روش ساخت واش بتن را اینجا بخوانید

ساخت واش بتن

واش بتن ها از ترکیب موادی مانند سیمان، ماسه، چسب بتن، سنگ های معدنی، مواد روان کننده تولید می شوند و در تولید واش بتن ها سه روش وجود دارد که واش بتن درجا، واش بتن پرسی و واش بتن ویبره ای می باشد که در زیر آورده ایم :

روش ساخت واش بتن

  • روش ساخت واش بتن به روش درجا

در روش تولید واش بتن به صورت درجا به این روش عمل می کنند که بعد از این که زیرسازی درست و اصولی با سیمان را بر سطح کار انجام دادند سنگدانه های رنگی و زیبا را بر روی سیمان پرس می کنند. روش تولید واش بتن به صورت درجا در ایران انجام نمی شود زیرا هزینه آن بسیار زیاد است و سود زیادی برای تولیدکنندگان واش بتن به دست نمی آید ولی در کشورهای توسعه یافته مانند اروپا و آمریکا از این روش برای تولید واش بتن استفاده می کنند.

  • تولید واش بتن به روش پرسی

روش دیگر تولید واش بتن روش پرسی می باشد که مشابه روش درجا است و تفاوت واش بتن پرسی با واش بتن درجا در این است که در روش پرسی مراحل ساخت واش بتن را در داخل کارخانه و با کمک دستگاه ها انجام می دهند. مراحل روش تولید واش بتن پرسی به این صورت می باشد که سیمان را به ضخامت 3 تا 4 سانتی متر قرار داده و سپس سایر مواد را مانند سنگدانه های رنگی و دیگر مواد را در روی سیمان پرس خواهند کرد.

روش بتن پرسی معمولا روش مناسبی برای تولید واش بتن نمی باشد زیرا به صورت 2 لایه ای بوده و سنگ ها به صورت یکنواخت بر روی آن پخش نمی شوند و مقاومت بالایی ندارد و با گذشت زمان و به دلیل عواملی مانند سرما و گرما، امکان دارد سنگ ها از واش بتن جدا شده و با جدا شدن سنگ ها واش بتن زیبایی اش را از دست خواهد داد.

معمولا تولید واش بتن به طریقه ی پرسی در واش بتن هایی بکار میرود که کیفیت در آن ها مهم نیست و خریدارانی این واش بتن ها را خریداری می کنند که هر چند وقت یک بار واش بتن را تعویض می کنند برای مثال ممکن است یک پیاده رو مهم در شهر هر سال یک بار واش بتنش تعویض شود و واش بتن با رنگ دیگری برای آن محیط خریداری کنند که در این شرایط خرید واش بتن ها به روش پرسی خرید خوبی به حساب می آید.

  • تولید واش بتن به روش ویبره ای

بهترین روش برای تولید واش بتن روش ویبره ای می باشد زیرا محصولاتی که با استفاده از واش بتن ویبره ای تولید می شوند کیفیت بسیار بالایی داشته و به همین دلیل طرفداران بیشتری نسبت به سایر روش های تولید واش بتن دارد. واش بتن هایی که به روش ویبره ای ساخته می شوند در ایران پرفروش ترین واش بتن به حساب می آید.

در روش ساخت واش بتن به حالت ویبره سیمان کاملا یکنواخت پخش خواهد شد و سنگدانه ها در تمامی قسمت های واش بتن دیده می شوند و بعد از اینکه مواد کاملا مخلوط شدند مواد را در داخل قالب هایی از جنس پلاستیک خواهند ریخت و سپس قالب پلاستیکی را بر روی میز ویبره می گذارند.

برای این که هوای داخل ظرف و مواد را کامل بگیرند و هوایی در داخل مواد باقی نماند واش بتن را در داخل اتاق قرار می دهند البته بعد از گذشت چند دقیقه که بهتر است 2 تا 3 دقیقه صبر کنید و سپس واش بتن را در داخل اتاق گذاشته تا بخار شود و مقاومت بیشتری پیدا کند و باید 24 ساعت در داخل اتاق بماند.

بعد از گذشت 24 ساعت نوبت به فرآیند روش واترجت میرسد در این مرحله واش بتن ظاهر زیبایی پیدا کرده است که قابل مشاهده می باشد و با کمک فشار آب و همینطور برس فلزی، آلودگی ها بر روی واش بتن مانند لعاب باقی مانده از سیمان را پاک می کنند و با پاک کردن سطح آن سنگدانه های رنگی و زیبا مشخص خواهند شد و واش بتن آماده برای استفاده می باشد. واش بتن های تولید شده به روش ویبره ای در برابر سرما شدید و همینطور گرما زیاد مقاومت بسیار بالایی داشته و تخریب نخواهند شد.

سرمایه کمی که برای راه اندازی کارگاه های تولید واش بتن به روش ویبره ای لازم است سبب شده است کارگاه های بسیار زیادی در کل کشور راه اندازی شوند و افراد بیکار بتوانند اشتغال مناسبی پیدا کنند که اگر از مواد مرغوب در کارگاه های خود استفاده کنند خریداران برای دفعات دیگر نیز به این کارگاه ها مراجعه کرده که با داشتن مشتری بیشتر و با گذشت زمان پیشرفت زیادی خواهند کرد.

برخی از این کارگاه های ساخت واش بتن به روش ویبره ای از موادی که مرغوب نیستند استفاده می کنند که این امر باعث بی کیفیت شدن محصولات واش بتن شده و خریداران بعد از خرید و مشاهده کیفیت پایین این واش بتن ها دیگر از چنین کارگاه هایی واش بتن را خریداری نمی کنند که نبود مشتری باعث بسته شدن کارگاه هایی که کیفیت کار برایشان اهمیتی ندارد خواهد شد.

توجه داشته باشید که برخی تولیدکنندگان واش بتن به روش ویبره از موادی که مرغوب نیستند در تولید واش بتن استفاده می کنند بنابراین ممکن است واش بتن ویبره ای که خریداری کرده اید مرغوبیت نداشته باشد و بسیار زود خراب شود به همین دلیل سعی کنید از مراکز معتبر واش بتن ویبره ای، واش بتن مورد نظر خود را خریداری کنید.

ساخت واش بتن در الگوی آنتیک

ساخت واش بتن به روش آنتیک از روش های جدید تولید واش بتن به حساب می آید و یکی از مزایای تولید واش بتن به روش آنتیک حساسیت و دقت در انتخاب مواد در این روش می باشد. در واش بتن به روش آنتیک از موادی مانند آب، سیمان، پیگمنت های رنگی، سنگدانه های رنگی و سایر افزودنی استفاده می شود.

با استفاده از ماشین آلات پیشرفته مربوط به کمپانی معروف ایتالیایی برتون این واش بتن ها را تولید می کنند و در ایران از روش آنتیک برای تولید واش بتن استفاده نمی شود زیرا ایران امکانات پیشرفته را برای تولید واش بتن به روش آنتیک ندارد و تنها به دو روش پرسی و روش ویبره ای اقدام به تولید واش بتن می کند.

در روش ساخت واش بتن به صورت آنتیک، آبی را بکار می برند که بدون مواد معدنی بوده و از آب های تصفیه شده استفاده نخواهند کرد. کاملا به روش اتوماتیک مواد را باهم ترکیب می کنند و در قالب های مخصوص میریزند و سپس در مرحله بعد شروع به گرفتن حباب ها می کنند، برای گرفته شدن حباب ها از سیستمی به نام وکیوم کمک می گیرند و بعد از این که سیمان کاملا عمل آمد به مرحله نهایی رفته که در مرحله آخر باید 19 مرحله تایل ها ساب بخورند تا کاملا واش بتن ها آماده شوند.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

مقالات مرتبط

واش بتن مرغوب

مشخصات واش بتن مرغوب

هر واش بتنی که با بهترین کیفیت ساخته می شود، دارای ویژگی های خاصی است و لازم است که به این ویژگی ها دقت زیادی گردد. با خرید واش بتن مرغوب این شانس را پیدا می کنید که با پرداخت مبلغ متناسبی، از کیفیت به مراتب بیشتری برخوردار شده و کفپوش عمر بالاتری در استفاده

ادامه مطلب »
موزاییک پلیمری البرز

موزاییک پلیمری البرز و کاربردهای آن

در این مقاله قصد داریم شما را با موضوع « موزاییک پلیمری البرز » آشنا نماییم. کفپوش موزاییک از نوع پلیمری یکی از فناوری های نوین است که امروزه با استقبال زیادی مواجه شده است. مزایا و کاربرد زیاد آن باعث شده تا در این مقاله پیرامون آن مطالبی را بیان نماییم. با ما همراه

ادامه مطلب »
سنگ فرش پلیمری

سنگ فرش پلیمری چیست و موارد کاربرد آن کدامند؟

در این مقاله قصد داریم به سنگ فرش پلیمری بپردازیم. امروزه دکوراسیون داخلی و خارجی برای اینکه به جلوه خاصی به محیط شما بدهد از سنگ فرش پلیمری استفاده می کند . بیشتر افراد از سنگ فرش های پلیمری به دلیل ماهیتی که سازگار با  محیط های بیرونی می باشد در طراحی های خارجی استفاده

ادامه مطلب »
واش بتن اصفهان

واش بتن اصفهان

در این مقاله قصد داریم به موضوع واش بتن اصفهان بپردازیم. واش بتن که به بتن شسته نیز معروف است، از مدل های کفپوش های بتنی به حساب می آید که از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است و در محیط هایی که زیبایی مهم است به کار می رود. استان اصفهان در ایران یکی از

ادامه مطلب »
اسکرول به بالا