است و امروزه در صنعت ساختمان سازی جایگزین موزاییک های قدیمی، سنگ و سرامیک شده است.

سنگ مصنوعی یا سمنت پلاست چیست؟

از نتیجه واکنش های شیمیایی پلیمریزاسیون و هیدراته، سنگ مصنوعی سمنت پلاست یا همان موزاییک پلیمری بدست می آید. هیدراته کردن سیمان در واکنش هیدراتاسیون باعث ایجاد سختی در آن می گردد، که این واکنش عموماً در شکل گیری بتن انجام می شود.

در انجام این روش دانه های کوچک کنترل شده با سنگدانه های مستحکم ترکیب شده و سیمان بسیار نرم و رطوبت کم با واکنش هیدراتاسیون با سرعت بالا انجام می گیرد که در شرایط مناسب به طور پیوسته واکنش مولکول های سیمان گرما تولید می کنند.

سنگ مصنوعی یا سمنت پلاست چیست؟
سنگ مصنوعی یا سمنت پلاست

سمنت پلاست که همان سیمان پلیمر شده است. در واقع سنگ مصنوعی است که به واسطه تغییر در ساختمان اتمی سیمان و دیگر مواد معدنی با استفاده از ترکیبات پلیمری و نانو، و با در نظر گرفتن نتیجه واکنش های پلیمریزاسیون و ایجاد شدن سلسله زنجیر مستحکم در ساختار سیمان تشکیل شده است.

در پی این واکنش ایجاد شبکه بلورین و کریستاله شدن سیمان می باشد که موجب ۳ برابر شدن توان فشاری و خمشی این محصول جدید نسبت به بتن نیز می شود.

این محصول تولید شده مشخصات جدید دارد، برخی از آنها عبارت است از:

 1. بافت مولکولی متراکم
 2. خاصیت آب گریزی
 3. چسبندگی بالا و…. .

قابل ذکر است این محصول نسبت به سنگهای طبیعی استحکام بیشتری دارد و از این حیث برتری دارد.

سنگ مصنوعی سمنت پلاست روشی است که انواع سنگ های مصنوعی در آن قابل تولید هستند. موزاییک های آنتیک نسل جدید، انواع موزاییک های ویبره ای که نسبت به موزاییک های سنتی از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. سنگ های نمای آنتیک ، کف پوش و انواع سنگ های گرانیتی و مرمر که بر روی بتن ایجاد می شود و از رزین سنگ مصنوعی در تولید آنها استفاده می شود.

جدول زیر مشخصات فیزیکی و مکانیکی سمنت پلاست را نشان می دهد که با سنگ های طبیعی مقایسه شده است:

 

عنوانسمنت پلاستسنگ طبیعی (حداقل)
مقاومت فشاری۱۰۰۰-kg/cm2 600۴۰۰-kg/cm2 200
مقاومت کششیkg/cm2 60-150kg/cm2 30
مقاومت سایشیکمتر از ۲/۲  g/cm2۰/۴ g/cm2
مقاومت دمایی۵۰۰ cycles۵۰ cycles
نفوذ آبکمتر از ۳%۱% – ۱۵%
دانسیته۲۲۰۰ kg/m3۲۷۰۰ kg/m3

 

شکست پیوند رنگ های نامحلول در مرحله پلیمریزاسیون انجام می شود. در این مرحله نقش و طرح سنگ های طبیعی مثل مرمر و گرانیت با به کارگیری روش های نوین پیاده سازی می شود. روش کار رنگ بندی سنگ های سمنت پلاست استفاده از رنگ های عمقی می باشد و هیچ گونه طرح چاپی در آن به کار گرفته نشده است. در واقع طرح های روی سنگ ها و حاشیه شکل رفته به طور اتفاقی در مرحله تولید ایجاد می گردد.

انواع سنگ های سمنت پلاست

سنگ نماهای باد بر و برجسته که دارای طرح و رنگ مناسب برای استفاده در داخل و نمای بیرونی ساختمان می باشد. موزاییک هایی در طرح های گرانیت، ساده , مرمریت که صاف و صیغل داده شده است برای نمای داخلی و خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می گیردازین رو امروزه سمنت پلاست با تکنولوژی ساخت مناسب و کاربردی به سرعت در بین مردم طرفدار پیدا کرده  و جایگاه مناسبی را در بازار دارد.

انواع سنگ های سمنت پلاست

 

ترکیبات سمنت پلاست

سنگ های مصنوعی یا سمنت پلاست از مواد معدنی و سنگدانه ها و کانی مانند کربنات و سیلیس تشکیل شده است. در ترکیبات آنها از سنگ دانه های عمل آوری شده و مش بندی شده استفائه شده است. همچنین مواد پلیمری لازم برای ایجاد کردن مشخصات فیزیکی و ظاهری جهت کنترل واکنش ها در روند ساخت، موادی که باعث چسبانندگی بیشتر می شود، به کار گرفته شده است. از مواد نانو جهت ایجاد ویژگی های خاص در محصول و کنترل روند، مقدار کمی از مواد شیمیایی غیر سمی، جهت رنگ آمیزی از پیگمنت های معدنی بهره گرفته می شود که این پیگمنت ها قابلیت مقاومت در برابر عوامل جوی، تشعشعات خورشید و باران های اسیدی را فراهم می کند، استفاده شده است.

 

در ساخت سنگ سمنت پلاست از چه موادی استفاده می شود؟
در ساخت سنگ سمنت پلاست از چه موادی استفاده می شود؟

ویژگی های سمنت پلاست

 • این محصول در رنگ ها و طرح های متنوع موجود است.
 • وزن این سنگ ها در مقایسه با سنگ های طبیعی کمتر است. این ویژگی وزن ساختمان ها را کاهش داده و باعث کمتر شدن اثر زلزله می شود. عموماً وزن آنها ۲۲۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب، ۱۲۰۰ الی ۱۷۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب و کمتر از این مقدار می باشد.
 • آب کمتری را جذب می کند، در حدود ۲/۲ درصد که این مقدار برای کاشی و سرامیک می باشد و در انواع سبک تر حدود ۵ درصد.
 • ابعاد تولید شده مانند سنگ های طبیعی محدودیت ندارد و در همه اندازه ها موجود است.
 • مقاومت در برابر کشش و فشار نسبت به سنگ های طبیعی بیشتر است.
 • میزان چسبندگی با سیمان بسیار بیشتر است. محصولات طبیعی به تدریج در اثر عوامل جوی و یا میزان چسبندگی پایین از ساختمان جدا می شوند. این محصولات به واسطه قابلیت چسبندگی این مشکل را ایجاد نمی کنند.
 • رنگ آنها در مقابل نورخورشید مقاوم است و در برابر عوامل جوی بسیار مقاومت بالایی دارند .
 • در برابر هوای بسیار سرد و یخبندان تا دمای پنجاه درجه زیر صفر مقاوم هستند.
 • مقاوم تا دویست و پنجاه درجه دمای حرارات غیر مستقیم و همچنین در برابر دمای بالا تا پانصد سیکل دما مقاوم است.
 • در برابر انقباض و انبساط که در بعضی مناطق کویری باعث ترک خوردن و شکستگی می شود مقاوم است.
 • از ویژگی دیگر استحکام بسیار بالای آن می باشد
 • و در نهایت نصب این محصول آسان و سریع است.

کاربردهای سمنت پلاست

سمنت پلاست یا سنگ مصنوعی به دلیل دارا بودن ویژگی های بالا امروزه در صنعت ساختمان سازی بسیار کاربرد دارد. ویژگی های این محصول و تنوع در طرح و رنگ باعث شده که مهندسین و طراحان داخلی دکوراسیون روز به روز بیشتر از این محصول در مقایسه با سنگ مصنوعی و سرامیک و موزاییک استفاده کنند.

میزان تمایل به استفاده از سنگ های طبیعی و موزاییک های سیمانی به دلیل شرایط آب و هوایی خاصی که در کشور ما وجود است و همچنین وجود باران های اسیدی در برخی مناطق، کمتر شده است.

امروزه استفاده از این محصول به دلیل طرح های متنوع و رنگ های زیبا و همچنین قالب گیری شدن و ایجاد اشکال متفاوت و اندازه های مختلف بیشتر شده و طرفداران خود را پیدا کرده است و سمنت پلاست جایگزین سنگ، کاشی، موزاییک و سرامیک شده است.

بیشترین کاربرد این سنگ استفاده در کف پوش ها، دیوار پوش ها می باشد. در نمای داخلی و خارجی ساختمان نیز به عنوان تزئین استفاده می شود.

مزایای سنگ مصنوعی سمنت پلاس

مزایای سنگ مصنوعی سمنت پلاست کدام موارد است؟
مزایای سنگ مصنوعی سمنت پلاست

۱_ قدرت چسبندگی بیشتر با مصالح ساختمانی

سنگ های طبیعی در طی زمان از ساختمان جدا می شوند، علت این جدا شدن این می باشد که این نوع سنگ ها پایه آهکی دارند و دارای ضریب انبساط و انقباض سنگ و بتن متفاوت می باشند. این مسئله ظاهر سنگ را خراب کرده و سبب ایجاد خسارت به ساختمان می شود.

در سنگ های طبیعی برای رفع این مشکل راهکارهایی انجام شده است. به این منظور اسکوپ هایی در پشت سنگ ایجاد شده اما به مرور این اسکوپ ها دچار زنگ زدگی می شوند عملاً این راه حل بیهوده بوده است و با گذشت زمان باز هم سنگ از ساختمان جدا می شود. راهکار بعدی استفاده از پیچ رول پلاک شده روی سطح سنگ ها می باشد، البته ظاهر خوبی به ساختمان نمی دهد و معمولاً از این روش استفاده نمی شود.

این مشکل در سمنت پلاست وجود ندارد، در این نوع محصول درصدی از سیمان استفاده شده است پس قدرت چسبانندگی به مصالح ساختمانی بیشتر شده است. قابل ذکر می باشد ضریب انبساط و انقباض سنگ مصنوعی و بتن که در پشت کار استفاده شده، یکسان است لذا از ساختمان جدا نمی شود در نتیجه نصب سنگ نیز آسان است. این نوع سنگ های مصنوعی را می توان با چسب های خمیری آماده و پودری کاشی و ماستیک نصب کرد. نکته دیگر در طراحی این گونه سنگ ها این می باشد که برش ها کم می باشد در نتیجه در ابعاد مختلف ساخته می شود و طرح ها متنوع تر هستند لذا هزینه ی اجرا کمتر شده است.

۲_ پایین بودن وزن نسبت به سنگ های طبیعی

سنگ های سمنت پلاست در مقایسه با سنگ های طبیعی بسیار سبک تر هستند.وزن سنگ های طبیعی دو هزار و هفتصد تا دو هزار هشتصد کیلوگرم بر مترمکعب می باشد، وزن سنگ های تراورتن دو هزار و پانصد کیلوگرم بر مترمکعب است و بتن دو هزار و سیصد الی دو هزار و چهارصد کیلوگرم بر مترمکعب می باشند.

محصولات سمنت پلاست جرم حجمی  دویست و بیست کیلوگرم در حالت عادی دارند و در حالت نیمه سبک هزار و پانصد تا هزار و هفتصد کیلوگرم بر مترمکعب می باشند. حالت فوق سبک نیز بین ۵۰۰ الی ۱۱۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب است.

3- پایین بودن وزن نسبت به سنگ های طبیعی :
پایین بودن وزن نسبت به سنگ های طبیعی

 

۳_ مقاوم در برابر یخبندان و گرمایش

جذب آب در سنگ های طبیعی و بتن بالا می باشد. به همین علت هنگام نفوذ آب در بین بافت های داخلی سنگ و بتن، این آب وارد شده از طریق حفره های پیوسته و ناپیوسته یخ می زند. در طی این یخ زدگی و با بیشتر شدن حجم یخ، در گذر زمان سنگ های غیر منصوعی و بتن مانند جدول های مخصوص خیابان و موزاییک ها و… ترک خورده و یا شسته می شوند. در نتیجه، توصیه می شود در مناطق سردسیر از این نوع سنگ ها که جذب آب بالایی دارند استفاده نشود.

در ساخت محصولات سمنت پلاست این ایرادات رفع شده است. جذب آب نسبت به سنگ های طبیعی بسیار پایین تر است و تا پنجاه درجه زیر صفر قابلیت مقاومت در برابر سرما را دارند. گفته شد که سنگ های طبیعی ، کاشی ها و سرامیک و بتن در برابر عوامل آب و هوایی و تغییرات دما و انبساط و انقباض در سطح و بافتشان دچار ترک خوردگی و درنهایت شکسته می شوند.

اما این گونه سنگ ها تا پنجاه درجه  سانتی گراد زیر صفر در برابر سرما مقاومت می کنند. همچنین مقاوم تا مثبت سیصدو پنجاه درجه سانتی گراد و پانصد سیکل دمایی متفاوت در برابر سرما و همینطور در برابر دمای بالا و تلورانس های دمایی مشکلاتی که برای سنگ های طبیعی گفته شد را ندارند.

4- مقاوم در برابر یخبندان و گرمایش :
مقاوم در برابر یخبندان و گرمایش

۴_ عایق صوتی و حرارتی

جرم حجمی سنگ های سمنت پلاست ۵۰۰ الی ۱۱۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب بوده است، این مزیت را دارد که وزن ساختمان را پایین می آورد. دلیل آن استفاده از مواد معدنی و ترکیبات ویژه در ساخت آنها و نیز استفاده از عایق های صوتی و حرارتی در بدنه ساختمان می باشد. که این موارد باعث صرفه جویی در مصرف انرژی خواهد شد. در برابر صدا تا میزان چهل درصد عایق هستند.

 

 ۶-ویژگی های دیگر سمنت پلاست

 • در طرح و رنگ بسیار متفاوت هستند،
 • در ابعاد مختلف عرضه می شوند،
 • داشتن مقاومت بالاتر نسبت به بتن و سنگ های طبیعی،
 • دارای فرسایش پایین تری نسبت به سنگ های طبیعی هستند،
 • در طرح آنها از سنگ های طبیعی مثل مرمر و گرانیت شبیه سازی شده است.

 


 ایجاد رنگ در سمنت پلاست به چه صورت است و دارای چه مشخصاتی است؟

در سنگ مصنوعی یا سمنت پلاست رنگ های استفاده شده از جنس معدنی و کانی هستند و کاملاً عمقی در سنگ به کار گرفته شده است. به این صورت که بعداز برش داده شدن همان رنگی که در سطح شنگ مشاهده می شود در بافت درونی نیز قابل مشاهده است.رنگهای استفاده شده در برابر تشعشعات خورشید و دیگر عوامل ثابت باقی می مانند. تعداد رنگ به کار گرفته شده در این محصولات هفت رنگ معدنی اصلی، دوازده رنگ فرعی می باشد.

رگه های مرمریت و رنگ بندی های گرانیت به طور عمقی و تصادفی در این محصولات ایجاد شده است. در تکنولوژی ساخت این نوع محصولات تا ۹۵ درصد رنگ، سنگ های طبیعی قابل مشابه سازی و اجرا می باشد. در نصب و اجرای برخی از محصولات که دارای رنگ های خاص می باشند باید ترکیبات به کار رفته در رنگ برای ایجاد لمینت دستی با درنظرگرفتن مشخصات مواد از مواد متفاوتی ایجاد گردد.

 ایجاد رنگ در سمنت پلاست به چه صورت می باشد و دارای چه مشخصاتی است؟
ایجاد رنگ در سمنت پلاست به چه صورت است و دارای چه مشخصاتی است؟

 

آیا قابلیت برشکاری در سنگ های مصنوعی سمنت پلاست وجود دارد؟

قابلیت برش کاری در سنگ های مصنوعی سمنت پلاست وجود دارد. البته جهت برش دادن به علت مقاومت بالا و متراکم بودن این نوع سنگ ها استفاده از صفحات گرانیت الزامی می باشد. همچنین این نوع سنگ ها را می توان با مته های الماس سوراخ کاری کرد.

آیا قابلیت برشکاری در سنگ های مصنوعی سمنت پلاست وجود دارد ؟
آیا قابلیت برشکاری در سنگ های مصنوعی سمنت پلاست وجود دارد ؟

روش نصب سنگ مصنوعی یا سمنت پلاست

 سمنت پلاست که برای کف پوش استفاده می شود مانند سرامیک نصب و اجرا می شود. در ابتدا به اندازه زیرکار لایه ای از ملات خشک روی سطح قرار داده و دوغاب سیمان روی آن می پاشیم سپس کف پوش ها را  نصب می کنیم و آنها را تراز می کنیم. با وارد کردن ضربه تمامی حفره ها و سوراخ های موجود در زیر محصول پوشانده می شود و بقیه دوغاب از میان درزها خارج می گردد. در هنگام تمیز کردن ، بندکشی محصول نیز ایجاد می شود.

طریقه نصب سنگ نما به روش های زیر می باشد:

 

روش اول

نصب به روش معمولی سنگهای طبیعی (همان روش دوغاب سیمان): در این روش همانند روش سنگهای طبیعی می باشد و هیچ گونه شرایط ویژه ای ندارد. فقط باید توجه داشت که در هنگام اجرای کار، روی محصول دوغاب سیمان ریخته نشود. زیرا همانطور که در مطالب قبلی عنوان شد در سنگ مصنوعی میزان چسبندگی به سیمان بیشتر می باشد.

توجه داشته باشید در صورت ریختن دوغاب سیمان روی محصول، فوراً آن را پاک نکنید. تا یک الی دو ساعت صبر کنید که دوغاب رطوبت خود را از دست دهد بعد با یک فرچه پلاستیکی روی سطح محصول را تمیز کنید. اگر مدت زمان باقی ماندن دوغاب سیمان روی محصول زیاد شود ، روی سطح آن می چسبد و بعداً تمیز کردن آن مشکل می شود.

روش دوم

نصب به روش استفاده از چسبهای خمیری: از این چسب ها در چسباندن کلیه سطوح با رعایت نکات مربوطه استفاده می شود. عموماً این نوع چسب ها در سطوحی که رطوبت مستقیم ندارند استفاده می شود. در نتیجه استفاده از این نوع چسب برای نمای بیرونی ساختمان مناسب نیست زیرا وجود باران کاربرد آن را خراب می کند.

 روش سوم

نصب به روش استفاده از چسب پودری: استفاده از این چسب نیز برای تمام سطوح می باشد فقط برای سطوح کاشی، دیوار گچی مناسب نیست. برعکس چسب های خمیری، چسب پودری برای سطوحی که با رطوبت در تماس هستند مناسب می باشد. در نتیجه استفاده از آنها در نمای بیرونی ساختمان مشکلی را در پی ندارد.

روش چهارم

نصب به روش بصورت خشک: استفاده از این روش در داخل ساختمان می باشد. سازنده سنگ ها در پشت آن بستهایی را قرار داده و با پیچ رول پلاک کردن بست ها آنها را به دیوار نصب کنید.

مقایسه چسبندگی سنگ مصنوعی سمنت پلاست با سرامیک و سنگ طبیعی

در سنگ های طبیعی میزان چسبندگی آنها به سیمان (دوغاب کاری) به علت پابه آهکی بودن بسیار پایین است. همچنین به علت تفاوت در ضریب انبساط و انقباض سنگ های طبیعی و بتن پشت سنگ با گذشت زمان از ساختمان جدا می شود.

راه حل هایی برای جلوگیری از این کار ارائه شده است. یکی از راهکارها در پشت سنگ های طبیعی اسکوپ هایی ایجاد شده که با گذشت زمان در اثر فرسایش اسکوپ ها بازهم سنگ های طبیعی از ساختمان جدا می گردد.راهکار بعدی سوراخ کردن پشت سنگها و با پیچ رول پلاک کردن آنها به ساختمان مانع از جدا شدن می شود.

 

استفاده از سنگ های تراورتن

البته به علت نمای نامناسب این روش استفاده نمی شود. راهکار دیگری که ارائه و استفاده شد، استفاده از سنگ های تراورتن می باشد. از این نوع سنگ ها در قدیم استفاده نمی شد چون دارای جذب آب بالا، و همچنین سوراخ هایی پیوسته بسیار زیاد بودند. اما اکنون استفاده از این سنگ ها مرسوم است.

چون جذب آب بالایی دارند و حفره های موجود در بتن (دوغاب سیمان) در بافت سنگ نفوذ می کند و باعث می شود روی تنه ساختمان پایدار بماند. اما استفاده از این سنگ ها مشکلی را در پی داشته و آن جذب بالای آب می باشد که باعث نفوذ رطوبت به داخل ساختمان می شود و مشکلات عدیده ای را برای ساکنان در پی دارد.

سرامیک و کاشی ظاهر زیبایی به ساختمان می دهند و باعث انعکاس نور خورشید می شوند. سرامیک و کاشی میزان چسبندگی پایینی به دوغاب سیمان دارند. مشکل دیگر در برابر تغییرات دما و انبساط و انقباض ترک خورده، شکسته می شوند و از بدنه ساختمان جدا می شوند.

در تکنولوژی ساخت سمنت پلاست از انواع مواد معدنی و طبیعی و همچنین مقداری سیمان و مواد پلیمری که ضریب انبساط و انقباض آنها به بتن نزدیک است، به کار گرفته شده است و میزان چسبندگی نسب به دوغاب سیمان و چسبهای ساختمانی بالا می باشد. به علت یکسان بودن ضریب انبساط و انقباض محصول با بتن پشت کار بصورت خطی، با گذشت زمان این سنگ ها از بدنه ساختمان جدا نمی شوند.

 مقاومت سنگ مصنوعی سمنت پلاست در برابر سرما (یخبندان)و گرما به چه صورت می باشد؟

سنگ های معمول که در بازار عرضه می شوند یا سنگ های تراورتن، به علت اینکه جذب آب بالایی دارند و همچنین وجود حفره های پیوسته و ناپیوسته ، باران و رطوبت در آنها نفوذ کرده و در اثر سرما آب میان بافتی موجود در آنها یخ می زند و باعث ترک خوردن و شکستگی سنگ و درنهایت جدا شدن از بدنه می شود.

این محصول تا  دمای پنجاه الی هفتاد درجه سانتی گراد زیر صفر در برابر سرما مقاوم است. زیرا در سنگ های سمنت پلاست جذب آب پایین است و حفره های ریز میکروسکوپی در بافت آن کاهش یافته و البته سطح آن پیوسته است.

این ویژگی یعنی مقاوم بودن در برابر سرما و یخبندان باعث شده کاربرد این سنگ ها در مناطق سردسیر و یخبندان که سنگ های طبیعی کاربرد آنچنانی ندارد، مناسب باشد. تحمل دمای مستقیم تا سیصد درجه سانتی گراد و پانصد سیکل دمایی باعث شده که این نوع سنگ ها در مناطق گرمسیر کشورکه دمای هوا در روز بسیار بالا و در شب پایین می آید، بسیار استفاده شود .

 

مقاومت سمنت پلاست نسبت به کاشی در برابر سرخوردگی (لغزنده بودن)به چه صورت است؟

در کاشی و سرامیک در مواقع نفوذ رطوبت سطح آنها بسیار لغزنده خواهد شد زیرا پخت لعاب روی آنها صورت گرفته  و جذب آب به شدت پایین آمده است. در سنگ مصنوعی یا سمنت پلاست این ویژگی بهبود یافته زیرا جذب آب تا حدود سه درصد می باشد که قابل ذکر است با اینکه سطح محصول رطوبت دارد اما بدلیل اصطکاک کافی از لغزش جلوگیری شده است.

یکی دیگر از علت هایی که می گوییم سطح سنگ مصنوعی یا سمنت پلاست لغزنده نیست این نکته می باشد که با وجود اینکه سطح آن صیقلی است و براق به نظر می رسد ، پرزهایی بسیار ظریف روی آن قرار گرفته که باعث بالا بردن اصطکاک بین جسم لغزنده و سطح محصول می شود و از سرخوردگی جلوگیری به عمل می آید.

تمام محصولات سمنت پلاست دارای استانداردی به نام مقاومت در برابر لغزش و یا سرخوردگی می باشد که در کف پوش ها و استاندارد ۷۵۵ ملی ایران تعریف شده است.

 

آیا برای نصب سمنت پلاست در نما خارج ساختمان نیازی به ایجاد پوشش رزینی و لاک ضد آب کننده و…  است؟

در استفاده از سنگ های مصنوعی با دیگر تکنولوژی های ساخت، سنگ های آنتیک و اسلب طبیعی که جذب آب در آنها بالاست مانند سنگ تراورتن جهت کم کردن جذب آب و یا به منظور تغییر نکردن رنگ محصول و همچنین جهت جلوگیری از ورود خاک و گرد و غبار در بافت سنگ و جلوگیری از تیره شدن سنگ به این نوع رزین ها برای ایجاد پوشش و لاک نیاز داریم.

میزان دوام و پایداری رزین ها بر روی سنگ تا پنج سال می باشد چون در برابر تشعشعات خورشید و باران های اسیدی ممکن است از بین بروند لذا باید عملیات رزین پاشی را بعداز گذشت این مدت زمان تمدید کرد. شایان ذکر است وجود این اشکال در سنگ های مصنوعی نانو سمنت پلاست برطرف گردیده و به علت ساختار و تکنولوژی ساخت ویژه که توضیح داده شد از این قاعده مستثنی می باشد.

 

آیا سنگ مصنوعی سمنت پلاست نسبت به سنگ های طبیعی سبک تر هستند ؟

گفته شد که جرم حجمی سنگ های طبیعی مانند مرمر و گرانیت ۲۷۰۰ الی ۲۸۰۰ کیلوگرم برمترمکعب می باشد. سنگ های طبیعی تراورتن که دارای سوراخ های زیاد در بافت داخلی سنگ هستند ۲۵۰۰ کیلوگرم برمترمکعب می باشند.

جرم حجمی سنگ مصنوعی یا سمنت پلاست ۲۲۰ کیلوگرم برمتر مکعب در حالت عادی می باشد. مشخص است که در حالت عادی نسبت به سنگ های طبیعی جرم حجمی کمتری دارند. البته این تفاوت در وزن قابل مشاهده نمی باشد. زیرا وزن محصول قابل کاهش دادن است که از الزامات در صنعت ساخت و ساز می باشد که در زیر به مواردی از آنها اشاره می کنیم:

آیا سنگ مصنوعی سمنت پلاست نسبت به سنگ های طبیعی سبک تر هستند ؟
آیا سنگ مصنوعی سمنت پلاست نسبت به سنگ های طبیعی سبک تر هستند ؟

 

وزن سنگ مصنوعی سمنت پلاست

وزن سنگ مصنوعی سمنت پلاست در حالت نیمه سبک بین ۱۵۰۰ الی ۱۷۰۰ کیلوگرم برمترمکعب می باشد که در مقایسه با حالت عادی سی درصد پایین تر است.چگالی محصولات سبک سمنت پلاست بین ۱۱۰۰ الی ۱۲۰۰ کیلوگرم برمتر مکعب می باشد و نسبت به حالت عادی پنجاه درصد سبک تر می باشد. گفتنی است این محصولات قابل اجرا در نمای بیرون ساختمان می باشد زیرا جذب آب پایین تراز سه درصد را دارا می باشند.

و در نهایت جرم حجمی محصولات فوق سبک بین ۶۰۰ الی ۱۰۰۰ کیلوگرم برمتر مکعب می باشد . چون در این محصولات از مواد خاص استفاده شده است، جذب آب در این نوع سنگ ها ۸ درصد می باشد که مناسب ترین کاربرد آن استفاده در نمای داخلی ساختمان است. در صورتی که در هنگام تولید، مواد نانو برای کاهش یافتن جذب شدن آب اضافه شود که در این صورت از آنها می توان در نمای خارجی ساختمان استفاده کرد.

باید این نکته را در نظر داشته باشید مناسب ترین محصولات برای استفاده در نمای خارجی ساختمان محصولاتی هستند که میزان جذب آب آنها بالای ۵ درصد می باشد.

 

به طور کلی در چه بخش هایی از ساختمان توصیه می شود از محصولات سمنت پلاست استفاده ننماییم؟

در مناطقی که عموماً از کاشی و سرامیک مانند حمام، بدنه و اطراف استخر و… استفاده می شود توصیه می شود از این محصولات استفاده نگردد. دلایل این کار در زیر بیان می شود.

دلیل اول پایین تر بودن قیمت کاشی و سرامیک می باشدکه باعث کاهش هزینه ها می گردد. دلیل دوم در این مکان ها رطوبت دائمی موجود است ، با استفاده از سنگ های طبیعی این امکان فراهم می گردد که مواد معدنی موجود در بافت سنگ ها به روی سطح سنگ بیاید و در حالت شوره زدگی روی سطح سنگ ایجاد می شود.

چون در ساخت سنگ های مصنوعی سمنت پلاست از مواد معدنی استفاده شده است این محصول همانند سنگ های طبیعی عمل می کند. مگر در صورتی که در هنگام تولید از مواد خاص استفاده شود که جذب آب این نوع سنگ ها را کاهش داده و به میزان صفر درصد برساند. البته انجام این عملیات قدری هزینه بر می باشد و به صرفه نیست.

در این مکان ها جهت تمیز کردن و نظافت از مواد شوینده و اسیدهای قوی بهره گرفته می شود که سنگ های طبیعی دارای قابلیت ضد اسید نیستند. چون میزان جذب آب آنها بالا می باشد در نتیجه با نفوذ اسید در بافت سنگ باعث می شود پیگمنت های سنگ طبیعی تغییر رنگ دهند.

در مورد سنگ های مصنوعی نیز این مسئله وجود دارد زیرا در این نوع سنگ ها از پیگمنت های معدنی استفاده می شود. و همان طور که می دانیم جذب آب آنها پایین تر می باشد با وجود این سمنت پلاست نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در مواردی با اضافه کردن بعضی مواد میتوان خاصیت اسیدی برای سمنت پلاست درنظر گرفت که این مسئله قدری هزینه سنگ را افزایش داده و حدوداً ۱۰ الی ۱۵ درصد به هزینه سنگ اضافه می شود. قابل ذکر است که کاشی روی سطح خود لعاب پخته شده دارد و میزان جذب آب آن در حدود صفر است و خاصیت ضد اسیدی  را دارا می باشد.

از مزایای سنگ مصنوعی سمنت پلاست نسبت به سنگ های طبیعی و سایر سنگ ها کدام موارد هستند؟

مصرف کنندگان می توانند سنگ مصنوعی سمنت پلاست با قیمت بسیار پایین تر نسبت به سنگ های طبیعی تهیه کنند همچنین قیمت تمام شده برای تولید کنندگان بسیار پایین تر می باشد و سود دهی بسیار بالاتری دارد .

نصب و اجرای سنگ مصنوعی سمنت پلاست نسبت به سنگ های طبیعی بسیار راحت تر است و علت آن هماهنگ بودن با دوغاب سیمان و چسب های پلیمری میباشد . سنگ مصنوعی سمنت پلاست در سایزهای متنوع عرضه می شود و نیاز به برش کاری کمتری دارد به همین دلیل سرعت اجرا کردن کار سنگ ها بالاتر می روند.

در هنگام بارندگی های فصلی تمیز می شوند و زحمت نظافت برای ما ندارند. تولید کنندگان این نوع محصولات آنها را در انواع مختلف به بزار عرضه می کنند و در تولید ابعاد مختلف محدودیتی وجود ندارد و تا سایز ۲ متر در ۳ متر ینی ۶ متر مربع و با ضخامت ۲۵۰ میلیمتر تولید می شوند.

میزان واقعی مصرف سنگ ها بسته به شرایط جوی منطقه می باشد و با توجه به کاربردی که برای ما دارد مقدارش تعیین می شود اما عموماً بین ۳/۰ الی ۸/۰ درصد از مقدار سیمانی که استفاده کرده ایم را برای داشتن نتیجه بهتر می توان استفاده کرد.

 

روش مصرف

روش مصرف نیز به متدهای مختلفی صورت می گیرد و به نوع آب و هوا بستگی دارد یکی از روش ها به این صورت می باشد که قبل از بتن ریزی رزین سنگ را بتن مخلوط کرده که زمان این کار حدوداً سه دقیقه می باشد . و روش دیگر انجام کار این می باشد که در ابتدا رزین سنگ را با مقداری آب مخلوط کنیم و مخلوط به دست آمده را به آرامی به بتن اضافه نمائیم.

این نوع محصول در گالن های ۲۰ کیلوگرمی و بشکه های ۲۲۰ کیلوگرمی بسته بندی شده است و در بازار به عرضه در آمده است. و نگه داری آن باید در انبار در بسته های اولیه و در ناحیه ای که از سرما در امان باشد.

از صبر و شکیبایی شما در خواندن مقاله سمنت پلاست چیست کمال تشکر را داریم و امیدواریم از خواندن مقاله سمنت پلاست چیست نهایت استفاده و بهره را برده باشید

به این مطلب امتیاز دهید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

مقالات مرتبط

بهترین روش نصب موزاییک پلیمری چیست؟

بهترین روش نصب موزاییک پلیمری چیست؟

روش نصب موزاییک پلیمری، و انتخاب آن خیلی مهم است. اینکه شما از چه روشی برای نصب موزاییک‌‌ها استفاده می‌کنید، تأثیر مستقیمی روی دوام موزاییک‌ها برای شما دارد. با داشتن کمی اطلاعات و چند دقیقه وقت گذاشتن برای خواندن این مقاله، شما می‌توانید عمر کف‌پوش پلیمری خودتان را تا ده‌ها سال افزایش بدهید. ما در

ادامه مطلب »
کفپوش پلیمری چیست و چه تفاوتی با کفپوش بتنی پلیمری دارد؟

کفپوش پلیمری چیست و چه تفاوتی با کفپوش بتنی پلیمری دارد؟

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که کفپوش پلیمری چه تفاوتی با کفپوش بتنی پلیمری دارد؟ این روزها که بازار خرید و فروش کفپوش‌ها بسیار داغ است، عده زیادی هستند که میان کفپوش پلیمری و کفپوش بتنی پلیمری تردید دارند و به دنبال توضیحی هستند که انتخاب را برای آن‌‌ها راحت کند.اگر شما

ادامه مطلب »
هر آنچه لازم است درباره موزاییک واش بتن بدانید

موزاییک واش بتن چیست؟|مشخصات، معایب، مزایا و کاربردها

امروزه از موزاییک واش بتن استفاده های بسیار زیادی می شود. استفاده از این موزاییک ها در صنعت ساختمان سازی و عمرانی به عنوان کفپوش های زمین، صنعت راهسازی و زیر ساخت کشور برای سنگ‌فرش کردن خیابان ها، همچنین انواع محوطه ها استفاده می شود. موزاییک واش بتن چیست و کاربرد مصرف آن در چه

ادامه مطلب »
تولید سنگفرش پلیمری

تاریخچه استفاده از سنگ فرش به عنوان پوشش به چه دوره ای باز می گردد؟

در رابطه با تاریخچه و قدمت استفاده از سنگ‌فرش به عنوان پوشش می توان به رومیان باستان اشاره کرد که از معروف ترین افرادی هستند که برای پوشاندن خیابان ها و معابر و شهر ها استفاده می کردند. به گونه ای که استفاده از پوشش سنگ‌فرش به صورت روشی رایج در روم رواج پیدا کرده

ادامه مطلب »
اسکرول به بالا