روش تشخیص واش بتن مرغوب چیست؟

روش تشخیص واش بتن مرغوب

واش بتن یا بتن شسته نوعی کفپوش بتنی است که با ترکیب کردن مواد مختلف همراه با سنگدانه های ریز رودخانه ها و سنگ های رنگی موجود در طبیعت ساخته می شود. مواد اولیه که برای تولید این مصالح استفاده می شود شامل ماسه، سنگ‌دانه های معدنی رودخانه ها، مواد روان‌کننده بتن و چسب بتن همراه با ژل میکروسیلیس و افزودنی های فوق روان‌کننده ها کربوکسیلاتی است. این کفپوش ها ضد لک هستند و مراقبت زیادی لازم ندارند، به همین دلیل از محبوبیت بالایی برخوردارند. طیف وسیع رنگ های واش بتن عاملی دیگر در محبوبیت این نوع کفپوش است که به راحتی می توان رنگ دلخواه را انتخاب کرد. اگر می خواهید واش بتنی که عیار بتن آن استاندارد است را بشناسید، برای تشخیص واش بتن مرغوب با ما همراه باشید.

واش بتن مرغوب

مرغوبیت موزاییک واش بتن به چند عامل مختلف بستگی دارد، یکی از این عوامل در برش های عرضی و طولی موزاییک ها حباب هوا وجود نداشته باشد. وجود حباب هوا موجب سست شدن بافت کفپوش می شود و از مرغوبیت آن می کاهد. دومین عامل در تعیین کیفیت و مرغوبیت واش بتن پراکندگی یکسان سنگ ریزه های رنگی در تمام سطح و عمق آن است طوری که در برش های عرضی کاملا قابل مشاهده باشد. به عنوان مثال اگر ضخامت کفپوش ۳۶ میلی‌متر است باید در سراسر ۳۶ میلی‌متر سنگدانه های رنگی مشاهده شود. طی کردن دوره کیورینگ در حفظ مرغوبیت کفپوش بسیار تاثیر گذار است. دوره کیورینگ یعنی عبور از اتاق بخار که موجب حفظ بیشتر استحکام مواد می شود. با پیمودن این دوره پس از شکستن کفپوش، سنگ و سیمان از هم جدا نمی شود. از آنجا که کفپوش واش بتن بیشتر در فضا های باز کاربرد دارد همیشه در مقابل گرما و سرمای شدید فصل زمستان قرار دارد. اگر کفپوش واش بتن مرغوب نباشد در اولین دوره سرما ترک می خورد. سایز استاندارد موزاییک واش بتن در ابعاد ۶۰*۳۰ ،۴۰*۴۰ و ۵۰*۵۰ سانتی‌متر مربع و با ضخامت ۳.۶ سانتی‌متر تولید و ساخته می شود.

واش بتن مرغوب
واش بتن مرغوب

مراحل تولید موزاییک واش بتن + تشخیص واش بتن مرغوب

چهار روش تولید برای ساخت موزاییک های واش بتن وجود دارد که در این پاراگراف توضیحی مختصر راجع به دو مورد از آنها توضیح می دهیم روش پرسی و ویبره ای. مصالحی که با روش پرسی ساخته می شوند مقاومت بیشتری نسبت به مصالح ساخته شده با دیگر روش ها دارند. برای تولید این مصالح از سیمان پرتلند تیپ ‌های مختلف، سنگ‌ دانه‌های طبیعی معدنی و کوهی شکسته با مش‌ بندی استفاده می‌ گردد.

در روش تولید پرسی بعد از ترکیب مواد اولیه، آنها را در لایه زیرین قالب پرس می ریزند و روی آنها را با ملات مایه ماسه سیمان می پوشانند. سپس توسط دستگاه آنها را فشرده می کنند. در نهایت کفپوشی دو لایه با رویه سنگ‌دانه ای رنگی تولید می شود که از اتاق بخار عبور داده می شود تا استحکام آن افزایش پیدا کند.

در روش ویبره بتن آماده شده را در قالب مورد نظر می ریزند و از روی میز ویبره عبور می دهند تا وارد اتاق بخار شود. به کفپوش یک روز استراحت می دهند بعد از آن با فشار آب، لعاب های سیمان اضافی از روی سنگدانه ها زدوده می شود.

اجرا و چیدن

نحوه نصب و اجرای واش بتن در افزایش طول عمر آن مؤثر است. پس باید بهترین روش اجرا را انتخاب کنید. نصب و اجرا به دو روش انجام می شود:

 1. خشکه چینی 
 2. ملات خیس

در اولین مرحله سطح زیر کار باید کوبیده و متراکم شود، در مرحله بعد ایجاد شیب بندی مناسب و سپس واش بتن را به حالت ملات خیس یا خشکه چینی نصب می کنند. برای اجرای چیدن بند هایی با فاصله بین ۱تا ۵ سانتی‌متر در نظر گرفته می شود که در اثر سرما و گرما که موجب انبساط است ترک نخورد. در مرحله بعد فاصله بین موزاییک ها با چمن، سنگ و یا سیمان پر می شود. اگر در هنگام نصب مجبور شدید واش بتن ها را در کنار هم، بدون فاصله قرار دهید، بهتر است که بندکشی خشک انجام دهید. برای انجام بند کشی خشک لازم است سیمان و ماسه بادی را با هم به شکل خشک ترکیب کنید و سپس بین فاصله های خالی بریزید و آن را جارو بزنید. این کار را چندین بار انجام دهید تا فاصله های ریز پر شود و روی آن تمیز شود. در نهایت سطح را کمی نم دار کنید تا سیمان و ماسه بادی استفاده شده به صورت کامل سفت شود.  بعد از اتمام اجرا هر روز روی سطح آن را آبیاری کنید تا سیمان آن دچار هیدراتاسیون شود و مقاومت آن با آب بالا رود.از سیمان با رنگ مناسب برای پر کردن فواصل کمک بگیرید تا نمایی زیباتر داشته باشید.

 

نحوه اجرای واش بتن
نحوه اجرای واش بتن

 

شرایط نگهداری واش بتن

در ابتدا دقت کنید تا واش بتن اصل تهیه کنید، تا مجبور به هزینه دو برابر نشوید. بعد از اجرا و نصب واش بتن از انجام آب پاشی با فشار آب خودداری کنید، تا موجب از بین رفتن ملات خشک بین آن ها نشود. جهت نگهداری و پاکسازی به هیچ وجه از مواد شوینده قوی، اسید ها و نمک ها استفاده نکنید، زیرا واش بتن دارای سنگ های رنگی است و استفاده از مواد شوینده موجب از بین رفتن رنگ آن می شود. در صورتی که سطح واش بتن خیلی چرک نشده باشد شستشو با آب معمولی کفایت می کند.

واش بتن دارای سطح برجسته ای است که نباید با دوغاب یا سیمان و گچ پوشیده شود، زیرا از زیبایی ظاهری آن کاسته می شود.

کاربرد واش بتن

انواع واش بتن شامل کف ‌پوش ‌های بتن پیاده رویی، کف‌ پوش‌ های بتنی طرح سنگ، کف ‌پوش‌ های بتن پیش ساخته رنگی، کف ‌پوش‌ های بتن پازلی و کفپوش بتن ترافیکی که هر یک کاربرد مخصوصی دارند. واش بتن یکی از پر کاربردترین کفپوش هایی است که بیشتر در فضای باز و محوطه سازی، کفسازی پیاده روها، رمپ پارکینگ، پشت بام روف گاردن، کفسازی پارکینگ، بالکن، حیاط منازل و ویلا ها، حاشیه کناره ‌های استخر و پمپ‌ بنزین کاربردی است.

نتیجه گیری

واش بتن مرغوب دارای استاندارهایی است که روش تشخیص آن به راحتی امکان‌پذیر است. از مهم ترین ویژگی های مهم در تشخیص واش بتن مرغوب و باکیفیت:

 1. طی کردن دوره کیورینگ
 2. در برش های عرضی یا شکستن سنگ های رنگی به صورت منظم پراکنده باشد
 3. سطح هموار و یکنواخت داشته باشد
 4. طول و عرض و ضخامت دقیقا مطابق ابعاد ذکر شده باشد
 5. گوشه ها منظم و با زاویه ۹۰ درجه باشد
 6. مواد اولیه مرغوب و از ترکیب چسب بتن، ژل میکروسیلیس و روان‌کننده های مرغوب است
 7. وزن بالا و بافت فشرده
 8. اگر در صورت وارد کردن ضربات متعدد و سخت شکسته شود یا ترک بر دارد، از موزاییک از نوع بادوام و مرغوب محسوب می شود
 9. هر چقدر موزاییک واش بتن بیشتر شسته شود بیشتر سنگ هایش نمایان می شود
به این مطلب امتیاز دهید

مقالات مرتبط

بهترین روش نصب موزاییک پلیمری چیست؟

بهترین روش نصب موزاییک پلیمری چیست؟

روش نصب موزاییک پلیمری، و انتخاب آن خیلی مهم است. اینکه شما از چه روشی برای نصب موزاییک‌‌ها استفاده می‌کنید، تأثیر مستقیمی روی دوام موزاییک‌ها برای شما دارد. با داشتن کمی اطلاعات و چند دقیقه وقت گذاشتن برای خواندن این مقاله، شما می‌توانید عمر کف‌پوش پلیمری خودتان را تا ده‌ها سال افزایش بدهید. ما در

ادامه مطلب »
کفپوش پلیمری چیست و چه تفاوتی با کفپوش بتنی پلیمری دارد؟

کفپوش پلیمری چیست و چه تفاوتی با کفپوش بتنی پلیمری دارد؟

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که کفپوش پلیمری چه تفاوتی با کفپوش بتنی پلیمری دارد؟ این روزها که بازار خرید و فروش کفپوش‌ها بسیار داغ است، عده زیادی هستند که میان کفپوش پلیمری و کفپوش بتنی پلیمری تردید دارند و به دنبال توضیحی هستند که انتخاب را برای آن‌‌ها راحت کند.اگر شما

ادامه مطلب »
هر آنچه لازم است درباره موزاییک واش بتن بدانید

موزاییک واش بتن چیست؟|مشخصات، معایب، مزایا و کاربردها

امروزه از موزاییک واش بتن استفاده های بسیار زیادی می شود. استفاده از این موزاییک ها در صنعت ساختمان سازی و عمرانی به عنوان کفپوش های زمین، صنعت راهسازی و زیر ساخت کشور برای سنگ‌فرش کردن خیابان ها، همچنین انواع محوطه ها استفاده می شود. موزاییک واش بتن چیست و کاربرد مصرف آن در چه

ادامه مطلب »
تولید سنگفرش پلیمری

تاریخچه استفاده از سنگ فرش به عنوان پوشش به چه دوره ای باز می گردد؟

در رابطه با تاریخچه و قدمت استفاده از سنگ‌فرش به عنوان پوشش می توان به رومیان باستان اشاره کرد که از معروف ترین افرادی هستند که برای پوشاندن خیابان ها و معابر و شهر ها استفاده می کردند. به گونه ای که استفاده از پوشش سنگ‌فرش به صورت روشی رایج در روم رواج پیدا کرده

ادامه مطلب »
اسکرول به بالا