جدول خیابانی و سنگدال بتنی

جدول خیابانی

جداول بتنی خیابانی یکی از پر کاربرد ترین قطعات مصرفی برای ایمن سازی و جداسازی خیابان ها و کوچه ها از مسیر آبروها هستند که به صورت پیش ساخته و از جنس بتن می باشند. بتن نیز یک ماده ترکیبی ساخته شده از سنگدانه‌ های سیلیس دانه مرغوب تهیه شده و همراه با چسب سیمانی که ماده پایه آن اغلب آهک است. بتن انواع مختلف دارد مانند بتن معمولی، بتن سبک، بتن با مقاومت بالا، بتن با عملکرد بالا، بتن شاتکریت، بتن های هوادار و خود متراکم که هر کدام کاربرد مخصوصی دارند. جدول خیابانی به صورت تک لایه و خود رنگ در دو رنگ سیمانی و قرمز می باشند.

سنگدال بتنی

سنگدال بتنی یک پوشش با ضخامت های مختلف است که به عنوان یک نوع سقف در سازه های مختلف استفاده و با نام دال نیز شناخته می شود. دو نوع ترافیکی و غیر ترافیکی سنگدال بتنی در بازار موجود می باشد. مواد اولیه به کار رفته در این سنگدال ها فولاد و بتن است. ساخت دال های بتنی به دو روش انجام می شود; یکی به صورت پیش ساخته در کارگاه و نوع دیگر در محل انجام پروژه ساخته و تولید می شوند. ضخامت این سنگدال های بتنی متفاوت است و بر حسب ضخامت کاربری مختلف دارند. به عنوان مثال دال های بتنی اگر دارای ضخامت ۱۰ تا ۵۰ سانتی متر باشد برای ایجاد سقف کارایی دارند.

جدول خیابانی

داشتن شهری منظم و استاندارد با شرایط اصولی نشان دهنده فرهنگ آن جامعه است. ایجاد ساختار مناسب برای هر شهری در مقوله راه سازی به طور جامع و کامل مطرح است. جداول بتنی خیابانی یکی از پر کاربرد ترین قطعات مصرفی برای ایمن سازی و جداسازی خیابان ها و کوچه ها از مسیر آبروها هستند که به صورت پیش ساخته و از جنس بتن می باشند. بتن نیز یک ماده ترکیبی ساخته شده از سنگدانه‌ های سیلیس دانه مرغوب تهیه شده و همراه با چسب سیمانی که ماده پایه آن اغلب آهک است. بعد از به دست آمدن ماده اولیه و مخلوط آن ها با یکدیگر درون قالب ریخته و با گذشت زمان سفت می شوند و می توان از آن در جاهای مختلف استفاده کرد. بتن انواع مختلف دارد مانند بتن معمولی، بتن سبک، بتن با مقاومت بالا، بتن با عملکرد بالا، بتن شاتکریت، بتن های هوادار و خود متراکم که هر کدام کاربرد مخصوصی دارند. جدول خیابانی به صورت تک لایه و خود رنگ در دو رنگ سیمانی و قرمز می باشند.

روش ساخت جدول خیابان بتن پرسی و سنتی

بعد از تهیه مواد اولیه بتن مخلوط را در قالب های مشخص می ریزند و با اضافه کردن یک لایه ملات ماسه سیمان روی آن توسط دستگاه پرس فشرده می شود. در نهایت از اتاق بخار عبور داده شده و شستشو می شود. مراحل ساخت جدول بتنی خیابان با روش ویبره هم مانند روش پرسی است.

روش سنتی ساخت جدول خیابان که در این روش ساده به این صورت عمل می شود، بتن را در قالب های آماده ریخته و پس از خشک شدن از قالب جدا می کنند اما نباید آب بیش تر از اندازه استفاده شود که مقاومت پایین بیاید. برای جلوگیری از سست شدن ملات از روان کننده استفاده می کنند. تنها تفاوت اصلی روش سنتی و پرسی این است که جداول خیابان تولید شده با روش پرسی در مقابل عوامل تخریبی و یخبندان همچنین در برابر گرما، سایش و رطوبت مقاوم تر هستند. دلیل این امر نسبت پایین آب به سیمان است.

ویژگی های جدول خیابانی

اغلب جداول بتنی دارای ارتفاع کم هستند که عموماً این جداول بدون آرماتور می باشند. اگر ارتفاع کارگذاری جدول زیاد و رانش خاک زیاد تر از حد استاندارد باشد، ناگزیر باید از جداول بتن مسلح استفاده شود. انواع جدول های خیابان شامل جدول بتنی پرسی معمولی و جدول بتنی تزیینی، جدول قالبی، جدول ویبره و کفپوش ویبره ای، جدول بتنی آبرو، جدول کانیو ذوزنقه ای، جدول نیم جوی، جدول نیم شیب و جدول لب پخ گرد می باشد.

جدول های بتنی معمولی بیشتر با نام های جدول بتنی ۳۰ یا جدول بتنی ۴۰ و ۵۰ و ۶۰ شهرت دارند. این اعداد نشان دهنده ارتفاع جدول هستند که با توجه به کاربردهای مختلف در شهرسازی و زیبا سازی فضاهای شهری از آن ها استفاده می کنند. این جداول خیابانی از لحاظ ظاهری شکلی یکنواخت با رنگ مشخص دارند.

کاربرد جداول خیابانی

 • تقسیم بندی محوطه ها به خیابان های اصلی و فرعی
 • جداسازی پیاده‌ روها
 • جداسازی آبرو ها از خیابان ها و پیاده رو ها
 • در فضاهای پارک جهت تعیین مسیر
 • کاربرد عمده آن برای زیبا سازی در فضاهای شهری و محوطه سازی است
 • کانال سازی حاشیه ای
 • سکو سازی پمپ های بنزین
 • ایجاد سکوهای تفریحگاه، مانند آلاچیق و کانکس ها

مراحل اجرا و پیاده سازی ایجاد جدول در خیابان

در مرحله اول باید میخ کوبی محوطه و ارزیابی و برداشت شود، سپس عملیات خاکبرداری و خاکریزی صورت گیرد، در این مرحله خاکبرداری تا رسیدن زمین به مقاومت کافی ادامه دارد. مسیر دقیق جدول گذاری با رنگ بندی علامت گذاری می شود. یکی از نکات مهم که به آن باید توجه کرد تراز زیر پی با مصالح مناسب است. در مرحله دوم زیر سازی با شفته آهکی یا مخلوط رودخانه ‌ای می باشد که گاهی ممکن است در موارد کم اهمیت تر با بلوکاژ انجام شود. گاهی به دلایلی و بر اساس نقشه ‌های اجرایی ارتفاع جدول خیابانی یکنواخت نیست، در این شرایط نمی توان از جداول پیش ساخته استفاده کرد و استفاده از جدول سازی با بتن درجا مناسب است. جدول‌ های پیش ساخته باید پس از تراز و نصب، بند کشی شوند. در نهایت به منظور محافظت و ایجاد پوشش محوطه ها در مقابل عوامل جوی و فرسایش روسازی صورت گیرد. توصیه می شود برای جمع‌ آوری آب های سطحی و راه های ارتباطی و خیابان ها از جدول خیابانی کانیو با مقاطع V شکل یا نیم‌ دایره ای از بتن پیش‌ ساخته یا درجا استفاده کنید. اگر جدول ‌گذاری به صورت سرپوشیده باشد باید در فواصل معین و دقیق بر اساس نقشه‌ های اجرایی ابتدا آن را پیش بینی کرد بعد تصمیم به اجرای آن به صورت دریچه ‌های تخلیه و جمع‌ آوری آب های حاصل از شستشوی خیابان و آب های باران به صورت دریچه‌ های افقی، عمودی یا ترکیبی از این دو مدل گرفت.

نکات مهم در اجرای جدول خیابان

چنانچه طول جدول‌ گذاری زیاد باشد به این نکته باید توجه شود که طبق نقشه‌ های اجرایی درزهای انبساط به عرض حداقل ۱۰ الی ۱۵ میلی متر پیش‌ بینی و جای گذاری شود.

 فاصله درزهای انبساط نباید از ۶ متر فراتر برود.

در پایان کار اجرای جدول خیابان باید درزهای انبساط با مواد مناسب مانند آسفالت و کف پوش پیاده رو پر شود تا از لقی جدول و آسیب های احتمالی آن جلوگیری به عمل آید.

اگر می خواهید از جداول خیابانی پیش ‌ساخته در کانال های جمع کننده آب های سطحی و باران استفاده کنید بعد از انجام تراز و نصب باید کف سازی کانال با بتن عیار ۲۵۰ کیلوگرم سیمان در مترمکعب انجام شود. نکته ای مهم که مورد توجه است ضخامت این بتن در وسط باید حداقل ۱۰ سانت باشد تا در طرفین با انحنا به جداول کناری بسته شود.

گاهی محل آبرو طوری است که وسایل نقلیه از روی آن عبور می کنند آنگاه می بایست روی جداول از دال های بتن به ضخامت حداقل ۱۵ سانت استفاده کرد، البته می توان به جای آن از شبکه‌ های آرماتور نیز کمک گرفت تا بر اثر ضربه و حرکت خودرو ها دچار لقی و شکستگی نشوند.

درشرایطی دیگر برای استفاده از جدول خیابانی در مناطقی که سردسیر است از مواد حباب زا هم برای بالا بردن مقاومت در دوره های یخ بندان استفاده می کنند. اما باید دقت کرد که حداکثر مقدار مجاز استفاده از این مواد ۷ درصد می باشد و به ازای هر درصد آن باید از مقاومت فشاری نهایی میزان حدودا ۴ مگا پاسکال کم شود.

سنگدال بتنی

سنگدال بتنی یک پوشش با ضخامت های مختلف است که به عنوان یک نوع سقف در سازه های مختلف استفاده و با نام دال نیز شناخته می شود. دو نوع ترافیکی و غیر ترافیکی سنگدال بتنی در بازار موجود می باشد. مواد اولیه به کار رفته در این سنگدال ها فولاد و بتن است. ساخت دال های بتنی به دو روش انجام می شود; یکی به صورت پیش ساخته در کارگاه و نوع دیگر در محل انجام پروژه ساخته و تولید می شوند. ضخامت این سنگدال های بتنی متفاوت است و بر حسب ضخامت کاربری مختلف دارند. به عنوان مثال دال های بتنی اگر دارای ضخامت ۱۰ تا ۵۰ سانتی متر باشد برای ایجاد سقف کارایی دارند.

با استفاده از دال بتنی در ساخت و ساز های شهری و برون شهری با ایجاد یک تنش اولیه ثابت و دائمی در یک سازه ساختمانی مقداری از تنش‌ های ناشی از بارهای مرده و زنده خنثی می شود و مقاومت باربری سازه افزایش می یابد. از دوره های گذشته تا کنون پیش ‌تنیده کردن مقاطع بتنی از پل ‌ها و اسکله ‌ها کاربردی بوده و امروزه نیز در ایجاد سقف ‌های دال تخت با دهانه‌ های بلند مانند; ساختمان های تجاری، و سقف پارکینگ ‌ها و … رشد فزاینده ای داشته است.

طرز تهیه و ساخت سنگدال بتنی

برای تهیه و ساخت دال بتنی پیش ساخته که در کارگاه انجام می شود مراحل زیر انجام می گردد.

ابتدا باید زمینی مناسب کار در اختیار داشته باشید و آن را با آب خیس کنید اما در زمان بتن ریزی و بعد از آن دقت شود که زمین خشک باشد. در این مرحله باید پرداخت و عمل آوری انجام شود، بتن را با سرعت مناسب درون قالب بریزید و پهن کنید حالا باید تراز و شمشه بکشید. دقت کنید شمشه کشی در مساحت مناسبی انجام شود. در نهایت به قالب های کناری و جداکننده های میانی باید توجه کنید تا محکم باشند که زمان قرارگیری وسایل تراز کننده مکانیکی و ایجاد ارتعاش آسیب نبینند. بعد از طی کردن مراحل بالا لازم است دال بتنی پرداخت شود.

پرداخت سنگدال بتنی با روش های مختلفی مانند; تراز کردن، لبه کشی و درز کشی، شمشه کشی، تخته مالی کردن، جارو کشی و ماله کشی انجام می شود.

ساخت سنگدال بتن در محل پروژه

جهت تهیه دال بتنی در محل پروژه ابتدا خمیر بتن را از مواد اولیه مناسب تهیه می کنند و آن را داخل قالب می ریزند. در صورتی  که دال به صورت مسلح اجرا شود، برای این کار آرماتورهای تقویتی را قبل از بتن‌ ریزی داخل قالب قرار می گیرد. از پلاستیک برای محکم نگه‌ داشتن میل ‌گردها در قالب استفاده می کنند تا بتن به شکل کامل بتواند آرماتورهای تقویتی را مورد پوشش قرار دهد.

برای ایجاد و ساخت دال سقف در محل پروژه، از قالب‌ هایی که حالت سینی مانند دارند استفاده می شود. این قالب های سینی شکل توسط داربست ‌های موقت نگهداری می شوند که بعد از سفت‌ شدن بتن آن ها را بر می دارند. گاهی ممکن است از دیوارهای کناری ساختمان، به عنوان قالبی برای بتن‌ ریزی استفاده کنند.

اغلب جنس قالب ها از صفحات و قطعات چوبی، فولادی یا پلاستیک است. اما مهندسان طی کار و به دست آوردن تجربیات متعدد به این نتیجه رسیدند که بهترین نوع قالب ها از جنس پلاستیکی و فولادی می باشد. با این وجود زمانی که برای ساخت یک پروژه هزینه کم در نظر گرفته می شود استفاده از قالب های چوبی‌ هم دیده می شود.

نحوه اجرای انواع سنگدال بتنی

سنگدال های بتنی به شکل دو طرفه و یک طرفه قابلیت اجرا دارند، اجرای سنگدال بتنی به شکل دو طرفه زمانی کاربرد دارد که نسبت دهانه بزرگتر به دهانه کوچکتر کمتر از دو باشد و سنگدال ها با استفاده از چهار ضلع پشتیبانی شود. در این صورت که سنگدال ها به صورت دو طرفه هستند. آرماتورها در هر دو سمت باید اجرا شوند چرا که نیروها در سنگدال های دو طرفه از دو جهت طولی و عرضی می باشد.

کاربرد سنگدال های یک طرفه زمانی است که نسبت دهانه بزرگتر به دهانه کوچکتر بیش از دو باشد، در این صورت سنگدال می تواند بر روی دو لبه مقابل یکدیگر قرار گیرد. گاهی دال ها از چهار ضلع تکیه گاه دارند و یا ممکن است انتقال بارهای وارد بر نوع سنگدال های بتنی یک طرفه به صورت طولی باشد. اما هر دو از دال های یک طرفه آرماتور ها در راستای دهانه کوچکتر قرار می گیرند.

کاربرد سنگدال بتنی

 • ساخت عرشه انواع پل ها و کف سازی ها
 • دال هایی با ضخامت کم برای سنگ فرش ها
 • ایجاد سقف برای سنگدال های باضخامت بالا
 • سقف کانال های آب
 • ایجاد پوشش روی جوی ها به منظور جلوگیری از انتشار آلودگی و ورود حیوانات
 • ایجاد ایمنی برای افراد در کنار کانال های آب شهری
 • کفپوش موقت برای محوطه ها
 • پی ‌یا خاک زیر ساختمان
 • تکیه ‌گاه برای دال‌ های بتنی ضخیم
 • سقف طبقات ساختمان ها
 • تعریض معابر عمومی
 • سقف پارکینگ های سراسری

اندازه و سایز های مختلف سنگدال بتنی

انواع سایز های سنگدال های بتنی شامل‏۱۵۰x50x15‏، سنگدال بتنی ‏۱۲۰x50x15‏، سنگدال بتنی ‏۱۰۰x50x15‏، سنگدال بتنی ‏۱۲۰x50x10‏، دال بتنی ‏۱۰۰x50x10‏، دال بتنی ‏۸۰x50x10‏، سنگدال بتنی ‏۸۰x50x15‏، سنگدال بتنی ‏۱۵۰x60x15 سانتی، سنگدال بتنی ‏۱۲۰x60x15‏، دال بتنی ‏۱۲۰x60x10‏، دال بتنی ‏۱۰x60x15، سنگدال بتنی ‏۱۰۰x60x10، دال بتنی ‏۸۰x60x15‏ سانتی و دال بتنی ‏۸۰x60x10‏ سانتی متری را می توان تهیه و استفاده کرد.

چرا استفاده از سنگدال بتنی رایج شده است؟

مقاومت بالای سقف با سازه سنگدال بتن در برابر آتش و حرارت، صرفه جویی در مصرف مصالحی مانند سیمان و آب و فولاد، استحکام مناسب در برابر زمین لرزه نسبت به سازه های دیگر، عملکرد به عنوان یک عایق صوتی و سرعت اجرای بالا موجب شده تا سنگدال های بتنی طرفداران زیادی داشته باشند و امروزه از آنها در سازه ها به صورت رایج استفاده کنند.

چه زمانی در سازه ها نباید از سنگدال استفاده کرد؟

وقتی سازه ای دارای اسکلت فولادی باشد استفاده از سنگدال بتنی پیشنهاد نمی شود زیرا سقف های با دال بتنی سنگین هستند و مقاومت کششی در آن ها پایین می باشد و وزن سازه با این مشخصات بسیار بالا می رود که بهتر است قبل از هر چیز همه جوانب کار سنجیده شود تا متحمل هزینه های گزاف و دوباره کاری نشوید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
صفوی

لیست قیمت جدول بتنی رو به روز بذارید

اسکرول به بالا